Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ή καινούριο σύστημα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, στο πατρικό μου έχουμε ένα desktop περίπου 15ετίας με Core 2 Quad Q6600 και 4GB RAM. Πριν από λίγες ημέρες όμως σταμάτησε να λειτουργεί. Εγώ βρίσκομαι σε άλλη πόλη, οπότε το χρησιμοποιεί κυρίως ο πατέρας μου (για web surfing). Πιστεύετε ότι αξίζει να το πάει σε τεχνικό ή να πάμε σε καινούριο σύστημα; Απλά το budget είναι αυστηρά 350€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Καλησπέρα, στο πατρικό μου έχουμε ένα desktop περίπου 15ετίας με Core 2 Quad Q6600 και 4GB RAM. Πριν από λίγες ημέρες όμως σταμάτησε να λειτουργεί. Εγώ βρίσκομαι σε άλλη πόλη, οπότε το χρησιμοποιεί κυρίως ο πατέρας μου (για web surfing). Πιστεύετε ότι αξίζει να το πάει σε τεχνικό ή να πάμε σε καινούριο σύστημα; Απλά το budget είναι αυστηρά 350€. 

Καινούργιο με 350

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2022 στις 12:42 ΜΜ, intruder99 είπε

να πάμε σε καινούριο σύστημα

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Καινούργιο με 350

  • AMD Ryzen 5 5600G
  • MSI B550M Pro-VDH WIFI
  • Be Quiet System Power 9 400W 80 Plus Bronze
  • G.Skill Aegis 8GB DDR4 3000MHz
  • Ένα οποιοδήποτε κουτί με 25-30€
  • SSD και HDD υπάρχουν

Κάπως έτσι το σκέφτομαι.

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος να δωσεις 160 ευρω για τα γραφικα του 5600g,και μητρικη γιατι των 100 ευρω;

Mνημες για μενα πλεον απαραιτητα 16gb.

Mια δικη μου γρηγορη προταση

1128028790_Screenshot2022-05-30at12-58-25E-shop_gr.png.39bb7a3aca4a6ba1559bd8bc05c678a5.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Δεν υπαρχει λογος να δωσεις 160 ευρω για τα γραφικα του 5600g,και μητρικη γιατι των 100 ευρω;

Mνημες για μενα πλεον απαραιτητα 16gb.

Mια δικη μου γρηγορη προταση

1128028790_Screenshot2022-05-30at12-58-25E-shop_gr.png.39bb7a3aca4a6ba1559bd8bc05c678a5.png

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. SSD δεν χρειαζόμαστε, οπότε πηγαίνουμε στα 317.90€. Πολύ καλά!

Νόμιζα ότι ο i3-10105 δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά, για αυτό δεν τον είχα βάλει στο παιχνίδι.

Επεξ/σία από intruder99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Καλησπέρα, στο πατρικό μου έχουμε ένα desktop περίπου 15ετίας με Core 2 Quad Q6600 και 4GB RAM. Πριν από λίγες ημέρες όμως σταμάτησε να λειτουργεί. Εγώ βρίσκομαι σε άλλη πόλη, οπότε το χρησιμοποιεί κυρίως ο πατέρας μου (για web surfing). Πιστεύετε ότι αξίζει να το πάει σε τεχνικό ή να πάμε σε καινούριο σύστημα; Απλά το budget είναι αυστηρά 350€. 

ο πατέρας μου (για web surfing)

Αν δε ξεκιναει βρες απο κανα φιλο ενα τροφοδοτικο και δοκιμασε  , καινουριο και κουραφεξαλα , μια χαρα ειναι για τον ανθρωπο ο 6600

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα πήγαινα σε

 

Intel Pentium Gold 7400  = από 70 ευρώ

H610 = από 85-90 ευρώ

16GB DDR2666 = από 43 ευρώ

PSU 400W Gold = από 53-55 ευρώ

 

Σύνολο = ~260 ευρώ

 

Καινούργια πλατφόρμα , δυνατός διπύρηνος με HT επεξεργαστής + ιGPU, μπορείς να βάλεις και Gen 13 μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, intruder99 είπε

Καλησπέρα, στο πατρικό μου έχουμε ένα desktop περίπου 15ετίας με Core 2 Quad Q6600 και 4GB RAM. Πριν από λίγες ημέρες όμως σταμάτησε να λειτουργεί. Εγώ βρίσκομαι σε άλλη πόλη, οπότε το χρησιμοποιεί κυρίως ο πατέρας μου (για web surfing). Πιστεύετε ότι αξίζει να το πάει σε τεχνικό ή να πάμε σε καινούριο σύστημα; Απλά το budget είναι αυστηρά 350€. 

Καλύτερα να τα φάτε σε καμία ταβέρνα τα υπόλοιπα χρήματα.

Γνώμη μου ή μητρική θα είναι ή τροφοδοτικό, με την δουλειά του τεχνικού και το ανταλλακτικό, δεν θα ξεπεράσει τα 80-90€ 

Αν είναι δε τροφοδοτικό μόνο ,τότε πολύ απλά παίρνεις ένα απλό coolermaster 300w και είσαι έτοιμος για ένα τέτοιο μηχάνημα, μέχρι να πεθάνει τελείως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω τα άλλα μέλη να θέλουν να το σουτάρετε... Οπότε,

3 ώρες πριν, intruder99 είπε

Πριν από λίγες ημέρες όμως σταμάτησε να λειτουργεί.

Τι σύμπτωμα παρουσιάζει ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή και η ταβέρνα, καλό και το νέο σύστημα.

Ο 6600 δεν αξίζει μια,.

Αν είναι να πληρώσει κοντά στα 100 για επισκευή, ας δώσει 150 να πάρει κανά refurbiushed με i5 3-4th gen και 1 χρόνο εγγύηση

Κατά τα άλλα, η πρόταση του jdrogas είναι αυτή που θα κρατήσει αρκετό καιρό χωρίς να χρειαστεί τίποτα, φυσικά με άλλο τροφοδοτικο(τα gigabyte έχουν κάκιστη φήμη, ας μην ριψοκινδυνέψει για ελάχιστα ευρώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, intruder99 είπε

Καλησπέρα, στο πατρικό μου έχουμε ένα desktop περίπου 15ετίας με Core 2 Quad Q6600 και 4GB RAM. Πριν από λίγες ημέρες όμως σταμάτησε να λειτουργεί. Εγώ βρίσκομαι σε άλλη πόλη, οπότε το χρησιμοποιεί κυρίως ο πατέρας μου (για web surfing). Πιστεύετε ότι αξίζει να το πάει σε τεχνικό ή να πάμε σε καινούριο σύστημα; Απλά το budget είναι αυστηρά 350€. 

Καταρχήν σε καμμία περίπτωση ΔΕΝ νοείτε σύστημα το 2022 χωρίς SSD.

Για τον πατέρα σου και αφού είναι μόνο για web surfing:
https://www.cosmodata.gr/product/350576/ipologistes-laptops/desktop-pc/refurbish-pc/dell-optiplex-790-sff-intel-core-i5-2is-genias-2400-8gb-ram-240gb-ssd-dvd-windows-10-home
(i5 2ης γενιάς, 8GB ram, 240SSD, windows 10 και μέχρι 3 χρόνια εγγύηση αναλόγως τί θα επιλέξετε).

Εννοείτε πάντα πως η αγορά νέου Η/Υ είναι η καλύτερη λύση αλλά από τι στιγμή που είσαι εκτός πόλης και ο πατέρας σου χρειάζεται ένα έτοιμο στημένο σύστημα τότε πρέπει να λάβεις υπόψιν και το κόστος συναρμολόγησης και το πέρασμα windows που δεν ξέρω αν το αναλαμβάνουν πολλά καταστήματα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες παλληκάρι μου του πατέρα σου να πάει το μηχάνημα στον τεχνικό  και αν σας πει κανά  ασύμφορο ποσό για επισκευή,τότε κοιτάς για παραπέρα ,εδώ έχουν λυσσάξει να σας βάλουν να πληρώσετε  300άρια (φταις και εσύ όμως που τους έδωσες ιδέες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι μιλαμε προφανως για ηλικιωμενο,γι αυτο και η λυση του καινουργιου ενδεικνυται εαν οχι επιβαλλεται.

Τωρα εαν ειναι να ξεκινησει απο τεχνικο να πληρωσει με το που θα μπει 50 ευρω και μετα να χρειαστει να καλυψει και την τυχον ζημια (τροφοδοτικο,μητρικη κοκ) παει χαθηκε το μπατζετ στο δρομο.

Ενα μηχανημα 300 ευρω θα ζησει 10ετια και βαλε για αυτες τις εργασιες.

Εαν θελουμε να παμε στα μισα χρηματα τοτε ενα refurbished των 120-150 ευρω με 3η-4η γενια intel παλι μια χαρα ειναι,εαν και ποτε δεν ξερεις τι θα βγει το μεταχειρισμενο.

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Κατά τα άλλα, η πρόταση του jdrogas είναι αυτή που θα κρατήσει αρκετό καιρό χωρίς να χρειαστεί τίποτα, φυσικά με άλλο τροφοδοτικο(τα gigabyte έχουν κάκιστη φήμη, ας μην ριψοκινδυνέψει για ελάχιστα ευρώ)

Δεν εχεις αδικο αλλα με τα φορτια που καλειται να καλυψει νομιζω οτι ειναι μια χαρα ακομα και το gigabyte, (καπου θυμαμαι διαβασα οτι βελτιωθηκαν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...