Προς το περιεχόμενο

Mega Drive 2 mini, η νέα ρετρό κονσόλα της Sega μαζί με παιχνίδια Sega CD


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Πολύ πιο καινούριο είναι.

Οκ. Το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο το 2003 από έναν φίλο μου. Το κράτησα μέχρι το 2005, το έπαιζα μαζί με Nintendo64 σε μια CRT και είχα ενοχλήσεις στα μάτια μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, UsernameNeeded είπε

Θα συμφωνήσω εν μέρη 

Κάποιος που πραγματικά θέλει τη παλιά κονσόλα για "νοσταλγία", ίσως τη βρει σε κάποιο παλιατζιδικο σε κάποιο στενό της Αθήνας.

Αυτήν την κονσόλα, την "βγάλανε" για αυτούς που θέλουν να την αποκτήσουν και να έχουν κάτι να τους θυμίζει μια εποχή που πέρασε.

Επειδή η εποχή μας πλέων είναι να καθόμαστε σε μια καρέκλα μπροστά-πίσω από μια οθόνη και όλα τα κάνουμε με λίγα κλικ και μερικά χτυπήματα πλήκτρων, .... Ε καταλαβαίνεις.

Σε λίγα χρόνια η ζωή μας θα είναι κάτι σαν αυτό που βλέπουμε στην ταινία surrogates.

Κάποιοι θα το πάρουν για να θυμηθούν τα παλιά παιγνίδια, κάποιοι για να έχουν να θυμούνται.

Αν δε κάνω λάθος σε υπολογιστή μπορείς να παίξεις τα πάντα; από τα παιγνίδια των παλιών εποχων παράδειγμα το mame32.

Αλλά διαφορετικά να έχεις αυτήν την κονσόλα όπως και αν την έχουν φτιάξει.

Οντως είναι διαφορετικά. Είσαι κατά 75 δολάρια φτωχότερος χωρίς λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αυτό έγραψα και εγώ στο πρώτο μου σχόλιο. Η εταιρεία ποντάρει στη νοσταλγία και δεν παρέχει κάτι ουσιαστικό. Αν θέλεις εμπειρία κονσόλας, τότε αγόρασε χειριστήριο. Υπάρχουν ένα σωρο vintage gamepads που παίζουν σε σύγχρονα pc και είναι πιστά αντίγραφα παλιών κονσολών. Συνδέεις και το pc με την τηλεόραση και είσαι έτοιμος. Στοιχίζει φθηνότερα, προσφέρει την ίδια (αν όχι και καλύτερη) εμπειρία και κοστίζει πολύ λιγότερο, αφού ένα pc όλοι το έχουμε σπίτι μας έτσι κι αλλιώς.

Αυτό που γράφεις για την ποιότητα δεν ισχύει. Άνοιξε πχ ένα PS5 και ένα PS1 και πες μου ποιο έχει καλύτερη ποιότητα και πιο ακριβά υλικά...

Μια φορά αγόρασα ένα PS3 από νοσταλγία. Με τη δυνατότητα να παίζει παιχνίδια κατευθείαν από το σκληρό (ή τον θείο...). Ξέρεις τί έγινε; Μαζεύει σκόνη και πιθανότατα θα το βγάλω για πούλημα. Όλα τα παιχνίδια παίζουν πολύ καλύτερα σε PC και τα exclusive πάρα πολύ καλύτερα σε PS4 και πάνω. Επιπλέον, ο θόρυβός του είναι πολύ μεγαλύτερος από εκείνον ενός οποιουδήποτε pc...

Βρε συ .... Καλά όλα αυτά. Συμφωνώ.

Έχω παίξει παλιά παιγνίδια σε PC και τα περισσότερα δεν είχαν θέμα. Είναι όμως διαφορετικά (για κάποιους) να έχεις την κονσόλα έστω και αυτή που είναι όπως είναι 

Η νοσταλγία, είναι αυτή που είναι για κάποιους. Κάποιοι την έχουν, κάποιοι όχι. Για κάποιον που κάποτε είχε ένα master system, mega drive, Atari και το πέταξε το πούλησε, το έχασε .... για αυτόν είναι αυτή η κονσόλα. Για κάποιον που θέλει να το βάλει σε μια βιτρίνα. 

Για κάποιον που θέλει μια ανάμνηση. Δεν είμαστε σε θέση να πούμε ότι δεν έχει νόημα. Για κάποιους ανθρώπους έχει. Άσχετα με το τι μπορεί να παίξει η κονσόλα και το πόσο καλά, είναι αυτή η αίσθηση που θέλει κάποιος. Ο σημερινός 40άρης πολύ πιθανό να ξέρει όλα αυτά που λες, να παίξει τα παιγνίδια σε PC, να συνδέσει ένα gamepad και να θυμηθεί ένα παλιό παιγνίδι και όλα καλά. Ναι μπορεί να το παίξει να κάνει save σε σημεία που με τη κονσόλα δε μπορείς, να κάνεις πολλά περισσότερα συγκριτικά με το αν παίξεις στη κονσόλα. Για μια μερίδα ανθρώπων θα προσφέρει τη νοσταλγία ενός παλιού παιγνιδιού. Μια άλλη μερίδα ανθρώπων θέλει για κάποιο λόγο να το παίξει στην κονσόλα. Έχει αυτήν την "ανάγκη"

Να δώσω ένα παράδειγμα...

Τρως μια σοκολάτα και ο φίλος σου τρώει την ίδια σοκολάτα. Όσο και αν οι 2 σας ξέρετε την γεύση της σοκολάτας κανένας δε μπορεί να πει τι αισθάνεται ο άλλος και τι ικανοποίηση πρόσφερει. Μπορούμε να πούμε μόνο κάτι παραπλήσιο με αυτό που νιώθουμε εμείς.

Κάπως έτσι, κάποιος θα θελήσει να αγοράσει την κονσόλα αυτή έτσι να θυμηθεί τα παλιά. Όχι απαραίτητα για να παίξει ένα παιγνίδι. Ίσως για να έχει την κονσόλα. Ίσως κάποτε να είχε ένα mega drive και να το πέταξε, ίσως να χάθηκε σε μια μετακόμιση όταν έγινε μπαμπάς και άλλαξε σπίτι, ίσως, ίσως πολλά ίσως.

Για την ποιότητα των υλικών ισχύει εν μέρη αλλά δεν είναι απόλυτο. Ισχύει περισσότερο για οικιακές συσκευές, αλλά και στα ηλεκτρονικά.  Έγραψα "δεν είναι απόλυτο", όχι ότι πάντα ισχύει. Πολλοί είναι αυτοί που είχαν μια κουζίνα-φούρνο που δούλευε μια χαρά 25 χρόνια (παράδειγμα η κουζίνα της μαμάς μας από όταν παντρεύτηκε) και η καινούργια τελευταίας τεχνολογίας χάλασε στα 5 χρόνια. Για να προλάβω το σχόλιο κάποιου κακεντρεχή που θα γράψει "ναι αλλά δεν έχει την ίδια κατανάλωση, δεν έχει τις ίδιες λειτουργίες" συμφωνώ αλλά δεν εξετάζουμε αυτό/αυτά.

Και στις ηλεκτρονικές συσκευές βλέπουμε πολλές αλλαγές, άλλιώς ένα PS1 αλλιώς ένα PS5 όπως πολύ σωστά λες. Πολλές φορές όμως θα δούμε υλικά όχι και τόσο ποιοτικά. Εξαρτάται από την κατασκευάστρια εταιρεία.

Αυτό το λέω και εκ πείρας ώντας μια περίοδο πλάι σε τεχνικό που επισκεύαζε λογής ηλεκτρονικών συσκευών.

Συμφωνώ και σε αυτό που λες για το PS3, είναι όπως το λες, καμία αντίρρηση, αλλά δες και την περίπτωση  που έχεις την κονσόλα απλά για να την έχεις. Να την βγάλεις από το κουτί για να παίξεις με έναν φίλο μια φορά έτσι να θυμηθείτε τα παλιά, να παίξεις με τον γιο σου, την κόρη σου. Δέχομαι και πάλι ότι όλα αυτά που λέω εγώ είναι πολύ συγκεκριμένα. Τώρα μπορεί να μου πεις "Να έχουμε/είχαμε την κονσόλα εκείνης της εποχής, ναι, αλλά αυτή ...... {...}"  Και πάλι , ναι, συμφωνώ μαζί σου, αλλά  αν δεν την έχουμε, κάπως πρέπει να ικανοποιήσουμε τον ευατό μας. 

Εγώ προσωπικά δεν είχα τέτοιες κονσόλες παρά ένα Atari. Έχω γνωρίσει άτομο που έχει τρέλα με όλα αυτά. Έχει ακόμα και Arcade (δε ξέρω πως τα λένε) αυτά που πηγαίναμε στα ηλεκτρονικά και ρίχναμε 50, 100 δραχμές. Μου λέει "δεν δίνω το mega drive και το master system ακόμα και να μου δώσουν τριόροφο στη Μύκονο  με 2 πισίνες." Του λέω ... υπερβολές. Μου λέει δεν έχω ανάγκη τριόροφο στη Μύκονο. Καταλαβαίνεις πως το λέει και το νόημα.

Επεξ/σία από UsernameNeeded
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Ένα για σένα και άλλα δύο για όταν έρθει ο χειμώνας και δεν υπάρχει για δείγμα να το βάλεις στα 700€/$ σε αγγελία πες καλύτερα.

🤣

Σιγα το ρδελομπου που θα ασχοληθει κοσμος να το αγορασει,κανενα απο αυτα δεν πέτυχε, αντι να βγαλουν κατι διαφορετικο,βγαζουν παλι mega drivε.Αλοιμονο σε αυτούς που τα παιρνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, blacckvodka είπε

Οντως είναι διαφορετικά. Είσαι κατά 75 δολάρια φτωχότερος χωρίς λόγο...

Με την ίδια λογική και κάποιος που αγοράζει το οτιδήποτε είναι φτωχότερος κατά το ποσό που δίνει.

Δε λέω ότι πρέπει να το πάρει κάποιος. Κάθε άνθρωπος αρέσκεται σε κάτι.

Είνα σαν να λέμε σε κάποιον ότι είναι χαζός που πήρε iphone 13 pro max  δίνωντας 1399 ευρώ.

Για εμάς είναι "χωρίς λόγο" το να πάρει κάποιος αυτό που πήρε και για κάποιον άλλον είναι "χωρίς λόγο" αυτό που πήραμε εμείς. Ανεξαρτήτως οποιουδήποτε κόστους.

Κάθε προσωπική μας άποψη, δε θα πρέπει να τη θερούμε απόλυτη και ότι έτσι πρέπει να είναι για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, UsernameNeeded είπε

Βρε συ .... Καλά όλα αυτά. Συμφωνώ.

Έχω παίξει παλιά παιγνίδια σε PC και τα περισσότερα δεν είχαν θέμα. Είναι όμως διαφορετικά (για κάποιους) να έχεις την κονσόλα έστω και αυτή που είναι όπως είναι 

Η νοσταλγία, είναι αυτή που είναι για κάποιους. Κάποιοι την έχουν, κάποιοι όχι. Για κάποιον που κάποτε είχε ένα master system, mega drive, Atari και το πέταξε το πούλησε, το έχασε .... για αυτόν είναι αυτή η κονσόλα. Για κάποιον που θέλει να το βάλει σε μια βιτρίνα. 

Για κάποιον που θέλει μια ανάμνηση. Δεν είμαστε σε θέση να πούμε ότι δεν έχει νόημα. Για κάποιους ανθρώπους έχει. Άσχετα με το τι μπορεί να παίξει η κονσόλα και το πόσο καλά, είναι αυτή η αίσθηση που θέλει κάποιος. Ο σημερινός 40άρης πολύ πιθανό να ξέρει όλα αυτά που λες, να παίξει τα παιγνίδια σε PC, να συνδέσει ένα gamepad και να θυμηθεί ένα παλιό παιγνίδι και όλα καλά. Ναι μπορεί να το παίξει να κάνει save σε σημεία που με τη κονσόλα δε μπορείς, να κάνεις πολλά περισσότερα συγκριτικά με το αν παίξεις στη κονσόλα. Για μια μερίδα ανθρώπων θα προσφέρει τη νοσταλγία ενός παλιού παιγνιδιού. Μια άλλη μερίδα ανθρώπων θέλει για κάποιο λόγο να το παίξει στην κονσόλα. Έχει αυτήν την "ανάγκη"

Να δώσω ένα παράδειγμα...

Τρως μια σοκολάτα και ο φίλος σου τρώει την ίδια σοκολάτα. Όσο και αν οι 2 σας ξέρετε την γεύση της σοκολάτας κανένας δε μπορεί να πει τι αισθάνεται ο άλλος και τι ικανοποίηση πρόσφερει. Μπορούμε να πούμε μόνο κάτι παραπλήσιο με αυτό που νιώθουμε εμείς.

Κάπως έτσι, κάποιος θα θελήσει να αγοράσει την κονσόλα αυτή έτσι να θυμηθεί τα παλιά. Όχι απαραίτητα για να παίξει ένα παιγνίδι. Ίσως για να έχει την κονσόλα. Ίσως κάποτε να είχε ένα mega drive και να το πέταξε, ίσως να χάθηκε σε μια μετακόμιση όταν έγινε μπαμπάς και άλλαξε σπίτι, ίσως, ίσως πολλά ίσως.

Για την ποιότητα των υλικών ισχύει εν μέρη αλλά δεν είναι απόλυτο. Ισχύει περισσότερο για οικιακές συσκευές, αλλά και στα ηλεκτρονικά.  Έγραψα "δεν είναι απόλυτο", όχι ότι πάντα ισχύει. Πολλοί είναι αυτοί που είχαν μια κουζίνα-φούρνο που δούλευε μια χαρά 25 χρόνια (παράδειγμα η κουζίνα της μαμάς μας από όταν παντρεύτηκε) και η καινούργια τελευταίας τεχνολογίας χάλασε στα 5 χρόνια. Για να προλάβω το σχόλιο κάποιου κακεντρεχή που θα γράψει "ναι αλλά δεν έχει την ίδια κατανάλωση, δεν έχει τις ίδιες λειτουργίες" συμφωνώ αλλά δεν εξετάζουμε αυτό/αυτά.

Και στις ηλεκτρονικές συσκευές βλέπουμε πολλές αλλαγές, άλλιώς ένα PS1 αλλιώς ένα PS5 όπως πολύ σωστά λες. Πολλές φορές όμως θα δούμε υλικά όχι και τόσο ποιοτικά. Εξαρτάται από την κατασκευάστρια εταιρεία.

Αυτό το λέω και εκ πείρας ώντας μια περίοδο πλάι σε τεχνικό που επισκεύαζε λογής ηλεκτρονικών συσκευών.

Συμφωνώ και σε αυτό που λες για το PS3, είναι όπως το λες, καμία αντίρρηση, αλλά δες και την περίπτωση  που έχεις την κονσόλα απλά για να την έχεις. Να την βγάλεις από το κουτί για να παίξεις με έναν φίλο μια φορά έτσι να θυμηθείτε τα παλιά, να παίξεις με τον γιο σου, την κόρη σου. Δέχομαι και πάλι ότι όλα αυτά που λέω εγώ είναι πολύ συγκεκριμένα. Τώρα μπορεί να μου πεις "Να έχουμε/είχαμε την κονσόλα εκείνης της εποχής, ναι, αλλά αυτή ...... {...}"  Και πάλι , ναι, συμφωνώ μαζί σου, αλλά  αν δεν την έχουμε, κάπως πρέπει να ικανοποιήσουμε τον ευατό μας. 

Εγώ προσωπικά δεν είχα τέτοιες κονσόλες παρά ένα Atari. Έχω γνωρίσει άτομο που έχει τρέλα με όλα αυτά. Έχει ακόμα και Arcade (δε ξέρω πως τα λένε) αυτά που πηγαίναμε στα ηλεκτρονικά και ρίχναμε 50, 100 δραχμές. Μου λέει "δεν δίνω το mega drive και το master system ακόμα και να μου δώσουν τριόροφο στη Μύκονο  με 2 πισίνες." Του λέω ... υπερβολές. Μου λέει δεν έχω ανάγκη τριόροφο στη Μύκονο. Καταλαβαίνεις πως το λέει και το νόημα.

Θες νοσταλγία; Πάρε αυτο

 

παρε ότι κονσόλα σου λείπει και είσαι οκ. Αυτή την κινεζική απομίμηση του άρθρου γιατί να την αγοράσεις;

Επιπλεον, βάλε να παίξεις διπλό σε παλιά κονσόλα πχ PS3 και καλή τύχη στο να παίξεις, ένα παιχνίδι που στο pc έχει 150fps, με 18-30fps… Αν δε λυπάσαι τα ματάκια σου… Επιπλέον μπορείς να βάλεις και ακουστικά πιλότου αεροσκάφους για το θόρυβο… Δε βλέπω κάπου τη νοσταλγία…

Παρε, λοιπόν μια παλιά κονσόλα να δεις τη γλυκά… Σε κάθε γενειά δε διορθωνόντανε μόνο τα γραφικά, αλλά και η συμπεριφορά της κάθε κονσόλας. Αν θέλεις απλά να αγοράσεις μια κονσόλα για να την κοιτάς σαν συλλέκτης, τότε παίρνεις μια γνήσια. Αν θέλεις να παίξεις, τότε βάζεις εξομοιωτή και το ευχαριστιέσαι. Οι κινεζικές του κιλού υπήρχαν και υπάρχουν. Μπορείς να αγοράσεις ακόμα και κινεζικές συσκευές με ενσωματωμένους εξομοιωτές για όλες τις παλιές κονσόλες  και όχι μια κινεζιά με 15- 20 παιχνίδια, όπως αυτη του άρθρου.

 Βέβαια, όλα είναι γούστα. Αν σε εσένα προκαλεί νοσταλγία, τότε αγόρασε ότι θέλεις. Απλά δεν πιστεύω ότι θα έχει και μεγάλη εμπορική επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, papercuts είπε

 Δηλαδη θα επρεπε να κανουν πχ το dreamcast αλλα σε μινι εκδοση. Α και επισης να μην ζητησουν 50ευρω για αυτο.

Δηλαδή ποσα να ζητουσαν; 6-7€ και άλλα 3€ τα μεταφορικά ώστε με 10€ να ήσουν ικανοποιημένος εσύ; 

Τα σκέφτεστε και τα λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρε τι με θυμησε τωρα το ειχα πριν πολλα πολλα χρονια στην ποιο απλη μορφη.....τοτε το ελεγαν Sega Genesis ΙΙ + Sega CD ΙΙεποχαρες ζχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσολιτσα δεν απευθυνεται σχεδον σε κανεναν απο οσους εχουν σχολιασει. Δεν απευθυνεται σε οποιον θελει απλα να παιξει τα παιχνιδια, αυτοι τα παιζετε ουτως η αλλως με διαφορους τροπους εδω και χρονια. Απευθυνεται σε ενα κοινο που το να εχει μια κονσολα της sega στη συλλογη, στο ραφι στην τηλεοραση κλπ σημαινει κατι πολυ περισσοτερο απο το παιζω παιχνιδια απλα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...