Προς το περιεχόμενο

Το πρόβλημα της Tesla με τα "αναίτια φρεναρίσματα" γίνεται χειρότερο και η αμερικανική κυβέρνηση έχει ερωτήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, firegarden είπε

Η Τεσλα σιγουρα θα χασει τρομερα μεγαλο μεριδιο αγορας τωρα που αποκτα σοβαρο ανταγωνισμο με την εισοδο στην αγορα ηλεκτροκινησης των παραδοσιακων κατασκευαστων αυτοκινητων, που προσφερουν αρκετα φτηνοτερες και πιθανοτατα πιο αξιοπιστες εναλλακτικες. Η εταιρεια σιγουρα απεχει παρα πολυ απο την αξιοπιστη αυτοματη οδηγηση. Η Τεσλα πλεον δεν προσφερει κατι καινοτομο
Ο Μασκ, ειναι πλεον ολοφανερο οτι ειναι ενας κομπλεξικος ναρκισσος που απλα αποζητα την προσοχη και θεωρω οτι η αντικατασταση ως CEO  ειναι απλα θεμα χρονου. Ειναι αποριας αξιο το πως δεν τον εχουν σουταρει ηδη καθως οι απωλειες στην τιμη της μετοχης πλησιαζει σχεδον το 50% μεσα σε μολις μερικους μηνες.
 

Tωρα που ο ανταγωνισμος αυξανεται και -κυριως- κανει αυτο που κανει η Tesla, αλλά το κανει σωστα και οχι με ημιμετρα , μισοδουλειες, μπακαλιστικα, και με μαρκετινιστικες απατεωνιες κλπ, τα συγκεκριμενα χρεπια θα μεινουν να τα αγοραζουν μονο οι προσωπολατρες του συγκεκριμενου καταδικου. Που κι αυτοι οσο περναει ο καιρος μειωνονται, καθως καταλαβαινουν πια, περι τινος προκειται.

Το ερωτημα ειναι αν φτανουν αυτοι να σωσουν την εταιρεια; Ποιος ξερει. Αν αναλογιστουμε τις πραγματικα πολυαριθμες απολυσεις που ανακοινωσε, τα πραγματα μαλλον εχουν ζορισει.

 Λογω ανταγωνισμου, θα μικρυνει σε πολυ μεγαλο βαθμο και η πιτα των κρατικων επιδοτησεων που θα καταληγει στην tesla. Που την κραταγε τοσα χρονια ορθια, γιατι κατα τ'αλλα ηταν για κλεισμο, λογιστικα και οχι μονο.

Οποτε, πλεον, αν δε φτιαξει σοβαρα αμαξια και συνεχισει με την γνωστη τακτικη του σκετου μαρκετινγκ που ακολουθουσε τοσα χρονια, τα πραγματα θα δυσκολεψουν. Ειναι ωρα να δωσει value στην αγορα του αυτοκινητου, πραγμα το οποιο ως τωρα, δεν το εχει πολυκαταφερει.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φανταστείτε καποιον που δίνει 25.000€-100.000€ για να κάνει........οικονομία με μια πλήρως αποτυχημενη τεχνολογία......αυτοκίνησης με ρεύμα .....

😅😂🤣😅😂🤣😂😂

Στο γνωστό σάιτ πωλήσεων αυτοκινήτων πωλούνται τα αμάξια του ελον μάσκ ....ενός έτους τα πιο πολλά ....     

😂😂😅😂🤣😅

Επεξ/σία από alexioannou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ έβλεπα την μετοχή στα 1200+ τον Ιανουάριο και στα 650+ τον τελευταίο μήνα....

Λογικο.Οταν το κριτηριο σου ειναι να βρεις ¨ελλειμα" .

Δες οτι το 2021 ,λιγο πριν το δειγματοληπτικό σου ελεγχο η εταιρία εκλεισε με διπλάσιο κέρδος απο το 2020.

Θες να μου πεις μια εταιρια που εχει 20-30% αυξηση κατα ετος την βλεπεις προβληματική?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εντυπωση οτι η Τεσλα ειναι beta-tester για τους <<μεγαλους>>, θα δειξει.

Το εργοστασιο για μπαταριες το εφτιαξε στην γερμανια.  

(VW, Mercedes, Audi, Opel, BMW)

Επεξ/σία από Bullrich
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GreekStatistic είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/La_Jamais_Contente

Ηλεκτρικο αυτοκινητο εσπασε τα 100km/h το 1899.

Μαρκετιστας ειναι ο Musk έχει "περάσει" μέσω της Tesla ότι έχει "εφευρει" τα ηλεκτρικά στους ανόητους.

Τα ψωμιά του ήταν μέχρι να ασχοληθούν οι κανονικές αυτοκινητοβιομηχανίες σοβαρα με την ηλεκτροκινηση.

Βασικά η Tesla πουλάει οτι έχει εφεύρει τα αυτο-οδηγούμενα αυτοκίνητα.

Μόνο που η αξιόπιστη αυτοοδήγηση πήγε πίσω και τώρα ψάχνει εναλλακτικές για να βγάλει τα έξοδα της.

Απλά έτυχε (ή και όχι) να βολέψει το timing με την μαζική προώθηση της ηλεκτροκίνησης και εκμεταλεύτηκε οτι ήταν ένα βήμα μπρος από τους υπόλοιπους με πατέντες κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, georgewww said:

Μην αγχώνεστε, τώρα ο ελον διέταξε τα δουλικά να γυρίσουν γραφείο και τον ΓΡΑΨΑΝ , θα το φτιάξουν αυτά τα προβλήματα, ώστε να κλείσει μια και καλή το κομπανι !!!!

Διεταξε τους εκτελεστικους διευθυντες να επιστρεψουν στα γραφεια τους.

Αυτονοητο δε νομιζεις για ατομα με επιρροη σε ανθρωπους και που πληρωνονται με μερικες εκατονταδες χιλιαδες δολλαρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mεχρι περυσι ειχαν ταξινομηθει στην Ελλαδα γυρω στα 200 Tesla.

Στο γνωστο site αυτη τη στιγμη πωλουνται 55 μεταχειρισμενα. Τα περισσοτερα ενος ετους και με κατω απο 10.000χλμ. Αυθαιρετα θα πω εγω , οτι καμια 20ρια-50ρια εχουν ηδη αλλαξει χερια. Δηλαδη χοντρικα τα μισα αμαξια που αγοραστηκαν, πουληθηκαν αρον αρον απο τους ιδιοκτητες τους.

Αυτοκινητο του μελλοντος , (τους) ειπαν. Και το πιστεψαν.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Mεχρι περυσι ειχαν ταξινομηθει στην Ελλαδα γυρω στα 200 Tesla.

Στο γνωστο site αυτη τη στιγμη πωλουνται 55 μεταχειρισμενα. Τα περισσοτερα ενος ετους και με κατω απο 10.000χλμ. Αυθαιρετα θα πω εγω , οτι καμια 20ρια-50ρια εχουν ηδη αλλαξει χερια. Δηλαδη χοντρικα τα μισα αμαξια που αγοραστηκαν, πουληθηκαν αρον αρον απο τους ιδιοκτητες τους.

Αυτοκινητο του μελλοντος , (τους) ειπαν. Και το πιστεψαν.

 

Ποιος τα αγοραζει ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Bullrich είπε

Ποιος τα αγοραζει ομως?

Oι αγαθοι, λογικα. Και τα fanboys.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, ethereum said:

 

Στην Ελλάδα παίζει να είναι πιο κουραστικό να έχεις "auto-pilot" από το να οδηγείς μόνος σου...

Εκεί στη στροφή του Μπάκα στην Πεντέλη με το περίπτερο έκλαψα λίγο, γούστο θα 'χε να φύγει προς αυτό και το Tesla όπως έχουν κάνει 3-4 φορές μεθυσμένοι (2 φορές έχουν ρίξει κολώνα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vasilllis είπε

Λογικο.Οταν το κριτηριο σου ειναι να βρεις ¨ελλειμα" .

Δες οτι το 2021 ,λιγο πριν το δειγματοληπτικό σου ελεγχο η εταιρία εκλεισε με διπλάσιο κέρδος απο το 2020.

Θες να μου πεις μια εταιρια που εχει 20-30% αυξηση κατα ετος την βλεπεις προβληματική?

Και τα SUBWAY ήταν μία αλυσίδα με μεγάλη αύξηση επί πολλά χρόνια αλλά τελικά αποδείχτηκε πολύ προβληματική.

Εγώ προσωπικά δεν έχω ιδέα ούτε είμαι σε θέση να πω αν η Tesla "πετάει" ή είναι "προβληματική", το μόνο σίγουρο είναι όμως ότι ακόμα και η σελίδα της wikipedia που έκανες link γράφει και θετικά και αρνητικά.

Προσωπικά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι παρατηρώντας εδώ και χρόνια τον Elon μου έχει δώσει την εντύπωση ότι είναι ένας αμόρφωτος ναρκισσιστής (και κρυφοφασισταριό), δεν θα με εκπλήξει λοιπόν ότι και αν γίνει στο μέλλον (αν πχ γίνει πρόεδρος της Αμερικής όπως ο Trump ή αν η εταιρεία του αρχίσει να έχει ακόμα μεγαλύτερες απώλειες).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...