Προς το περιεχόμενο

Το πρόβλημα της Tesla με τα "αναίτια φρεναρίσματα" γίνεται χειρότερο και η αμερικανική κυβέρνηση έχει ερωτήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Ποιά άλλη είναι η αρνητική είδηση;

Βασικα κοντευει να πεσει το ιντερνετ απο τις αρνητικες ειδησεις που αφορουν κυριως τον Musk, αλλα και τις εταιρειες του. Για να μη γνωριζεις αλλες αρνητικες ειδησεις λογικα θα εβαλες σημερα ιντερνετ για πρωτη φορα. Καλως ορισες στο χωρο του διαδικτυου, καλη αρχη!

ΥΓ. Καιρος ηταν να τον παρουνε χαμπαρι . 2022 φτασαμε.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Βασικα κοντευει να πεσει το ιντερνετ απο τις αρνητικες ειδησεις που αφορουν κυριως τον Musk, αλλα και τις εταιρειες του. Για να μη γνωριζεις αλλες αρνητικες ειδησεις λογικα θα εβαλες σημερα ιντερνετ για πρωτη φορα. Καλως ορισες στο χωρο του διαδικτυου, καλη αρχη!

ΥΓ. Καιρος ηταν να τον παρουνε χαμπαρι . 2022 φτασαμε.

Το αν μια είδηση είναι "αρνητική" είναι συνήθως υποκειμενικό (εκτός αν πρόκειται για απώλεια ζωής, περιουσιών κλπ.). Και σίγουρα δε θα μου πεις ούτε εσύ με το καλωσόρισμά σου, ούτε τα media που σερβίρουν τις ειδήσεις όπως θέλουν να τις παρουσιάσουν, το αν μια είδηση είναι αρνητική ή όχι. Εγώ πάντως διαβάζω από διάφορες πηγές και κρίνω μόνος μου.

Επεξ/σία από bomberb17
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Το αν μια είδηση είναι "αρνητική" είναι συνήθως υποκειμενικό (εκτός αν πρόκειται για απώλεια ζωής, περιουσιών κλπ.). Και σίγουρα δε θα μου πεις ούτε εσύ με το καλωσόρισμά σου, ούτε τα media που σερβίρουν τις ειδήσεις όπως θέλουν να τις παρουσιάσουν, το αν μια είδηση είναι αρνητική ή όχι. Εγώ πάντως διαβάζω από διάφορες πηγές και κρίνω μόνος μου.

Tην ιδια ακριβως αποψη εχει και η https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla,_Inc.     finances  

η Εταιρια πεταει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Tην ιδια ακριβως αποψη εχει και η https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla,_Inc.     finances  

η Εταιρια πεταει.....

Ακριβώς.

Έχει παραγράφους τις οποίες περιγράφει με ουδέτερο τόνο ως "Lawsuits and controversies" και "Criticism".

Αντίστοιχα τέτοιες παραγράφους υπάρχουν και σε άλλες εταιρίες υψηλής τεχνολογίας, ενδεικτικά:

https://en.wikipedia.org/wiki/Facebook

https://en.wikipedia.org/wiki/Google

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.wikipedia.org/wiki/La_Jamais_Contente

Ηλεκτρικο αυτοκινητο εσπασε τα 100km/h το 1899.

Μαρκετιστας ειναι ο Musk έχει "περάσει" μέσω της Tesla ότι έχει "εφευρει" τα ηλεκτρικά στους ανόητους.

Τα ψωμιά του ήταν μέχρι να ασχοληθούν οι κανονικές αυτοκινητοβιομηχανίες σοβαρα με την ηλεκτροκινηση.

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bomberb17 είπε

Διάφορα για την Tesla βλέπω - εκτός από τα θέματα με τους υπαλλήλους της Tesla (τα οποία είναι αμφιλεγόμενα) και διάφορα άλλα προβλήματα με τα αυτοκίνητα (τα οποία αφορούν παιδικές ασθένειες - μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για ένα εντελώς καινούριο σύστημα) δε βλέπω κάτι άλλο.

Παιδικές ασθένειες σε κάτι που μου το πουλά ως premium και μεσα σε αυτο θα βαλω την οικογενεια μου; 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, manoskap είπε

Παιδικές ασθένειες σε κάτι που μου το πουλά ως premium και μεσα σε αυτο θα βαλω την οικογενεια μου; 

Δεν έχω Tesla και δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιστεύω ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις οποιασδήποτε μορφής αυτόματης οδήγησης οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και προσωπικά εγώ (αν είχα Tesla) θα ανησυχούσα πολύ περισσότερο για τα υπόλοιπα τροχαία ατυχήματα όπου καθημερινά σκοτώνεται τόσος κόσμος (αλκοόλ, υπερβολική ταχύτητα, προσπεράσεις, κλπ) παρά για ένα λογισμικό το οποίο μια στο εκατομμύριο θα δημιουργήσει πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, bomberb17 είπε

Το αν μια είδηση είναι "αρνητική" είναι συνήθως υποκειμενικό (εκτός αν πρόκειται για απώλεια ζωής, περιουσιών κλπ.). Και σίγουρα δε θα μου πεις ούτε εσύ με το καλωσόρισμά σου, ούτε τα media που σερβίρουν τις ειδήσεις όπως θέλουν να τις παρουσιάσουν, το αν μια είδηση είναι αρνητική ή όχι. Εγώ πάντως διαβάζω από διάφορες πηγές και κρίνω μόνος μου.

 

Το οτι ειναι καταδικασμενος πολλακις για χειραγωγηση μετοχων διαφορων εταιρειων (ητοι απατεωνας) δεν ειναι υποκειμενικο.

Το οτι τα tesla εχουν προβληματικο QA με αποτελεσμα γραφικες καταστασεις τυπου να παραδιδονται αμαξια με φαναρια να ξεκολανε απο τη θεση τους, ή με ζωνες οδηγου να απουσιαζουν, δεν ειναι υποκειμενικο. Η και λιγοτερο γραφικες αλλά περισσοτερο σοβαρες καταστασεις σαν του παροντος τοπικ που επισης ειναι αποτελεσμα τρισαθλιου QA και που ολοενα και γινονται συχνοτερες.

Το οτι χρονια τωρα πουλαγε tesla ως ικανα να οδηγουν μονα τους και τελικα δεν δουλεψε ποτε μεχρι σημερα οπως υποσχοταν (αντιθετως σκοτωθηκαν και μερικοι κουφιοκεφαλοι που πιστευαν τον Musk), δεν ειναι υποκειμενικο.

Πολλες αλλες αντιστοιχες ειδησεις με το παρον τοπικ, δεν ειναι υποκειμενικες.

Υποκειμενικα θα τις δει οποιος εχει σκοπο να τις δει ετσι, κατα τ'αλλα ειναι απολυτως αρνητικες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasilllis είπε

Tην ιδια ακριβως αποψη εχει και η https://en.wikipedia.org/wiki/Tesla,_Inc.     finances  

η Εταιρια πεταει.....

Εγώ έβλεπα την μετοχή στα 1200+ τον Ιανουάριο και στα 650+ τον τελευταίο μήνα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τεσλα σιγουρα θα χασει τρομερα μεγαλο μεριδιο αγορας τωρα που αποκτα σοβαρο ανταγωνισμο με την εισοδο στην αγορα ηλεκτροκινησης των παραδοσιακων κατασκευαστων αυτοκινητων, που προσφερουν αρκετα φτηνοτερες και πιθανοτατα πιο αξιοπιστες εναλλακτικες. Η εταιρεια σιγουρα απεχει παρα πολυ απο την αξιοπιστη αυτοματη οδηγηση. Η Τεσλα πλεον δεν προσφερει κατι καινοτομο
Ο Μασκ, ειναι πλεον ολοφανερο οτι ειναι ενας κομπλεξικος ναρκισσος που απλα αποζητα την προσοχη και θεωρω οτι η αντικατασταση ως CEO  ειναι απλα θεμα χρονου. Ειναι αποριας αξιο το πως δεν τον εχουν σουταρει ηδη καθως οι απωλειες στην τιμη της μετοχης πλησιαζει σχεδον το 50% μεσα σε μολις μερικους μηνες.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...