Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, washcloud είπε

Noμίζω ότι εσύ δεν τον κατάλαβες, κι ότι απάντησε στο "5-10 άτομα θα 'χουν πάρει τα 600" (έφερε παράδειγμα τον αδερφό του, και για κάποιο λόγο δεν τον θεωρεί "από τους 5-10" που είπες...)

5-10 άτομα θα ειναι αυτοι που πηραν 600 και θα έχουν και 2ο εκκαθαριστικό μεσα στον ιούνιο που θα τους έδινε ακομα περισσοτερα. αυτο εννοω

αρκετοι θα επιασαν ταβανι. ελαχιστοι ομως θα έπερναν ακομα παραπανω επειδη μπηκε μεσα ο ιουνιος. πρακτικα αυτοι που πηραν 600 έτυχε να παρουν 2 εκκαθαριστικους απο 1ο μέχρι και 5ο μήνα. Δεν γινετε λοιπον να πηραν και αλλο εκκαθαριστικο τον 6ο μήνα. Γιαυτο λεω 5-10 άτομα ενδιαφέρει οτι το καπέλο των 600 αντι για 5μηνο εγινε 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, dou74 είπε

Σε επόμενο λογαριασμό θεωρούν την έκπτωση λόγω συνέπειας που μου δίνει η nrg στον εκκαθαριστικό σαν επιδότηση ρήτρας αναπροσαρμογής και την αφαιρούν από το ποσό που θα έπρεπε να μου επιδοτήσουν...wtf???

έχει αναλυθεί , "σωστό" είναι , λάθος διατύπωση στην πλατφόρμα (για να γελάσουν λίγο) , ψάξε τη λέξη κλειδί ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

5-10 άτομα θα ειναι αυτοι που πηραν 600 και θα έχουν και 2ο εκκαθαριστικό μεσα στον ιούνιο που θα τους έδινε ακομα περισσοτερα. αυτο εννοω

αρκετοι θα επιασαν ταβανι. ελαχιστοι ομως θα έπερναν ακομα παραπανω επειδη μπηκε μεσα ο ιουνιος. πρακτικα αυτοι που πηραν 600 έτυχε να παρουν 2 εκκαθαριστικους απο 1ο μέχρι και 5ο μήνα. Δεν γινετε λοιπον να πηραν και αλλο εκκαθαριστικο τον 6ο μήνα. Γιαυτο λεω 5-10 άτομα ενδιαφέρει οτι το καπέλο των 600 αντι για 5μηνο εγινε 6μηνο.

Ναι έπρεπε να το πάνε 700 λογικα αφου πρόσθεσαν ακομα ενα μηνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ok, τότε ή πατάτα της ΔΕΗ ή απο powerpass

αν απο ΔΕΗ όλα οκ και δε βρίσκεις γραμμή στο powerpass πας μέσω Συνήγορο του Πολίτη

(και όσοι είχατε ρήτρα σε σταθερό λόγω μετάβασης που δεν υπολογίστηκε)

 Αν κάποιος έχει προχωρήσει με συνήγορο του Πολίτη ας κάνει τον κόπο να ανεβάσει κειμενάκι. 

Εγώ προς το παρόν αναμένω την αρχική απάντηση της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

έχει αναλυθεί , "σωστό" είναι , λάθος διατύπωση στην πλατφόρμα (για να γελάσουν λίγο) , ψάξε τη λέξη κλειδί ΦΕΚ

αυτό το "σωστό" είναι που δεν καταλαβαίνω...τι σχέση έχει η έκπτωσης συνεπείας με την ρήτρα..αλλά στην χώρα του ό,τι να ναι, τι να περιμένεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dou74 είπε

αυτό το "σωστό" είναι που δεν καταλαβαίνω...τι σχέση έχει η έκπτωσης συνεπείας με την ρήτρα..αλλά στην χώρα του ό,τι να ναι, τι να περιμένεις..

καμία σχέση και δε συνδέεται στο ΦΕΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω αρνητικό ποσό επιστροφής, για 2 λόγους. Ο 1ος είναι ότι υπολογίζεται και η έκπτωση συνέπειας του παρόχου (αναλύθηκε ότι είναι θέμα ΦΕΚ) και ο 2ος είναι ότι στον εκκαθαριστικό λογαριασμό γίνονται προσθαφαιρέσεις της ρήτρας αναπροσαρμογής και της έκπτωσης ταμείου ενεργειακής μετάβασης για τους έναντι λογ/σμούς της εκκαθάρισης. Μίλησα με Elpedison και μου είπε ότι έτσι είναι το σωστό, τώρα αν μαθηματικά είναι σωστό ακόμα το σκέφτομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fotis1708 είπε

Μίλησα με Elpedison και μου είπε ότι έτσι είναι το σωστό, τώρα αν μαθηματικά είναι σωστό ακόμα το σκέφτομαι..

πάμε πάλι , αν στον εκκαθαριστικό επιστρέφεται όλο το ποσό ενέργειας των έναντι , τότε δεν είναι σωστό

αν θες το αναλύουμε ποστάροντας τους λογαριασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

πάμε πάλι , αν στον εκκαθαριστικό επιστρέφεται όλο το ποσό ενέργειας των έναντι , τότε δεν είναι σωστό

αν θες το αναλύουμε ποστάροντας τους λογαριασμούς

ρήτρα αναπροσαρμογής εκκαθαριστικού= 164,34 

ρήτρα αναπροσαρμογής έναντι= 65,90+48,51+52,17=166,58

έτσι στο power pass γράφει στον εκκαθαριστικό -2,24

Αντίστοιχα και για την έκπτωση ενεργειακής μετάβασης. Είναι σωστό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotis1708 είπε

Αντίστοιχα και για την έκπτωση ενεργειακής μετάβασης. Είναι σωστό;

δε βγαίνει άκρη έτσι

ανέβασε τους 2 λογαριασμούς ολόκληρους χωρίς προσωπικά στοιχεία , μέσα σε spoiler αν μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

δε βγαίνει άκρη έτσι

ανέβασε τους 2 λογαριασμούς ολόκληρους χωρίς προσωπικά στοιχεία , μέσα σε spoiler αν μπορείς

είναι 4 λογ/σμοί, δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό που μου λες, γιατί δεν βγαίνει άκρη έτσι; σαν νούμερα όντως βγαίνουν, σαν λογική δεν ξέρω αν είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
23 λεπτά πριν, fotis1708 είπε

γιατί δεν βγαίνει άκρη έτσι;

edit , απλά δε βγαίνει άκρη χωρίς τους λογαριασμούς

  

42 λεπτά πριν, fotis1708 είπε

Αντίστοιχα και για την έκπτωση ενεργειακής μετάβασης

πόσταρε και τις πράξεις των ΤΕΜ που κάνανε

 

Στις 14/7/2022 στις 1:43 ΠΜ, tomtsir είπε

image.png.a28cd14177bc83e45329f0625147850b.pngimage.png.f60232e408282bf3bbfe7b5c257ce2c6.pngimage.png.235943443c7b9256cbbb7ad0cafd4197.pngimage.png.2e2f7c10ea043bc460f848586143e6bb.png
image.png.7da1650f05f1fdc131ee71c9e4f1722a.pngimage.png.716137436e0a9cc915bbb54b30b56e7b.png

Τώρα γίνομαι κατανοητός; (Όντως ήταν κάπως μπέρδεμα η σκέψη , που δεν ειναι δικιά μου κιόλας , τα φιντάνια που έβγαλαν την επιδότηση την έκαναν :P )

νομίζω οτι κάτι κατάλαβα γράφοντας για τον fotis1708,

υπάρχει περίπτωση (προσοχή αν μπεις στη "λογική" καίγονται εγκεφαλικά κύτταρα 😁)  σε λογαριασμούς εκκαθαριστικούς Δεκεμβρίου να αφαιρούν (κακώς) ποσά προηγούμενων έναντι ωστε να "μετρήσει" μόνο η περίοδος από το Δεκέμβριο (ξέρω δεν έχει λογική)

Αν το κάνανε αυτό όμως πρέπει να αφαιρούν απο τον εκκαθαριστικό και τα ΤΕΜ

δες λίγο και πόσταρε τις πράξεις απο τα ΤΕΜ όπως ωραία έκανες με τις ρήτρες

@fotis1708 να υποθέσω οτι τα ποσά που λες αφορούν εκκαθαριστικό Δεκεμβρίου και τα έναντι είναι πιο πριν ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

edit , απλά δε βγαίνει άκρη χωρίς τους λογαριασμούς

  

πόσταρε και τις πράξεις των ΤΕΜ που κάνανε


καίγονται εγκεφαλικά κύτταρα 😁

Χαρά στο κουράγιο σου. Ήρωας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Χαρά στο κουράγιο σου. Ήρωας!

με το που σκέφτηκα το "αφαιρούν (κακώς) ποσά προηγούμενων έναντι ωστε να "μετρήσει" μόνο η περίοδος από το Δεκέμβριο" αισθάνθηκα πιο χαζός απο ποτέ

απο τη μια βγαίνει ΦΕΚ μπανάνας που λέει για ημερομηνία έκδοσης (αντί περιόδου και να πάει αναλογικά)

απο την άλλη αν όντως σε κάθε εκκαθαριστικό συγκεκριμένα και μόνο Δεκεμβρίου ,αφαιρούν τα έναντι , ε, νταξ' , το κάψαμε τελείως μα τελείως όμως ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

με το που σκέφτηκα το "αφαιρούν (κακώς) ποσά προηγούμενων έναντι ωστε να "μετρήσει" μόνο η περίοδος από το Δεκέμβριο" αισθάνθηκα πιο χαζός απο ποτέ

απο τη μια βγαίνει ΦΕΚ μπανάνας που λέει για ημερομηνία έκδοσης (αντί περιόδου και να πάει αναλογικά)

απο την άλλη αν όντως σε κάθε εκκαθαριστικό συγκεκριμένα και μόνο Δεκεμβρίου ,αφαιρούν τα έναντι , ε, νταξ' , το κάψαμε τελείως μα τελείως όμως ....

Ναι αυτό κάνουν αλλά το θέμα είναι ότι δεν μετράνε τον εκκαθαριστικό του Ιουνίου πχ άμα βγει. Δηλαδή πάλι δεν μετράνε περιόδους κατανάλωσης , απλά μετράνε τον τρόπο για να δώσουν τα λιγότερα χρήματα. 

Δηλαδή ότι θέλουμε μετράμε.

Πάντως το έκανε και η ζενίθ αυτό από ότι είδα εδώ στο φόρουμ σε ένα παλικάρι.

Οπότε είτε είναι οδηγία , είτε απλά πάλι παίρνουν πρωτοβουλίες και δεν υπάρχει κανένας να τους ελέγξει , το αποτέλεσμα είναι ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...