Προς το περιεχόμενο

PowerPass


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, kapnossss είπε

Εκκαθαριστικός Ιουνίου. Έχει καμία λογική το παρακάτω;

ναι , έχει , απλά τα φάγανε εν συντομία

Spoiler

1. ξεκινάς με ΡΑΕ

2. παράλληλα ενημερώνεις το υπουργείο που είναι η πλατφόρμα

https://mindigital.gr/contact

3. 99,9% θα πετάξουν το μπαλάκι στο υπουργείο ενέργειας άρα επικοινωνείς και εκεί

https://ypen.gov.gr/epikoinonia/

4. Συνήγορος του Πολίτη κατα υπουργείου και ΡΑΕ

5. καλά κάνουν , τα ιδια και πολύ χειρότερα θα έκανα αφού κανένας δεν αντιδρά

6. Με την ευκαιρία να βάλω και την κασέτα :

δες κιόλας στα προηγούμενα οτι σου αφαίρεσαν ΤΕΜ απο έναντι προ εκκαθαριστικού (αυτά τα ΤΕΜ όμως τα επέστρεψες στον εκκαθαριστικό όπως και τις χρεώσεις των έναντι)

 

καλή επιτυχία :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kapnossss είπε

Εκκαθαριστικός Ιουνίου. Έχει καμία λογική το παρακάτω;

image.png.909dffd384d81f794c44b1bae6f758ce.png

 

image.png.ca3be51d382796add5f951ed412891f1.png

 

 

 

μηπως ειχε βγει κανας εναντι και σου εδωσαν power pass γιαυτο στη προηγουμενη δοση, και στον εκκαθαριστικο σου εδωσαν για τη διαφορα (για οτι ποσο δεν εδωσαν power pass ηδη) Γιατι ουτε η πιστωση ΤΕΜ ειναι ιδια με τον λογαριασμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, kapnossss είπε

Το πιθανότερο είναι να έχεις δίκιο και να πρόκεται για αναδρομική χρέωση αναροσαρμογής, η οποία βέβαια ούτε καν αναφέρεται ως τέτοια στον λογαριασμό.

...το πιθανότερο είναι να μην έχω, γιατί τώρα που το ξαναβλέπω νόμισα ότι ΕΙΔΑ να αναφέρει ο λογαριασμός την λέξη "αναδρομική" όταν στο έγραψα (εκτός κι αν έπεσα μέσα από,,,,ένστικτο και έχουν συγχωνεύσει τα ποσά, αλλά αυτό μάλλον πιο πολύ σενάριο Ε.Φ. μου κάνει...).

Ιδέα δεν έχω τί μπορεί να έγινε, ίσως έχει δίκιο ο κοράκιος που λέει "στα φάγανε" (από το κράτος), "κόβοντας" ~300€ από το ποσό της αναπροσαρμογής...; Δεν ξέρω. Ρώτα πάντως ΕΛΠΕ "τί σκατά ρε παιδιά; Δώστε μια εξήγηση γιατί χρεώσατε 4.5 κατοστάρικα αναπροσαρμογή και πού είδε το κράτος 300 λιγότερα όταν έβγαζε ΡΡ", να δεις τί (σκατά) θα σου πουν (ελπίζω όχι "ζμπούτσαμαζ"....).

Δεν ξέρω αν έχει κα'να τηλέφωνο /μέιλ για το ΡΡ να στείλεις εκεί να ρωτήσεις "γουατδε")

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μηπως ειχε βγει κανας εναντι και σου εδωσαν power pass γιαυτο στη προηγουμενη δοση, και στον εκκαθαριστικο σου εδωσαν για τη διαφορα (για οτι ποσο δεν εδωσαν power pass ηδη) Γιατι ουτε η πιστωση ΤΕΜ ειναι ιδια με τον λογαριασμο. 

Oχι ,δε νομίζω. Σε όλους τους προηγούμενους λογαριασμούς, μέχρι και 31/5, η ρητρα και η επιδότηση ταιριάζουν απολύτως με τα αντίστοιχα ποσά της εκκαθάρισης που βλέπω για κάθε μηνα στην πλατφόρμα του power pass. Το 1ο ποσό που πιστώθηκε  ήταν ακριβώς αυτό που είχα υπολογίσει βάσει των λογαριασμών μου. Είναι σαν να εχουν βαλει ποσά στην τύχη για τον εκκαθαριστικό του Ιουνίου.

Επεξ/σία από kapnossss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kapnossss είπε

Oχι ,δε νομίζω. Σε όλους τους προηγούμενους λογαριασμούς, μέχρι και 31/5, η ρητρα και η επιδότηση ταιριάζουν απολύτως με τα αντίστοιχα ποσά της εκκαθάρισης που βλέπω για κάθε μηνα στην πλατφόρμα του power pass. Το 1ο ποσό που πιστώθηκε  ήταν ακριβώς αυτό που είχα υπολογίσει βάσει των λογαριασμών μου. Είναι σαν να εχουν βαλει ποσά στην τύχη για τον εκκαθαριστικό του Ιουνίου.

μα αυτο σου λεω, αν 31/5 ειχες εναντι λογαριασμο, και σου εδωσαν Power pass για τον Μαιο, και τον Ιουνιο εκκαθαριστικο θα παρεις Power pass για τη διαφορα. Αλλιως θα επαινες 2 φορες Power pass για τον μηνα Μαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ χι'ζ γκατ ε (βέρι στρονγκ) πόιντ

Εγώ που δεν μου κόβει, απλά θα ξαναπώ "ρώτα την ΕΛΠΕ να επιβεβαιώσουν".

...βασικά υπολόγισε με βάση τα ποσά του ΡΡ για το 3μηνο Μάρτη - Μάη και μάλλον θα βρεις την διαφορά.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κάνει αιτηση Power Pass για τους γονεις μου, μπαίνω χθες στον λογαριασμό τους για να δω αν εχουν μπει οι συντάξεις τους, βλέπω 33 ευρώ απο την επιδοτηση για ηλεκτρικο ρευμα.

Μπαινω στην πλατφορμα, βλέπω αυτο:

Capture.JPG.c192b404687cde200a7fc0b17dd6b5e9.JPG

 

Και αρχίζω να ξύνω το κεφάλι μέχρι που μάτωσε...αν καταλαβαίνω καλά, 202,87 επρεπε να παρουν οι ανθρωποι, τα 33 ευρώ μόνο του Ιουνιου πως στον διάτανο προκυπτουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fommof είπε

Ειχα κάνει αιτηση Power Pass για τους γονεις μου, μπαίνω χθες στον λογαριασμό τους για να δω αν εχουν μπει οι συντάξεις τους, βλέπω 33 ευρώ απο την επιδοτηση για ηλεκτρικο ρευμα.

Μπαινω στην πλατφορμα, βλέπω αυτο:

Capture.JPG.c192b404687cde200a7fc0b17dd6b5e9.JPG

 

Και αρχίζω να ξύνω το κεφάλι μέχρι που μάτωσε...αν καταλαβαίνω καλά, 202,87 επρεπε να παρουν οι ανθρωποι, τα 33 ευρώ μόνο του Ιουνιου πως στον διάτανο προκυπτουν?

τον ιουλιο στην πρωτη πληρωμη πηρανε 202,87-33

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fommof είπε

Ειχα κάνει αιτηση Power Pass για τους γονεις μου, μπαίνω χθες στον λογαριασμό τους για να δω αν εχουν μπει οι συντάξεις τους, βλέπω 33 ευρώ απο την επιδοτηση για ηλεκτρικο ρευμα.

Και αρχίζω να ξύνω το κεφάλι μέχρι που μάτωσε...αν καταλαβαίνω καλά, 202,87 επρεπε να παρουν οι ανθρωποι, τα 33 ευρώ μόνο του Ιουνιου πως στον διάτανο προκυπτουν?

Προκύπτουν αν κάνεις τον κόπο να προσθέσεις τα ποσά. Έλεος δηλαδή, ούτε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησαν τελικά τον λογαριασμό με την ρήτρα αναπροσαρμογής όταν ήμουν στην μετάβαση από το Γ1 στο MyhomeEnter...

Την πρώτη φορά δεν τον είχαν μετρήσει επειδή και καλά ήταν λογαριασμός σε σταθερό πρόγραμμα.

200€ περίπου η επιστροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bill27 είπε

τον ιουλιο στην πρωτη πληρωμη πηρανε 202,87-33

Αφηρημένος, μπηκα στον λογαριασμό τους, όντως είχαν δοθει 169,87 στις 15/7, άντε γειά λέμε, το έχω "χάσει"...να είσαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, fommof είπε

Αφηρημένος, μπηκα στον λογαριασμό τους, όντως είχαν δοθει 169,87 στις 15/7, άντε γειά λέμε, το έχω "χάσει"...να είσαι καλά...

Δεν θα επρεπε να παρουν τωρα Δεκ + Ιουν (47 + 33)? Μου κανει εντυπωση που στην 1η φαση σας μετρησαν και τον λογαριασμο Δεκεμβριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Δεν θα επρεπε να παρουν τωρα Δεκ + Ιουν (47 + 33)? Μου κανει εντυπωση που στην 1η φαση σας μετρησαν και τον λογαριασμο Δεκεμβριου

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα, αλλά τουλάχιστον μπήκα με ebanking στον λογαριασμό τους και το επιβεβαίωσα...το αρθροισμα των ποσών που έχουν λάβει ισούται με το συνολικό ποσό που τους είχαν βγάλει να πάρουν.

(που κανονικά θα έπρεπε να το θυμάμαι γιατι εγώ τους έκανα την αιτηση και τους ειχα ενημερωσει οτι είχαν μπεί χρήματα μέσα στις 15/7, αλλά με όσα τραβάω εδω και μήνες το μυαλο μου ειναι πουρές πλέον).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...