Προς το περιεχόμενο

3 στον αέρα Podcast S05E40: Σχόλια, Buy Now Pay Later, Xbox και..Κοινός φορτιστής


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Τα αρκετά σχόλια της προηγούμενης εκπομπής είναι στο επίκεντρο του σημερινού μας podcast, με μια συζήτηση γύρω από διάφορα θέματα που θίγουν οι ακροατές του podcast.

Κεντρικό θέμα πάντα είναι το μέλλον της ευρυζωνικότητας και οι εξελίξεις στο χώρο των οπτικών ινών, με σημαντικές αλλαγές κυρίως στη γρήγορη ανάπτυξη του σχετικού δικτύου και από εταιρείες που δεν ήταν στο τραπέζι πριν μόλις 1 χρόνο.

Επόμενο θέμα είναι οι ολοένα και πιο δημοφιλείς υπηρεσίες "Buy now pay later", οι οποίες δίνουν την ευκαιρία στον καταναλωτή να αγοράσει κάτι με 4 δόσεις, και με την Apple να παρουσιάζει μάλιστα τη δική της λύση. Σχολιάζουμε ακόμα τον κοινό φορτιστή που έρχεται στην Ευρωπαϊκή  Ένωση στα τέλη του 2024, δίνοντας τη δυνατότητα να φορτίσουμε τις φορητές συσκευές με τον ίδιο φορτιστή. Ολοκληρώνουμε με μια συζήτηση για τις ανακοινώσεις του Xbox στην εκδήλωση που έγινε την περασμένη Κυριακή όπου και η Microsoft μας έδειξε τα επόμενα παιχνίδια που έρχονται στο οικοσύστημά της αλλά και την πρώτη εφαρμογή για έξυπνες τηλεοράσεις για gaming χωρίς κονσόλα.

Αναλυτικά τα θέματα συζήτησης:

00:00 - Εισαγωγή
02:50 - Σχόλια
29:32 - Buy Now Pay Later
35:11 - Κοινός φορτιστής
40:32 - Xbox Showcase
50:50 - Movies & TV Shows

Το podcast "3 στον Αέρα" είναι διαθέσιμο σε πολλές υπηρεσίες όπως το Anchor, Apple Podcasts, Google Podcasts, στο Spotify και στο YouTube με βίντεο!


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει κάποιος με ένα παλιό κινητό όπως το Samsung galaxy s9 Plus να μεταβεί σε νεότερο ή καλύτερα είναι να περιμένει αρκετά ακόμα να πέσει η τιμή του s22 και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αξίζει κάποιος με ένα παλιό κινητό όπως το Samsung galaxy s9 Plus να μεταβεί σε νεότερο ή καλύτερα είναι να περιμένει αρκετά ακόμα να πέσει η τιμή του s22 και γιατί;

και εγώ το s9 plus έχω...δεν νομίζω ότι αξίζει να πάμε σε s22 σειρά, ο exynos θα βραζει όπως βραζει και τώρα αν παιξεις ενα παιχνιδι (πχ 8 ball pool), τώρα αν θελεις καλυτερες φωτογραφιες ειναι ενας λογος να πας...εγω θα περιμενω τουλαχιστον μεχρι το s23 αν οχι αργοτερα
ευτυχως αυτο το διαστημα δεν ταλαιπωρουμαι απο το green screen flickering οποτε παιζει και αυτο το ρολο του(ολως τυχαιως λιγο πριν, κατα τη διαρκεια και μετα την κυκλογορια του s22 παρουσιαστηκε αυτο το προβλημα όπως και οταν εγινε release to s21 fe αλλα λιγο μετα το τελευταιο update που πηρε η συσκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σχολιάσω για πρώτη φορά επεισόδιο.

Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που ο Δημήτρης δεν έλεγε συνέχεια την λέξη "ενδιαφέρον" στο επεισόδιο.

Επίσης κ. Μαλλά προσπαθήστε όσο γίνεται να μην συζητάτε τα ίδια θέματα για τα οποία κουβεντιάζετε και στο άλλο podcast που ανακάλυψα πριν μερικούς μήνες (απλά ψηφιακά). Εάν κάποιος τα ακούει και τα δυο κουράζει αυτή η επανάληψη. Κατά τα άλλα είστε εξαιρετικός και κάνετε και ωραίες συνεντεύξεις με τους καλεσμένους σας.

Να επαναλάβω με την ευκαιρία ότι θα ήταν χρήσιμο όταν έχετε κανονίσει ραντεβού με καλεσμένο να μπορούμε να θέτουμε και εμείς ερωτήματα που μας απασχολούν πριν τη συνέντευξη και να επιλέγετε ορισμένα από αυτά.

Μια ιδέα για τη ΔΕΗ θα ήταν να βάλει ασύρματο εξοπλισμό στις κολώνες και να μπορείς να συνδεθείς χωρίς απαραίτητα να είσαι πελάτης με συμβόλαιο (ίσως και χωρίς να μεσολαβήσει άλλος πάροχος), νομίζω αυτό θα βοηθούσε στην πιο σύντομη ανάπτυξη για πρόσβαση από πιθανούς πελάτες (αρκεί να γίνεται και με κάποια πρόβλεψη για όσους δεν έχουν οπτική επαφή με κολόνα στο δρόμο από το σπίτι τους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, nick_gr said:

Μια ιδέα για τη ΔΕΗ θα ήταν να βάλει ασύρματο εξοπλισμό στις κολώνες και να μπορείς να συνδεθείς χωρίς απαραίτητα να είσαι πελάτης με συμβόλαιο (ίσως και χωρίς να μεσολαβήσει άλλος πάροχος), νομίζω αυτό θα βοηθούσε στην πιο σύντομη ανάπτυξη για πρόσβαση από πιθανούς πελάτες (αρκεί να γίνεται και με κάποια πρόβλεψη για όσους δεν έχουν οπτική επαφή με κολόνα στο δρόμο από το σπίτι τους).

Καμμία πιθανότητα μιας και δεν πρόκειται να παρέχει υπηρεσίες λιανικής ούτε ενσύρματα, πόσο μάλλον έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...