Προς το περιεχόμενο

Έχει δοκιμάσει τη διανομή clear linux σαν κύρια ?


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είμαι να αλλάζω διανομή και ανέκαθεν (σε δικό μου hardware) , πάει σφαίρα , έχει δουλέψει κανείς τα Clear Linux σαν κύρια να μου πει τυχών προβλήματα και βασικές ελλείψεις ή σοβαρά bugs ή σκαλώματα σε updates ?

Εννοώ φυσικά να την έχει δουλέψει μήνες και όχι σε VM

 

ΥΓ. δε με ενδιαφέρουν προτάσεις για άλλες διανομές, είμαι ήδη χρόνια σε kde neon , το πολύ πολύ παραμένω εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει ο ίδιος να την χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις συμπέρασμα. Όλα αυτά που αναφέρεις πιθανόν να τα συναντήσουμε σε τρίτο τεταρτες διανομές fork των fork.

Το clear Linux είναι η διανομή της ιντελ τούμπανο σε χρήμα χρόνο και επιδόσεις. Αν έχεις ιντελ επεξεργαστή δοκίμασε το αν έχεις παλιό καρβούνι ακόμα καλύτερα.

Περιμένουμε εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λυση ειναι απλη

dual kde neon / clear linux

και θα την κρινεις στην πραξη

ολα τα υπολοιπα θα ειναι να ειχαμε να λεγαμε

εχουμε διαφορετικα μηχανηματα και διαφορετικα setup

και διαφορετικα προγραμματα που χρησιμοποιει ο καθενας

μερικες φορες ενα μονο πραγμα να στραβωσει και να το εχεις αναγκη σε αναγκαζει να πας σε πιο κλασσικες λυσεις απο το να μεινεις σε ειδικες διανομες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αρκετες ελλειψεις σε πακετα η διανομη αυτη. Θα πρεπει να παλευεις με github και χειροκινητες καταστασεις. Απλες εφαρμογες , themes , icons , κλπ , απλα δεν υπαρχουν στα ρεπος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

η λυση ειναι απλη

dual kde neon / clear linux

καλυτερα δοκιμασε το σε αλλο μηχανημα γιατι αν κατι στραβωσει στο dual boot θα στηνεις ξανα το kde ή θα πρεπει να κανεις restore ολο το συστημα απο backup...

συμφωνω απολυτα με τον xrhstosiak. μονο με hands on δοκιμη σε real work environment με ολα τα apps/frameworks που θελεις θα καταλαβεις τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τις ανάγκες σου.

  • Αν η περίπτωσή σου απαιτεί μεγιστοποίηση των επιδόσεων (πχ. κάνα μηχανάκι προορισμένο για ειδική χρήση), ίσως είναι καλή λύση.
  • Αν θέλεις ένα σύστημα για καθημερινή χρήση Desktop (όπου μετράει περισσότερο η μεγιστοποίηση της διαθεσιμότητας σε λογισμικό και σε συμβατό hardware), ίσως όχι.

Δες παντως κάνα benchmark για να δείς τι ακριβώς μπορείς να κερδίσεις.. Αλλά και κάνα review για συγκρίσεις εκτός των επιδόσεων.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι η ευκολία/εμπειρία του χρήστη πάει πάνω από όλα.

Πχ. Αν το σύστημα πάει πολύ αργά σε σημείο που το περιμένεις, αυτό είναι πρόβλημα. Αν όμως πάει μεν αργά αλλά δεν μας επηρεάζει, δεν πειράζει.\

Αντίστοιχα αν έχω ευκολο να βρώ/αναβαθμίσω ένα λογισμικό, υπάρχει διαφορά με το να πρέπει να το κάνω χειροκίνητα (πόσο μάλλον αν μιλάμε για πολλά λογισμικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mphxths είπε

Εχει αρκετες ελλειψεις σε πακετα η διανομη αυτη. Θα πρεπει να παλευεις με github και χειροκινητες καταστασεις. Απλες εφαρμογες , themes , icons , κλπ , απλα δεν υπαρχουν στα ρεπος.

mphxths has a very strong point.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το clear Linux είναι σέρβερ διανομή περισσότερο, αν οι ανάγκες σας είναι ελάχιστες σε desktop use ίσως να βολέψει. αν θέλετε να το μετατρέψετε σε Ubuntu δεν γίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια ιδιαίτερη διανομή με ιδιάζουσα διαχείρισή των πακέτων. Με τίποτα δε θα την πρότεινα σε κάποιον χρήστη χωρίς μεγάλη εμπειρία. Αν την δουλέψεις σε VM  και σε ικανοποιεί και την έχει στήσει με τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν, αν τη στήσεις bare metal δεν αναμένετε να έχεις προβλήματα.

Έχω γράψει πρόσφατα αυτό https://linux-user.gr/t/ti-kanei-to-clear-linux-na-einai-toso-grhgoro/4302, μέσα θα βρεις οδηγίες για το πως θα ελέγξεις τη συμβατότητα της διανομής στο υλικό σου, γιατί πράγματι δεν τρέχει παντού, θέλει σχετικά νεότερη CPU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asfodelus φαινεται οτι γνωριζεις καλα το clear linux, οποτε σου εχω μια ερωτηση: αν προσθεσουμε αλλα repos στο clear linux θα δεχθει ομαλα τα αλλα πακετα ή θα γινει μπαχαλο οπως υποψιαζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, cli22 είπε

asfodelus φαινεται οτι γνωριζεις καλα το clear linux, οποτε σου εχω μια ερωτηση: αν προσθεσουμε αλλα repos στο clear linux θα δεχθει ομαλα τα αλλα πακετα ή θα γινει μπαχαλο οπως υποψιαζομαι;

Τι ρεπος ? ppa ? (fedora) copr repos ? Δεν ειναι παράγωγη διανομη το clear linux. Ειναι αυτονομη , αρα δεν μπορει να δουλεψει με ρεπος που προοριζονται για αλλες διανομες. Οπως εγραψα και πριν , εχει ελλειψεις σε πακετα. Την ειχα βαλει σε ενα φορητο , και ειπα να την σεταρω , οπως σεταρω ολες τις διανομες που δοκιμαζω ανα καιρους. Εγκατασταση , περασμα καποιων βασικων πακετων , themes , icons , κλπ. Μετα απο μιση ωρα την εβγαλα. Ο κοπος και ο χρονος για να βρω τα πακετα που δεν υπηρχαν στα επισημα ρεπος , οπως και το μπαχαλο που θα γινοταν αν τα περνουσα χειροκινητα , δεν αξιζε. Ηταν ομως εμφανως πολυ πιο γρηγορη διανομη σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη διανομη εχω δοκιμασει και εχω δοκιμασει πολλες...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως απο χθες το site https://clearlinux.org/ δεν ανταποκρινεται.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Ηταν ομως εμφανως πολυ γρηγορη διανομη σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη διανομη εχω δοκιμασει και εχω δοκιμασει πολλες...

υποψιαζομαι οτι ειναι γραμμενη σε καθαρο assembly για μεγαλυτερη ταχυτητα. ποσες φορες πιο γρηγορη θα ελεγες οτι ειναι απο vanilla debian ή vanilla ubuntu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cli22 είπε

παντως απο χθες το site https://clearlinux.org/ δεν ανταποκρινεται.

με περίμενε γιαυτό 😂

3 ώρες πριν, cli22 είπε

asfodelus φαινεται οτι γνωριζεις καλα το clear linux, οποτε σου εχω μια ερωτηση: αν προσθεσουμε αλλα repos στο clear linux θα δεχθει ομαλα τα αλλα πακετα ή θα γινει μπαχαλο οπως υποψιαζομαι;

πάντως υποστηρίζει flatpak αν και θα το αποφύγω.

με πρόχειρη εγκατάσταση σε στικάκι που έκανα πήγα να περάσω το kde (υπάρχει σα bundle) , έβγαλα το gnome και μαμήθηκε

σίγουρα χρειάζεται υποστήριξη btrfs και snapshots με πρόσβαση κατα το boot για επαναφορά σε περιπτώσεις που ο χρήστης πειραματίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cli22 είπε

παντως απο χθες το site https://clearlinux.org/ δεν ανταποκρινεται.

υποψιαζομαι οτι ειναι γραμμενη σε καθαρο assembly για μεγαλυτερη ταχυτητα. ποσες φορες πιο γρηγορη θα ελεγες οτι ειναι απο vanilla debian ή vanilla ubuntu;

Εννοείς οτι υποψιάζεσαι οτι έγραψαν τον linux kernel σε assembly? Η μήπως τον X Server? :-D

Η προφανής απάντηση είναι οτι κάνεις λάθος. Χρησιμοποιούν συγκεκριμένα compiler flags για τα πακέτα τους. Επίσης παίζουν πολύ με AVX2 και AVX512, με τον CPU governor, και με ότι άλλο τρικ υπάρχει. Αλλά πάντα κατι κερδίζεις κάτι χάνεις (αλλιώς θα έκαναν τα ίδια και οι άλλοι)

 

Όσο για το πόσο πιο γρήγορο είναι από τα άλλα, εκτός από benchmarks τι απάντηση περιμένεις ακριβώς; 100% πιο γρήγορο; 1000%; Σε τι εφαρμογή; Με τι hardware;

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...