Προς το περιεχόμενο

Έχει δοκιμάσει τη διανομή clear linux σαν κύρια ?


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενδιαφερον link....

10 λεπτά πριν, jcd313 είπε

Όσο για το πόσο πιο γρήγορο είναι από τα άλλα, εκτός από benchmarks τι απάντηση περιμένεις ακριβώς; 100% πιο γρήγορο; 1000%; Σε τι εφαρμογή; Με τι hardware;

ε προφανως εννοω στο ιδιο hardware ρε παικτη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cli22 είπε

ποσες φορες πιο γρηγορη θα ελεγες οτι ειναι απο vanilla debian ή vanilla ubuntu;

Τοσες , ωστε να μου κανει εντυπωση. Στο φορητο αυτο εχω εγκαταστησει arch , ubuntu , debian , fedora , pop!_os κλπ. Δεν πιανουν μια μπροστα του σε θεμα ταχυτητας. Η αποκριση σε οτιδηποτε κάνεις ειναι απο αλλον πλανητη , αναλογικα με τις διανομες που κυκλοφορουν παντα...

Μιλαμε για μια διανομη φτιαγμενη απο κατασκευαστη επεξεργαστων. Αλοιμονο αν δεν ηξερε να την κανει να εκμεταλλευεται στο επακρο , τους ιντελ επεξεργαστες. Ο,τι κανει η apple με το λειτουργικο της και το hardware της ...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μιλαμε για μια διανομη φτιαγμενη απο κατασκευαστη επεξεργαστων. Αλοιμονο αν δεν ηξερε να την κανει να εκμεταλλευεται στο επακρο , τους ιντελ επεξεργαστες. Ο,τι κανει η apple με το λειτουργικο της και το hardware της ...

αρα φανταζομαι οτι ολα στο clear linux, εως και το τελευταιο app θα ειναι compiled αναλογα. cool!

αρα θεωρητικα  αν οι διανομες linux δεν εβγαιναν amd/intel αλλα μονο amd και μονο intel θα ηταν πιο γρηγορες αν ηταν σχεδιασμενες και compiled με την ιδια λογικη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cli22 είπε

αρα θεωρητικα  αν οι διανομες linux δεν εβγαιναν amd/intel αλλα μονο amd και μονο intel θα ηταν πιο γρηγορες αν ηταν σχεδιασμενες και compiled με την ιδια λογικη......

δεν έχουν μεγάλη διαφορά, το AVX υποστηρίζεται και στους 2 επεξεργαστές

της AMD απο FX και Intel απο sandy νομίζω

τώρα αν εκμεταλλεύονταν instructions που έχει μόνο μια πλατφόρμα δε γνωρίζω αν θα είχε διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, cli22 είπε

αρα φανταζομαι οτι ολα στο clear linux, εως και το τελευταιο app θα ειναι compiled αναλογα. cool!

αρα θεωρητικα  αν οι διανομες linux δεν εβγαιναν amd/intel αλλα μονο amd και μονο intel θα ηταν πιο γρηγορες αν ηταν σχεδιασμενες και compiled με την ιδια λογικη......

Θεωρητικα ναι , αλλα οι αλλες διανομες δεν ενδιαφερονται να το κανουν. Το clear linux ξεκινησε για server/cloud/containers αναγκες και δεν προοριζοταν/προοριζεται για γενικη χρηση και για αυτο εδωσε βαρυτητα στο performance. Για αυτο και πολυ πιθανο να μην ενδιαφερθει και ιδιαιτερα να μεγαλωσει την γκαμα των διαθεσιμων πακετων. Απλα , οι αλλες διανομες καλο ειναι να παρουν ο,τι καλο εχει φερει αυτη η διανομη και να το ενσωματωσουν , μπας και γινουν καλυτερες , τουλαχιστον ως προς την ταχυτητα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Θεωρητικα ναι , αλλα οι αλλες διανομες δεν ενδιαφερονται να το κανουν.

κριμα. φανταζομαι οτι με auto compiling ολου του κωδικα και ολων των πακετων δεν θα κοστιζε κατι παρα μονο χρονο και θα κερδιζαμε σε ταχυτητα σε ολα τα μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχουν μεγάλη διαφορά, το AVX υποστηρίζεται και στους 2 επεξεργαστές

της AMD απο FX και Intel απο sandy νομίζω

τώρα αν εκμεταλλεύονταν instructions που έχει μόνο μια πλατφόρμα δε γνωρίζω αν θα είχε διαφορά

Άσε το clear για τα servers και πιάσε την Gentoo αν έχεις χρόνο να διαβάσεις και να επιλέξεις εσύ το βέλτιστο για τις εφαρμογές σου και το hardware σου. Η ιντελ επιλέγει για αυτήν ότι την βολεύει δεν μας ρωτάει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Άσε το clear για τα servers και πιάσε την Gentoo αν έχεις χρόνο να διαβάσεις και να επιλέξεις εσύ το βέλτιστο για τις εφαρμογές σου και το hardware σου. Η ιντελ επιλέγει για αυτήν ότι την βολεύει δεν μας ρωτάει.

αν είναι να λαμπαδιάσω το λάπτοπ σε compile , δε θα πάρω ! Τα έκανα παλιά αυτά για rt-kernel και realitime audio εφαρμογές 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

και πιάσε την Gentoo

Ενα πουλακι μου ειπε οτι εσυ προδωσες το gentoo για το μηλαρακι. Και τωρα σε πιασανε οι τυψεις και προσπαθεις να προσηλυτισεις κοσμο στο gentoo ? Kαποιος θα επρεπε να ντρεπεται..και δεν το κανει ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ενα πουλακι μου ειπε οτι εσυ προδωσες το gentoo για το μηλαρακι. Και τωρα σε πιασανε οι τυψεις και προσπαθεις να προσηλυτισεις κοσμο στο gentoo ? Kαποιος θα επρεπε να ντρεπεται..και δεν το κανει ;) 

Φίλε μου η Gentoo οξύνει τον νου μου ακόμα.

Στο μακ απλός λέω στην σιρι από το τηλέφωνο να μου υπενθύμιση τις αυριανές εκκρεμότητες στην δουλειά σε όλα τα σταθερά και φορητά.

Γερνάω και ξεχνάω 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick0lis είπε

Φίλε μου η Gentoo οξύνει τον νου μου ακόμα.

Στο μακ απλός λέω στην σιρι από το τηλέφωνο να μου υπενθύμιση τις αυριανές εκκρεμότητες στην δουλειά σε όλα τα σταθερά και φορητά.

Γερνάω και ξεχνάω 😇

Η σιρι θα ηταν χρησιμη στο gentoo , να σε ενημερωνει σε ποσες μερες θα τελειωσει το compile :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω εξηγήσει αναλυτικά στο άρθρο πως καταφέρνει ότι κάνει και πως δε χρειάζεσαι ντε και καλά Intel.

Είναι μια διανομή επόμενης γενιάς που έχει όλα σε ένα read-only /usr και αν τη θέλεις πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό, καθώς και με τα flatpacks. Καλό είναι να την μάθεις για να προετοιμαστείς για το σοκ που θα έρθει αργά ή γρήγορα και σε άλλες :-). Τα updates της έχουν μια διαφορετική φιλοσοφία, δεν έχεις πακέτα αλλά τα πάντα αναβαθμίζονται ολιστικά. Κάτω από το καπάκι έχει ένα κλασσικό RPM αλλά δεν το βλέπεις δεν αλληλεπιδράς με αυτό.

Με απλά λόγια δεν είναι για όλους και θέλει λίγο διάβασμα, όπως και να ξεμάθεις πράγματα.

Μιας και αναφέρθηκε το Gentoo, τα λέω και στο άρθρο, με τις τεχνολογίες και τα κόλπα που κάνει στο compiling για μένα κάνει ότιδήποτε source-based obsolete. Δεν έχεις να κερδίζεις τίποτα, με το να κάνεις κάτι compile με το χέρι. Δεν αρκεί απλά να βάλεις σημαίες στο gcc για να έχεις την βέλτιστη απόδοση. Αυτή την έχεις μόνο με profile arks που δεν τα φτιάχνεις εύκολα. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό κάνει αυτές τις βελτιστοποιήσεις, αλλά δεν έχω ακούσει καμιά άλλη διανομή να τις αναφέρει καν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, asfodelus είπε

για να προετοιμαστείς για το σοκ που θα έρθει αργά ή γρήγορα και σε άλλες

Δεν νομιζω οτι οι mainstream διανομες σκεφτονται να αλλαξουν τροπο λειτουργιας any time soon που λενε και στο χωριο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, cli22 είπε

ε προφανως εννοω στο ιδιο hardware ρε παικτη.....

Στο ίδιο hardware, αλλά σε ποιο hardware;

  • Αν κάνεις 3d tests σε μια RTX3060, περιμένεις ίδια διαφορά στην ταχύτητα με τέστ σε μια GTX 660; Δε νομίζω.
  • Αν κάνεις I/O benchmarks σε HDD σε clear και ubuntu, περιμένεις να δείς διαφορά; Δε νομίζω, είσαι bottlenecked.
  • Αν κάνεις CPU bench σε server-grade cpu, περιμένεις ίδια διαφορά στην ταχύτητα με τεστ που κάνεις σε consumer-grade CPU; Και πάλι η απάντηση είναι όχι.

Συνεπώς το point είναι οτι δεν έχει νόημα να ζητάς διαφορές ταχύτητας από χρήστες που ίσως έχουν σημαντικά διαφορετικό hardware από εσένα, και μάλιστα χωρίς να έχουν κάνει ελεγχόμενα benchmarks.

 

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν νομιζω οτι οι mainstream διανομες σκεφτονται να αλλαξουν τροπο λειτουργιας any time soon που λενε και στο χωριο μου...

Ο Lennart πάντως έχει τέτοια σχέδια, και δεν είναι ο μόνος. Το άρθρο αυτό το έχει λινκάρει ο @asfodelus ήδη από το Μάιο. Αξίζει μια ανάγνωση

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...