Προς το περιεχόμενο

Έχει δοκιμάσει τη διανομή clear linux σαν κύρια ?


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jcd313 είπε

Συνεπώς το point είναι οτι δεν έχει νόημα να ζητάς διαφορές ταχύτητας από χρήστες που ίσως έχουν σημαντικά διαφορετικό hardware από εσένα, και μάλιστα χωρίς να έχουν κάνει ελεγχόμενα benchmarks.

μεγαλε ζητησα χοντρικα διαφορα επι τοις εκατο κατα προσεγγιση σε επιπεδο εμπειριας χρηστη..... οχι συγκριτικα αποτελεσματα υπερυπολογισμων απο 40 mainframes της nasa με ανοχη λαθους μονο στο 238ο δεκαδικο ψηφιο...... 😱

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που ζήτησες δεν είχε νόημα, is all.. Γι' αυτό δεν πήρες την απάντηση που ήθελες από κανέναν.

Πάμε παρακάτω τώρα.

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πολλή μικρή επιφανειακή ματιά που έριξα στο κλιρ πέραν του icc -O3 δεν πρόλαβα να δω κάτι άλλο. Το πιστεύω ότι κάτι καλό έχει φτιάξει με μπόλικη σάλτσα ιντελ με την ίδια στην χρηματοδότηση, αλλά δεν αφορά εμάς τους desktop users και με την διαπίστωση του mphxths (ελλείψεις κτλ) από την στιγμή που υπάρχουν όμορφες διανομές αυτοματοποιημένες γιατί πρέπει να κάνω το κλιρ φρανκενστάιν desktop. 
Η Gentoo δεν έχει ουδεμία σχέση με το κλιρ και δεν μένει μόνο στον gcc ή στον icc. 
Η βελτιστοποίηση της gentoo με τα εργαλεία που διαθέτει (portage)  απαιτεί χρόνο, διάβασμα, αντίληψη. 
Το χρονόμετρο είναι λάθος αντίληψη στις διανομές. 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικα τι εγινε? Τη δοκιμασε?
Περασαν 3 μερες.
Σε μιση ωρα θα την ειχε εγκαταστησει, το θηριο.
(μιση ωρα? πολυ λεω)
😆

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jcd313 είπε

Ο Lennart πάντως έχει τέτοια σχέδια, και δεν είναι ο μόνος.

Απο το , εχει τετοια σχεδια , μεχρι να τα υλοποιησει ειναι μακρυς ο δρομος. Εχουν κυκλοφορησει καποιες διανομες ή "flavors" διανομων που εχουν διαφορετικη δομη ή τελοσπαντων τροπο λειτουργιας απο τον καθιερωμενο , αλλα δεν εγιναν δημοφιλεις. Ειναι ειδικου σκοπου ή proof of concept.
Οποιο και αν ειναι το μελλον των διανομων σε αυτο το θεμα , κατ'εμε δεν ειναι αυτο το βασικο τους προβλημα. Λυσαμε δηλ ολα τα υπολοιπα και εμεινε αυτο ? Ή αλλαζοντας την δομη τους θα λυθουν τα προβληματα ?

Ωρες ωρες νοιωθω οτι ολοι οι προγραμματισταραδες ανα την υφηλιο προσπαθουν να πρωτοτυπησουν με τους πιο βλακωδεις τροπους που μπορουν να σκεφτουν. Η δομη των windows εχει μεινει λιγο πολυ η ιδια εδω και δεκαδες χρονια. Αυτο δεν τα εμποδισε να κυριαρχησουν στο desktop , για πολλους αλλους λογους αλλα κυριως γιατι λιγο πολυ ολα δουλευουν out-of-the-box (και ειναι και ευχρηστα). Ας φτασει σε αυτο το σημειο και το λινουξ (οι διανομες) και μετα ας αρχισει τα πειραματα. Να το πω ακομα μια φορα , ο πλουραρισμος , τα 50 διαφορετικα εργαλεια , apis , logins managers , window managers κλπ δεν βοηθανε. Ας μεινουν λιγα και καλα και να δωθει σε αυτα εμφαση να εξελιχθουν.

Εκτος και αν αποδεχτουμε οτι πλεον οι διανομες δεν ενδιαφερονται για το desktop , και ειναι απλα παιχνιδι των προγραμματιστων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι προγραμματιστές βγάζουμε το ψωμί μας με τέτοια εργαλεία και το μοναδικό μας κριτήριο είναι η απόδοση τους. Το αν ορισμένοι έχετε ονειρώξεις να εκτοπιστεί η Microsoft ή η Apple από το desktop είναι δικό σας θέμα. Προσωπικά μου αρέσει ο πειραματισμός γιατί βελτιώνει το πως τρέχουν οι εφαρμογές μου. Το αν θα έχω linux ή windows στο desktop μου είναι αδιάφορο. Στους servers με νοιάζει τι θα έχω γιατί εκεί είναι το μαρούλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Tελικα τι εγινε? Τη δοκιμασε?
Περασαν 3 μερες.
Σε μιση ωρα θα την ειχε εγκαταστησει, το θηριο.
(μιση ωρα? πολυ λεω)
😆

https://www.insomnia.gr/forums/topic/794449-έχει-δοκιμάσει-τη-διανομή-clear-linux-σαν-κύρια/?do=findComment&comment=59287398

σαν πρώτη (σοβαρή) επαφή ,δεν ... αν την παλέψω με gnome και προχωρήσω θα ποστάρω εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, random_dude είπε

Το αν θα έχω linux ή windows στο desktop μου είναι αδιάφορο.

γνωριζεις ατομο που εχει χτυπηθει απο ransomware windows και να μην εχει backup; επειδη γνωριζω ειναι να μη σου τυχει και σε καταστρεψει..... αστα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προτείνει ο Lennard είναι ένας τρόπος να έχεις ολική ασφάλεια σε μια διανομή από την εκκίνηση μέχρι το firefox. Να μην μπορεί τίποτα να πειραχθεί από το οτιδήποτε ή τον οποιοδήποτε. Δεν τολμώ να ισχυριστώ πως τα κατάλαβα όλα, αλλά είναι ένα φιλόδοξο πλάνο. Επίσης, δεν έχω πεισθεί ακόμα ότι το θέλω :-)

Τα Windows 10 πέρασαν σε Windows 11 για να κάνουν κάτι παρόμοιο με το TPM. Άρα και η δομή των Windows αλλάζει με αντίστοιχους τρόπους. Επιπλέον προγράμματα  από όσο έχω καταλάβει είναι εκτός του `/usr` σαν Flatpacks. Ένα θέμα που επισημάνει όμως είναι πως τα Flatpacks σε αντίθεση με τα snaps δεν παρέχουν ολική ασφάλεια και πιθανά να χρειαστεί κάποιο άλλο Format σαν image.

 Σε servers η τεχνολογία που προσφέρει το systemd  είναι ενδιαφέρουσα, και δυνητικά μπορεί να ανταγωνιστεί  λύσεις τύπου docker. Σε home Ίσως να μη σε ενδιαφέρει τόσο η απόλυτη ασφάλεια. Δεν μπορείς να έχεις ασφάλεια χωρίς να απολέσεις κάτι. Και δεν είμαι πανεπιστημιακό ίδρυμα να με συγκινεί η ιδέα του portable `/home`.

Προς στιγμήν είναι απλές προτάσεις και δεν υπάρχει καμιά διανομή που να γνωρίζω που να έχει δηλώσει πως θα τις ακολουθήσει, τουλάχιστον για την ώρα. Αλλά το immutable `/usr` είναι ένας στόχος που δουλεύουν πολλές διανομές για πολλά χρόνια. Δεν είναι τυχαίο που οι ρυθμίσεις του X11 είναι χωμένες κάπου στο `/usr` για παράδειγμα και επεμβαίνεις μόνο με αλλαγές στο `/etc`.  Πριν πόσα χρόνια έγινε αυτή η αλλαγή; Δε γνώριζα τον λόγο τότε, αλλά αν έχεις ένα τέτοιο στόχο βγάζει νόημα.

Οπότε στις μεγάλες εμπορικές διανομές τουλάχιστον η αλλαγή αυτή θα έρθει. Το μόνο ερώτημα που μένει να απαντηθεί είναι σε πόσα χρόνια.

YΓ: Σε ξένα πανεπιστήμια υπάρχει μια επιστήμη που λέγετε Μετρονομία. Αφορά πως να κάνεις ... μετρήσεις. Αν διάβαζε κάποιος πρωτο εξαμηνήτης αυτά που έχουν ακουστεί εδώ και είχε πλούσια κόμη δε θα είχε πλέον. Αν και θα πρέπει να ομολογηθεί πως  Insomnia  έχουν ακουστεί αρκετά για το ποιος την έχει μικρότερη. Οπότε στο παρόν νήμα καλά πάμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Αυτό που προτείνει ο Lennard είναι ένας τρόπος να έχεις ολική ασφάλεια σε μια διανομή από την εκκίνηση μέχρι το firefox.

η apple το εχει εφαρμοσει εν μερει για το συστημα και τις core εφαρμογες απο το big sur και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, random_dude είπε

Οι προγραμματιστές βγάζουμε το ψωμί μας με τέτοια εργαλεία και το μοναδικό μας κριτήριο είναι η απόδοση τους. Το αν ορισμένοι έχετε ονειρώξεις να εκτοπιστεί η Microsoft ή η Apple από το desktop είναι δικό σας θέμα.

Η δικια σου ονειρωξη ειναι η αποδοση των εργαλειων που χρησιμοποιεις. Αλλων η ονειρωξη ειναι τι λειτουργικο θα εχουν στο μηχανημα τους και θα δουλευει καλυτερα γιατι αυτο ειναι το εργαλειο τους και απο αυτο βγαζουν το ψωμι τους. Εξηγησε μας σε απλα ελληνικα γιατι η δικη σου ονειρωξη ειναι πιο υγρη απο των αλλων.
 

2 ώρες πριν, random_dude είπε

Το αν θα έχω linux ή windows στο desktop μου είναι αδιάφορο.

Αν το "εργαλειο" σου δουλευε σε συγκεκριμενο λειτουργικο και το συγκεκριμενο λειτουργικο ειχε προβληματα , θα σου ελεγα εγω αν θα σου ηταν αδιαφορο τοτε...

ΥΓ : Την ιδια ονειρωξη με ολων των desktop users , εχει και ο Λινους. Και ειναι και προγραμματιστης...

@asfodelus Τα windows 11 πηγαν να κανουν κατι παρομοιο με το TPM και ειδες τι εγινε , οταν βγαλανε εκτος υποστηριζομενων επεξεργαστων την μιση υφηλιο.Και στην τελικη το TPM δεν αλλαξε την δομη του ιδιου του λειτουργικου , απλα εισηγαγε καποια τεχνολογια σε επιπεδο hardware . Oπως και το core isolation για προστασια της μνημης και των δεδομενων αυτης με καποιου ειδους virtualization-based security. Που επιβαρυνει το συστημα και θες καποιο minimum hardware για να το υλοποιησεις. Σκεψου να γινει κατι τετοιο στις λινουξ διανομες που οι μισοι χρηστες ειναι χρεπολατρες.

Τα windows εχουν λυσει τα υπαρξιακα τους προβληματα , για αυτο ασχολουνται με ολα αυτα...
 

1 ώρα πριν, cli22 είπε

η apple το εχει εφαρμοσει εν μερει για το συστημα και τις core εφαρμογες απο το big sur και μετα.

Το macos εχει λυσει τα υπαρξιακα του προβληματα , για αυτο ασχολειται με ολα αυτα...

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αφού "ολοι οι προγραμματισταραδες ανα την υφηλιο προσπαθουν να πρωτοτυπησουν με τους πιο βλακωδεις τροπους που μπορουν να σκεφτουν"

Κάτσε και φτιάξε ένα λειτουργικό που να καλύπτει τις ανάγκες που εσύ πιστεύεις ότι δεν καλύπτονται. Το να απαξιώνεις μια ολόκληρη επαγγελματική ομάδα γιατί δεν ικανοποιούν τις ορέξεις σου είναι τουλάχιστον ανώριμο.

Όσο για τον προσανατολισμό του linux έχει απαντηθεί από την αγορά αυτό. Στους servers έχει μερίδιο πάνω από 50% ενώ στο desktop κάτω από 3%.

Αν τέλος το εργαλείο σου δεν τρέχει καλά στα Windows τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έτρεχε καλύτερα στο linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, random_dude είπε

Κάτσε και φτιάξε ένα λειτουργικό που να καλύπτει τις ανάγκες που εσύ πιστεύεις ότι δεν καλύπτονται.

Αυτην την καραμελα , καποια στιγμη πρεπει να την φτυσετε. Δηλαδη για να σχολιασουμε τους προγραμματισταραδες και το εργο τους πρεπει να ειμαστε προγραμματιστες ? Και να φτιαξουμε κατι καλυτερο ? Σοβαρα τωρα ?
Οταν λοιπον την επομενη φορα που αγορασεις τηλεοραση αυτη δεν καλυψει τις αναγκες σου ή εχει καποιο κουσουρι , μην την κραξεις. Πηγαινε φτιαξε μια καλυτερη που να καλυπτει τις αναγκες σου και να ειναι αψεγαδιαστη , σωστα ?

Ειμαστε οι τελικοι χρηστες ενος προιοντος ή μιας υπηρεσιας. Αν μας καλυπτει εχει καλως , αν οχι , το αλλαζουμε με κατι που μας καλυπτει. Αν ο κατασκευαστης του προιοντος , μας θελει για πελατες , θα ακουσει τον τελικο χρηστη και θα προσπαθησει να προσαρμοστει στις αναγκες μας. Τοσο απλα. Ετσι και με τις λινουξ διανομες. Θελουν μεριδιο απο την desktop πιτα. Το εχουν πει. Το εχει πει και ο Λινους. Εφτιαξε τον κερνελ για να εξελιχθει σε desktop λειτουργικο. Και απετυχε. Γιατι ? Δεν θα πουμε τα ιδια ξανα...
 

44 λεπτά πριν, random_dude είπε

Το να απαξιώνεις μια ολόκληρη επαγγελματική ομάδα γιατί δεν ικανοποιούν τις ορέξεις σου είναι τουλάχιστον ανώριμο.

Το να πιστευεις οτι αποτελουν προγραμματιστικη ομαδα και οχι διασπαρτους προγραμματιστες , ειναι τουλαχιστον ανωριμο.
 

44 λεπτά πριν, random_dude είπε

Όσο για τον προσανατολισμό του linux έχει απαντηθεί από την αγορά αυτό. Στους servers έχει μερίδιο πάνω από 50% ενώ στο desktop κάτω από 3%.

Οχι , η αγορα δεν απαντησε στο ερωτημα ποιος ειναι ο προσανατολισμος τους λινουξ. Η αγορα απαντησε στο ερωτημα , σε ποιους τομεις δουλευει καλα το λινουξ. Οπως εγραψα παραπανω , ο Λινους προοριζε τον κερνελ ως desktop λειτουργικο. Το εχει πει σε συνεντευξεις του. Οι mainstream διανομες ψαχνουν μια θεση στo desktop κομματι. Aσχετα αν εχουν και server κομματι που τους ενδιαφερει. Απετυχαν λοιπον στο desktop κομματι και δεν εχει να κανει με την δομη τους..αλλα με τα προβληματα/bugs/ελλειψεις που διαιωνιζονται εδω και δεκαετιες. Εχει να κανει με τον πλουραρισμο στα παντα που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου ... Στην ελλειψη κοινης κατευθυνσης και φιλοσοφιας. Ο καθενας βγαζει μια διανομη για να καλυψει την φιλοσοφικη του τρελα. Οι μισες διανομες ειναι -based και απλα εχουν αλλαξει themes/icons/default ρυθμισεις/preinstalled apps. 

45 λεπτά πριν, random_dude είπε

Αν τέλος το εργαλείο σου δεν τρέχει καλά στα Windows τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έτρεχε καλύτερα στο linux;

Πολλα. Οπως και το αντιθετο. Δηλαδη αν ενα εργαλειο μου δουλευει καλα στα Windows μπορει να μην δουλευει καλα στο λινουξ. Εχει να κανει για το τι εργαλειο/προγραμμα μιλαμε. Τι apis/libraries/κλπ χρησιμοποιει και τι ειναι διαθεσιμο στο καθε λειτουργικο για να υλοποιηθει. Μπορει να μιλαμε για γλωσσες προγραμματισμου που στο λινουξ αντικειμενικα ειναι πιο ευχρηστες να τις εγκαταστησεις και να τις χρησιμοποιησεις. 
Τελος , πολυ πιθανο σε μια εγκατασταση λινουξ να εχεις περισσοτερους πορους διαθεσιμους , μιας και δεν εχεις antivirus ή καποια αλλα background services να τρεχουν , οποτε και το οποιοδηποτε προγραμμα/εργαλειο σου να τρεχει πιο "ανετα". Δεν ειναι στανταρ αυτο που ρωτας , θεωρω. Ασχετως λειτουργικου... πρεπει να το αναλυσουμε ανα περιπτωση..οτιδηποτε αλλο ειναι γενικολογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Την τηλεόραση την πληρώνω. Το Linux δεν το πλήρωσες. Οπότε μην έχεις απαιτήσεις. Όταν κάτι σου παρέχεται δωρεάν και εσύ γκρινιάζεις και από πάνω τότε η απάντηση σαφώς και θα είναι «κάτσε και φτιάξε κάτι καλύτερο αν δεν σου αρέσει».

Αν τα εργαλεία σου δεν τρέχουν στο linux τότε πολύ πιθανό να μην είσαι στο κοινό στο οποίο απευθύνεται. Το linux φτιάχτηκε για προγραμματιστές και δικτυάδες. Οι υπόλοιποι βολευτείτε με ό,τι βρεθεί εύκαιρο. Και παιχνίδια μπορείς να παίξεις πλέον. Σε δέκα χρόνια μπορεί να δουλεύουν και οι εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν. Μπορεί και όχι. Μην γκρινιάζεις. Έχεις ιδέα πόση δουλειά υπάρχει από πίσω για να φτιάξεις έναν window manager όπως το kde; Δεν έχεις. Οπότε να λες και ευχαριστώ που όλα αυτά σου προσφέρονται δωρεάν και έχεις τουλάχιστον μια εναλλακτική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, random_dude είπε

Οπότε μην έχεις απαιτήσεις. Όταν κάτι σου παρέχεται δωρεάν και εσύ γκρινιάζεις και από πάνω τότε η απάντηση σαφώς και θα είναι «κάτσε και φτιάξε κάτι καλύτερο αν δεν σου αρέσει».

Δεν εχω απαιτησεις , ουτε γκρινιαζω. Απλα λεω τα πραγματα οπως εχουν. Και επειδη δεν ειμαι προγραμματιστης , επιλεγω το λειτουργικο που με καλυπτει. Ειτε εξαφανιστει το λινουξ αυριο ειτε οχι , θα βρω κατι αλλο να κανω την δουλεια μου.
Σιγουρα δεν το πληρωνω. Υπαρχουν εταιριες που το πληρωνουν ομως ...
 

40 λεπτά πριν, random_dude είπε

Το linux φτιάχτηκε για προγραμματιστές και δικτυάδες.

Απο που προκυπτει αυτο ? Αν αναφερεσαι σε διανομες λινουξ με τον ορο "linux" , τοτε δεν μπορεις να πεις οτι φτιαχτηκαν για το ιδιο πραμα ολες. Η καθεμια εχει τις δικες της φιλοδοξιες και target group. Και σιγουρα δεν ειναι μονο οι προγραμματιστες και δικτυαδες. Αν αναφερεσαι στον κερνελ , ο Λινους ειπε οτι προοριζε τον κερνελ για desktop λειτουργικο. Δεν ειπε οτι προοριζε τον κερνελ για desktop λειτουργικο για τους προγραμματιστες και δικτυαδες. Το τι θες εσυ να ειναι το λινουξ , ειναι κατι διαφορετικο απο την πραγματικοτητα.
 

40 λεπτά πριν, random_dude είπε

Και παιχνίδια μπορείς να παίξεις πλέον.

Γιατι ενδιαφερονται οι διανομες να μπορεις να παιξεις παιχνιδια σε αυτες ? Εγω νομιζα οτι οι προγραμματιστες προγραμματιζουν και οι δικτυαδες ασχολουνται με δικτυα. Μπα ? Παιζουν και παιχνιδια ? Μηπως δεν ειναι μονο για προγραμματιστες και δικτυαδες το λινουξ ? Λεω εγω ρε παιδι μου τωρα....ετσι μια τρελη ιδεα που μου ρθε δηλ !!
 

40 λεπτά πριν, random_dude είπε

Έχεις ιδέα πόση δουλειά υπάρχει από πίσω για να φτιάξεις έναν window manager όπως το kde;

Εχεις εσυ ? Δεν με ενδιαφερει ποση δουλεια υπαρχει απο πισω. Εγω ξερω οτι ακομα παλευει να κανει το wayland λειτουργικο. Ενω το gnome το δουλευει αψογα εδω και καιρο. Ουτε καν ενα clopyright δεν μπορουν να κανουν. Να κλεψουν κωδικα για να βελτιωθουν. Ουτε καν αυτο. Εγω ξερεις τι ξερω ? Οτι υπαρχουν καμμια 30αρια windows managers/desktop environments. Εχουμε qt και gtk και διχασμο. Για αυτο δεν ασχολειται να φερει κανενας σοβαρος προγραμματιστης την εφαρμογη του/παιχνιδι του στο λινουξ. Για αυτο βγηκαν τα flatpaks/snaps/appimages. Σου λεει προκειμενουν να μπλεξουμε με libs , qt , gtk και εκδοσεις και μαλακιες , ας τα πακεταρουμε ολα μονοι μας να ειμαστε σιγουροι οτι θα δουλεψει το προγραμμα... Τετοια καταντια...
 

40 λεπτά πριν, random_dude είπε

Οπότε να λες και ευχαριστώ που όλα αυτά σου προσφέρονται δωρεάν και έχεις τουλάχιστον μια εναλλακτική.

 

Εναλλακτικη των windows ? Η εναλλακτικη πρεπει να ειναι καλυτερη λυση απο την αρχικη. Το λινουξ οσον αφορα το desktop use , δεν ειναι. Αρα δεν θα πω κανενα ευχαριστω. Ολοι καλλιστα μπορουν να συνεχισουν να κανουν την δουλεια τους στα windows. Εννια στου δεκα που χρησιμοποιουν λινουξ το κανουν απο επανασταση και φιλοσοφικους λογους , και οχι γιατι κανουν καλυτερα την δουλεια τους στο λινουξ. 1 στους 10 γιατι εχει χρεπι μηχανημα ή καποια ειδικη περιπτωση που πρεπει να χρησιμοποιησει λινουξ.

Εσυ μεινε στο ελιτιστικο συννεφακι σου , που νομιζεις οτι οτι το λινουξ ειναι μονο για προγραμματιστες και δικτυαδες και οτι ανηκεις σε αυτον τον κλειστο κυκλο χρηστων...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...