Προς το περιεχόμενο

Macro lens για Μ4/3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιόν απο τους 4 βασικούς μάκρο φακούς των δύο μεγάλων εταιριών του Μ4/3 συστήματος θα προτιμούσατε και γιατί;

Επίσης αν έχετε άλλες λύσεις απο τρίτες εταιρίες που είστε ευχαριστημένοι και ταιριάζουν στο σύστημα, ελεύθερα.  

 

Προσωπικά προσανατολίζομαι στον 60άρη της Olympus, αλλά και ο 45άρης της Pαnasonic μου φαίνεται καλή προσθήκη.

Απο την άλλη βλέπω και τον 30άρη της Olympus που με την προσφορά που τρέχει είναι ευκαιριάρα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η προσφορά που τρεχει με τον 30μμ αξιζει , ειδικα αν βαράς ακίνητα θεματα.

Υπάρχουν βεβαια και οι manual λύσεις, αν θες παραπάνω μεγέθυνση... ενας 1:1 macro φακος για FF για παράδειγμα, θα δωσει 2:1 magnification στο m4/3, αν βάλεις και κανένα extension tube πας σε extreme macro, λουκούμι για όποιον ασχολείται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 30mm σκέφτομαι να τον πάρω έτσι κι αλλιώς λόγο προσφοράς

Αλλά κάτι μου λέει πως σε ζωντανά θέματα θα είναι πρακτικά άχρηστος. Πρέπει να πας πολύ κοντά στο θέμα με τα 30mm 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, highpriest είπε

τον 30mm σκέφτομαι να τον πάρω έτσι κι αλλιώς λόγο προσφοράς

Αλλά κάτι μου λέει πως σε ζωντανά θέματα θα είναι πρακτικά άχρηστος. Πρέπει να πας πολύ κοντά στο θέμα με τα 30mm 

    Θα κρατούσα τα χρήματα , αγνοώντας την προσφορά , ώστε να συμπληρώσω γι' αυτό που πραγματικά χρειάζομαι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το ξεκίνησα ανάποδα, και έτσι έφτασα στο αποτέλεσμα να αγοράσω τον 60αρη της olympus.

1.Είδος φωτογράφησης και θέμα φωτογράφισης: Product fotografie, portrait fotografie, macro fotografie.

2.Τεχνικές Φωτογράφισης: Focus-Stacking kai Focus-Bracketing/HDR/Low key Photography

3.Ζητούμενες ιδιότητες : Οξύτητα, ελεγχόμενο βάθος πεδίου,  απόσταση από το θέμα(σημαντικό).

4.Ομαλή σύζευξη με το body, χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις( μονόδρομος)

5.Τιμή/ευκαιρίες/2ο χέρι/ Προσφορές.

6.Καταλύτες απόφασης( το αλατάκι στην συνταγή) : Με ποιον από όλους τούς προσφερόμενους φακούς στην αγορά για αυτά που θέλω, θα δαπανώ τον λιγότερο χρόνο σε σχέση με αυτά που θα μου αποδώσει?( Learning curve)......... εεεε φυσικά με τον φακό που έχει σχεδιαστεί καλύτερα για το συγκεκριμένο  Body ......Olympus OM-D E-M5 II στην δική μου περίπτωση.

Φτάνοντας να αξιολογείς τον χρόνο σου, στοιχειολογείς καλύτερα τις αποφάσεις σου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

 

6.Καταλύτες απόφασης( το αλατάκι στην συνταγή) : Με ποιον από όλους τούς προσφερόμενους φακούς στην αγορά για αυτά που θέλω, θα δαπανώ τον λιγότερο χρόνο σε σχέση με αυτά που θα μου αποδώσει?( Learning curve)......... εεεε φυσικά με τον φακό που έχει σχεδιαστεί καλύτερα για το συγκεκριμένο  Body ......Olympus OM-D E-M5 II στην δική μου περίπτωση.

Φτάνοντας να αξιολογείς τον χρόνο σου, στοιχειολογείς καλύτερα τις αποφάσεις σου !

Αν λάβω σαν καταλύτη την συμβατότητα με το body, τότε ο 45άρης της Panasonic είναι μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεε ένταξη τώρα, όχι και αυστηρά μονόδρομος.......αλλά είπαμε , σημαντικό σε τι είδος φωτογράφισης θα του κάνεις χρήση το περισσότερο.

Από τα γραφόμενά σου και σε άλλα νήματα , έχω την αίσθηση(ίσως και να σφάλω) ότι ασχολείσαι και εσύ με το product-fotografie, kai to focus-stacking.

Αν όντως είναι έτσι, θα είναι κρίμα  να προβείς σε αγορά σε φακό , που ίσως σου παρουσιάσει δυσλειτουργίες , ακριβώς στο σημείο που για αυτό τον λόγο τον επέλεξες.

Για παράδειγμα, αν δεν είχα τον περιορισμό και την γεύση του focus-stacking, ήμουν έτοιμος να επέλεγα και έναν 7artisan(τον τελευταίο), αφού για macro-fotografie δουλεύω συνήθως manual focus.

Στις αρχές του Blending-images, κάναμε το focus-stacking με το terminal στο Linux, .......χρειαζόμασταν  από 1,5 -2 ώρες για κάθε φωτό(με 8πυρηνο pc)....σκέψου τώρα για 4-6, που χρειαζόσουν (minimaal)για να βγάλεις μια σειρά.... + τα λάθη σε φωτογραφίες ενδιάμεσα που προέκυπταν, και που δεν ήταν ορατά άμεσα( φαινόντουσαν με το αποτέλεσμα μόνο)......έχανες όλη σου την ήμερα, μόνο για να δεις 6 φωτό αν πέτυχαν ή όχι......δεν είναι τυχαίο που οι ανάγκες αυτές και οι καταστάσεις , έσπρωξαν κυριολεκτικά την αγορά, σε καινούργια software/algoritme κ.λ.π.....άλλα και προϊόντα camera's+lenzen.

Είμαι πολύ ευτυχής που ανακάλυψα  ότι η Olympus τα έχει αυτά όλα ενσωματωμένα  στα bodie's της, και δεν χρειάζεται να χάνω τόσο χρόνο και ενέργεια για αυτά πλέον 😀

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Εεε ένταξη τώρα, όχι και αυστηρά μονόδρομος.......αλλά είπαμε , σημαντικό σε τι είδος φωτογράφισης θα του κάνεις χρήση το περισσότερο.

Από τα γραφόμενά σου και σε άλλα νήματα , έχω την αίσθηση(ίσως και να σφάλω) ότι ασχολείσαι και εσύ με το product-fotografie, kai to focus-stacking.

Αν όντως είναι έτσι, θα είναι κρίμα  να προβείς σε αγορά σε φακό , που ίσως σου παρουσιάσει δυσλειτουργίες , ακριβώς στο σημείο που για αυτό τον λόγο τον επέλεξες.

Για παράδειγμα, αν δεν είχα τον περιορισμό και την γεύση του focus-stacking, ήμουν έτοιμος να επέλεγα και έναν 7artisan(τον τελευταίο), αφού για macro-fotografie δουλεύω συνήθως manual focus.

Στις αρχές του Blending-images, κάναμε το focus-stacking με το terminal στο Linux, .......χρειαζόμασταν  από 1,5 -2 ώρες για κάθε φωτό(με 8πυρηνο pc)....σκέψου τώρα για 4-6, που χρειαζόσουν (minimaal)για να βγάλεις μια σειρά.... + τα λάθη σε φωτογραφίες ενδιάμεσα που προέκυπταν, και που δεν ήταν ορατά άμεσα( φαινόντουσαν με το αποτέλεσμα μόνο)......έχανες όλη σου την ήμερα, μόνο για να δεις 6 φωτό αν πέτυχαν ή όχι......δεν είναι τυχαίο που οι ανάγκες αυτές και οι καταστάσεις , έσπρωξαν κυριολεκτικά την αγορά, σε καινούργια software/algoritme κ.λ.π.....άλλα και προϊόντα camera's+lenzen.

Είμαι πολύ ευτυχής που ανακάλυψα  ότι η Olympus τα έχει αυτά όλα ενσωματωμένα  στα bodie's της, και δεν χρειάζεται να χάνω τόσο χρόνο και ενέργεια για αυτά πλέον 😀

    Όχι ρε , δεν θα υποκύψω στο mft ......... 🤣🤣🤣 ...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Όχι ρε , δεν θα υποκύψω στο mft ......... 🤣🤣🤣 ...... 

Αχαχα! Μπάμπη🙂 ......ο καιρός πουλεί τα ξύλα, και η φουρτούνα τ'αγοράζει ! ( όπως λένε και στο νησί μου).....😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Αχαχα! Μπάμπη🙂 ......ο καιρός πουλεί τα ξύλα, και η φουρτούνα τ'αγοράζει ! ( όπως λένε και στο νησί μου).....😂

    Παρακαλώ οδηγίες για το νησί ......... 🤣🤣🤣 ...... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Εεε ένταξη τώρα, όχι και αυστηρά μονόδρομος.......αλλά είπαμε , σημαντικό σε τι είδος φωτογράφισης θα του κάνεις χρήση το περισσότερο.

Από τα γραφόμενά σου και σε άλλα νήματα , έχω την αίσθηση(ίσως και να σφάλω) ότι ασχολείσαι και εσύ με το product-fotografie, kai to focus-stacking.

Αν όντως είναι έτσι, θα είναι κρίμα  να προβείς σε αγορά σε φακό , που ίσως σου παρουσιάσει δυσλειτουργίες , ακριβώς στο σημείο που για αυτό τον λόγο τον επέλεξες.

Για παράδειγμα, αν δεν είχα τον περιορισμό και την γεύση του focus-stacking, ήμουν έτοιμος να επέλεγα και έναν 7artisan(τον τελευταίο), αφού για macro-fotografie δουλεύω συνήθως manual focus.

Στις αρχές του Blending-images, κάναμε το focus-stacking με το terminal στο Linux, .......χρειαζόμασταν  από 1,5 -2 ώρες για κάθε φωτό(με 8πυρηνο pc)....σκέψου τώρα για 4-6, που χρειαζόσουν (minimaal)για να βγάλεις μια σειρά.... + τα λάθη σε φωτογραφίες ενδιάμεσα που προέκυπταν, και που δεν ήταν ορατά άμεσα( φαινόντουσαν με το αποτέλεσμα μόνο)......έχανες όλη σου την ήμερα, μόνο για να δεις 6 φωτό αν πέτυχαν ή όχι......δεν είναι τυχαίο που οι ανάγκες αυτές και οι καταστάσεις , έσπρωξαν κυριολεκτικά την αγορά, σε καινούργια software/algoritme κ.λ.π.....άλλα και προϊόντα camera's+lenzen.

Είμαι πολύ ευτυχής που ανακάλυψα  ότι η Olympus τα έχει αυτά όλα ενσωματωμένα  στα bodie's της, και δεν χρειάζεται να χάνω τόσο χρόνο και ενέργεια για αυτά πλέον 😀

Στο focus stacking έχω γίνει τεμπέλης. Αφήνω να το βγάλει η κάμερα μόνη της. Σώθηκα!Ηδη έχω τελειώσει για σήμερα, ενώ αν δεν το είχα θα παιδευόμουν ως το βράδυ με την Μ50. Η lumixara τα ΣΠΑΕΙ!

Εχω μείνει και χωρίς μοτοσυκλέτα και δεν μπορώ να βγω για φωτογράφιση τοπίου. Κάτι ψιλά μονο οπου με βγάλει το αυτοκίνητο. Δεν είναι το ίδιο. Σύντομα όμως θα τεσταριστει και σε τοπίο. Αν τα πάει και εκει εξίσου καλά, βρήκα την μηχανή μου! Σαν workhorse βγάζει δουλειά. Αν μου κάνει τα γούστα και στο χόμπι, δέσαμε!

 

Για τον μακρο σκέφτομαι αρχικά τον 60αρη της Olympus. Διάβασα πολλά καλά γενικώς, αλλά αν θυμάμαι καλά εσυ είπες δεν σε βόλεψε όταν τον πρώτοπήρες; Ή σε μπερδεύω με άλλον εδω μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Στο focus stacking έχω γίνει τεμπέλης. Αφήνω να το βγάλει η κάμερα μόνη της. Σώθηκα!Ηδη έχω τελειώσει για σήμερα, ενώ αν δεν το είχα θα παιδευόμουν ως το βράδυ με την Μ50. Η lumixara τα ΣΠΑΕΙ!

Εχω μείνει και χωρίς μοτοσυκλέτα και δεν μπορώ να βγω για φωτογράφιση τοπίου. Κάτι ψιλά μονο οπου με βγάλει το αυτοκίνητο. Δεν είναι το ίδιο. Σύντομα όμως θα τεσταριστει και σε τοπίο. Αν τα πάει και εκει εξίσου καλά, βρήκα την μηχανή μου! Σαν workhorse βγάζει δουλειά. Αν μου κάνει τα γούστα και στο χόμπι, δέσαμε!

 

Για τον μακρο σκέφτομαι αρχικά τον 60αρη της Olympus. Διάβασα πολλά καλά γενικώς, αλλά αν θυμάμαι καλά εσυ είπες δεν σε βόλεψε όταν τον πρώτοπήρες; Ή σε μπερδεύω με άλλον εδω μέσα;

Αυτό που δεν με έχει βολέψει είναι το EVF σε σύγκριση με το optical view finder.......γράφουμε και διαβάζουμε , δεξιά κι αριστερά εδώ μέσα και μπερδεύουμε τα γραφόμενα και τα νήματα 🤭...το παθαίνω κι εγώ😜

όσο για τον 60αρη, είναι όντως ξυράφι.....δεν έχω βρει ακόμα τον χρόνο να τον παιδέψω, και να βγάλω οριστικά συμπεράσματα, αλλά δείχνει πολλά υποσχόμενος.Έχω κάποια υποψία ότι ίσως να χρειάζεται και κάποια ενδιάμεσα δαχτυλίδια ή εξωτερικά για μεγαλύτερη μεγενθυση, αλλά ελπίζω να βρω τον χρόνο να τα τεστάρω όλα αυτά.

Η G9 που πήρες είναι πολύ καλή......έχει τσαγανό 😉 ...δεν ξέρω βέβαια σε τι είδους δουλειά την χρησιμοποιείς, αλλά αν την αναγνωρίζεις ήδη σαν workhorse, τότε σίγουρα θα δέσετε 👍

Τώρα για τους παμποράδες εδώ μέσα, ....κολυμπάνε ακόμα σε ήρεμα νερά......άσε να πιάσει καμιά φουρτούνα, και μετά να δεις τρεχάλες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

 

Τώρα για τους παμποράδες εδώ μέσα, ....κολυμπάνε ακόμα σε ήρεμα νερά......άσε να πιάσει καμιά φουρτούνα, και μετά να δεις τρεχάλες 😂

Σε Μ4/3 ναυαρχίδα θα καταλήξει και δεν το ξέρει ακόμη

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε και το 2023 που θα παιδεύεται με τις Πένταξ...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Σε Μ4/3 ναυαρχίδα θα καταλήξει και δεν το ξέρει ακόμη

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε και το 2023 που θα παιδεύεται με τις Πένταξ...😂

    Μη μιλάτε ....... 🤣🤣🤣 ......... μελετάω ........ 🤣🤣🤣 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τον 60mm της Olympus τελικά (επειδή μου έδινε μεγαλύτερη απόσταση απο το θέμα και όλοι λένε πως πρόκειται για τον πιο sharp φακό του συστήματος), ο οποίος θα ντουμπλάρει και σαν portrait lens.

Εντυπώσεις εν καιρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...