Προς το περιεχόμενο

Macro lens για Μ4/3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2022 στις 10:24 ΜΜ, highpriest είπε

Ποιόν απο τους 4 βασικούς μάκρο φακούς των δύο μεγάλων εταιριών του Μ4/3 συστήματος θα προτιμούσατε και γιατί;

Επίσης αν έχετε άλλες λύσεις απο τρίτες εταιρίες που είστε ευχαριστημένοι και ταιριάζουν στο σύστημα, ελεύθερα.  

 

Προσωπικά προσανατολίζομαι στον 60άρη της Olympus, αλλά και ο 45άρης της Pαnasonic μου φαίνεται καλή προσθήκη.

Απο την άλλη βλέπω και τον 30άρη της Olympus που με την προσφορά που τρέχει είναι ευκαιριάρα.

 

 

 

 

Θεωρώ τον Olympus 60/2.8 κορυφαίο όχι μόνο σαν μάκρο φακό αλλά γενικότερα στην γκάμα των μ43 φακών. Είναι από τους πιο οξείς φακούς που έχω δουλέψει

688374693_P2250165(Large).jpg.4ae02b8df553ad070f17c9f8e0a54af8.jpg

PA100752-Edit.jpg

PA101094-Edit (Large).jpg

Επεξ/σία από Yannis1976
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το βάζω εδώ, γιατί κουμπώνει καλύτερα νομίζω, και επειδή έχει γιομίσει το forum με πολλά μικρά θεματακια, τα οποία μετά από κάποιες απαντήσεις και μερικά like χανοντε στο απύθμενο πηγάδι του forum.

Γνωρίζει κάποιος να μας πει ποιο είναι το Sweet spot του Zuiko 60mm f2,8 macro ?....με δικούς του πειραματισμούς,
όχι από το google search (αυτό το γνωρίζω κι εγώ 😜)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει πως αποδίδει καλύτερα στο f/11. Δεν θα συμφωνήσω. Οκ, σχεδόν είναι όλα σε φόκους, αλλά το φαινόμενο της διάθλασης αρχίζει και γίνεται αισθητό. Επίσης θέλει και τεχνητό φως αρκετά μεγάλης έντασης.

Προσωπικά έχω πάρει τις περισσότερες καλές φώτο  (με χρήση φλας στα ανάλογα στοπ) απο f/5.6 έως f/7.1. Δεν ανεβαίνω στο f/11 επειδή διαπίστωσα πως με το φλας μου δεν παίρνω το αποτέλεσμα που θελω. Πρέπει να κάνω πατέντες στο που κατευθύνεται το φως. Για σταθερό φωτισμό ή ambient light δεν το συζητάω καν.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...