Προς το περιεχόμενο

Macro lens για Μ4/3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Πήρα τον 60mm της Olympus τελικά (επειδή μου έδινε μεγαλύτερη απόσταση απο το θέμα και όλοι λένε πως πρόκειται για τον πιο sharp φακό του συστήματος), ο οποίος θα ντουμπλάρει και σαν portrait lens.

Εντυπώσεις εν καιρώ.

     Καλορίζικος και καλές λήψεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Πήρα τον 60mm της Olympus τελικά (επειδή μου έδινε μεγαλύτερη απόσταση απο το θέμα και όλοι λένε πως πρόκειται για τον πιο sharp φακό του συστήματος), ο οποίος θα ντουμπλάρει και σαν portrait lens.

Εντυπώσεις εν καιρώ.

Με το καλό ο φακός. Κι εγώ δε θα πρότεινα οτιδήποτε κάτω από 60mm. Τον έχω κι εγώ και είναι μια χαρά αλλά ζει στη σκιά του Nikkor 105mm λόγω πιο βολικού working distance. Μια δυνατότητα που δεν έχω εξερευνήσει αρκετά είναι η τοποθέτηση 100άρη φακού (π.χ Tokina macro) με αντάπτορα για m43.

Εννοείται ότι θες και flash (συνεχής φωτισμός = άχρηστος). Με το macro δε μπορείς να βασίζεσαι στο φυσικό φωτισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Με το καλό ο φακός. Κι εγώ δε θα πρότεινα οτιδήποτε κάτω από 60mm. Τον έχω κι εγώ και είναι μια χαρά αλλά ζει στη σκιά του Nikkor 105mm λόγω πιο βολικού working distance. Μια δυνατότητα που δεν έχω εξερευνήσει αρκετά είναι η τοποθέτηση 100άρη φακού (π.χ Tokina macro) με αντάπτορα για m43.

Εννοείται ότι θες και flash (συνεχής φωτισμός = άχρηστος). Με το macro δε μπορείς να βασίζεσαι στο φυσικό φωτισμό.

Πιστεύω με συνεχή  φωτισμό και σε ελεγχόμενες συνθήκες στούντιο, αν το θέμα είναι ακίνητο θα κάνω δουλίτσα.

Αν βέβαια έχω κινούμενο θέμα τότε σίγουρα θα χρειαστώ flash ή speedlight ή κάτι παρόμοιο. Ακούω προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πιστεύω με συνεχή  φωτισμό και σε ελεγχόμενες συνθήκες στούντιο, αν το θέμα είναι ακίνητο θα κάνω δουλίτσα.

Δεν είναι η κίνηση αλλά το πολύ μικρό βάθος πεδίου που σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς πολύ μικρά διαφράγματα και αυξάνει την ανάγκη για φως.

Αν πλησιάσεις πολύ το θέμα μπορεί να χρειαστείς και f22 για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα χωρίς  stacking. Εγώ με συνεχή φωτισμό κόστους γύρω στα 100 ευρώ που τοποθετήθηκε στο hot sue της Olympus και με τον 60mm δεν κατάφερα να φωτίσω επαρκώς το θέμα με πολύ μεγαλύτερα διαφράγματα, πχ  f8.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Δεν είναι η κίνηση αλλά το πολύ μικρό βάθος πεδίου που σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς πολύ μικρά διαφράγματα και αυξάνει την ανάγκη για φως.

Αν πλησιάσεις πολύ το θέμα μπορεί να χρειαστείς και f22 για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα χωρίς  stacking. Εγώ με συνεχή φωτισμό κόστους γύρω στα 100 ευρώ που τοποθετήθηκε στο hot sue της Olympus και με τον 60mm δεν κατάφερα να φωτίσω επαρκώς το θέμα με πολύ μεγαλύτερα διαφράγματα, πχ  f8.

 

Είναι αυτά τα features της G9 που γράφω και σε άλλα θέματα. Κάνει focus stacking αυτόματα μέσω βίντεο. Περιμένω να δω πως θα δουλέψει με τον μάκρο βέβαια. Εχω τρομερή περιέργεια.

Πάντως σίγουρα θα χρειαστώ κάποιου είδους φλας έτσι και αλλιώς (και για άλλες χρήσεις). Οπότε όποιος έχει να προτείνει κάποιο αξιόπιστο flash ή speedlight (και να μου εξηγήσει και την διαφορά μεταξύ τους), ελεύθερα. Δεν έχω δουλέψει ποτέ με φλάς, πέρα απο αυτά που είχαν ενσωματωμένα κάποιες μηχανές κομπακτ κυρίως.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, highpriest είπε

Είναι αυτά τα features της G9 που γράφω και σε άλλα θέματα. Κάνει focus stacking αυτόματα μέσω βίντεο. Περιμένω να δω πως θα δουλέψει με τον μάκρο βέβαια. Εχω τρομερή περιέργεια.

Πάντως σίγουρα θα χρειαστώ κάποιου είδους φλας έτσι και αλλιώς (και για άλλες χρήσεις). Οπότε όποιος έχει να προτείνει κάποιο αξιόπιστο flash ή speedlight (και να μου εξηγήσει και την διαφορά μεταξύ τους), ελεύθερα. Δεν έχω δουλέψει ποτέ με φλάς, πέρα απο αυτά που είχαν ενσωματωμένα κάποιες μηχανές κομπακτ κυρίως.

Τα flash της Godox V860 II (για Nikon) και το V350 mini (για Olympus) με καλύπτουν μια χαρά. Τα διάλεξα λόγω μπαταρίας λιθίου, ένα χαρακτηριστικό που απορώ γιατί δεν έχει γενικευτεί στα flash. Απλά το V350 mini έχει ένα εντελώς κουφό και επίφοβο κατά τη γνώμη μου τρόπο να αφαιρείς τη μπαταρία του. Την τραβάς από κάτι σα χαρτάκι. Ποιά θα είναι η ώρα που θα κοπεί και θα μείνει για πάντα μέσα η μπαταρία δεν ξέρω...

Κάτι ακόμα για το flash γενικότερα. Ενώ το έχω βρει απαραίτητο για τη macro φωτογραφία (σχεδόν πάντα μου επιτρέπει να κρατω το ISO χαμηλά) για φωτό με πρόσωπα σε εσωτερικούς χώρους δε σώζει πάντα την κατάσταση. Όχι γιατί δε φωτίζει δυνατά αλλά γιατί δε φωτίζει σωστά από μόνο του. Συχνά χρειάζεται ελάττωση της ταχύτητας κλείστρου (και αύξηση ISO) για να γεμίσει σωστά το backround ή στροφή του flash αντίθετα από το θέμα, προς τον τοίχο πίσω σου αν περιστρέφεται η κεφαλή του, κάτι που αφενός λειτουργεί σα softbox και αφετέρου θερμαίνει τα χρώματα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, highpriest είπε

Είναι αυτά τα features της G9 που γράφω και σε άλλα θέματα. Κάνει focus stacking αυτόματα μέσω βίντεο. Περιμένω να δω πως θα δουλέψει με τον μάκρο βέβαια. Εχω τρομερή περιέργεια.

Πάντως σίγουρα θα χρειαστώ κάποιου είδους φλας έτσι και αλλιώς (και για άλλες χρήσεις). Οπότε όποιος έχει να προτείνει κάποιο αξιόπιστο flash ή speedlight (και να μου εξηγήσει και την διαφορά μεταξύ τους), ελεύθερα. Δεν έχω δουλέψει ποτέ με φλάς, πέρα απο αυτά που είχαν ενσωματωμένα κάποιες μηχανές κομπακτ κυρίως.

Φίλε καλορίζικος ο καινούργιος σου φακός, είναι όντως ξουράφι.....κι εγώ πιστεύω ότι θα δώσει καλά αποτελέσματα σε συνδυασμό με τα functions ths G9, και σε συνδυασμό με δυο ενδιάμεσα δαχτυλίδια και ίσως και ένα εξωτερικό( Raynox 250/150 ? ), θα σου δώσει micro-photography αποτελέσματα 😉........ακόμα άλλος ένας ενδιαφέρων κόσμος για φωτογραφία(κοντινός στόχος).

Αν θυμάμαι καλά, ο @Cntrl+X είχε γράψει παλαιότερα κάτι γι αυτό(Raynox), ......παρακολουθώ κάποιες σελίδες με παρόμοιο θέμα, και έχω μεiνει με το στόμα ανοιχτό,.....
Είναι φανταστικό το πόσα χρώματα και πανέμορφες φωτό μπορεί κάποιος να δημιουργήσει σε ένα DOF μόνο 2χιλιοστων.

Είναι πολλά χρόνια που δεν χρησιμοποιώ flash πλέον......Δουλεύω με λάμπες και φακούς LED......to Light control το φτιάχνω αλλάζοντας την απόσταση φώς-θέμα.

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λουλούδι που βλέπετε είναι μικρότερο απο 1 εκατοστό απο άκρη σ' άκρη. Τραβηγμένη με τον 60mm στο 1:1 με σταθερό φως και απλά κροπαρισμένη, resized και ελαφρώς φωτισμένη. Με μέθοδο focus stacking που επέλεξα ποια σημεία θέλω σε focus (θα μπορούσα να έχω και ότι είναι θολό στο backround σε οξύ focus). Η φώτο είναι περίπου στο 15% του φυσικού της μεγέθους.

Απολύτως ικανοποιημένος απο την απόδοση του φακού. 

 

flower.JPG

Χμμ, τώρα βλέπω πως στο φόρουμ την ανοίγει παραπάνω απο την διάσταση που έβαλα και βγάζει θόρυβο. Λόγω compression; 🤔

Εγώ σαν τελικό αποτέλεσμα στον photo editor δεν βλέπω αυτό που βλέπω αναρτημένο στο φόρουμ.

Οκ, νομίζω πως εδώ που δεν πείραξα τα resize επανειλημμένα, φαίνεται καλύτερα το αποτέλεσμα του φακού. Αυτή είναι single photo χωρίς stacking

 

 

 

φλρ2.JPG

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Το λουλούδι που βλέπετε είναι μικρότερο απο 1 εκατοστό απο άκρη σ' άκρη. Τραβηγμένη με τον 60mm στο 1:1 με σταθερό φως και απλά κροπαρισμένη, resized και ελαφρώς φωτισμένη. Με μέθοδο focus stacking που επέλεξα ποια σημεία θέλω σε focus (θα μπορούσα να έχω και ότι είναι θολό στο backround σε οξύ focus). Η φώτο είναι περίπου στο 15% του φυσικού της μεγέθους.

Απολύτως ικανοποιημένος απο την απόδοση του φακού. 

 

flower.JPG

Χμμ, τώρα βλέπω πως στο φόρουμ την ανοίγει παραπάνω απο την διάσταση που έβαλα και βγάζει θόρυβο. Λόγω compression; 🤔

Εγώ σαν τελικό αποτέλεσμα στον photo editor δεν βλέπω αυτό που βλέπω αναρτημένο στο φόρουμ.

Οκ, νομίζω πως εδώ που δεν πείραξα τα resize επανειλημμένα, φαίνεται καλύτερα το αποτέλεσμα του φακού. Αυτή είναι single photo χωρίς stacking

 

 

 

φλρ2.JPG

   Η εικόνα είναι παραπάνω από μιά χαρά , ειδικά η δεύτερη , δεν γνωρίζω αν η πρώτη της έπρεπε πιο ειδικός φωτισμός , ίσως ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

 Η εικόνα είναι παραπάνω από μιά χαρά , ειδικά η δεύτερη , δεν γνωρίζω αν η πρώτη της έπρεπε πιο ειδικός φωτισμός , ίσως ....... 

Εννοείται πως καλύτερο φως ισούται και καλύτερη οξύτητα.
 

 

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Χμμ, τώρα βλέπω πως στο φόρουμ την ανοίγει παραπάνω απο την διάσταση που έβαλα και βγάζει θόρυβο. Λόγω compression; 🤔

Ναι κάνει άλλη συμπίεση το site και αλλοιώνει την ποιότητα.Το έχω παρατηρήσει και εγώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

   Η εικόνα είναι παραπάνω από μιά χαρά , ειδικά η δεύτερη , δεν γνωρίζω αν η πρώτη της έπρεπε πιο ειδικός φωτισμός , ίσως ....... 

Ευχαριστώ. Δεν είναι καλή, χάνει πολύ σε οξύτητα ειδικά η πρώτη. Δεν ξερω τι φταίει, πάντως στον editor φαίνεται πολύ καλύτερα.

 

Anyway, τις δυνατότητες του φακού ήθελα να δείξω, αλλά μάλλον τον αδίκησα. Έχει και μεγάλο learning curve. Αυτές είναι είναι απο την πρώτη μέρα που τον πήρα, και όπως έγραψα και πριν η μακρο φωτογραφία μου φαίνεται το πιο δύσκολο είδος με το οποίο ασχολήθηκα.

39 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Εννοείται πως καλύτερο φως ισούται και καλύτερη οξύτητα.
 

 

Ναι κάνει άλλη συμπίεση το site και αλλοιώνει την ποιότητα.Το έχω παρατηρήσει και εγώ

Με το φως το έχω πάρει γραμμή τι γίνεται. Σε αυτές τις φώτο έχω στρέψει πάνω στο θέμα οτι πηγές φωτός είχα. Μέχρι και τον φακό του κινητού καρφωμένο 8 εκατοστά παραδίπλα, και πάλι δεν πήρα αποτελέσματα που θέλω. Η αγορά ενός speed light που συζητούσαμε σε άλλο νήμα, είναι η επόμενη αγορά.

 

Αυτο με τη συμπίεση, τελικά μάλλον ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Ευχαριστώ. Δεν είναι καλή, χάνει πολύ σε οξύτητα ειδικά η πρώτη. Δεν ξερω τι φταίει, πάντως στον editor φαίνεται πολύ καλύτερα.

Μια χαρά είναι οι φωτό σου.........και μια χαρά είναι και οι προσπάθειες σου......γιατί ντε και καλά πρέπει να φταίει κάτι?

Δώσε τον ανάλογο χρόνο στον εαυτό σου( learning curve), και θα πάρεις πίσω αξιοθαύμαστα αποτελέσματα.....το είπες και μόνος σου, δεν είναι και τόσο απλό το macrophotography........προπόνηση-προπόνηση και προπόνηση 🙂

Όσο για τον καινούργιο σου συνεργάτη( zuiko 60mm macro)....εμπιστεύσου τον( ξέρει τι κάνει)😉

Τωρα για το speed Light, θα σου ελεγα μην βιαστεις για την αγορα του, ....προεχει η εκμαθηση του να μπορουμε να διαβαζουμε τισ σκιες (αναλυση σκιων), και μετα το σκεφτεσαι ξανα το speed light, αν το χρειαζεσαι οντως.

Ο @GQPhDFBI, είχε κάνει μια μικρή σωστή αναφορά στο νήμα : Εδώ για το φως, αλλά δεν είναι μόνο αυτά......περισσότερο βοηθάει( ταπεινή μου άποψη) το να μάθουμε να αναλύουμε τις σκιές στην φωτογραφία παρά να τις βλέπουμε.......άλλο πράγμα βλέπω/αναγνωρίζω την σκιά, και άλλο την διαβάζω/αναλύω

Προσωπικά προσανατολίζομαι στο DIY Diffuser,.... κάτι παρόμοιο : Εδώ

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Ο @GQPhDFBI, είχε κάνει μια μικρή σωστή αναφορά στο νήμα : Εδώ για το φως, αλλά δεν είναι μόνο αυτά......περισσότερο βοηθάει( ταπεινή μου άποψη) το να μάθουμε να αναλύουμε τις σκιές στην φωτογραφία παρά να τις βλέπουμε.......άλλο πράγμα βλέπω/αναγνωρίζω την σκιά, και άλλο την διαβάζω/αναλύω

Προσωπικά προσανατολίζομαι στο DIY Diffuser,.... κάτι παρόμοιο : Εδώ

Το συγκριμένο diy diffuser είναι ιδανικό για συγκεκριμένη macro φωτογράφιση, λουλούδια, έντομα που στο 90+% το τεχνητό φως που χρησιμοποιούμε είναι για να δώσουμε έξτρα αντίθεση που μεταφράζεται σε οξύτητα. ΄Άλλη μία χρήση που μου έρχεται είναι ιατρική φωτογράφιση, κυρίως οδοντιατρική.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εδω στο 1ο image(ροζ λουλουδακι)ενα focus-bracketing απο τον ιδιο φακο zuiko 60mm f/2.8.......45 foto's συνολο.

Το λουλουδακι διαμετρικα ειναι δεν ειναι 6-7mm......το διαλεξα επιτηδες γιατι εχει αρκετη εγκαρσια φωτογραφιση μεσα......δεν βγηκε τελειο, αλλα για να βγει πιο τελειο χρειαζεται αλλου ειδους φωτογραφιση.

Παντος ο φακος δειχνει οτι τα αξιζει τα λεφτα του.

Και στο 2ο image , ενα focus-stacking, το καφε λουλουδακι, ακριβως πισω απο το ροζ.....αυτο δεν περιεχει τοσο πλουσια εγκαρσια φωτογραφιση, γι αυτο και to stacking του ταιριαξε καλλυτερα.

stack4.2.jpg.024b604b49861ce5fcadcb057adac59f.jpg

Stack5.jpgΑααα παραλιγο και θα το ξεχναγα...και ο φωτισμος με λαμπες μονο παρακαλω,,,

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Κι εδω στο 1ο image(ροζ λουλουδακι)ενα focus-bracketing απο τον ιδιο φακο zuiko 60mm f/2.8.......45 foto's συνολο.

Το λουλουδακι διαμετρικα ειναι δεν ειναι 6-7mm......το διαλεξα επιτηδες γιατι εχει αρκετη εγκαρσια φωτογραφιση μεσα......δεν βγηκε τελειο, αλλα για να βγει πιο τελειο χρειαζεται αλλου ειδους φωτογραφιση.

Παντος ο φακος δειχνει οτι τα αξιζει τα λεφτα του.

Και στο 2ο image , ενα focus-stacking, το καφε λουλουδακι, ακριβως πισω απο το ροζ.....αυτο δεν περιεχει τοσο πλουσια εγκαρσια φωτογραφιση, γι αυτο και to stacking του ταιριαξε καλλυτερα.

stack4.2.jpg.024b604b49861ce5fcadcb057adac59f.jpg

Stack5.jpg

Πολύ καλές!

Mε σταθερό φως ή κάποιου είδους φλας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...