Προς το περιεχόμενο

Με το… κιλό πουλάνε τις κάρτες γραφικών οι φανατικοί των κρυπτονομισμάτων


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ βλέπω πάντως το difficulty chart στα ίδια 
image.png.2c840706bd400e1f578a106cdf0bceac.png
https://2miners.com/eth-network-difficulty

Οπότε μάλλον fake news αυτά

45 λεπτά πριν, safridia είπε

Τρομερη προσφορα παιδια, ΕΥΚΑΙΡΙΑ.
Καρτουλα που ολη της την ζωη δουλευε 24/7 στο 100% θα εχει σιγουρα αρκετη ζωη ακομη για οποιον την αγορασει.
Πρακτικα δεν υπαρχει πουθενα ειδηση απλα εχουμε ξεμεινει Αθηνα κανωντας υπομονη να περασει αλλο ενα εφιαλτικο καλοκαιρι και ισως διακοπες.
 

δεν δούλευε στο 100% δούλευε στο στο 50% και βγάλε, (mining κάνεις με undervolting χαμηλές στροφές κτλ γιατί α) δεν χρειάζεσαι όλη την επεξεργαστική ισχύ για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα β) καις λιγότερο ρεύμα) .

Πχ εγώ θα προτιμούσα μια κάρτα απο miner παρά απο gamer

Γιατί στο gaming (ειδικά όταν κάνεις OC) η κάρτα "πιάνει φωτιά" και λειτουργεί σε μεγάλες συχνότητες τα fan στο full κτλ. 

Τέλος η διάρκεια ζωής μιας κάρτας γραφικών ειναι ελάχιστα εξαρτώμενη απο τον χρόνο χρήσης της, δεν ειναι αμάξι με πολλά μηχανικά μέρη που κινούνται και τρίβονται μεταξύ τους και δέχονται κραδασμούς κατα την οδήγηση και ειναι εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες κτλ κτλ... ένα τσιπάκι ειναι εγώ εχω εξαρτήματα απο 90 που δουλεύουν ακόμη προβλεπόμενα. 

Και επειδή ο κλασικός χρήστης insomnia δεν θα ακούσει την λογική και την εμπειρία αν δεν δει πρώτα κάποιον youtuber να το κάνει πάρε και ένα test που έκανε το linus 
 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 5
  • Thanks 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτε και το hashrate του δικτυου του bitcoin εχει καμια πτωση αξια αναφορας. Για την ακριβεια ειναι ΠΟΛΥ ψηλοτερο σε σχεση με περυσι την εποχη που ηταν στις 60.000$ . Μαλιστα, μολις λιγες εβδομαδες πριν , χτυπησε και ιστορικο υψηλο και ολα αυτα  παρολο το γεγονος οτι εχει μεσολαβησει το ban απο την Κινα (οποτε και οι ειδικοι του ινσομνια παλι μας ειχαν ενημερωσει οτι το bitcoin πεθανε και τελειωσε και εσκασε η φουσκα κλπ).

Δηλαδη, με το mining απαγορευμενο στην Κινα, με τις τιμες ενεργειας υψηλες, με πληθωρισμο στα υψη, με την τιμη του bitcoin στα $20.000 κλπ, με τους miners "να πουλανε καρτες γραφικων με το κιλο επειδη το mining ειναι ασυμφορο" οπως μας "ενημερωνει" το παρον αρθρο, το hashrate ειναι υψηλοτερο απο περυσι που δεν ισχυε καμια απο αυτες τις συνθηκες και παραλληλα η τιμη του ηταν τριπλασια.

Για αυτους που δε ξερουν, αλλα βγαζουν συμπερασματα (και ειναι πολλοι και εδω μεσα) να πουμε οτι το hashrate ειναι η αθροιστικη υπολογιστικη ισχυς mining ολου του δικτυου του bitcoin. Τι στο καλο; Ανεβαινει ενω "οι καρτες mining πωλουνται με το κιλο επειδη το mining ειναι ασυμφορο πια";

Οικονομολογοι του ινσομνια δωστε μας τα φωτα σας.

image.png.14fe2d522c01bd29666754cfb60d22cd.png

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ουτε και το hashrate του δικτυου του bitcoin εχει καμια πτωση αξια αναφορας. Για την ακριβεια ειναι ΠΟΛΥ ψηλοτερο σε σχεση με περυσι την εποχη που ηταν στις 60.000$ . Μαλιστα, μολις λιγες εβδομαδες πριν , χτυπησε και ιστορικο υψηλο και ολα αυτα  παρολο το γεγονος οτι εχει μεσολαβησει το ban απο την Κινα (οποτε και οι ειδικοι του ινσομνια παλι μας ειχαν ενημερωσει οτι το bitcoin πεθανε και τελειωσε και εσκασε η φουσκα κλπ).

Δηλαδη, με το mining απαγορευμενο στην Κινα, με τις τιμες ενεργειας υψηλες, με πληθωρισμο στα υψη, με την τιμη του bitcoin στα $20.000 κλπ, με τους miners "να πουλανε καρτες γραφικων με το κιλο επειδη το mining ειναι ασυμφορο" οπως μας "ενημερωνει" το παρον αρθρο, το hashrate ειναι υψηλοτερο απο περυσι που δεν ισχυε καμια απο αυτες τις συνθηκες και παραλληλα η τιμη του ηταν τριπλασια.

Για αυτους που δε ξερουν, αλλα βγαζουν συμπερασματα (και ειναι πολλοι και εδω μεσα) να πουμε οτι το hashrate ειναι η αθροιστικη υπολογιστικη ισχυς mining ολου του δικτυου του bitcoin. Τι στο καλο; Ανεβαινει ενω "οι καρτες mining πωλουνται με το κιλο επειδη το mining ειναι ασυμφορο πια";

Οικονομολογοι του ινσομνια δωστε μας τα φωτα σας.

image.png.14fe2d522c01bd29666754cfb60d22cd.png

 

Εχμ... Επειδη αλλοι θα στο πουν πιο αγαρμπα θα στο πω εγω οσο πιο χαλαρα μπορω...

Το Hashrate του Bitcoin ειναι ασχετο με το θεμα του άρθρου και τις πωλησεις των καρτων γραφικων για ενα βασικο λογο:

Το Bitcoin δεν γίνεται mining με καρτες γραφικων αλλα με εξειδικευμένα μηχανηματα που δεν εχουν καμια σχεση με την αγορα των GPUs...

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, BackFromHell said:

Ουτε και το hashrate του δικτυου του bitcoin εχει καμια πτωση αξια αναφορας. Για την ακριβεια ειναι ΠΟΛΥ ψηλοτερο σε σχεση με περυσι την εποχη που ηταν στις 60.000$ . Μαλιστα, μολις λιγες εβδομαδες πριν , χτυπησε και ιστορικο υψηλο και ολα αυτα  παρολο το γεγονος οτι εχει μεσολαβησει το ban απο την Κινα (οποτε και οι ειδικοι του ινσομνια παλι μας ειχαν ενημερωσει οτι το bitcoin πεθανε και τελειωσε και εσκασε η φουσκα κλπ).

Δηλαδη, με το mining απαγορευμενο στην Κινα, με τις τιμες ενεργειας υψηλες, με πληθωρισμο στα υψη, με την τιμη του bitcoin στα $20.000 κλπ, με τους miners "να πουλανε καρτες γραφικων με το κιλο επειδη το mining ειναι ασυμφορο" οπως μας "ενημερωνει" το παρον αρθρο, το hashrate ειναι υψηλοτερο απο περυσι που δεν ισχυε καμια απο αυτες τις συνθηκες και παραλληλα η τιμη του ηταν τριπλασια.

Για αυτους που δε ξερουν, αλλα βγαζουν συμπερασματα (και ειναι πολλοι και εδω μεσα) να πουμε οτι το hashrate ειναι η αθροιστικη υπολογιστικη ισχυς mining ολου του δικτυου του bitcoin. Τι στο καλο; Ανεβαινει ενω "οι καρτες mining πωλουνται με το κιλο επειδη το mining ειναι ασυμφορο πια";

Οικονομολογοι του ινσομνια δωστε μας τα φωτα σας.

image.png.14fe2d522c01bd29666754cfb60d22cd.png

 

Που να μάθουν κιολας πως το BTC δεν "εξορύσσεται" πλέον με κάρτες γραφικών...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, ναι , τα ιδια ακριβως ισχυουν με το eth που παρατεθηκαν παραπανω. Εξηγηση απο τους ειδικους του ινσομνια εχουμε;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Εχμ... Επειδη αλλοι θα στο πουν πιο αγαρμπα θα στο πω εγω οσο πιο χαλαρα μπορω...

Το Hashrate του Bitcoin ειναι ασχετο με το θεμα του άρθρου και τις πωλησεις των καρτων γραφικων για ενα βασικο λογο:

Το Bitcoin δεν γίνεται mining με καρτες γραφικων αλλα με εξειδικευμένα μηχανηματα που δεν εχουν καμια σχεση με την αγορα των GPUs...

 

9 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Που να μάθουν κιολας πως το BTC δεν "εξορύσσεται" πλέον με κάρτες γραφικών...



Δεν ειναι ακριβές αυτό απλά βγάζεις αρκετά μεγαλύτερο κέρδος με ASICS (η χρησιμοποιώντας την κάρτα για να κάνεις mining σε κάτι άλλο) αυτό δεν σημαίνει ότι με κάρτες γραφικών δεν βγάζεις κέρδος ή πως δεν χρησιμοποιούνται (πχ απο farms που νοικιάζουν hashrate) και για BTC, θα συμφωνήσω όμως ότι δεν ειναι ο καλύτερος δείκτης για το συγκεκριμένο θέμα, είναι όμως ένας βοηθητικός. 

Έχοντας πει αυτό εγώ ένα ποστ πιο πάνω έβαλα το difficulty για το ETH που χρησιμοποιείται κυρίως με κάρτες γραφικών ούτε και αυτό άλλαξε προς τα κάτω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω για άλλη μια φορά. 

Μην παίρνετε τέτοιες κάρτες γραφικών. 

Αυτες δουλεύουν μέρα νύχτα στο 100% load με αποτέλεσμα ο χρόνος ζωής των κύκλωματων τους να πέφτει ραγδεα. 

Πικνωτες, αντιστάσεις κτλπ έχουν χάσει ένα τεράστιο ποσοστό από την διάρκεια ζωής τους. 

Βλέπω το άρθρο να γράφει ότι πουλάνε rtx 3080 στα 500€, εκτως του ότι αυτές οι κάρτες όπως είπα κ ποιο πάνω θα έχουν το μαύρο τους το χάλι η 3080 θα έπρεπε να έχει αυτήν την τιμή σαν καινούρια, αναλογα την υλοποίηση. Οπότε όπως καταλαβαίνετε θα πρέπει να προσέχετε πολύ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε Κυριάκο αρθρογράφε, ούτε στο Πρώτο Θέμα παλικάρι μου να έγραφες άρθρα. 

Αυτό το "απόδειξη εργασίας στην απόδειξη κυριότητας" δεν μας το κάνεις και λίγο λιανά σε μας που δεν καταλάβαμε Χριστό? 

Δε φταίει κανείς άλλος όμως, εμείς που πατάμε πάνω στα άρθρα φταίμε. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John-lamia είπε

Θα το πω για άλλη μια φορά. 

Μην παίρνετε τέτοιες κάρτες γραφικών. 

Αυτες δουλεύουν μέρα νύχτα στο 100% load με αποτέλεσμα ο χρόνος ζωής των κύκλωματων τους να πέφτει ραγδεα. 

Πικνωτες, αντιστάσεις κτλπ έχουν χάσει ένα τεράστιο ποσοστό από την διάρκεια ζωής τους. 

Βλέπω το άρθρο να γράφει ότι πουλάνε rtx 3080 στα 500€, εκτως του ότι αυτές οι κάρτες όπως είπα κ ποιο πάνω θα έχουν το μαύρο τους το χάλι η 3080 θα έπρεπε να έχει αυτήν την τιμή σαν καινούρια, αναλογα την υλοποίηση. Οπότε όπως καταλαβαίνετε θα πρέπει να προσέχετε πολύ. 

και εγώ θα το πω για άλλη μια φορά . 

  

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ βλέπω πάντως το difficulty chart στα ίδια 
image.png.2c840706bd400e1f578a106cdf0bceac.png
https://2miners.com/eth-network-difficulty

Οπότε μάλλον fake news αυτά

δεν δούλευε στο 100% δούλευε στο στο 50% και βγάλε, (mining κάνεις με undervolting χαμηλές στροφές κτλ γιατί α) δεν χρειάζεσαι όλη την επεξεργαστική ισχύ για να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα β) καις λιγότερο ρεύμα) .

Πχ εγώ θα προτιμούσα μια κάρτα απο miner παρά απο gamer

Γιατί στο gaming (ειδικά όταν κάνεις OC) η κάρτα "πιάνει φωτιά" και λειτουργεί σε μεγάλες συχνότητες τα fan στο full κτλ. 

Τέλος η διάρκεια ζωής μιας κάρτας γραφικών ειναι ελάχιστα εξαρτώμενη απο τον χρόνο χρήσης της, δεν ειναι αμάξι με πολλά μηχανικά μέρη που κινούνται και τρίβονται μεταξύ τους και δέχονται κραδασμούς κατα την οδήγηση και ειναι εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες κτλ κτλ... ένα τσιπάκι ειναι εγώ εχω εξαρτήματα απο 90 που δουλεύουν ακόμη προβλεπόμενα. 

Και επειδή ο κλασικός χρήστης insomnia δεν θα ακούσει την λογική και την εμπειρία αν δεν δει πρώτα κάποιον youtuber να το κάνει πάρε και ένα test που έκανε το linus 
 

 

 

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Ρε φίλε Κυριάκο αρθρογράφε, ούτε στο Πρώτο Θέμα παλικάρι μου να έγραφες άρθρα. 

Αυτό το "απόδειξη εργασίας στην απόδειξη κυριότητας" δεν μας το κάνεις και λίγο λιανά σε μας που δεν καταλάβαμε Χριστό? 

Δε φταίει κανείς άλλος όμως, εμείς που πατάμε πάνω στα άρθρα φταίμε. 

Εννοεί ότι απο PoW (proof of work) θα πάει σε PoS (proof of stake) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Returntolobby είπε

😢 Φαντάσου τώρα οι miners/scalpers να πρέπει να πιάσουν κανονική δουλειά, αλλά να είναι τόσο άχρηστοι που θα τους φάει η πείνα 😢 

Αυτόυς έτσι και αλλιώς θα τους πετάξουν έξω από το παιχνίδι... 

Όταν αναλάβουν πλήρως οι μεγάλες εταιρίες τότε θα αρχίσει η άνοδος πάλι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Returntolobby είπε

😢 Φαντάσου τώρα οι miners/scalpers να πρέπει να πιάσουν κανονική δουλειά, αλλά να είναι τόσο άχρηστοι που θα τους φάει η πείνα 😢 

Έτσι θα γίνει φίλε μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ως άσχετος:

Ας υποθέσω ότι η κάρτα ξεζουμίζεται με το mining. Αν τα crypto δεν έπεφταν, θα τις πετούσαν και θα έπαιρναν άλλες ή θα συνέχιζαν με αυτές;

Δε θα είχαν απόδοση;

Κι αν έχουν απόδοση, γιατί να μην την πάρει ο gamer τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...