Προς το περιεχόμενο

INZONE H3, H7 και H9: Νέα gaming ακουστικά από τη Sony για PC και PS5


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, NickTG είπε

Εγώ που έδωσα 20€ για Plantronics 400 Pro τι ακουστικά μπορούσα να πάρω άραγε? 

Εγώ ανέφερα ως παράδειγμα ένα δημοφιλές headset της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Με 20€. Μπερδεύεσαι στο διάβασμα? 

Αν όμως τα βρεις με 1€ ενδιαφέρομαι για 5 κομμάτια.

Άλλος ήταν αυτός που έβγαλε όλα τα gaming ακουστικά άχρηστα, όχι εγώ. Υποθέτω αυτός ο άλλος θα έχει προτάσεις για όλο το εύρος τιμών. 

Kαι επιμένω, άχρηστα είναι. Με κάτω από 50€ δεν παίρνεις κάτι της προκοπής. Τώρα το ότι κάπιως έχει 20€ να διαθέσει δνε κάνει τα ακουστικά των 20€ καλά, δεν ξέρω γιατί τα συγχέεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

Kαι επιμένω, άχρηστα είναι. Με κάτω από 50€ δεν παίρνεις κάτι της προκοπής. Τώρα το ότι κάπιως έχει 20€ να διαθέσει δνε κάνει τα ακουστικά των 20€ καλά, δεν ξέρω γιατί τα συγχέεις. 

Αν καλύπτουν κομμάτι της αγοράς και δεν υπάρχει άλλη πρόταση τότε εξ'ορισμού δεν είναι άχρηστα. 

Το αν είναι χειρότερα από άλλα διπλής, τριπλής και τετραπλής τιμής δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον. 

Απλά πράγματα γενικά. Δεν ξέρω γιατί μπερδεύεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αν καλύπτουν κομμάτι της αγοράς και δεν υπάρχει άλλη πρόταση τότε εξ'ορισμού δεν είναι άχρηστα. 

Το αν είναι χειρότερα από άλλα διπλής, τριπλής και τετραπλής τιμής δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον. 

Απλά πράγματα γενικά. Δεν ξέρω γιατί μπερδεύεσαι. 

Eντάξει, είναι χρήσιμα, πήγαινε σε άλλο θέμα να συζητήσεις για ακουστικά των 2€. Το θέμα (και εγώ) μιλάμε για ακουστικά 100 έως 300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ναι γιατί τα audiophile κοστίζουν. Δώσε ένα παράδειγμα τι εννοείτε, πχ έχω τα HyperX Cloud Flight, τα πήρα 80 ευρώ. Τι θα μπορούσα να πάρω αντί για αυτά για να παίζω video games? Δεν ακούω μουσική από αυτά, παίζω μόνο παιχνίδια από κονσόλα και για αυτό το λόγο αγοράστηκαν.

Κοστίζουν λόγω του amp. Αν έχεις ήδη κάρτα με amp όπως G5/6 δεν υπάρχει διαφορά.

Σε immersive gaming αξίζουν και με το παραπάνω. Κατ' αρχάς αναπνέει το κεφάλι σου. Κατά δεύτερον δεν συγκρίνεται η ποιότητα της χροιάς(όποιο και αν είναι το ψηφιακό μέσο), τα δυναμικά και η αίσθηση του χώρου(ambience και ηχητική σκηνή). Αν τώρα θες να ακούς 5 βασικά πράγματα σε competitive και μάλιστα stereo για να πετυχαίνεις kills ίσως και όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Herald είπε

Το ασύρματο gamepad το θες  για να παίζεις πχ. από τον καναπέ στην τηλεοράση. Αν κάθεσαι στο PC τι να το κάνεις το ασύρματο gamepad? Και στο λέω γιατί έχω ασύρματο gamepad, αλλά όταν κάθομαι στο PC τα έχω με το καλώδιο...

 

Δεν ξέρω καν τι σημαίνει "υψηλές απαιτήσεις ποιότητας ήχου". Όσο υψηλές απαιτήσεις έχει και μια ταινία ή ενα τραγούδι, τι το διαφορετικό έχουν τα παιχνίδια και δεν χρειάζονται ήχο; 

Ok δεκτό αλλά δεν αναφερόμουν στο PC, νομίζω πως έγραψα για χρήση σε κονσόλα. Anyway εγώ και στο PC όλα ασύρματα τα θέλω.

Υψηλές απαιτήσεις έχει η αναπαραγωγή μουσικής επειδή περιλαμβάνει μουσικά όργανα. Τι απαιτήσεις μπορεί να έχει πχ το Battlefield? Να ακούς πιστά τον ήχο ενός πολυβόλου ή τα βήματα του εχθρού σου? Εντάξει αν παίζεις πολλά "κινηματογραφικά" games εκεί πάω πάσο επειδή έχουν αρκετή μουσική και πολύ μεγαλύτερη ποικιλία ήχων. Οι ταινίες είναι άλλο θέμα. Εκεί μόνο πολυκάναλο αξίζει, δεν τις βλέπω ποτέ σε στέρεο. Χαραμίζονται.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ok δεκτό αλλά δεν αναφερόμουν στο PC, νομίζω πως έγραψα για χρήση σε κονσόλα. Anyway εγώ και στο PC όλα ασύρματα τα θέλω.

Υψηλές απαιτήσεις έχει η αναπαραγωγή μουσικής επειδή περιλαμβάνει μουσικά όργανα. Τι απαιτήσεις μπορεί να έχει πχ το Battlefield? Να ακούς πιστά τον ήχο ενός πολυβόλου ή τα βήματα του εχθρού σου? Εντάξει αν παίζεις πολλά "κινηματογραφικά" games εκεί πάω πάσο επειδή έχουν αρκετή μουσική και πολύ μεγαλύτερη ποικιλία ήχων. Οι ταινίες είναι άλλο θέμα. Εκεί μόνο πολυκάναλο αξίζει, δεν τις βλέπω ποτέ σε στέρεο. Χαρίζονται.

Τι να σου πώ, εγώ που δοκίμασα god of war με ακουστικά της προκοπής μου πέσανε τα σαγόνια από την διαφορά. Η αίσθηση του χώρου είναι εντελώς αλλού, και ακόμα και σε πρακτικά θέματα, έχουν τόσο καλό imagining που πχ. σε ένα επίπεδο που είσαι εναντίον ενός εχθρού που τηλεμεταφερέται μπορούσα να ακούσω ακριβώς που βρίσκεται και τι ακριβώς κινήσεις κάνει (και άρα να κάνω dodge στα τυφλά) απλά από τον ήχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κοστίζουν λόγω του amp. Αν έχεις ήδη κάρτα με amp όπως G5/6 δεν υπάρχει διαφορά.

Σε immersive gaming αξίζουν και με το παραπάνω. Κατ' αρχάς αναπνέει το κεφάλι σου. Κατά δεύτερον δεν συγκρίνεται η ποιότητα της χροιάς(όποιο και αν είναι το ψηφιακό μέσο), τα δυναμικά και η αίσθηση του χώρου(ambience και ηχητική σκηνή). Αν τώρα θες να ακούς 5 βασικά πράγματα σε competitive και μάλιστα stereo για να πετυχαίνεις kills ίσως και όχι.

Μέσες άκρες συμφωνώ και μπράβο που έθιξες το θέμα της ενίσχυσης γιατί δεν ήθελα να το βάλω στην εξίσωση για να μην κατηγορηθώ ότι σκόπιμα ανεβάζω το κόστος.

Ίσως επειδή δεν παίζω competitive games να αδικώ όσους δίνουν μεγάλη βάση στον ήχο σε αυτά τα video games. Αμφιβάλω βέβαια πόσοι παίζουν αληθινά σε competitive επίπεδο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι να σου πώ, εγώ που δοκίμασα god of war με ακουστικά της προκοπής μου πέσανε τα σαγόνια από την διαφορά. Η αίσθηση του χώρου είναι εντελώς αλλού, και ακόμα και σε πρακτικά θέματα, έχουν τόσο καλό imagining που πχ. σε ένα επίπεδο που είσαι εναντίον ενός εχθρού που τηλεμεταφερέται μπορούσα να ακούσω ακριβώς που βρίσκεται και τι ακριβώς κινήσεις κάνει (και άρα να κάνω dodge στα τυφλά) απλά από τον ήχο. 

Έπιασες ως παράδειγμα ένα πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι, ένα από τα καλύτερα γενικά video games σε κάθε επίπεδο. Τι να σου πω, κάτι τέτοια παιχνίδια δεν τα παίζω καν με ακουστικά, μόνο πολυκάναλο.. γενικά θα χρησιμοποιήσω ακουστικά σπάνια πχ για να μην ενοχλώ τα μωρά όταν κοιμούνται ή σε κανένα indie game, sport games, on-line multiplayer κτλ. Οτιδήποτε περιλαμβάνει πολυκάναλο ήχο και μου αρέσει πολύ, πάει απευθείας στον Marantz..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκεκριμένες κάρτες που είπα λειτουργούν και ως σκέτα amp.

Σχετικά με το θέμα μας. Βρίσκω καλή κίνηση την τεχνολογία εξατομικευμένου HRTF(όπως και το creative SXFI) αλλά θα ήταν προτιμότερο να την ενσωματώσουν σε κάρτα/DAC για να διαλέγεις εσύ ακουστικά. Τα φθηνά sony συνήθως έχουν πολύ μέτριο και ανισόρροπο ήχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Herald said:

Eντάξει, είναι χρήσιμα, πήγαινε σε άλλο θέμα να συζητήσεις για ακουστικά των 2€. Το θέμα (και εγώ) μιλάμε για ακουστικά 100 έως 300.

Wannabe mod και έτσι? 

Με το διάβασμα πάντως δεν το έχεις. Αν όμως τα βρεις έστω και με 2€ πάλι ενδιαφέρομαι, αν και βλέπω τα ανέβασες από το 1€ πριν. 

Εν τω μεταξύ τι γελοία απόπειρα προσβολής είναι αυτή? 10 χρονών είσαι και θεωρείς πως θα με πειράξει αν μειώσεις την αξία των ακουστικών? :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Wannabe mod και έτσι? 

Με το διάβασμα πάντως δεν το έχεις. Αν όμως τα βρεις έστω και με 2€ πάλι ενδιαφέρομαι, αν και βλέπω τα ανέβασες από το 1€ πριν. 

Εν τω μεταξύ τι γελοία απόπειρα προσβολής είναι αυτή? 10 χρονών είσαι και θεωρείς πως θα με πειράξει αν μειώσεις την αξία των ακουστικών? :lol:

 

Δεν προσπαθώ να σε προσβάλω, σου εξηγώ ότι αυτά που γράφω αφορούν ακουστικά όπως αυτά του θέματος, αξίας 100+ ευρώ. Πετάχτηκες εσύ να μου πείς ότι έχω λάθος σε κάτι το οποίο δεν έγραψα ποτέ. Δεν ξέρω πόσο καλά η κακά (αν και φαντάζομαι) είναι τα ακουστικά από 1 έως 20€, οπότε δεν εξέφρασα άποψη για αυτά. Ντάξει; Το λύσαμε το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ίσως επειδή δεν παίζω competitive games να αδικώ όσους δίνουν μεγάλη βάση στον ήχο σε αυτά τα video games. Αμφιβάλω βέβαια πόσοι παίζουν αληθινά σε competitive επίπεδο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Άλλο έγραψα. Στα competitive κάποιοι βολεύονται και με στέρεο σε ακουστικά του κιλού γιατί θέλουν να ακούνε πολύ συγκεκριμένα πράγματα που ακόμα και ένα Hyper-X σε στέρεο θα τους τα δώσει.

Στο immersive gaming υπάρχουν αρκετές εξαιρετικές παραγωγές που μόνο με καλό σετ εκτιμάς. Π.χ. survival horror games ακούγονται πολύ μουντά και άνευρα σε gaming headsets. Στα audiophile δεν συμπιέζονται τα δυναμικά, δεν θαμπώνουν οι ήχοι και τα εφέ ακούγονται ανατριχιαστικά διαπεραστικά. Πέρα από την απόδοση του soundtrack που έθιξες προηγουμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Άλλο έγραψα. Στα competitive κάποιοι βολεύονται και με στέρεο σε ακουστικά του κιλού γιατί θέλουν να ακούνε πολύ συγκεκριμένα πράγματα που ακόμα και ένα Hyper-X σε στέρεο θα τους τα δώσει.

Στο immersive gaming υπάρχουν αρκετές εξαιρετικές παραγωγές που μόνο με καλό σετ εκτιμάς. Π.χ. survival horror games ακούγονται πολύ μουντά και άνευρα σε gaming headsets. Στα audiophile δεν συμπιέζονται τα δυναμικά, δεν θαμπώνουν οι ήχοι και τα εφέ ακούγονται ανατριχιαστικά διαπεραστικά. Πέρα από την απόδοση του soundtrack που έθιξες προηγουμένως.

Όντως το κατάλαβα λάθος. Μου ξέφυγε το "immersive" κατά την αρχική ανάγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Άλλο έγραψα. Στα competitive κάποιοι βολεύονται και με στέρεο σε ακουστικά του κιλού γιατί θέλουν να ακούνε πολύ συγκεκριμένα πράγματα που ακόμα και ένα Hyper-X σε στέρεο θα τους τα δώσει.

Στο immersive gaming υπάρχουν αρκετές εξαιρετικές παραγωγές που μόνο με καλό σετ εκτιμάς. Π.χ. survival horror games ακούγονται πολύ μουντά και άνευρα σε gaming headsets. Στα audiophile δεν συμπιέζονται τα δυναμικά, δεν θαμπώνουν οι ήχοι και τα εφέ ακούγονται ανατριχιαστικά διαπεραστικά. Πέρα από την απόδοση του soundtrack που έθιξες προηγουμένως.

Να ξέρεις έριξα μερικές ώρες warzone σήμερα, όσο συνηθίζεις το soundstage τόσο αρχίζεις και ακούς περισσότερα πράματα. Στην αρχή με παραξένεψε λίγο αλλά σίγα σιγά βλέπω τρομακτικές διαφορές στο imaging - εντοπίζεις πολύ καλύτερα από που έρχονται βήματα. Πλέον επίσης διακρύνω και ύψος, αν κάτι είναι από κάτω ή από πάνω μου ας πούμε, που με τα closed back απλά δυσκολεύεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Να ξέρεις έριξα μερικές ώρες warzone σήμερα, όσο συνηθίζεις το soundstage τόσο αρχίζεις και ακούς περισσότερα πράματα. Στην αρχή με παραξένεψε λίγο αλλά σίγα σιγά βλέπω τρομακτικές διαφορές στο imaging - εντοπίζεις πολύ καλύτερα από που έρχονται βήματα. Πλέον επίσης διακρύνω και ύψος, αν κάτι είναι από κάτω ή από πάνω μου ας πούμε, που με τα closed back απλά δυσκολεύεσαι. 

Όλα τα planar παίζουν διαφορετικά λόγω κατασκευής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...