Προς το περιεχόμενο

INZONE H3, H7 και H9: Νέα gaming ακουστικά από τη Sony για PC και PS5


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Herald said:

Δεν προσπαθώ να σε προσβάλω, σου εξηγώ ότι αυτά που γράφω αφορούν ακουστικά όπως αυτά του θέματος, αξίας 100+ ευρώ. Πετάχτηκες εσύ να μου πείς ότι έχω λάθος σε κάτι το οποίο δεν έγραψα ποτέ. Δεν ξέρω πόσο καλά η κακά (αν και φαντάζομαι) είναι τα ακουστικά από 1 έως 20€, οπότε δεν εξέφρασα άποψη για αυτά. Ντάξει; Το λύσαμε το πρόβλημα;

Άρα απλά δεν ξέρεις να διαβάζεις και έγραφες τυχαία νούμερα. Τότε το λύσαμε ναι. 

Βάλε έως 60€ γιατί τόσο ήταν η αρχική. Τα βρήκα με έκπτωση. :lol:

Εν τω μεταξύ δεν διαφωνώ να ξέρεις πως όποιος θέλει καλύτερο ήχο θα πρέπει να πάει σε ακουστικά από εταιρείες που ασχολούνται με αυτό. 

Απλά αν ρίξουμε μια ματιά στο skroutz και δούμε ποια gaming έχουν τις περισσότερες κριτικές, άρα και πωλήσεις, είναι στη μισή τιμή και παρακάτω από αυτά που λέτε. 

Επίσης οι αφορισμοί είναι λίγο αστείοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, NickTG είπε

Άρα απλά δεν ξέρεις να διαβάζεις και έγραφες τυχαία νούμερα. Τότε το λύσαμε ναι. 

Βάλε έως 60€ γιατί τόσο ήταν η αρχική. Τα βρήκα με έκπτωση. :lol:

Εν τω μεταξύ δεν διαφωνώ να ξέρεις πως όποιος θέλει καλύτερο ήχο θα πρέπει να πάει σε ακουστικά από εταιρείες που ασχολούνται με αυτό. 

Απλά αν ρίξουμε μια ματιά στο skroutz και δούμε ποια gaming έχουν τις περισσότερες κριτικές, άρα και πωλήσεις, είναι στη μισή τιμή και παρακάτω από αυτά που λέτε. 

Επίσης οι αφορισμοί είναι λίγο αστείοι. 

Μα δεν έχω κάποιο θέμα με τα φτηνά, αμά δεν έχεις επιλογές ε ναί, τα φτηνά θα πάρεις. Αλλά αν πας στο σκρούτζ που λές, και με βάση τις κριτικές, θα δείς razer / steelseries κλπα των 130+ € με 100αδες κριτικές. Για αυτά τα ακουστικά μιλάω, που πλέον σε αυτό το budget έχεις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Herald είπε

Kαι επιμένω, άχρηστα είναι. Με κάτω από 50€ δεν παίρνεις κάτι της προκοπής. Τώρα το ότι κάπιως έχει 20€ να διαθέσει δνε κάνει τα ακουστικά των 20€ καλά, δεν ξέρω γιατί τα συγχέεις. 

χαχα δλδ εγω που πηρα πριν κανα 6 μηνο τα pulse 3d 60€ (ειχα κουπονακι απο κωτσοβολο) και τα βρηκα συμπαθητικα θα πρεπει να λιθοβοληθω υποθετω :P 

P.S. Δεν ειχα ποτε ακουστικα, διαβασα καποια review με καλυψαν ειδα οτι ειναι συμβατα και με το pc και ειπα why not. To προβλημα ειναι βεβαια οτι τελικα δεν καταλαβα γτ τα πηρα, τα εχω χρησιμοποιησει 4 φορες (ζω μονος μου και τις ωρες κοινης ησυχιας η λειπω η κοιμαμαι) και απλα τα κοιταω που σκονιζονται διπλα στο Ps5! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsibosp είπε

χαχα δλδ εγω που πηρα πριν κανα 6 μηνο τα pulse 3d 60€ (ειχα κουπονακι απο κωτσοβολο) και τα βρηκα συμπαθητικα θα πρεπει να λιθοβοληθω υποθετω :P 

P.S. Δεν ειχα ποτε ακουστικα, διαβασα καποια review με καλυψαν ειδα οτι ειναι συμβατα και με το pc και ειπα why not. To προβλημα ειναι βεβαια οτι τελικα δεν καταλαβα γτ τα πηρα, τα εχω χρησιμοποιησει 4 φορες (ζω μονος μου και τις ωρες κοινης ησυχιας η λειπω η κοιμαμαι) και απλα τα κοιταω που σκονιζονται διπλα στο Ps5! 

Το θεμα ειναι οτι αν είχες πάρει ενα καλο ζευγάρι open back δεν θα το είχες βγαλει απτο κεφαλι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Herald είπε

Το θεμα ειναι οτι αν είχες πάρει ενα καλο ζευγάρι open back δεν θα το είχες βγαλει απτο κεφαλι σου

Iσως , τα πηρα λιγο παρορμητικα η αληθεια ειναι! Απλα επειδη εχω και μια ηχομπαρα καλουτσικη (LG SP9YA)  τα βαζω ολα εκει και με καλυπτει. Με ακουει και η μιση πολυκατοικια βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, music_lover είπε

Αυτό δλδ που προτείνεται είναι να πάει να αγοράσει κάποιος ένα audiophile set ακουστικών για να παίζει video games? Επειδή δεν βρίσκω τον λόγο να δώσει τόσα πολλά λεφτά αν δεν έχει σκοπό να ακούει μουσική από αυτά.

Οχι δεν λεμε αυτο , υπαρχουν και οικονομικες λυσεις, αυτο που λεμε ειναι α) οτι οι Gamers αογραζουν ακουστικα δηθεν Gaming Που ειναι πολυ χειροτερα απο κλασικα ακουστικα  και β) οι Gamers δινουν μικρη σημασια στα ακουστικα οταν κατα την γνωμη μου ειναι μια επενδυση που μια φορα κανεις . 

Για να δωσω ενα παραδειγμα και ενας με μια καρτα 1650 θα παιξει παιχνιδι και ο αλλος με μια 3080 ... το οτι θα παιξει καλυτερα με 3080 ειναι γεγονος... Το ποιος θα το ευχαριστηθει περισσοτερο εχει να κανει με τα Θελω του . Υπαρχουν ατομα που ειναι υπερ εχαριστημενοι με μια 1650 και πολυ καλα κανουν ξερουν τι θελουν. 

Το ιδιο ειναι και τα ακουστικα , αν καποιος ειναι οκ με 50 ευρο ακουστικα , πολυ καλα κανει και μπραβο του... Αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι ενα HD800s Ειναι καλυτερο απο ενα Razer στα παιχνιδια ( δεν λεω για μουσικη μονο ) .

Απλα πρεπει επιτελους να καταλαβουμε το οτι εμεις ειμαστε καλυμενοι με κατι οικονομικο δεν σημαινει οτι ολοι οι αλλοι ειναι κοροιδα που χαλανε το κατι παραπανω . Κοροιδα ειναι αυτοι που χαλανε λεφτα χωρις να ξερουν τι θελουν . 

Επισης θα σας δωσω ενα παραδειγμα ξερω audiophiles Που εχουν ακουστικα 50 ευρο και ακουνε τα Koss40i πχ .... και ειναι κλασεις ανωτερα απο ακουστικα οπως Sony Xm4 , B&W px7 στο τομεα του Stereo music Ξεκαθαρα οχι NC Κτλ...

14 ώρες πριν, music_lover είπε

Ναι γιατί τα audiophile κοστίζουν. Δώσε ένα παράδειγμα τι εννοείτε, πχ έχω τα HyperX Cloud Flight, τα πήρα 80 ευρώ. Τι θα μπορούσα να πάρω αντί για αυτά για να παίζω video games? Δεν ακούω μουσική από αυτά, παίζω μόνο παιχνίδια από κονσόλα και για αυτό το λόγο αγοράστηκαν.

Oλα αυτα που ειπε ο φιλος ειναι κλασεις ανωτερα απο τα Cloud Flight ... αλλα ολα θελουν και προσαργμοση στο πως εχεις συνηθησει , αν δλδ πας προκατελειμενος τοτε σιγουρα δεν θα σου αρεσουν.

Τα Grado , Beyer που σου ειπε τα ειχα και μπορω να σου πω οτι σε παιχνιδια ειναι εκπληκτικα.

13 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Κοστίζουν λόγω του amp. Αν έχεις ήδη κάρτα με amp όπως G5/6 δεν υπάρχει διαφορά.

Σε immersive gaming αξίζουν και με το παραπάνω. Κατ' αρχάς αναπνέει το κεφάλι σου. Κατά δεύτερον δεν συγκρίνεται η ποιότητα της χροιάς(όποιο και αν είναι το ψηφιακό μέσο), τα δυναμικά και η αίσθηση του χώρου(ambience και ηχητική σκηνή). Αν τώρα θες να ακούς 5 βασικά πράγματα σε competitive και μάλιστα stereo για να πετυχαίνεις kills ίσως και όχι.

Off topic ... Εισαι καποιος απο την audiophile κοινοτητα Headfi rtgins Κτλ ?  Ειμαι ο Tripokaridos Που γραφω στο HeadFi και εκανα παλια Reviews και Mods Στα Beyers + Sennheiser + Koss . 

Σιγουρα παντος αγαπας και εσυ τον ηχο φαινεται απο το τροπο που γραφεις. 

3 ώρες πριν, Herald είπε

Το θεμα ειναι οτι αν είχες πάρει ενα καλο ζευγάρι open back δεν θα το είχες βγαλει απτο κεφαλι σου

Δυστηχως αυτο ισχυει , εγω μετα απο 20 χρονια ακομα ψαχνω να βρω ενα Closed Back ... Εχω παιδια και θελω ορισμενες φορες λιγο ηρεμια ... Δυστηχως δεν εχω βρει τιποτα ακομα που να ειναι σε επιπεδο καλου Open Back. 

Δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω βρει Ελλαδα τα Sony Z1R και Aeon FLow , Και δεν ρισκαρω να τα παρω τοσα λεφτα γιατι ετσι ελεγαν και για τα FOcal Stelia και  Shure και μου βγηκε η πιστη να τα πουλησω .

3 ώρες πριν, tsibosp είπε

χαχα δλδ εγω που πηρα πριν κανα 6 μηνο τα pulse 3d 60€ (ειχα κουπονακι απο κωτσοβολο) και τα βρηκα συμπαθητικα θα πρεπει να λιθοβοληθω υποθετω :P 

P.S. Δεν ειχα ποτε ακουστικα, διαβασα καποια review με καλυψαν ειδα οτι ειναι συμβατα και με το pc και ειπα why not. To προβλημα ειναι βεβαια οτι τελικα δεν καταλαβα γτ τα πηρα, τα εχω χρησιμοποιησει 4 φορες (ζω μονος μου και τις ωρες κοινης ησυχιας η λειπω η κοιμαμαι) και απλα τα κοιταω που σκονιζονται διπλα στο Ps5! 

Φιλε μου εφοσον σε καλυπτουν εσενα ειναι ολα τελεια , απο εκει και περα μπορεις καποια στιγμη μιας και διαβαζεις εμας να λεμε τοσο καλα λογια για αλλα ακουστικα , να πας να δοκιμασεις τουλαχιστον για 1-2 μερες κατι απο καποιο γνωστο η φιλο σου και να βγαλεις μονος τα συμπερασματα σου .  Και εμεις απο φτηνα ακουστικα ξεκινησαμε και να σου πω την αληθεια ακομα εχω ακουστικα των 40 ευρο διπλα σε ακουστικα των 1.000 ευρο , και λογος ειναι και οτι θελω να θυμαμαι την χροια τους και παιξιμο τους αλλα και οτι ειχαν κατι διαφορετικο σε παρουσιαση ( κλειστοφοβικο , ζεστο, αργο, χαμηλη αναλυση που κανει παλιες ηχογραφησεις να ειναι ποιο χαλαρες)  που αυτο σπανιζει σε ακριβα ακουστικα .

13 ώρες πριν, Herald είπε

Τι να σου πώ, εγώ που δοκίμασα god of war με ακουστικά της προκοπής μου πέσανε τα σαγόνια από την διαφορά. Η αίσθηση του χώρου είναι εντελώς αλλού, και ακόμα και σε πρακτικά θέματα, έχουν τόσο καλό imagining που πχ. σε ένα επίπεδο που είσαι εναντίον ενός εχθρού που τηλεμεταφερέται μπορούσα να ακούσω ακριβώς που βρίσκεται και τι ακριβώς κινήσεις κάνει (και άρα να κάνω dodge στα τυφλά) απλά από τον ήχο. 

Εχεις απολυτο δικιο , με πετυχες σε φαση που παιζω ξανα απο την αρχη το GOD OF WAR και παιζω μια με τα Sundara Μια με τα HD650 Που ακουω μουσικη,  Η σκηνη με τα Sundara Ειναι απλα Επος νομιζεις οτι ο κοσμος αυτος γυρω σου υπαρχει ακους και το παραμικρο φιλο απο τα δεντρα και ακομα και σε μαχη δεν μπερδευεται δεν καβαλαει τιποτα πανω απο το αλλο. Δοκιμασα και με τα 660s πολυ μικροτερη αισθηση χωρου αλλα καλυτερο Image direction . Και στο PUBG που δοκιμασα τα Sundar, 660s,1990pro ενω τα 1990 , Sundara ο κοσμος ηταν μεγαλυτερος και ακουγα τα βηματα ποιο νωρις , με τα HD660s ενο ηταν μικροτερος ο κοσμος το Direction ηταν κλασεις ανωτερο σαν λειζερ , δλδ ακουγα πυροβολισμο και αντι να πω  στις ταδε μοιρες ... ελεγα στο βουνο πισω απο το βραχο . 

Με φιλου τα HyperX Που δοκιμασα πανω στον ενισχυτη μου δεν ηταν τοσο κακα παιζεις δλδ δεν χαλαει το παιχνιδι , οταν ομως τα εβαζα με το δικο τους ενισχυτη και On off το Surround effect Εκει απλα δεν γινοταν ηταν λες και ειμουν μεσα σε μια σπηλια με αντιλαλο , ασε που το Imaging ηταν απαραδεκτο λες και ειχε κενο αναμεσα στο δεξια αριστερα . 

12 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Όλα τα planar παίζουν διαφορετικά λόγω κατασκευής. 

Ισχυει , οχι απαραιτητα θετικο ... αλλα οκ γουστα ειναι αυτα , μια ακουω πλαναρ μια ακουω coil , Το θεμα ειναι οτι ολα τα πλαναρ εχουν μια αισθηση ψυχροτητας και μια αισθηση Digital Που πχ τα hd6 series δεν εχουν να το πω αν και το ξερεις ειμαι σιγουρος οτι ειναι ποιο οργανικα στα αυτια μου. Και απο την αλλη τα Πλαναρ ειναι τοσο γρηγορα εχουν τοσο καλο διαχωρισμο... 

Κατι που προσεξα το τελαυταιο καιρο με τα πλαναρ ειναι οτι επειραιαζονται απο την εξωτερική πιεση σου αερα , το ανεφερα και το Rtings ( εχει εναν Ελληνα που κανει Review εκει)  Και οντος αν ακους στα Πλαναρ πχ Arya , Sundara, HE και σιγα σιγα βαλεις τα χερια σου κοντα στους Drivers Εξωτερικα θα ακουσεις αλλαγη στον ηχο ... Κουλο ε ? Και ομως γινεται ... πρεπει να επειρεαζονται παρα πολυ οι μεβρανες αυτες . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Agony είπε

Οχι δεν λεμε αυτο , υπαρχουν και οικονομικες λυσεις, αυτο που λεμε ειναι α) οτι οι Gamers αογραζουν ακουστικα δηθεν Gaming Που ειναι πολυ χειροτερα απο κλασικα ακουστικα  και β) οι Gamers δινουν μικρη σημασια στα ακουστικα οταν κατα την γνωμη μου ειναι μια επενδυση που μια φορα κανεις . 

Για να δωσω ενα παραδειγμα και ενας με μια καρτα 1650 θα παιξει παιχνιδι και ο αλλος με μια 3080 ... το οτι θα παιξει καλυτερα με 3080 ειναι γεγονος... Το ποιος θα το ευχαριστηθει περισσοτερο εχει να κανει με τα Θελω του . Υπαρχουν ατομα που ειναι υπερ εχαριστημενοι με μια 1650 και πολυ καλα κανουν ξερουν τι θελουν. 

Το ιδιο ειναι και τα ακουστικα , αν καποιος ειναι οκ με 50 ευρο ακουστικα , πολυ καλα κανει και μπραβο του... Αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι ενα HD800s Ειναι καλυτερο απο ενα Razer στα παιχνιδια ( δεν λεω για μουσικη μονο ) .

Απλα πρεπει επιτελους να καταλαβουμε το οτι εμεις ειμαστε καλυμενοι με κατι οικονομικο δεν σημαινει οτι ολοι οι αλλοι ειναι κοροιδα που χαλανε το κατι παραπανω . Κοροιδα ειναι αυτοι που χαλανε λεφτα χωρις να ξερουν τι θελουν . 

Επισης θα σας δωσω ενα παραδειγμα ξερω audiophiles Που εχουν ακουστικα 50 ευρο και ακουνε τα Koss40i πχ .... και ειναι κλασεις ανωτερα απο ακουστικα οπως Sony Xm4 , B&W px7 στο τομεα του Stereo music Ξεκαθαρα οχι NC Κτλ...

Oλα αυτα που ειπε ο φιλος ειναι κλασεις ανωτερα απο τα Cloud Flight ... αλλα ολα θελουν και προσαργμοση στο πως εχεις συνηθησει , αν δλδ πας προκατελειμενος τοτε σιγουρα δεν θα σου αρεσουν.

Τα Grado , Beyer που σου ειπε τα ειχα και μπορω να σου πω οτι σε παιχνιδια ειναι εκπληκτικα.

Ισχύει σε γενικές γραμμές ότι οι gamers παρασύρονται από προϊόντα που φέρουν το τίτλο gaming. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η επιλογή που κάνουν είναι κακή ή ότι οφείλεται στην άγνοια τους γιατί αρκετά από αυτά τα προϊόντα διαθέτουν χαρακτηριστικά που λείπουν από τα υπόλοιπα και τα επιζητούν οπότε σκόπιμα κάνουν αυτήν την επιλογή. Παράδειγμα, κάτι πολύ σημαντικό  που χαρακτηρίζει αρκετά gaming ακουστικά είναι η ασύρματη σύνδεση τους, προσωπικά δεν την αλλάζω με τίποτα και για κανένα audiophile ακουστικό για χρήση σε video games. Δέχομαι δλδ να παραδώσω κομμάτι της ακουστικής τους ποιότητας για χάριν της ευκολίας σύνδεσης τους. Και αυτήν την επιλογή την κάνουν αρκετοί. Ακόμα και αυτοί που αναγνωρίζουν την διαφορά ποιότητας μεταξύ ενός gaming και ενός audiophile ακουστικού. Μην θεωρούμε δλδ δεδομένο πως όλοι αυτοί που αγοράζουν gaming ακουστικά αν άκουγαν ένα HD800s θα το αγόραζαν για να παίζουν video games. Τι κόλλημα θα μου πεις είναι αυτό με την ασύρματη σύνδεση? Δεν έχεις καλώδια να μπλέκονται ανάμεσα στα χέρια σου. Δεν ξοδεύεις μπαταρία από το χειριστήριο αν αποφασίσεις να τα συνδέσεις στην 3.5mm jack έξοδο του gamepad. Δεν χρειάζεται κάθε φορά να ψάχνεις την έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης ή του ενισχυτή σου ή του υπολογιστή σου. Πατάς το κουμπάκι on στο ακουστικό, τα φοράς και τέλος. Όποτε όπως πολύ σωστά είπες δεν είναι κορόιδα ούτε όσοι δίνουν ένα σκασμό λεφτά για ακριβά ακουστικά, ούτε και αυτοί που αγοράζουν φθηνότερα γιατί έχουν διαφορετικές προτεραιότητες, οι μεν την ποιότητα ήχου, οι δε τις ευκολίες κτλ κτλ. Και τα γράφω αυτά γιατί φαίνεται να υπονοείται πως όσοι τα αγοράζουν το κάνουν επειδή είναι άσχετοι με το θέμα ή δεν δίνουν μεγάλη σημασία στο θέμα "ακουστικά" ενώ όντως είναι μια μικρή επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2022 στις 9:00 ΠΜ, Herald είπε

Όλα αυτά τα gaming ακουστικά (arctic included) είναι garbage

Ισχύει αλλά πληρώνεις ευκολία και πόσο βολικά είναι σε πληθώρα σεναρίων χρήσης. 

Προφανώς σε ποιότητα ήχου υστερούν όλα τα gaming ακουστικά (με εξαίρεση τα τελευταία Sennheiser που είναι νορμάλ ακουστικά με κάποια έξτρα για gaming) και ο ήχος τους είναι απλά ψεύτικος και φτωχός με άπειρες καθυστερήσεις και λάθος τόνους. 

Αν θες απλά κάτι να κάνεις τη δουλειά σου υπάρχουν φθηνότερες και εξίσου βολικές λύσεις, ποιότητα ήχου δεν πρόκειται να πάρεις από κανέναν. Αν όμως θες ακουστικά με ποιότητα τότε έχει άπειρες λύσεις όμως θα θυσιάσεις πόσο βολικά είναι για κάθε σενάριο. 

15 ώρες πριν, Herald είπε

Kαι επιμένω, άχρηστα είναι. Με κάτω από 50€ δεν παίρνεις κάτι της προκοπής. Τώρα το ότι κάπιως έχει 20€ να διαθέσει δνε κάνει τα ακουστικά των 20€ καλά, δεν ξέρω γιατί τα συγχέεις. 

Παίρνεις αλλά θυσιάζεις το design και την εμφάνιση. Παίρνεις όμως τρομερό ήχο και άνεση. 

Koss KSC-75 με κάνα 20αρικο περίπου και χτυπάει στα ίσα ακουστικά ποιοτικά ακουστικά του 100αρικου σε ποιότητα ήχου. Απλά αν τα δεις θα νομίσεις ότι πρόκειται για αστείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Agony είπε

Οχι δεν λεμε αυτο , υπαρχουν και οικονομικες λυσεις, αυτο που λεμε ειναι α) οτι οι Gamers αογραζουν ακουστικα δηθεν Gaming Που ειναι πολυ χειροτερα απο κλασικα ακουστικα  και β) οι Gamers δινουν μικρη σημασια στα ακουστικα οταν κατα την γνωμη μου ειναι μια επενδυση που μια φορα κανεις . 

Για να δωσω ενα παραδειγμα και ενας με μια καρτα 1650 θα παιξει παιχνιδι και ο αλλος με μια 3080 ... το οτι θα παιξει καλυτερα με 3080 ειναι γεγονος... Το ποιος θα το ευχαριστηθει περισσοτερο εχει να κανει με τα Θελω του . Υπαρχουν ατομα που ειναι υπερ εχαριστημενοι με μια 1650 και πολυ καλα κανουν ξερουν τι θελουν. 

Το ιδιο ειναι και τα ακουστικα , αν καποιος ειναι οκ με 50 ευρο ακουστικα , πολυ καλα κανει και μπραβο του... Αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι ενα HD800s Ειναι καλυτερο απο ενα Razer στα παιχνιδια ( δεν λεω για μουσικη μονο ) .

Απλα πρεπει επιτελους να καταλαβουμε το οτι εμεις ειμαστε καλυμενοι με κατι οικονομικο δεν σημαινει οτι ολοι οι αλλοι ειναι κοροιδα που χαλανε το κατι παραπανω . Κοροιδα ειναι αυτοι που χαλανε λεφτα χωρις να ξερουν τι θελουν . 

Επισης θα σας δωσω ενα παραδειγμα ξερω audiophiles Που εχουν ακουστικα 50 ευρο και ακουνε τα Koss40i πχ .... και ειναι κλασεις ανωτερα απο ακουστικα οπως Sony Xm4 , B&W px7 στο τομεα του Stereo music Ξεκαθαρα οχι NC Κτλ...

Oλα αυτα που ειπε ο φιλος ειναι κλασεις ανωτερα απο τα Cloud Flight ... αλλα ολα θελουν και προσαργμοση στο πως εχεις συνηθησει , αν δλδ πας προκατελειμενος τοτε σιγουρα δεν θα σου αρεσουν.

Τα Grado , Beyer που σου ειπε τα ειχα και μπορω να σου πω οτι σε παιχνιδια ειναι εκπληκτικα.

Off topic ... Εισαι καποιος απο την audiophile κοινοτητα Headfi rtgins Κτλ ?  Ειμαι ο Tripokaridos Που γραφω στο HeadFi και εκανα παλια Reviews και Mods Στα Beyers + Sennheiser + Koss . 

Σιγουρα παντος αγαπας και εσυ τον ηχο φαινεται απο το τροπο που γραφεις. 

Δυστηχως αυτο ισχυει , εγω μετα απο 20 χρονια ακομα ψαχνω να βρω ενα Closed Back ... Εχω παιδια και θελω ορισμενες φορες λιγο ηρεμια ... Δυστηχως δεν εχω βρει τιποτα ακομα που να ειναι σε επιπεδο καλου Open Back. 

Δεν εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω βρει Ελλαδα τα Sony Z1R και Aeon FLow , Και δεν ρισκαρω να τα παρω τοσα λεφτα γιατι ετσι ελεγαν και για τα FOcal Stelia και  Shure και μου βγηκε η πιστη να τα πουλησω .

Φιλε μου εφοσον σε καλυπτουν εσενα ειναι ολα τελεια , απο εκει και περα μπορεις καποια στιγμη μιας και διαβαζεις εμας να λεμε τοσο καλα λογια για αλλα ακουστικα , να πας να δοκιμασεις τουλαχιστον για 1-2 μερες κατι απο καποιο γνωστο η φιλο σου και να βγαλεις μονος τα συμπερασματα σου .  Και εμεις απο φτηνα ακουστικα ξεκινησαμε και να σου πω την αληθεια ακομα εχω ακουστικα των 40 ευρο διπλα σε ακουστικα των 1.000 ευρο , και λογος ειναι και οτι θελω να θυμαμαι την χροια τους και παιξιμο τους αλλα και οτι ειχαν κατι διαφορετικο σε παρουσιαση ( κλειστοφοβικο , ζεστο, αργο, χαμηλη αναλυση που κανει παλιες ηχογραφησεις να ειναι ποιο χαλαρες)  που αυτο σπανιζει σε ακριβα ακουστικα .

Εχεις απολυτο δικιο , με πετυχες σε φαση που παιζω ξανα απο την αρχη το GOD OF WAR και παιζω μια με τα Sundara Μια με τα HD650 Που ακουω μουσικη,  Η σκηνη με τα Sundara Ειναι απλα Επος νομιζεις οτι ο κοσμος αυτος γυρω σου υπαρχει ακους και το παραμικρο φιλο απο τα δεντρα και ακομα και σε μαχη δεν μπερδευεται δεν καβαλαει τιποτα πανω απο το αλλο. Δοκιμασα και με τα 660s πολυ μικροτερη αισθηση χωρου αλλα καλυτερο Image direction . Και στο PUBG που δοκιμασα τα Sundar, 660s,1990pro ενω τα 1990 , Sundara ο κοσμος ηταν μεγαλυτερος και ακουγα τα βηματα ποιο νωρις , με τα HD660s ενο ηταν μικροτερος ο κοσμος το Direction ηταν κλασεις ανωτερο σαν λειζερ , δλδ ακουγα πυροβολισμο και αντι να πω  στις ταδε μοιρες ... ελεγα στο βουνο πισω απο το βραχο . 

Με φιλου τα HyperX Που δοκιμασα πανω στον ενισχυτη μου δεν ηταν τοσο κακα παιζεις δλδ δεν χαλαει το παιχνιδι , οταν ομως τα εβαζα με το δικο τους ενισχυτη και On off το Surround effect Εκει απλα δεν γινοταν ηταν λες και ειμουν μεσα σε μια σπηλια με αντιλαλο , ασε που το Imaging ηταν απαραδεκτο λες και ειχε κενο αναμεσα στο δεξια αριστερα . 

Ισχυει , οχι απαραιτητα θετικο ... αλλα οκ γουστα ειναι αυτα , μια ακουω πλαναρ μια ακουω coil , Το θεμα ειναι οτι ολα τα πλαναρ εχουν μια αισθηση ψυχροτητας και μια αισθηση Digital Που πχ τα hd6 series δεν εχουν να το πω αν και το ξερεις ειμαι σιγουρος οτι ειναι ποιο οργανικα στα αυτια μου. Και απο την αλλη τα Πλαναρ ειναι τοσο γρηγορα εχουν τοσο καλο διαχωρισμο... 

Κατι που προσεξα το τελαυταιο καιρο με τα πλαναρ ειναι οτι επειραιαζονται απο την εξωτερική πιεση σου αερα , το ανεφερα και το Rtings ( εχει εναν Ελληνα που κανει Review εκει)  Και οντος αν ακους στα Πλαναρ πχ Arya , Sundara, HE και σιγα σιγα βαλεις τα χερια σου κοντα στους Drivers Εξωτερικα θα ακουσεις αλλαγη στον ηχο ... Κουλο ε ? Και ομως γινεται ... πρεπει να επειρεαζονται παρα πολυ οι μεβρανες αυτες . 

Μολις φτασεις helheim εκει στο boss που τηλεμεταφερεται θα πάθεις σοκ απο τον ηχο. Σε φαση κλείνεις την οθόνη και παίζεις απλα απο αυτα που ακους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, Herald said:

Το θεμα ειναι οτι αν είχες πάρει ενα καλο ζευγάρι open back δεν θα το είχες βγαλει απτο κεφαλι σου

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γι' όλους αυτό. Εννοώ κυρίως γι' αυτούς που παίζουν με ηχεία κι έχουν συνηθίσει να ΜΗΝ έχουν κάτι στο κεφάλι/αυτιά τους.

Πχ σκέφτομαι τα DT990 Pro, αλλά για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι θα πιάνουν σκόνη και πως θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα Edifier S760D επειδή δεν θα έχω τίποτα στο κεφάλι μου να με "κουράζει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γι' όλους αυτό. Εννοώ κυρίως γι' αυτούς που παίζουν με ηχεία κι έχουν συνηθίσει να ΜΗΝ έχουν κάτι στο κεφάλι/αυτιά τους.

Πχ σκέφτομαι τα DT990 Pro, αλλά για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι θα πιάνουν σκόνη και πως θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα Edifier S760D επειδή δεν θα έχω τίποτα στο κεφάλι μου να με "κουράζει".

Aυτό μόνο αν δοκιμάσεις θα το ξέρεις. Ότι ακουστικά έχουν περάσει από μένα ήταν όλα άνετα, οπότε ή όντως μου τύχανε άνετα ακουστικά ή δεν νοιώθω :P 

Έχω τα dt1770 pro, ολόιδιο design με αυτά που κοιτάς. Ακόμα και μετά από αρκετές ώρες δεν υπήρχε ενόχληση. Μάλιστα τα dt990 και από θέμα βάρους τα βλέπω είναι πούπουλο στα 271g. Tα Arya που έχω τώρα είναι 440 και πάλι μου φαίνονται πανάλαφρα. Αν το βάρος είναι σωστά κατανεμημενό στο κεφάλι σου δεν νοιώθεις. 

Αν θες να σου στείλω τα 1770 να τα δοκιμάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Herald said:

Aυτό μόνο αν δοκιμάσεις θα το ξέρεις. Ότι ακουστικά έχουν περάσει από μένα ήταν όλα άνετα, οπότε ή όντως μου τύχανε άνετα ακουστικά ή δεν νοιώθω :P 

Έχω τα dt1770 pro, ολόιδιο design με αυτά που κοιτάς. Ακόμα και μετά από αρκετές ώρες δεν υπήρχε ενόχληση. Μάλιστα τα dt990 και από θέμα βάρους τα βλέπω είναι πούπουλο στα 271g. Tα Arya που έχω τώρα είναι 440 και πάλι μου φαίνονται πανάλαφρα. Αν το βάρος είναι σωστά κατανεμημενό στο κεφάλι σου δεν νοιώθεις. 

Αν θες να σου στείλω τα 1770 να τα δοκιμάσεις

Το "πρόβλημα" είναι ότι συγκρίνεις την ενόχληση/κούραση σε σχέση με άλλα ακουστικά, ενώ εγώ σε σχέση με καθόλου ακουστικά. 😛

Δεν διαφωνώ ότι θα θα ακούγονται γαμάτα, αν και λογικά για ταινίες/σειρές θα προτιμώ και πάλι τα S760D. Απλά ότι δεν θα μπορώ να τα φοράω με τις ώρες όπως "φοράω" τα ηχεία. :(

Τα έχουν γνωστοί/φίλοι, thnx :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που είχα συνηθίσει να μην έχω τίποτα δεν έχω κανένα θέμα με τα φθηνά δικά μου. 

Και τα Plantronics και τα Cloud μπορώ να τα έχω ώρα χωρίς πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Thresh είπε

Το "πρόβλημα" είναι ότι συγκρίνεις την ενόχληση/κούραση σε σχέση με άλλα ακουστικά, ενώ εγώ σε σχέση με καθόλου ακουστικά. 😛

Δεν διαφωνώ ότι θα θα ακούγονται γαμάτα, αν και λογικά για ταινίες/σειρές θα προτιμώ και πάλι τα S760D. Απλά ότι δεν θα μπορώ να τα φοράω με τις ώρες όπως "φοράω" τα ηχεία. :(

Τα έχουν γνωστοί/φίλοι, thnx :)

To θέμα με τα ηχεία είναι ότι για έχεις immersion πρέπει να τα βάλεις τόσο δυνατά που ενοχλούν τους γύρω σου, πιθανόν και εσένα μαζί. Με τα ακουστικά επειδή είναι κοντά στα αυτιά σου οι drivers δεν ενοχλείς κανέναν (συνήθως :P )

To μόνο θέμα με τα κλειστά ακουστικά είναι μετά από 2-3 ώρες η κλεισουρά ενοχλεί τα αυτιά σου, μόλις τα βγάλεις αισθάνεσαι ανακούφιση ας πούμε, αλλά αυτό δεν συμβαίνει με τα ανοιχτά. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2022 στις 1:46 ΜΜ, Agony είπε

Off topic ... Εισαι καποιος απο την audiophile κοινοτητα Headfi rtgins Κτλ ?  Ειμαι ο Tripokaridos Που γραφω στο HeadFi και εκανα παλια Reviews και Mods Στα Beyers + Sennheiser + Koss . 

Μόνο στο avclub.gr(ως anvidia) με ελάχιστη συμμετοχή.

Έχω διαβάσει κριτικές σου στο skroutz. Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που γράφεις έχω διαπιστώσει ότι δεν λαμβάνεις καθόλου υπόψη τα περιθώρια βελτίωσης μέσω EQ. Γιατί ας πούμε τα 770pro(που ψιλοθάβεις) έχουν το τεχνικό υπόβαθρο να ανέβουν αρκετά με EQ. Το ίδιο και τα K612pro που είναι σίγουρα ανώτερα(τεχνικά) από τη σειρά 5 της Senn(δεν έχω ακούσει πάντως τα 560S).

Επί τη ευκαιρία ήθελα να σε ρωτήσω για τα 560S. Έγραφες στο skroutz ότι βγάζουν ψυχρό και όχι τόσο γεμάτο ήχο όσο τα 600/650. Αυτό ισχύει και με EQ; Θεωρείς τα 560S τόσο στεγνά όσο και τα HD598 ας πούμε(ή όποιο παλιότερο 5ΧΧ μοντέλο έχεις ακούσει);

Σε ρωτάω γιατί έχω ήδη τα HD595 και ενώ παίζουν όμορφα με EQ δεν φτάνουν τα 6** σε όγκο, ενώ τερματίζει σχετικά γρήγορα και η διαδρομή των μεγαφώνων τους(κλιπάρουν). Αξίζουν τα 560S κόντρα σε παλιότερα EQed HD5**; Ή είναι πιο πολύ τονική η βελτίωση;

19 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γι' όλους αυτό. Εννοώ κυρίως γι' αυτούς που παίζουν με ηχεία κι έχουν συνηθίσει να ΜΗΝ έχουν κάτι στο κεφάλι/αυτιά τους.

Πχ σκέφτομαι τα DT990 Pro, αλλά για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι θα πιάνουν σκόνη και πως θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα Edifier S760D επειδή δεν θα έχω τίποτα στο κεφάλι μου να με "κουράζει".

Τα DT990 pro έχουν καλό μπάσο λόγω της ημικλειστής κατασκευής. Η γενικότερη ποιότητα/χροιά τους δεν είναι κάτι το εξαιρετικό, κάτι πολύ ανώτερο από ένα ποιοτικό ηχείο.

Άμα θες να δεις διαφορά σε σχέση με τα Edies και άλλα headsets που έχεις δοκιμάσει θα πας το λιγότερο στα 560S/K612pro που είναι καθαρόαιμα open. Ιδανικά σε HD600 και πάνω που είναι αποκάλυψη σε φωνητικά, πλήκτρα, έγχορδα κλπ.

Δεν χρειάζεται να πω ότι με τα Edies ακούς ΕΝΑ "Χ" δωμάτιο με όλες τις ατέλειές του, ή ότι δεν είναι Genelec. Απλά θα πω ότι όσες φορές ξεκίνησα game πρώτα στα ηχεία και μετά στα ακουστικά νόμιζα ότι άκουγα άλλη παραγωγή. Λες και έχανα τις μισές συχνότητες από το φάσμα κάθε ήχου. Πέρα από την μέτρια αίσθηση του in-game περιβάλλοντος (παίζω με dolby headphone που μιμείται reference δωμάτιο). Δεν θυμάμαι πόσο καιρό έχω να παίξω σε ηχεία.

Αντίθετα μουσική μπορώ να ακούσω στο χαλαρό και από τα ηχεία του υπολογιστή, μετά το EQ που τους πέρασα για να μοιάζουν τονικά στα ακουστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...