Προς το περιεχόμενο

Γιατί ο επεξεργαστής έχει περισσότερο bottleneck σε 1080p από ότι σε 1440p?


JohnChol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Οκ άρα με την κάρτα  στο 65% δεν ρίχνει μπουκάλι ο επεξεργαστής. Νίκησες

Ναι το παιχνίδι ρίχνει μπουκάλι αν παίξεις πασχιέντζα ή έστω πχ πες metal slug η κάρτα πάλι δεν θα ειναι στο 100% ούτε ο επεξεργαστής στο 100% (παρεμπιπτόντως κανένας απο τους 2 επεξεργαστές δεν ήταν στο 100% στο GTA V ή κοντά σε αυτό) 

Οι απαιτήσεις του παιχνιδιού ειναι που δίνουν μπουκάλι. 

Στην περίπτωση του GTA V ειναι περισσότερο το κακό optimization παρά οι απαιτήσεις. 

ή να στο πω αλλιώς που ήδη στο είπα πιο πίσω άσχετα αν αδιαφόρησες

ίδια κάρτα ίδιο pc ίδιος επεξεργαστής 

Βολεύει εδώ που έχεις και ναυαρχίδα της intel 12900K

Αν κάνεις OC τον επεξεργαστή δεν θα δεις καμία διαφορά στα FPS; θα δεις 

Γιατί θα δεις; 
  επειδή ο επεξεργαστής σου πριν το OC έδινε μπουκάλι στην κάρτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα πεταχτώ κι εγώ να πω την εξυπνάδα μου...

Βασικά  συμφωνώ εν μέρει και με τους 2.

Ο 10900 είναι ικανός επεξεργαστής να τρέξει μια 6600 στο 100%. Κατά αυτή την έννοια ο 10900 σίγουρα δεν ρίχνει μπουκάλι στην 6600.

Ωστόσο η άλλη άποψη,  ότι ο 12900 βγάζει περισσότερα fps άρα ο 10900 ρίχνει μπουκάλι, δεν τη λες λανθασμένη. Από την ανάλυση μάλιστα που κάνει ο pepper (ναι αλήθεια τη διάβασα :D)  ο 12900 κάνει πιο γρήγορα υπολογισμούς και δίνει περισσότερα fps, οπότε ο 10900 ως πιο αδύναμος στους υπολογισμούς βγάζει λιγότερα fps, οπότε μιλάμε ακριβώς για το φαινόμενο του bottleneck.

Νόμιζα άσκοπα προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλον, είναι κλασσική περίπτωση όπου καθένας από την πλευρά του έχει δίκιο

It-Is-Not-True-Or-It-Is-True-768x697.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickol-us είπε

 

Θα πεταχτώ κι εγώ να πω την εξυπνάδα μου...

Βασικά  συμφωνώ εν μέρει και με τους 2.

Ο 10900 είναι ικανός επεξεργαστής να τρέξει μια 6600 στο 100%. Κατά αυτή την έννοια ο 10900 σίγουρα δεν ρίχνει μπουκάλι στην 6600.

Ωστόσο η άλλη άποψη,  ότι ο 12900 βγάζει περισσότερα fps άρα ο 10900 ρίχνει μπουκάλι, δεν τη λες λανθασμένη. Από την ανάλυση μάλιστα που κάνει ο pepper (ναι αλήθεια τη διάβασα :D)  ο 12900 κάνει πιο γρήγορα υπολογισμούς και δίνει περισσότερα fps, οπότε ο 10900 ως πιο αδύναμος στους υπολογισμούς βγάζει λιγότερα fps, οπότε μιλάμε ακριβώς για το φαινόμενο του bottleneck.

Νόμιζα άσκοπα προσπαθείτε να πείσετε ο ένας τον άλλον, είναι κλασσική περίπτωση όπου καθένας από την πλευρά του έχει δίκιο

It-Is-Not-True-Or-It-Is-True-768x697.jpg

Μα όσο πιο γρήγορο επεξεργαστή και να βάλεις, αν η κάρτα είναι στα όρια της δεν θα βγάλει παραπάνω fps - δεν γίνεται να βγάλει παραπάνω fps. Εξορισμού δηλαδή - εφόσον η κάρτα έχει περιθώριο να βγάλει περισσότερα frames με πιο γρήγορο επεξεργαστή, τότε ο επεξεργαστής που έχεις μπουκαλιάζει την κάρτα.

Για παράδειγμα, αν κλοκάρω τον 12900k είτε 4ghz είτε στα 5ghz, η 3090 θα βγάλει τα ίδια fps στην ανάλυση που παίζω, γιατί η κάρτα βαράει μπουκάλες. Και 14900k να βάλω πάνω, τα ίδια fps θα βγάλει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα όσο πιο γρήγορο επεξεργαστή και να βάλεις, αν η κάρτα είναι στα όρια της δεν θα βγάλει παραπάνω fps - δεν γίνεται να βγάλει παραπάνω fps. Εξορισμού δηλαδή

Εξ ορισμού ειναι λάθος αυτό τα FPS δεν "βγαίνουν" απο την κάρτα μόνο η κάρτα απλά ρεντάρει και έχει ένα μαξ αριθμό πραγμάτων(πχ πολύγωνα) που μπορεί να ρεντάρει αν αυτά που μπορεί να ρεντάρει (πχ πολύγωνα) παραμένουν σταθερά και όλα τα άλλα σταθερά τότε το FPS δεν αλλάζει. 

Το FPS ουσιαστικά σημαίνει πόσες φορές γίνεται refresh στην εικόνα όταν υπάρχει κίνηση. 

Αν λοιπόν ο επεξεργαστής μπορεί να υπολογίσει πιο γρήγορα κινήσεις πχ τις μελλοντικές θέσεις απο κινούμενα αυτοκίνητα ή των εχθρών κτλ (και εφόσον το ποσό των πολυγώνων κτλ δεν ειναι πάνω απο το max που μπορεί να ρεντάρει η κάρτα) τότε τα FPS θα μεγαλώσουν γιατί ενημερώνει με νέα στιχεία την εικόνα ο επεξεργαστής. 
J9eHsjp.png

Δες ίδιο ποσοστό χρήσης κάρτας ίδια κάρτα ίδια ρολόγια ίδιο game ίδιο σημείο αλλά ο 10900Κ έχει 7 FPS διαφορά απο τον 12900Κ.



Και θα σε ξαναρωτήσω για πολλοστή φορά και δεν μου απαντάς για να τελειώνουμε. 

Έχεις τον 12900Κ που ειναι το flagship της intel ο καλύτερος επεξεργαστής για gaming (γκουχου γκουχου 5800x3d :P

Φοράς πάνω πχ μια 2060. 

Τρέχεις πχ tombraider με stock 12900K.

Μετά τα αφήνεις όλα ως έχουν και κάνεις OC στον 12900Κ 

θα δεις μια αύξηση στο framerate;

Θα δείς! αυτό τι σημαίνει ότι ο stock 12900K δίνει μπουκάλι στην 2060;... 

Δηλαδή με τα νύχια προσπαθώ να μην χαρακτηρίσω με επίθετο πόσο [insert επίθετο] είναι αυτό που συζητάμε. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Τρέχεις πχ tombraider με stock 12900K.

Μετά τα αφήνει όλα ως έχουν και κάνεις OC στον 12900Κ 

θα δεις μια αύξηση στο framerate;

Όχι. Αυτό έκανα μόλις τώρα, έτρεξα FC6 στα 4ghz και στα 5ghz. 79 fps έβγαλα και στις 2 περιπτώσεις. Και μάλιστα με 3090, όχι με 2060 😮

3 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

 η κάρτα απλά ρεντάρει 

Αν η κάρτα έχει φτάσει να ρεντάρει τον μέγιστο αριθμό που μπορεί, όσο πιο γρήγορο επεξεργαστή και να βάλεις δεν θα αλλάξουν τα fps που μπορεί να βγάλει ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι. Αυτό έκανα μόλις τώρα, έτρεξα FC6 στα 4ghz και στα 5ghz. 79 fps έβγαλα και στις 2 περιπτώσεις. Και μάλιστα με 3090, όχι με 2060 😮

Αν η κάρτα έχει φτάσει να ρεντάρει τον μέγιστο αριθμό που μπορεί, όσο πιο γρήγορο επεξεργαστή και να βάλεις δεν θα αλλάξουν τα fps που μπορεί να βγάλει ;) 

Ναι οκ σε 1 game 

και πάλι ισχύει το τρίγωνο που ανέφερα ακόμη και αλήθεια να λες δηλαδή το FC6 ειναι απαιτητικός τίτλος σε 4K ακόμη και για την 3090 οπότε παίζει το latency της κάρτας να καθορίζει το frame time.

Θες να πεις ότι σε κανένα παιχνίδι δεν έχεις δει καμία διαφορά πηγαίνοντας τον επεξεργαστή απο 4Ghz σε 5GHz ;;;;;;;

Ε τότε λες κοκόρια συγγνώμη κιόλας ο μόνος λόγος που το 90% του πληθυσμού κάνει OC δεν ειναι για να μεγαλώσει τις επιδόσεις του στην εύρεση ψηφίων του π η πρωτεϊνών κτλ αλλά λόγω του gaming 

Εσύ πάλι πας να βγάλεις καινούργια πατέντα τώρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_Pepper είπε

Θες να πεις ότι σε κανένα παιχνίδι δεν έχεις δει καμία διαφορά πηγαίνοντας τον επεξεργαστή απο 4Ghz σε 5GHz ;;;;;;;
 

Προφανώς, θα δείς διαφορά στα παιχνίδια που το CPU είναι η μπουκάλα. Αυτό λέω τόση ώρα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Προφανώς, θα δείς διαφορά στα παιχνίδια που το CPU είναι η μπουκάλα. Αυτό λέω τόση ώρα :P 

ναι που παράλληλα σημαίνει ότι θεωρείς πως ο 12900Κ δίνει μπουκάλι στην κάρτα που ειναι αστείο πιστεύω. 

Εδώ θα πιαστείς να πεις πως η 3090 είναι πολυ γρήγορη κάρτα. 

Δεν έχεις κάποια πιο αργή κάρτα να βάλεις απο άλλο PC η τίποτα τρέξε μερικά παιχνίδια με αυτή την κάρτα με τον 12900Κ σου την μια stock την άλλη σε 5+ GHz 

αν δεις διαφορά που σου εγγυώμαι ότι θα δεις ΠΑΛΙ θα σημαίνει ότι και στην πιο μικρή δίνει μπουκάλα ο 12900Κ

Y.Γ έπειδη έχω μυριστεί τι είσαι μην βάλεις καμια 1030 όπου εκει θα ειναι τόσο χρέπι που όντως δεν παίζει να δεις διαφορά... :P  κάτι απο RX 560 και πάνω. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είναι στα 100% το cpu για να έχουμε bottleneck στην κάρτα γραφικών. Συνήθως το bottleneck οφείλεται στο ότι μπουκώνει το βασικό thread - τα υπόλοιπα threads κοιμούνται οπότε το cpu θα είναι στο 25% και μια χαρά θα έχεις bottleneck αν το single core είναι τραγικό.

Bottleneck έχεις όταν η κάρτα δεν δουλεύει στο 100% εξαιτίας του επεξεργαστή. Αν δουλεύει στο 30% επειδή παίζεις ένα αρχαίο game με χαμηλές απαιτήσεις, αυτό δεν είναι bottleneck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

ναι που παράλληλα σημαίνει ότι θεωρείς πως ο 12900Κ δίνει μπουκάλι στην κάρτα που ειναι αστείο πιστεύω. 
 

Προφανώς, σε πολλά παιχνίδια ρίχνει μπουκάλι ακόμα και σε 4k. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Herald είπε

Προφανώς, σε πολλά παιχνίδια ρίχνει μπουκάλι ακόμα και σε 4k. 

προφανώς,
 



 Και άρα προφανώς και εναι άχρηστος όρος γιατί προφανώς αυτό έτσι όπως το ορίζεις εσύ συμβαίνει πάντα και σε όλα.


Ότι πιο άχρηστο δηλαδή σαν όρος. 

Εγώ νόμιζα όταν ρωτάει κάποιος αν ο Χ επεξεργαστής δίνει μπουκάλι στην Υ1 κάρτα ψάχνει να δεί αν θα επωφεληθεί απο την Υ1 κάρτα ή αν με μια μικρότερη Υ2 θα έχει τα ίδια FPS λόγω bottleneck που δίνει ο επεξεργαστής του στην Υ1

Αλλά αυτά ειναι δικά μου σενάρια τι ξέρω εγώ τόσα χρόνια στο κουρμπέτι και πρώην τεχνικός

Εσύ με την νέα πατέντα έχεις δίκαιο :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ νόμιζα όταν ρωτάει κάποιος αν ο Χ επεξεργαστής δίνει μπουκάλι στην Υ1 κάρτα ψάχνει να δεί αν θα επωφεληθεί απο την Υ1 κάρτα ή αν με μια μικρότερη Υ2 θα έχει τα ίδια FPS λόγω bottleneck που δίνει ο επεξεργαστής του στην Υ1

 

Aν κάποιος ρωτάει θα πρέπει να μας εξηγήσει και τι παιχνίδια παίζει και σε τι ανάλυση. Διαφορετική απάντηση θα πάρει αν παίζει fortnite και dota από το αν παίζει farcry και cyberpunk. Αυτονόητα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Aν κάποιος ρωτάει θα πρέπει να μας εξηγήσει και τι παιχνίδια παίζει και σε τι ανάλυση. Διαφορετική απάντηση θα πάρει αν παίζει fortnite και dota από το αν παίζει farcry και cyberpunk. Αυτονόητα πράγματα. 

όχι

έχω έναν i7 780 να πάρω μια 3080 ti? 

Οχι θα δίνει μπουκάλι σε κάθε παιχνίδι σε κάθε ανάλυση

Να πάρω μια 2080 ti?? 

Όχι θα δίνει μπουκάλι σε κάθε παιχνίδι σε κάθε ανάλυση

Να πάρω μια 1080ti ?

Όχι θα τρώει μπουκάλι σε κάθε παιχνίδι σε κάθε ανάλυση.

Να πάρω μια 1060 ? 

Οριακά ναι. 

(η με άλλα λόγια θα έχει τα ίδια frames με μια 1060 και τα ίδια ή σχεδόν τα ίδια +- 1 με 10 FPS αν πάρε μια 3080) 


Με την δική σου λογική

Έχω 11900Κ στα 5GHz να πάρω μια 2070;

Όχι τρώει μπουκάλι 

Mexican Laugh GIFs | Tenor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε


Με την δική σου λογική

Έχω 11900Κ στα 5GHz να πάρω μια 2070;

Όχι τρώει μπουκάλι 
 

Aυτή δεν είναι η δική μου λογική. Αυτό είναι κάτι που γράφεις εσύ και λές ότι είναι δική μου λογική ;) Strawman δηλαδή

Αν παίζει dota 2 όπως προείπα, ούτε η 1060 κάνει, θα πρέπει να αλλάξει επεξεργαστή στο παράδειγμα σου. Γιαυτό λέω έχει σημασία το τι παιχνίδια παίζεις

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...