Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα και η Εθνική τράπεζα στο Google Pay


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Δεν τα είχα ψάξει και πολύ να σου πω την αλήθεια, αλλά αυτό το ότι μπορείς να μεταφέρεις από τον ένα στον άλλο χωρίς προμήθεια είναι πολύ καλό. Εγώ παλιά είχα κάνει την προπληρωμένη να την έχω συνδεδεμένη και με paypal, αλλά αφού είναι έτσι, θα την καταργήσω και θα χρησιμοποιώ τον λογαριασμό που θα δημιουργήσω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Για το αφορολόγητο, πιστεύω ότι ισχύει από τον οποιοδήποτε λογαριασμό αν χρησιμοποιείς, δε νομίζω να παίζει ρόλο αν είναι άλλος λογαριασμός. 

Εννοω οτι χρησιμοποιουσα αγγλικες τραπεζες οπως monzo και starling οι οποιες δεν μετρανε στο ελληνικο αφορολογητο δυστυχως. Οποτε αναγκαστηκα να βαλω ελληνικες καρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2022 στις 4:29 ΜΜ, CyanBlue είπε

Δεν ξέρω τι σκέφτεστε - και ωραία η τεχνολογία - αλλά αν έχει κανείς λεφτά, η αίσθηση του μετρητού δεν περιγράφεται 😁. Μπορείς να τα χαϊδέψεις, να τα μετράς ξανά και ξανά, να βάζεις τα χαρτονομίσματα με την ίδια όψη και πλευρά, να τα ισιώνεις, σιδερώνεις και φυσικά να τα βάζεις κάτω από το στρώμα και να κοιμάσαι πάνω τους, για έναν πολύ απολαυστικό ύπνο 😀. Ή αν είσαι... δημιουργικός τύπος, τα κάνεις παχιές δεσμίδες (ή τουβλα) τα οποία στοιβάζεις σαν lego για μεγάλα (και πλούσια) παιδιά. Άσε, που αν κάτι πάει στραβά, τα έχεις κοντά σου και δεν κινδυνεύουν με κούρεμα, ως data σε μια βάση δεδομένων. Αυτά και άλλα πολλά (...) δε μπορεί να τα προσφέρει καμία άυλη μορφή χρήματος. Δυστυχώς μόνο από περιγραφές που μου έχουν μεταφέρει "πολλά έχοντες", ξέρω τα παραπάνω, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Προσωπικά, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.

Μαζί σου αλλά προτιμώ να έχω το μετρητό και να αφήνω τα πλαστικά σπίτι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 😁

Στις 6/7/2022 στις 1:44 ΠΜ, SantoPtol είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς με debit Visa της εθνικής; Στο google pay λέει ότι υποστηρίζει μόνο τις MasterCard και νομίζω αυτός είναι ο λόγος που με το app της εθνικής δε μπορούσα να πληρώσω με το NFC του κινητού.

Προσωπικά μόλις πρόσθεσα Visa debit κανονικότατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να φοβάστε μήπως σας χρεώσουν μέσω gpay χωρίς να έχετε εγκρίνει την συναλλαγή και αυτό κάνοντας ένα μόνο πράγμα .

Να ανοίγετε εκείνη τη στιγμή το nfc.

Επίσης μπορείτε να προσθέσετε μια κάρτα που δεν χρησιμοποιείτε , με μηδενικό ας πούμε πόσο , ως default και αλλαγή στην κανονική όταν θέλετε να πληρώσετε.

Και ένα άλλο tip, είναι να ορίσετε κλείδωμα εφαρμογής από το κινητό . Έτσι πατώντας να μπείτε στο gpay , θα ζητήσει υποχρεωτικά pin/face unlock/ fingerprint / μοτίβο.

Αλλα " χαλαρώστε" . Τόσοι εκατομμύριοι χρήστες .. κάνοντας τα βασικά , όλα καλά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panoskoopa είπε

 

Και ένα άλλο tip, είναι να ορίσετε κλείδωμα εφαρμογής από το κινητό . Έτσι πατώντας να μπείτε στο gpay , θα ζητήσει υποχρεωτικά pin/face unlock/ fingerprint / μοτίβο.

 

Αφού για να φτάσεις στο  gpay πρέπει πρωτα να ξεκλειδώσεις το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αφού για να φτάσεις στο  gpay πρέπει πρωτα να ξεκλειδώσεις το κινητό.

Αν έχεις ενεργό το nfc , μόλις πλησιάσεις το pos, γίνεται η συναλλαγή , χωρίς να ξεκλειδώσεις τη συσκευή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Panoskoopa είπε

Αν έχεις ενεργό το nfc , μόλις πλησιάσεις το pos, γίνεται η συναλλαγή , χωρίς να ξεκλειδώσεις τη συσκευή 

Εγραψες για να μπεις στο gpay.Δεν χρειάζεται να μπεις στο gpay για να πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου κλέψουν το πορτοφόλι και δεν έχω κάρτες μέσα (μήν περιορίζετε τη σκέψη σας, please), χάνω «μόνο» τα 20 ή 50 ή 200€ που έχω μέσα. Λέμε τώρα.

Κατά τα λοιπά ωραίες οι ευκολίες, προσωπικά τις χρησιμοποιώ όλες, αλλά άλλο μπορώ να το κάνω και άλλο δεν έχω άλλη επιλογή. Διότι προς τα εκεί οδεύουμε, κατάργηση μετρητών (ό,τι και αν σημαίνει το νόμισμα, ειδικά τώρα, υπάρχει εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια) και δεν υπάρχει γυρισμός.

ΥΓ1: Και πόσα πράγματα ακόμη θα δώσουμε στην google «για το καλό μας»;

ΥΓ2: Πληρωμή με μετρητά vs πληρωμή με κάρτα-κινητό-ρολόι-whatever, στο ταμείο του μαγαζιού μου, μου παίρνουν περίπου τον ίδιο χρόνο. Με κάρτα γλυτώνω τον ληστή που θα μπει με όπλο για να αδειάσει το ταμείο, εκεί ναι, έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2022 στις 1:47 ΜΜ, Panoskoopa είπε

Αν έχεις ενεργό το nfc , μόλις πλησιάσεις το pos, γίνεται η συναλλαγή , χωρίς να ξεκλειδώσεις τη συσκευή 

Εμένα με eurobank και MIUI δεν κάνει συναλλαγή όταν είναι κλειδωμένη η συσκευή.

Οπότε αν με κλέψουν θα χάσω μόνο ένα κινητό και τίποτε άλλο

 

Στις 21/7/2022 στις 10:15 ΜΜ, kondoras είπε

Αν μου κλέψουν το πορτοφόλι και δεν έχω κάρτες μέσα (μήν περιορίζετε τη σκέψη σας, please), χάνω «μόνο» τα 20 ή 50 ή 200€ που έχω μέσα. Λέμε τώρα.

Κατά τα λοιπά ωραίες οι ευκολίες, προσωπικά τις χρησιμοποιώ όλες, αλλά άλλο μπορώ να το κάνω και άλλο δεν έχω άλλη επιλογή. Διότι προς τα εκεί οδεύουμε, κατάργηση μετρητών (ό,τι και αν σημαίνει το νόμισμα, ειδικά τώρα, υπάρχει εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια) και δεν υπάρχει γυρισμός.

ΥΓ1: Και πόσα πράγματα ακόμη θα δώσουμε στην google «για το καλό μας»;

ΥΓ2: Πληρωμή με μετρητά vs πληρωμή με κάρτα-κινητό-ρολόι-whatever, στο ταμείο του μαγαζιού μου, μου παίρνουν περίπου τον ίδιο χρόνο. Με κάρτα γλυτώνω τον ληστή που θα μπει με όπλο για να αδειάσει το ταμείο, εκεί ναι, έχει διαφορά.

Αν χάσεις το πορτοφόλι και χάσεις πχ ταυτότητα την έκατσες θα τρέχεις αν χάσεις το κινητό είναι πολύ πιο διαχειρίσιμη η κατάσταση.

Πχ τώρα που θα πάω για μπάνιο δεν θα πάρω πορτοφόλι.

Δίπλωμα στο ντουλαπάκι και κινητό (που έτσι κι αλλιώς παίρνω) στην τσάντα.

Χάνω κινητό οκ έχασα 300€ που έτσι κι αλλιώς θα έχανα, αλλά δεν ασχολούμαι με ταυτότητες και τράπεζες.

Πάω στη wind με την ταυτότητα που έχω σπίτι και παίρνω μια sim και αγοράζω νέο κινητό και τέλος.

Κλειδώνω και απομακρυσμένα το κινητό μου( αν ποτέ ξανάμπει στο internet) και τέλος

Αλλά σίγουρα δεν ανησυχώ που έχει την κάρτα μου επάνω.

Επίσης στο pay έχω περάσει μόνο πιστωτική που κι εκεί η ζημιά έχει κάποιο όριο, δεν πάει σε όλες τις οικονομίες μου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2022 στις 10:15 ΜΜ, kondoras είπε

Αν μου κλέψουν το πορτοφόλι και δεν έχω κάρτες μέσα (μήν περιορίζετε τη σκέψη σας, please), χάνω «μόνο» τα 20 ή 50 ή 200€ που έχω μέσα. Λέμε τώρα.

Κατά τα λοιπά ωραίες οι ευκολίες, προσωπικά τις χρησιμοποιώ όλες, αλλά άλλο μπορώ να το κάνω και άλλο δεν έχω άλλη επιλογή. Διότι προς τα εκεί οδεύουμε, κατάργηση μετρητών (ό,τι και αν σημαίνει το νόμισμα, ειδικά τώρα, υπάρχει εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια) και δεν υπάρχει γυρισμός.

ΥΓ1: Και πόσα πράγματα ακόμη θα δώσουμε στην google «για το καλό μας»;

ΥΓ2: Πληρωμή με μετρητά vs πληρωμή με κάρτα-κινητό-ρολόι-whatever, στο ταμείο του μαγαζιού μου, μου παίρνουν περίπου τον ίδιο χρόνο. Με κάρτα γλυτώνω τον ληστή που θα μπει με όπλο για να αδειάσει το ταμείο, εκεί ναι, έχει διαφορά.

Δλδ εσύ κουβαλάς ολόκληρη πορτοφόλα για βάλεις 2-3 χαρτονομίσματα μέσα? Γιατί δεν τα βάζει στην τσέπη να γλυτώνεις το κουβάλημα της γκουμούτσας?

Μας έχει κουράσει αυτή η καραμέλα του αν χάσω το πορτοφόλι δεν τρέχει και τίποτε σε σύγκριση με το να χάσω το κινητό.... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ και σταματήστε να τα συγκρίνετε, αυτό που σας έχει πραγματικά κολλήσει στο μυαλό είναι η σκέψη ότι  σας παρακολουθούν  παντού και πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τι δουλειά έχετε σε ένα ως επί το πλείστο φόρουμ τεχνολογίας... μια χαρά θα είστε καλύτερα στο φορουμ της Ελεύθερης Ώρας ή του Makeleio.gr!!!

Επίσης, που ακριβώς σας χαλάει η κατάργηση των μετρητών? βάλτε τις κάρτες κάτω από το στρώμα ή μέσα στη γλάστρα και είναι το ίδιο αν νιώθετε ότι σας λείπουν.

ΥΓ1: Tι ακριβώς δίνουμε στη Google? (βασικά εγώ έχω επιλέξει να τα δίνω στην Apple αλλά ότι τον φτιάχνει τον καθένα!)

ΥΓ2: Εμένα που δεν έχω ταμείο μαγαζιού και είμαι ο πελάτης με γλυτώνει από πολλά πράγματα από την άλλη

 

Επεξ/σία από crossmo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Μάλιστα! Και εγώ που νόμιζα ότι θα το έχουν για πάντα ώστε να βάζω δαχτυλικό αποτύπωμα όταν θέλω να πληρώσω και όχι απλά να είναι ξεκλείδωτη η οθόνη όπως στο gpay, πρέπει να προσαρμοστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απο χθες βραδυ διαπιστωσα πως η Debit Mastercard της Εθνικης δεν λειτουργει στο Google wallet.

Με την τραπεζα δεν υπαρχει κανενα θεμα, η καρτα εμφανιζεται κανονικα, ωστοσο οταν την "κλικαρω" και προσπαθω να δω τις κινησεις της, μενει στο "loading".

Δεν μπορει να αφαιρεθει απο το κινητο με τιποτα, ενω ακομα και αν αφαιρεθει απο το Payment methods (google.com) δεν αφαιρειται απο τη συσκευή.

Φυσικα δεν γινεται να επαναπροστεθει.

Καποιος που αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 31/3/2023 στις 10:09 ΠΜ, >>Morpheus>> είπε

Απο χθες βραδυ διαπιστωσα πως η Debit Mastercard της Εθνικης δεν λειτουργει στο Google wallet.

Με την τραπεζα δεν υπαρχει κανενα θεμα, η καρτα εμφανιζεται κανονικα, ωστοσο οταν την "κλικαρω" και προσπαθω να δω τις κινησεις της, μενει στο "loading".

Δεν μπορει να αφαιρεθει απο το κινητο με τιποτα, ενω ακομα και αν αφαιρεθει απο το Payment methods (google.com) δεν αφαιρειται απο τη συσκευή.

Φυσικα δεν γινεται να επαναπροστεθει.

Καποιος που αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα;

εχω ακριβώς το ιδιο προβλημα. πως το ελυσες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 12:45 ΠΜ, Maikoo είπε

εχω ακριβώς το ιδιο προβλημα. πως το ελυσες ?

uninstall google play services και εγκατασταση ξανα απο την αρχη.

Το huawei p30 που ειχα, καποιο σκαλωμα εφαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...