Προς το περιεχόμενο

Απορία για χρεωστική κάρτα.


Κόκολόκο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει να κάνει με οικονομικά ! 

 Έστω ό,τι πάω να ψωνίσω με τη κάρτα μου στο super market. Δίνω τη κάρτα στο ταμείο και με ρωτάει η ταμείας, τρεχούμενος ή ταμιευτηρίου; 
Εμένα ο λογαριασμός είναι απλός ταμιευτηρίου και καθώς έψαξα είδα ό,τι ο "τρεχούμενος" είναι άλλος λογαριασμός (διαφορετικά νούμερα Ιban) όπου μπορεί και εκδίδεται άλλη κάρτα για αυτόν, και μπορεί να είναι στο ίδιο όνομα. Εάν η κάρτα με την οποία πληρώνω είναι ταμιευτηρίου απλός, τότε γιατί μπαίνουν στον κόπο να κάνουν πάντα αυτή την ε ρώτηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Κόκολόκο είπε

Έχει να κάνει με οικονομικά ! 

 Έστω ό,τι πάω να ψωνίσω με τη κάρτα μου στο super market. Δίνω τη κάρτα στο ταμείο και με ρωτάει η ταμείας, τρεχούμενος ή ταμιευτηρίου; 
Εμένα ο λογαριασμός είναι απλός ταμιευτηρίου και καθώς έψαξα είδα ό,τι ο "τρεχούμενος" είναι άλλος λογαριασμός (διαφορετικά νούμερα Ιban) όπου μπορεί και εκδίδεται άλλη κάρτα για αυτόν, και μπορεί να είναι στο ίδιο όνομα. Εάν η κάρτα με την οποία πληρώνω είναι ταμιευτηρίου απλός, τότε γιατί μπαίνουν στον κόπο να κάνουν πάντα αυτή την ε ρώτηση; 

Γιατί δίνεις κάρτα ;Πλήρωσε ανέπαφα να βλέπεις το pos εσύ.

Αν δεν έχεις συνδεμένο άλλο λογαριασμό μπορεί να σε ρωτάνε απο συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Κόκολόκο είπε

τρεχούμενος ή ταμιευτηρίου; 
Εμένα ο λογαριασμός είναι απλός ταμιευτηρίου και καθώς έψαξα είδα ό,τι ο "τρεχούμενος" είναι άλλος λογαριασμός (διαφορετικά νούμερα Ιban) όπου μπορεί και εκδίδεται άλλη κάρτα για αυτόν, και μπορεί να είναι στο ίδιο όνομα. Εάν η κάρτα με την οποία πληρώνω είναι ταμιευτηρίου απλός, τότε γιατί μπαίνουν στον κόπο να κάνουν πάντα αυτή την ε ρώτηση; 

Αρα και που ανοίγει νέος απλός τρεχούμενος λογαριασμός, με την ίδια κάρτα μπορεί να γίνει πληρωμή από τον τρεχούμενο, σωστά; 

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί δίνεις κάρτα ;Πλήρωσε ανέπαφα να βλέπεις το pos εσύ.

Αν δεν έχεις συνδεμένο άλλο λογαριασμό μπορεί να σε ρωτάνε απο συνήθεια.

Ανέπαφα πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον βλακεία της Εθνικής, όταν δίνω κάρτα της Εθνικής με ρωτάνε τρεχούμενου ή ταμιευτηρίου ενώ δεν έχω τρεχούμενο (μάλλον ο τρεχούμενος είναι πίστωση, που χρεώνεσαι επιτόκιο) ενώ όταν δίνω την κάρτα της Πειραιώς δεν υπάρχει δίλημμα. 

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί δίνεις κάρτα ;Πλήρωσε ανέπαφα να βλέπεις το pos εσύ.

Αν δεν έχεις συνδεμένο άλλο λογαριασμό μπορεί να σε ρωτάνε απο συνήθεια.

Επειδή βλέπω ότι απορείς, στην κάρτα μου έχω συνδεδεμένους τρεις λογαριασμούς ταμιευτηρίου και δύο τρεχουμενους.

Μετά έχω καθορίσει έναν κύριο λόγ. ταμιευτηρίου και έναν τρεχούμενο. Δηλ ο κύριος λογ αφορά τον λόγ από τον οποίο θα γίνονται οι πληρωμές στα POS . Για αυτό κάποιοι ρωτάνε, ταμιευτηρίου ή τρεχούμενο; 

Η σύνδεση πολλών λόγ εξυπηρετεί τις συναλλαγές στα ΑΤΜ, όπου διαλέγεις από ποιον λόγ θέλεις να κάνεις συναλλαγή, αναληψη , κατάθεση ή μεταφορά χρημάτων. 

2 λεπτά πριν, dhmak είπε

Μάλλον βλακεία της Εθνικής, όταν δίνω κάρτα της Εθνικής με ρωτάνε τρεχούμενου ή ταμιευτηρίου ενώ δεν έχω τρεχούμενο ενώ όταν δίνω την κάρτα της Πειραιώς δεν υπάρχει δίλημμα. 

Καμιά βλακεία. Ο έμπορος δεν ξέρει αν έχεις ταμιευτηρίου ή τρεχούμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Επειδή βλέπω ότι απορείς, στην κάρτα μου έχω συνδεδεμένους τρεις λογαριασμούς ταμιευτηρίου και δύο τρεχουμενους.

Μετά έχω καθορίσει έναν κύριο λόγ. ταμιευτηρίου και έναν τρεχούμενο. Δηλ ο κύριος λογ αφορά τον λόγ από τον οποίο θα γίνονται οι πληρωμές στα POS . Για αυτό κάποιοι ρωτάνε, ταμιευτηρίου ή τρεχούμενο; 

Η σύνδεση πολλών λόγ εξυπηρετεί τις συναλλαγές στα ΑΤΜ, όπου διαλέγεις από ποιον λόγ θέλεις να κάνεις συναλλαγή, αναληψη , κατάθεση ή μεταφορά χρημάτων. 

Απόρησα   γιατί η απαντηση σου είναι για κάτι που δεν ρώτησε.

Αναφορά σε κείμενο

Εάν η κάρτα με την οποία πληρώνω είναι ταμιευτηρίου απλός, τότε γιατί μπαίνουν στον κόπο να κάνουν πάντα αυτή την ε ρώτηση; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Απόρησα   γιατί η απαντηση σου είναι για κάτι που δεν ρώτησε.

 

Και απάντησα παρακάτω ότι ο έμπορος σε ρωτά αφενός γιατί το POS του βγάζει από προεπιλογή τις δύο αυτές επιλογές, αφετέρου δεν ξέρει αν χρησιμοποιείς τρεχούμενο ή ταμιευτηρίου για τις ηλεκτρονικές πληρωμές σου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Και απάντησα παρακάτω ότι ο έμπορος σε ρωτά αφενός γιατί το POS του βγάζει από προεπιλογή τις δύο αυτές επιλογές, αφετέρου δεν ξέρει αν χρησιμοποιείς τρεχούμενο ή ταμιευτηρίου για τις ηλεκτρονικές πληρωμές σου.

Την φατσούλα την έβαλα στο 

Αναφορά σε κείμενο

Στην ίδια κάρτα μπορείς να συνδέσεις και λογαριασμό ταμιευτηρίου και τρεχούμενο. Δεν υπάρχει λόγος να έχεις δύο κάρτες. Γίνεται μέσω. I banking

Το παρακάτω που έγραψες δεν υπήρχε όταν την έβαλα.

Τεσπα ,παμε παρακάτω.Καλή μας μέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κόκολόκο είπε

Και όπως κατάλαβα αυτοί οι δύο λογαριασμοί είναι συνδεδεμένοι εξ αρχής αφού αφορούν το ίδιο φυσικό πρόσωπο! 

Σε παρακαλώ διάβασε προσεκτικά. 😛Στην κάρτα σου συνδέεις εσύ, με την θέληση σου μέσω i banking όποιον και όσους λογαριασμούς έχεις στο όνομα σου. Δεν συνδέονται εξ αρχής by default. 

Αν συνδέσεις , τότε για να ξέρει το ηλεκτρονικό σύστημα ποιον θα χρεώνει όταν πας να ψωνίσεις στο Βασιλόπουλο, τον χαρακτηρίζεις ως κύριο. 

Αν έχεις μόνο ένα λογαριασμό τότε οκ, αυτός θα χρεώνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α σωστά, δεν είδα στο λογαριασμό μου τέτοια επιλογή θα το ψάξω όμως να δω. 

Γενικά όπως φαίνεται τώρα έχω αρχίσει να ψάχνω λεπτομέρειες και γενικά τα οικονομικά, είναι υπερβολικά πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dhmak είπε

Μάλλον βλακεία της Εθνικής, όταν δίνω κάρτα της Εθνικής με ρωτάνε τρεχούμενου ή ταμιευτηρίου ενώ δεν έχω τρεχούμενο (μάλλον ο τρεχούμενος είναι πίστωση, που χρεώνεσαι επιτόκιο) ενώ όταν δίνω την κάρτα της Πειραιώς δεν υπάρχει δίλημμα. 

Ο τρεχούμενος λόγ είναι λόγ που πιστώνονται συνήθως μισθοδοσίες, συντάξεις, επιδόματα , βοηθήματα κλπ. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να είναι και λόγ με ευχέρεια υπεραναληψης, αν η τράπεζα το εγκρίνει. 

Ο ταμιευτηρίου είναι συνήθως αποταμιευτικος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosno1com είπε

Μονο στης εθνικης την καρτα βγαζει επιλογη το pos και ας μην εχεις τρεχουμενο , στις αλλες δεν βγαζει επιλογη

Είναι θέμα κάρτας ή μήπως του POS ; 

Εμένα πάντως μου φαίνεται σωστό να υπάρχει η επιλογή γιατί μπορεί να τύχει μια δεδομένη στιγμή να μην έχεις λεφτά στον τρεχούμενο πχ , αλλά στον ταμιευτηρίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...