Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 11 δεν θα «τρέχουν» χωρίς webcam από το 2023 στους φορητούς υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειπε κανεος να μην απαίτηση η μαικροσοφτ οοως κανει η γκουγκλ απο κατασκευαστές να εχουν χχχ hardware για να λειτουργήσει σωστά. Αλλα 1ον δεν ειναι κινητό αρα μπορει να μην θες αδερφε κάμερα αν θες βάζεις αλλα οκ

2ον μιας και κεει ο φικος για audio video αν θεκουν το καλο μας ας απιτησουν τα λαπτοπ να εχουν ηχο εστω να ακούγεται καο ας ειναι χάλια που στα περισσότερα δεν ακους απλα τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Εντυπωσιακες οι θεωριες συνομωσιας , περι παρακολουθησης κλπ που γεννιουνται πισω απο μια τετοια ειδηση απο τους Χαρδαβελες του 2022, ιδιως οταν η οποια παρακολουθηση επιτυγχανεται πολυ πιο αποτελεσματικα μεσω cookies/tracking/IP, κινητων, ιδιως οταν ο καθενας εχει 2-3 κινητα στο σπιτι του με 2 καμερες εκαστο (αρα 7-8 καμερες) αλλά το προβλημα τους ειναι η υποχρεωτικη καμερα στο λαπτοπ...

Τελος παντων οποιος θελει να χρησιμοποιησει λιγη κοινη λογικη η πρωτη αιτια εχει να κανει πιθανοτατα με την εμπειρια χρησης που θελουν τα windows να παρεχουν και καλως η κακως τo audiovideo ειναι η αιχμη του δορατος σημερα για τη πλειονοτητα των χρηστων και δευτερον, πιθανοτατα θα θελουν να εισαγουν το Windows Hello μελλοντικα για λογους ασφαλειας κλπ (πχ faceID).

Οποτε για να πετυχει τα παραπανω, απλα λεει στους low cost κατασκευαστες laptops , οτι πρεπει να βαζουν καμερα θελουν δε θελουν.

Ο μονος λοιπον λογικος προβληματισμος που θα μπορουσε κανεις να εχει, ειναι αν θα ανεβει το κοστος των λαπτοπ που προοριζονταν να μην εχουμ camera (και ποσο) και επειτα αν αυτο θα μπορουσε να μεγαλωσει το παχος της οθονης του laptop. Ως προς το πρωτο θεωρω οτι το κοστος ειναι ελαχιστο, ως προς το δευτερο, πλεον ειναι τοσο λεπτες οι νεες καμερες που δεν χρειαζεται να θυσιαστει η λεπτη οθονη .

Δεν είναι ο μόνος προβληματισμός αυτός. Εγώ έχω έναν ΗΥ που έχει παλιό i5 επεξεργαστή και μια rx470 τα οποία μου είναι υπεραρκετά για να παίζω τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν καθώς και να δουλεύω στο office. Δε μου καίγεται καρφί που δεν μπορώ να βάλω τα 11, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους που δεν έχουν webcam στο laptop τους.

Όταν κόβει την υποστήριξη όμως το 2025 στα win10 με βάζει να αγοράζω νέο σύστημα ή να αλλάξω λειτουργικό. Χρησιμοποιώ windows από την εποχή που το εγκαθιστούσα με καμια 25αριά δισκέτες και τώρα τους πήρε ο πόνος για την εμπειρία χρήσης. Το να αποκλείεις συστήματα που από πλευράς ισχύος δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα να τρέχουν τα 11 είναι λάθος κατά τη γνώμη μου και ελπίζω να αποτύχουν παταγωδώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Εντυπωσιακες οι θεωριες συνομωσιας , περι παρακολουθησης κλπ που γεννιουνται πισω απο μια τετοια ειδηση απο τους Χαρδαβελες του 2022, ιδιως οταν η οποια παρακολουθηση επιτυγχανεται πολυ πιο αποτελεσματικα μεσω cookies/tracking/IP, κινητων, ιδιως οταν ο καθενας εχει 2-3 κινητα στο σπιτι του με 2 καμερες εκαστο (αρα 7-8 καμερες) αλλά το προβλημα τους ειναι η υποχρεωτικη καμερα στο λαπτοπ...

Τελος παντων οποιος θελει να χρησιμοποιησει λιγη κοινη λογικη η πρωτη αιτια εχει να κανει πιθανοτατα με την εμπειρια χρησης που θελουν τα windows να παρεχουν και καλως η κακως τo audiovideo ειναι η αιχμη του δορατος σημερα για τη πλειονοτητα των χρηστων και δευτερον, πιθανοτατα θα θελουν να εισαγουν το Windows Hello μελλοντικα για λογους ασφαλειας κλπ (πχ faceID).

Οποτε για να πετυχει τα παραπανω, απλα λεει στους low cost κατασκευαστες laptops , οτι πρεπει να βαζουν καμερα θελουν δε θελουν.

Ο μονος λοιπον λογικος προβληματισμος που θα μπορουσε κανεις να εχει, ειναι αν θα ανεβει το κοστος των λαπτοπ που προοριζονταν να μην εχουμ camera (και ποσο) και επειτα αν αυτο θα μπορουσε να μεγαλωσει το παχος της οθονης του laptop. Ως προς το πρωτο θεωρω οτι το κοστος ειναι ελαχιστο, ως προς το δευτερο, πλεον ειναι τοσο λεπτες οι νεες καμερες που δεν χρειαζεται να θυσιαστει η λεπτη οθονη .

Υπάρχει μια λογική ασυνέχεια σε αυτό που υποστηρίζει η MS, πως γίνεται να θεωρεί απαραίτητο να έχουν όλα τα laptop web camera και κατα συνέπεια μικρόφωνο ώστε να λειτουργούν τα w11 και ταυτόχρονα αν και όταν θέλει ο χρήστης, μιας και έχει αυτό το δικαίωμα, να μην τα λειτουργεί και να τα απενεργοποιεί…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, thanoskkk είπε

Δεν είναι ο μόνος προβληματισμός αυτός. Εγώ έχω έναν ΗΥ που έχει παλιό i5 επεξεργαστή και μια rx470 τα οποία μου είναι υπεραρκετά για να παίζω τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν καθώς και να δουλεύω στο office. Δε μου καίγεται καρφί που δεν μπορώ να βάλω τα 11, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για πολλούς άλλους που δεν έχουν webcam στο laptop τους.

Όταν κόβει την υποστήριξη όμως το 2025 στα win10 με βάζει να αγοράζω νέο σύστημα ή να αλλάξω λειτουργικό. Χρησιμοποιώ windows από την εποχή που το εγκαθιστούσα με καμια 25αριά δισκέτες και τώρα τους πήρε ο πόνος για την εμπειρία χρήσης. Το να αποκλείεις συστήματα που από πλευράς ισχύος δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα να τρέχουν τα 11 είναι λάθος κατά τη γνώμη μου και ελπίζω να αποτύχουν παταγωδώς.

Δεν ειναι ζητημα οτι τους επιασε ο πονος για την εμπειρια χρησης, αλλα εχει να κανει καθαρα με την εμπορικη τους πολιτικη. Πχ, μιας που μιλας για το θεμα του HW , εγω στη θεση τους θα ηθελα να ειμαι ειλικρινης με τους πελατες μου και δε θα τους πουλαγα win11 για να τα βαλουν σε χρεπια και να σερνονται. Οπου τα πουλαγα, θα ηθελα να υπαρχει εξασφαλισμενη καλη εμπειρια χρησης, στα περισσοτερα σεναρια χρησης ενος laptop. Ο ανταγωνισμος καραδοκει αλλωστε για να σε χτυπησει εαν διαπιστωθει οτι το OS σου ειναι αργο κλπ. Συνεπως θα εβαζα minimum HW requirements για να εξασφαλισω και τη φημη μου εναντι του ανταγωνισμου αλλα και για να παρεχω αυτο που θελω να παρεχω ως εμπειρια χρησης στον πελατη μου.

Οσον αφορα τα security updates, η MS κανει οτι κανει και η apple και η google κλπ. Σταματαει δηλαδη τα security updates μετα απο ενα διαστημα διοτι ειναι αδυνατο να υποστηριζει ολα τα version ολων των λειτουργικων ες αει. Aντικειμενικα μιλωντας, ειναι η καλυτερη σε αυτο το θεμα, δηλαδη τραβαει το support σε παλια OSes, περισσοτερο απο τους αλλους δημοφιλεις κατασκευαστες OS.

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Υπάρχει μια λογική ασυνέχεια σε αυτό που υποστηρίζει η MS, πως γίνεται να θεωρεί απαραίτητο να έχουν όλα τα laptop web camera και κατα συνέπεια μικρόφωνο ώστε να λειτουργούν τα w11 και ταυτόχρονα αν και όταν θέλει ο χρήστης, μιας και έχει αυτό το δικαίωμα, να μην τα λειτουργεί και να τα απενεργοποιεί…

Αυτο ειναι τωρα. Μελλοντικα μπορει πχ να θελει/σκεφτεται/εχει σχεδιασει να επιβαλλει το faceID ως μοναδικο τροπο login ή αν οχι login τοτε authentication σε συγκεκριμενες ευαισθητες εφαρμογες, εστω με μορφη 2FA. Kαι δεν μου μοιαζει καθολου απιθανο, αφου προς τα εκει πανε και οι ανταγωνιστες.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BackFromHell είπε


Αυτο ειναι τωρα. Μελλοντικα μπορει μπορει πχ να θελει/σκεφτεται/εχει σχεδιασει να επιβαλλει το faceID ως μοναδικο τροπο login ή αν οχι login τοτε authentication σε συγκεκριμενες ευαισθητες εφαρμογες, εστω με μορφη 2FA. Kαι δεν μου μοιαζει καθολου απιθανο, αφου προς τα εκει πανε και οι ανταγωνιστες.

 

Το σωστό login authentication δεν μπορεί να γίνει μέσω μιας web camera… 

Πραγματικά θα έχει πολύ πλάκα να μην σε αφήνει να βάζεις τα 11 επειδή δεν έχει το laptop web, camera και να μην τη νοιάζει αν έχει, ηχεία, πληκτρολόγιο ή Lan/Wi-Fi…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Το σωστό login authentication δεν μπορεί να γίνει μέσω μιας web camera… 

Πραγματικά θα έχει πολύ πλάκα να μην σε αφήνει να βάζεις τα 11 επειδή δεν έχει το laptop web camera και να μην τη νοιάζει αν έχει, ηχεία, πληκτρολόγιο ή Lab/Wi-Fi…

Υποθετικα το λεω. Δεν ξερω τι εχουν στο μυαλο τους αλλα ειπα 2-3 πιθανα σεναρια που σκεφτομαι, που υπερεχουν αρκετα απο την αποψη οτι γινεται για να.... "μας παρακολουθουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οσοι το εχετε λιγο κ εκτιματε την ελευθερια  κ αυτοδιαθεση σας αρχιζετε σιγα σιγα να μαθαινετε linux

περισσοτερα δεδομενα θελουν για οσους δεν το καταλαβατε ακομα 

 

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Υποθετικα το λεω. Δεν ξερω τι εχουν στο μυαλο τους αλλα ειπα 2-3 πιθανα σεναρια που σκεφτομαι, που υπερεχουν αρκετα απο την αποψη οτι γινεται για να.... "μας παρακολουθουν".

Για να είμαστε ειλικρινείς από τα 8 και μετά η MS προσπαθεί να γίνει Google, το ότι δεν το έχει καταφέρει είναι μόνο γιατί οι χρήστες των υπολογιστών δεν είναι μαθημένοι σε αυτές τις τακτικές…

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Για να είμαστε ειλικρινείς από τα 8 και μετά η MS προσπαθεί να γίνει Google, το ότι δεν το έχει καταφέρει είναι μόνο γιατί οι χρήστες των υπολογιστών δεν είναι μαθημένοι σε αυτές τις τακτικές…

Δεν διαφωνουμε αλλα αυτο δεν επιτυγχανεται απο την παρουσια webcam στο laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bullrich είπε

Περιμενα πως το σχολιο>

<<Εφτασε η ωρα του λινουξ>>

να ηταν πιο ψηλα.

η ώρα να βάλει κάποιος gnu/linux ήταν μετά από τα 7 με την  "ταυτότητα" του συστήματος στα 10 να σε αναγκάζει να τα αγοράζεις ξανά αν κάνεις αλλαγή mobo

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kyro είπε

Έδωσες τόσα λεφτά και δεν έχει κάμερα; Κότσο σε πιάσανε.

Καλά η κάμερα είναι εντελώς άχρηστη για κάποιους, προσωπικά το θεωρώ εντελώς cringe να δέχομαι βιντεοκλήση. Δεν είναι και το ακριβό εξάρτημα για να το προσθέσεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εκπληκτικό που τα windows 11 κάνουν ό,τι μπορούν για να σιχαθείς όλο και περισσότερο και να να μην θέλεις να τα εγκαταστήσεις. Αυτό θα πεί επιθετικό marketing από την microsoft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...