Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 11 δεν θα «τρέχουν» χωρίς webcam από το 2023 στους φορητούς υπολογιστές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Επιτέλους να κάνουμε κανενα video call τις προκοπής. Με τη ποιότητα όλων τον λαπτοπς κάτω απο 1000ε που υπάρχουν τώρα, βλέπεις των άλλον και νομίζεις είσαι στο 2000. Απο το πιξέλιασμα νομίζεις βλέπεις minecraft.

Όσο αφορά ότι εξαιτίας αυτού θα λάμψει το linux… ναι. Το ακούμε 20 χρόνια και αυτό. Λινυξ είναι μόνο για τους developers. Όποιος λέει το αντίθετο απλά ζει στο μικροκοσμό του μεσα και δεν καταλαβένει τι ανάγκες εξυπήρετούν τα windows.

Και όσον αφορα τις θεωρίες συνομοσίας..... οκ!! με 3 smart hubs ο καθένας στο σπίτι του, με wifi και στο πλυντήριο, με τα κινητά με 5 κάμερες το καθένα, η κάμερα στο λαπτοπ μας πείραξε. Όσον αφορά τις εταιρίες, όποιες ενδιαφέροντε για το security, η τελευταία εγνοιά τους είναι η κάμερα που κόβετε πανεύκολα με policies. Ειδικά στις εταιρίες που οι μισές δουλευουν remote ο άλλος πως θα κάνει conference? Θα του κόβουνε την κάμερα στο laptop και θα κάνει μέσω κινητου? 

Όποιος έχει τόσο μ,εγάλα μυστικά και σημαντικα που φοβάτε μην του τα κλεψουν (που αξίζει να του τα κλεψουν), το λιγότερο προβλημά του είναι η κάμερα και το μικρόφονο στο λαπτοπ. Πολύ ποιο εύκολα σου χακαρουν το κινητό με προσβαση σε πολύ ποιο πολλά πράγματα.

Έτσι να μπει λίγο σειρα και να κοπούνε τα laptops που τα αγοράζει ο άλλος το 2022, νομίζει έχει σύχρονο λαπτοπ και είναι λές και τον βλεπω μέσα απο ελληνικό κανάλι του 1990. Για να κόψουνε 5 ευρο στο κόστος βάζουνε σε καινουργια λαπτοπσ κάμερες 20ετίας.

Για όσους φοβούντε.... αυτο στο 1 ποστ, υπάρχει και κυκλοφορεί στην Ελλάδα εδώ και 10 χρόνια. Όποιος τώρα θυμήθηκεότι το χρειάζετε λόγο του ποστ, μάλλον λίγο αργα τον έπιασε ο πόνος για το security του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, TroyMelloy είπε

Όσο αφορά ότι εξαιτίας αυτού θα λάμψει το linux… ναι. Το ακούμε 20 χρόνια και αυτό. Λινυξ είναι μόνο για τους developers. Όποιος λέει το αντίθετο απλά ζει στο μικροκοσμό του μεσα και δεν καταλαβένει τι ανάγκες εξυπήρετούν τα windows.

1. Δεν είπε κανένας εδώ μέσα ότι θα λάμψει το Linux. Το ανέφεραν σαν απλή εναλλακτική. Τώρα, αν εσύ ακούς την πλάκα που κάνει το Linux community "the year of the Linux desktop" και θεωρείς ότι μιλάει σοβαρά, τι να πω. Γνωρίζουμε γιατί το Linux δεν μπορεί να πάρει market share. Έχει να κάνει κυρίως με το marketing και την κεντρική στρατηγική διαφήμισης/ανάπτυξης που έχουν τα Windows, σε αντίθεση με την πληθώρα αποκεντρωμένων Linux distros. Και έτσι πρέπει να είναι. Γιατί δεν μπορείς να έχεις centralized FOSS. Αυτά δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το αν το σύστημα μπορεί να εξυπηρετήσει τις ίδιες ανάγκες. Ούτε "μόνο για developers" είναι. Το ότι μπορούμε να δουλέψουμε γρηγορότερα μέσω terminal, δεν μας κάνει όλους τους Linux users developers.

58 λεπτά πριν, TroyMelloy είπε

με 3 smart hubs ο καθένας στο σπίτι του, με wifi και στο πλυντήριο, με τα κινητά με 5 κάμερες το καθένα, η κάμερα στο λαπτοπ μας πείραξε

2. Δεν ξέρω αν κρίνεις εξ' ίδιων τα αλλότρια, αλλά ο περισσότερος κόσμος, όχι 3, ούτε 1 smart hub δεν έχει σπίτι του. Και στο κάτω κάτω, ακόμα και να είχε. Τι σχέση έχει αυτό με την ΕΠΙΛΟΓΗ να μην έχεις κάτι στο hardware σου που δεν το θες (κάμερα); Αγοράζεις κάτι, το θες να δουλεύει όπως επιλέγεις εσύ, όχι όπως επιλέγει η MS.

1 ώρα πριν, TroyMelloy είπε

Όποιος έχει τόσο μ,εγάλα μυστικά και σημαντικα που φοβάτε μην του τα κλεψουν (που αξίζει να του τα κλεψουν), το λιγότερο προβλημά του είναι η κάμερα και το μικρόφονο στο λαπτοπ. Πολύ ποιο εύκολα σου χακαρουν το κινητό με προσβαση σε πολύ ποιο πολλά πράγματα.

3. Πάλι δεν ξέρω αν κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Ποιος πρωτοσκεφτηκε τις φράσεις "τι μυστικά έχεις που φοβάσαι μη σου τα κλέψουν" και "σιγά, τι έχεις να κρύψεις" αποφάνθηκε ότι είναι έξυπνα επιχειρήματα; Το privacy είναι privacy. Ένας λογικός άνθρωπος ΔΕΝ το διαπραγματεύεται. Και σπίτι σου δε νομίζω να έχεις τίποτα να κρύψεις, κουρτίνες και παράθυρα έχεις όμως. Και στο αυτοκίνητό σου δεν έχεις τίποτα να κρύψεις, το κλειδώνεις όμως γιατί αλλιώς θα σου το κλέψουν. Όχι επειδή εσύ έχεις ενοχοποιητικά στοιχεία στον υπολογιστή σου, αλλά γιατί εκεί έξω, γίνεται "πόλεμος" για τα δεδομένα σου, τόσο από εταιρείες που τα αγοράζουν και τα πουλάνε χωρίς δικαιοδοσία, όσο και από κακόβουλους που τα χρησιμοποιούν για άλλους σκοπούς. Όταν η Facebook κάνει πειράματα ψυχολογικού προφίλ χωρίς να σε ενημερώσει, δεν είχες τίποτα να κρύψεις, σε επηρέασε όμως (όχι εσένα συγκεκριμένα, άλλους). Και μερικοί στα κινητά μας επιλέγουμε να έχουμε μόνο το software που θέλουμε εμείς  μέσω secure roms και stores, δεν είμαστε όλοι στον ίδιο κουβά. Άλλοι επιλέγουν να πιστέψουν το κεντροποιημενο μοντέλο privacy της Apple που προσφέρει ένα επίπεδο προστασίας στο iPhone. Και στο κάτω κάτω, ένα δείγμα του αν ο κόσμος ενδιαφέρεται για τα δεδομένα του, είναι η ζημία που έφαγε η Facebook όταν η Apple ξεκίνησε να ρωτάει στο iOS αν θέλει ο χρήστης να τρώει tracking από τα apps.

Πάρτε χαμπάρι επιτέλους ότι η ιδιωτικότητα δεν έχει να κάνει με το "τι έχεις να κρύψεις", αλλά με το "τι δεδομένα σου κυνηγούν διάφορα κακόβουλα άτομα/οργανισμοί και στα οποία εσύ πρέπει να έχεις το πρώτο βήμα ασφαλείας και όχι η τάδε εταιρεία". Όταν εσύ στέλνεις mail στο Gmail και είναι unencrypted , την επόμενη φορά που θα φάει το hack στο επόμενο data dump, εσύ θα την πληρώσεις, όχι η Google. Δεν είχες τίποτα να κρύψεις βέβαια... Αυτή η αβάσταχτη χαλαρότητα με την οποία αντιμετωπίζουμε τα δεδομένα μας αυτή την εποχή είναι τουλάχιστον αστεία. Μπορείς να έχεις ΟΛΕΣ τις σύγχρονες τεχνολογίες και να έχεις και privacy. Αρκεί να κάνεις κάποια βασικά πράγματα. Είναι τουλάχιστον γελοίο σε τεχνολογικό site να ακούμε το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Και μερικοί στα κινητά μας επιλέγουμε να έχουμε μόνο το software που θέλουμε εμείς  μέσω secure roms και stores, δεν είμαστε όλοι στον ίδιο κουβά

Ξέρεις... το 99.999% του κόσμου όταν αγοράζει κινητό δεν τρώει 2 μήνες να περάσει custom ρομ μένοντας... με το μισό functionality μετα. Αν είσαι σε αυτή την φάση μπράβο σου. Έχουν πεθάνει όμως τα custom ρομσ για τον τελικό χρήστη. 

34 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Μπορείς να έχεις ΟΛΕΣ τις σύγχρονες τεχνολογίες και να έχεις και privacy. Αρκεί να κάνεις κάποια βασικά πράγματα. Είναι τουλάχιστον γελοίο σε τεχνολογικό site να ακούμε το αντίθετο.

Ναι, στον μικροκοσμό σου. Αυτα τα βήματα απαιτουνε γνώσεις και άπειρο ελεύθερο χρόνο. Αν δεν έχεις επαφή με τον χώρο (πάλη το 99.999999% δεν έχει) έιναι αστεία αυτα που λες. Έχεις facebook? instagram? twitter? google drive? free email? ηδη έχουνε τα δεδομένα σου. Το ΦΒΙ χέστηκε για εσένα και τον υπολογιστή σου αν δεν είσαι τρομοκράτης. Σου "κλέβουνε" τις "προτιμήσεις" σου με τα cookies? Τόσο πολύτιμες είναι οι προτιμήσεις σου και αγχώνεσε μην τις μάθουνε? Χρησιμοποιείς internet? Αν ναι στις έχουν κλέψει, ξεπέρασέ το.

Μην μου απαντησεις ότι έχεις εσυ host private email server στο pc σου, vpn, proxy  και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, γιατι θα μας κουφάνεις. Τα έχουμε διαβάσει όλα εδώ μόνο αυτόππ μας λείπει.

Αν η κάμερα στο laptop, σου χάλασε τόσο πολύ το security σου, ε φαντάζομε ζεις σε ένα βουνό, μακρία απο πόλης και κάμερες με ένα laptop χωρίς κάμερα και συνδέεσε μόνο σε tor.

Αναφορά σε κείμενο

Μπορείς να έχεις ΟΛΕΣ τις σύγχρονες τεχνολογίες και να έχεις και privacy. Αρκεί να κάνεις κάποια βασικά πράγματα

Μαλλον τα μπέρδεψες και εννοείς να κάνεις κάθε χρόνο 1 μήνα training, για τις latest τεχνικές για privacy, εφόσων έχεισ ήδη ένα backgoung σε επιστήμες υπολογιστών. 

και το ωραίο

Αναφορά σε κείμενο

Και στο κάτω κάτω, ένα δείγμα του αν ο κόσμος ενδιαφέρεται για τα δεδομένα του, είναι η ζημία που έφαγε η Facebook όταν η Apple ξεκίνησε να ρωτάει στο iOS αν θέλει ο χρήστης να τρώει tracking από τα apps.

Ναι, τις ξύσανε το δεξί αυτι.


Βήματα γίνοντε να προστατευθούνε όλα αυτα και ειδικά απο την EU, αλλά τώρα να το παίζεις "μαχητης" τις ιδιωτικότητας νομίζοντας ότι τα λεγόμενα σου κάνουνε apply στον μέσω χρήστη (στο 99,999999% τις ανθρωπότητας) είναι τουλάχιστων γελοίο.

Και για να μάθεις και κάτι περι security

Αναφορά σε κείμενο

Τι σχέση έχει αυτό με την ΕΠΙΛΟΓΗ να μην έχεις κάτι στο hardware σου που δεν το θες (κάμερα)

Αυτό σε πείραξε. Το ότι στο αγαπημένο σου linux, με το ζόρι μετατρέψανε το software random generator σε hardware απο την intel για να μπορούνε να τα σπάνε εύκολα ,δεν σε απασχολεί φαίνετε σαν security expert που είσαι... η κάμερα στα windows σε μάρανε

30 λεπτά πριν, Volga είπε

Υπαρχει φορητος χωρις καμερα σημερα; 

Ναι κάτι με 250ε και 20Gb σκλήρό. Καλύτερα να έχει κινήτό παρά τέτοιο laptop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, TroyMelloy είπε

Ξέρεις... το 99.999% του κόσμου όταν αγοράζει κινητό δεν τρώει 2 μήνες να περάσει custom ρομ μένοντας... με το μισό functionality μετα. Αν είσαι σε αυτή την φάση μπράβο σου. Έχουν πεθάνει όμως τα custom ρομσ για τον τελικό χρήστη. 

Για άλλη μια φορά κρίνεις εξ'ιδιων τα αλλότρια. Το ότι εσύ δεν έχεις ιδέα για το πώς περνιέται μια ROM, δε σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι είμαστε στην ίδια σούπα και έχουμε "το μισο functionality". Και, όπως είπα, αν θες την ευκολία, εκτός από την custom rom, πας σε iOS που σου "πουλάει" έστω ένα καλό επίπεδο privacy out of the box. Αλλά φαντάζομαι ούτε αυτό μπορεί να το κάνει το 99.9999% του κόσμου, έτσι;

45 λεπτά πριν, TroyMelloy είπε

Ναι, στον μικροκοσμό σου. Αυτα τα βήματα απαιτουνε γνώσεις και άπειρο ελεύθερο χρόνο. Αν δεν έχεις επαφή με τον χώρο (πάλη το 99.999999% δεν έχει) έιναι αστεία αυτα που λες. Έχεις facebook? instagram? twitter? google drive? free email? ηδη έχουνε τα δεδομένα σου. Το ΦΒΙ χέστηκε για εσένα και τον υπολογιστή σου αν δεν είσαι τρομοκράτης. Σου "κλέβουνε" τις "προτιμήσεις" σου με τα cookies? Τόσο πολύτιμες είναι οι προτιμήσεις σου και αγχώνεσε μην τις μάθουνε? Χρησιμοποιείς internet? Αν ναι στις έχουν κλέψει, ξεπέρασέ το.

Μην μου απαντησεις ότι έχεις εσυ host private email server στο pc σου, vpn, proxy  και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, γιατι θα μας κουφάνεις. Τα έχουμε διαβάσει όλα εδώ μόνο αυτόππ μας λείπει.

Αν η κάμερα στο laptop, σου χάλασε τόσο πολύ το security σου, ε φαντάζομε ζεις σε ένα βουνό, μακρία απο πόλης και κάμερες με ένα laptop χωρίς κάμερα και συνδέεσε μόνο σε tor.

Συνεχίζεις να επαναλαμβάνεις το γεγονός πως, επειδή εσύ ζεις μέσα στην άγνοια για τα δεδομένα σου, σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι πρέπει να είμαστε έτσι. 

ΕΓΩ λοιπόν και το encrypted e-mail μου έχω και VPN χρησιμοποιώ και hardened browser για το cookie tracking και private μηχανή αναζήτησης και το αντίστοιχο λειτουργικό και γενικά ο,τι μπορώ για να έχω μικρότερο "αποτύπωμα" στην περιήγηση μου, αφήνοντας ανοιχτές τις μικρές "τρύπες" που θεωρώ ότι δε με βλάπτουν.

Το γεγονός ότι εσύ δεν έχεις ιδέα για το πώς λειτουργεί το data hoarding και το πώς να προστατευθείς και σε "κουφαινει", δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλον. Βασικά ενδιαφέρει. Τους data brokers που κάνουν πάρτυ αγοράζοντας και πουλώντας τα δεδομένα σου.

45 λεπτά πριν, TroyMelloy είπε

Ναι, τις ξύσανε το δεξί αυτι.


Βήματα γίνοντε να προστατευθούνε όλα αυτα και ειδικά απο την EU, αλλά τώρα να το παίζεις "μαχητης" τις ιδιωτικότητας νομίζοντας ότι τα λεγόμενα σου κάνουνε apply στον μέσω χρήστη (στο 99,999999% τις ανθρωπότητας) είναι τουλάχιστων γελοίο.

Συνεχίζεις να δείχνεις την άγνοια σου. 

https://www.cnbc.com/2022/02/02/facebook-says-apple-ios-privacy-change-will-cost-10-billion-this-year.html

Η ίδια η Facebook παραδέχεται το χοντρό οικονομικό χτύπημα που έφαγε με μια απλή αλλαγή σε ρύθμιση στο iOS, αλλά για σένα, "της ξυσανε το δεξί αυτί".

45 λεπτά πριν, TroyMelloy είπε

Το ΦΒΙ χέστηκε για εσένα και τον υπολογιστή σου αν δεν είσαι τρομοκράτης. Σου "κλέβουνε" τις "προτιμήσεις" σου με τα cookies? Τόσο πολύτιμες είναι οι προτιμήσεις σου και αγχώνεσε μην τις μάθουνε? Χρησιμοποιείς internet? Αν ναι στις έχουν κλέψει, ξεπέρασέ το.

https://www.theguardian.com/technology/2014/jul/02/facebook-apologises-psychological-experiments-on-users

Πόσο περισσότερο ανενημέρωτος μπορείς να είσαι; Σου φέρνω συγκεκριμένα παραδείγματα όπως τα ψυχολογικά πειράματα του Facebook που επηρέαζαν την ψυχολογία χρηστών εν αγνοία τους κι εσύ μιλάς για FBI; Μιλάμε για real world παραδείγματα, σταματά να εθελοτυφλεις!

45 λεπτά πριν, TroyMelloy είπε

Αυτό σε πείραξε. Το ότι στο αγαπημένο σου linux, με το ζόρι μετατρέψανε το software random generator σε hardware απο την intel για να μπορούνε να τα σπάνε εύκολα ,δεν σε απασχολεί φαίνετε σαν security expert που είσαι... η κάμερα στα windows σε μάρανε

Συνεχίζεις να δείχνεις την άγνοια σου πάνω σε ακόμα ένα θέμα. Γιατί; Μα γιατί δεν έχεις ιδέα πόσο πιο "πραγματικά" random τιμές μπορείς να πάρεις από το hardware random generator που δημιουργεί το "seed" σε σχέση με software, το οποίο είναι εντελώς ντετερμινιστικό. Δεν ξέρεις καν πως δουλεύει το πρώτο! Και βασιζόμενος στη λανθασμένη αντίληψη σού, νομίζεις κιόλας ότι ενισχύει το επιχείρημα σου! Αλλά τι λέω, εσύ άκουσες "hardware random generator" και κατευθείαν το μόνο που σκέφτηκες ήταν "Intel". Μιλάμε για το φαινόμενο Dunning - Kruger εδώ!

https://www.theregister.com/2022/03/21/new_linux_kernel_has_improved/

https://cromwell-intl.com/open-source/dev-random.html

Κι εδώ μπας και μάθεις τίποτα.

https://www.redhat.com/en/blog/understanding-random-number-generators-and-their-limitations-linux

Εν κατακλείδι: Το σχόλιο σου είναι ένα συνονθύλευμα μισής πληροφόρησης που προσπαθείς να τη γεμίσεις με λανθασμένη γνώση και γίνεται ένα κουβάρι. Μάθε πρώτα τα θέματα στα οποία αναφέρεσαι και μην υποθέτεις πως, επειδή εσύ δεν έχεις γνώσεις πάνω σε κάτι, είναι έτσι και οι υπόλοιποι.

Το μεγάλο πρόβλημα της σημερινής εποχής είναι ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός. Ο κόσμος έχει άγνοια για τα δεδομένα του, δεν είναι αναίσθητος. Όταν του δώσεις την επιλογή να μην τα μοιραστεί, δε θα τα μοιραστεί, όπως απέδειξε και η κίνηση της Apple στο iOS όπου το 70% περίπου των χρηστών έχει κλειστό το tracking.

Υ.Γ. Και στο κάτω κάτω, δεν είμαστε στο δρόμο και δε μιλάω αυτή τη στιγμή με το "99.9999% του κόσμου". Είμαστε σε τεχνολογικό site και μιλάω σε ανθρώπους που (θα έπρεπε) να γνωρίζουν πέντε πράγματα.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
34 λεπτά πριν, MikeKata είπε

ΕΓΩ λοιπόν και το encrypted e-mail μου έχω και VPN χρησιμοποιώ και hardened browser για το cookie tracking και private μηχανή αναζήτησης και το αντίστοιχο λειτουργικό και γενικά ο,τι μπορώ για να έχω μικρότερο "αποτύπωμα" στην περιήγηση μου, αφήνοντας ανοιχτές τις μικρές "τρύπες" που θεωρώ ότι δε με βλάπτουν.

Αναφορά σε κείμενο

Μα γιατί δεν έχεις ιδέα πόσο πιο "πραγματικά" random τιμές μπορείς να πάρεις από το hardware random generator που δημιουργεί το "seed" σε σχέση με software, το οποίο είναι εντελώς ντετερμινιστικό.

Πήγα να σου απαντήσω σοβαρα....αλλα με αυτό το τελευταίο καρφώθηκες. ποιο φαινόμενο Dunning .... βγάλανε τρελό τον torvalds για να περάσει......και εσύ μου μιλας για φυσικα φαινόμενα. Δεν έχεις ιδέα απο security. Να χέσω μεσα στα encrypted εμαιλσ με τους private σερβερσ σου. Εσυ και η χίλαρη κλίντον με τους εμαιλ σερβερ. 

 

Αναφορά σε κείμενο

Και στο κάτω κάτω, δεν είμαστε στο δρόμο και δε μιλάω αυτή τη στιγμή με το "99.9999% του κόσμου". Είμαστε σε τεχνολογικό site 

Άντε πάλι. Επειδh είμαστε σε τεχνολογικό σιτε πρέπει να μιλάμε μόνο για extreme καταστάσεις που αφορούνε μέχρι και 3 ατομα στην ελλάδα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...