Προς το περιεχόμενο

Η Nothing ανακοίνωσε το PHONE 1 με τιμή που ξεκινά από τις £399


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Πρώτα κοιτάζω αν ικανοποιεί τις ανάγκες μου. Το MiUi είναι η αχίλλειος πτέρνα και ταυτόχρονα ο λόγος που τα xiaomi είναι τόσο φθηνά σε σχέση με τον ανταγωνισμό (αν και αυτό, τώρα τελευταία, είναι λίγο "θολό", εκτός των Poco). Μέσα στο MiUi τρέχουν διαφημίσεις (οκ, μπορούν να απενεργοποιηθούν σε ένα μεγάλο βαθμό, αλλά είναι εκεί) και ένα σωρό bloatware και spyware εφαρμογές που δε μπορούν να απενεργοποιηθούν (πχ εκείνο το εμετικό security πρόγραμμα, που αν το βγάλεις, απλά το κινητό δεν κάνει boot και παράλληλα έχει και ένα σωρό trackers), οπότε θα πρέπει να το βάλεις και αυτό σαν παράμετρο στη συζήτηση. Η Xiaomi βγάζει χρήματα και μετάτην πώληση...

 

Λένε όσοι δεν είχαν ποτε χιαομι. Δεν εξηγείται αλλιως. Είχα εγω και πολλοί γνωστοί μου απο το 5 μέχρι το 11. Κανένας δεν είχε απολύτος κανένα θέμα με τίποτα . Άλλο κινητο είχες στα χέρια και δεν το κατάλαβες. Για trackers δεν ξέρω... αλλα όλοι οι γνωστοί που αναφέρω έχουνε το facebook , ινστα, google services κτλ στο κινητο οποτε..... έχει καμία διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Το αστειο ξερεις ποιο ειναι ε; Αυτοι που αγορασαν iphone se 2022, θα εχουν ενα αψογο τηλεφωνο για 6-7 χρονια χωρις να ασχοληθουν με αναβαθμισεις, bugs, και τα λοιπα ευτραπελα του κινεζου. 

Κρατα την ημερομηνια και ελα μετα απο 6 χρονια να μου πεις ποιος σημερινος κινεζος θα λειτουργει ακομα, ποιος θα βρισκεται ακομα σε λειτουργια και οχι πεταμενο σε καποιο συρταρι σαν backup συσκευη,  και σε ποια εκδοση android θα βρισκονται ολα αυτα

Τι είναι αυτά που λες εδώ μέσα; Αν η συσκευή δεν έχει από άκρη σε άκρη οθόνη δεν είναι για να πουλιέται το 2022. Αυτά τα σατανιστικά περί λογισμικού και αντοχής στον χρόνο να πας να τα πεις αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά για την ιστορία, ο εγκέφαλος πίσω από το εγχείρημα είναι ο συνιδρυτής των OnePlus. Όχι ότι λέει κάτι απαραίτητα, απλά το αναφέρω γιατί αρκετοί μιλάνε για ένα ακόμα Random Κινεζοτηλέφωνο το οποίο το βρίσκω λίγο υπερβολικό.

Στα της παρουσίασης, δε μου λέει κάτι σαν συσκευή. Αν είχε τον τελευταίο επεξεργαστή στα ίδια λεφτά όπως έγινε τότε με το OnePlus θα μιλάμε ναι για ένα τίμιο Flagship killer.

Για την ώρα, σε επίπεδο υλικού θεωρώ υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές στην αγορά (πχ το Poco F3). Μένει να δούμε βέβαια πως θα υποστηρίξουν το NothingOS, γιατί εκεί που πονάνε τα Android είναι στην υποστήριξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Waiss είπε

Αν δίνει και τις ενημερώσεις day one όπως έκανε η Essential, δηλαδή ταυτόχρονα με την Google, μεγάλο +

Ε ναι, να προλάβει να πάρει ενημέρωση πριν κλείσει οριστικά η εταιρεία. 🙄

Σου μιλάει πρωην χρήστης PH1 από πρώτη μέρα κυκλοφορίας..

Τα ίδια επαθα και με το Jolla.

ΔΕΝ υπάρχει χώρος για νέα πράγματα στο μονοπώλιο της google.

Τωρινός κάτοχος Huawei P50 Pocket, με δύσκολη καθημερινότητα.

48 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Καθαρά για την ιστορία, ο εγκέφαλος πίσω από το εγχείρημα είναι ο συνιδρυτής των OnePlus. Όχι ότι λέει κάτι απαραίτητα, απλά το αναφέρω γιατί αρκετοί μιλάνε για ένα ακόμα Random Κινεζοτηλέφωνο το οποίο το βρίσκω λίγο υπερβολικό.

 

Το essential ηταν του rubin, συνιδρυτή του android και δεν εκλεισε χρόνο.

Επεξ/σία από sexotik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κόσμημα τηλέφωνο ήταν εκείνο το Essential. Κρίμα που είχε θέματα.

Τυχεροί όσοι το πήραμε στο ξεστοκάρισμα του Amazon.

Τώρα στο Nothing, θα ηταν φοβερό αν δεν ήταν άλλο ένα κινητό με 75 χιλιοστα πλάτος.

Βγάλτο στα 71-72 να δείξει ομορφο γμτσπκτμ. Πόσες ακόμα παντόφλες...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

559€   ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ!

Και το ήθελα για 2ο άμα έβγαινε στα 400 μονο και μονο για την μόστρα αλλά στα 560 όπως είπαν και οι απο πάνω θα πουλήσουν NOTHING!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, TroyMelloy είπε

Λένε όσοι δεν είχαν ποτε χιαομι. Δεν εξηγείται αλλιως. Είχα εγω και πολλοί γνωστοί μου απο το 5 μέχρι το 11. Κανένας δεν είχε απολύτος κανένα θέμα με τίποτα . Άλλο κινητο είχες στα χέρια και δεν το κατάλαβες. Για trackers δεν ξέρω... αλλα όλοι οι γνωστοί που αναφέρω έχουνε το facebook , ινστα, google services κτλ στο κινητο οποτε..... έχει καμία διαφορα?

Όντως, δεν είχα πάνω από 10 Xiaomi... Μόνο τα Note 4, 5, 7, Redmi 7, mi A2, , Mi 8, mi mix 2S, poco f1, poco X3 NFC και πιθανόν να μου ξεφεύγουν και μερικά, αλλά τελοσπάντων...

Στο θέμα. Έχουν διαφημίσεις ακόμα και στις εγκαταστάσεις εφαρμογών. Υπάρχουν τρόποι που μπορείς να μην εμφανίζονται, αλλά υπάρχουν ειδικές εφαρμογές στο λειτουργικό ειδικά για το σκοπό αυτό, οι οποίες δεν αφαιρούνται.

Αν δεν ξέρεις για trackers θα πρέπει να μάθεις, γιατί είναι πραγματικά σημαντικοί. Πάρα πολύ σημαντικοί.

Πολλοί άνθρωποι δεν έχουν ταυτόχρονα όλα αυτά τα social. Παρόλα αυτά η απάντηση είναι πως έχει διαφορά. Οι trackers τρέχουν στο παρασκήνιο και καταναλώνουν πόρους και μπαταρία και όλα αυτά με δεδομένο ότι δε σε ενδιαφέρει η συγκέντρωση προσωπικών δεδομένων από τη XIaomi.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα να το παραγγείλω χθες  στη τιμή που βλέπω να γράφουν παντού και όντως αυτή ήταν αλλά είπα άστο για σήμερα και βλέπω 559.Ελπιζω να εχουν κάνει κάποιο λάθος γιατί έχουν διαφορά 256 gb σε σχέση με τα 128 gb μόνο 10 ευρώ.Εκτος και αν υπάρξει μεταπωλητής στην Ελλάδα και κάνουν τα καλά της Oneplus που είχε ανεβάσει τις τιμές μόνο εδώ.

Επεξ/σία από griniaris81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Είναι κατώτερος του 865. Έχει επιδόσεις επιπέδου 855.

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-855-vs-qualcomm-snapdragon-778g-5g

Επειδή τυχαίνει να έχω ένα Oneplus 8t (sd 865) και η σύζυγος ένα Xiaomi Nova 9 (Sd 778G) τα νούμερα έχουν ως εξής:

Single 787 και multi 2948 o 778G

Single 893 και multi 3135 0 865, περίπου όπως εδώ:

https://nanoreview.net/en/phone-compare/oneplus-8t-vs-huawei-nova-9

Εδώ και 1 χρόνο και κάτι που έχω το 8Τ δεν είδα ποτέ τέτοιο νούμερο που αναφέρει το nanoreview. Προφανώς κάπου έγινε λάθος, γιατί γύρω στα 3500 στο multi βγάζει ο 888. Οι διαφορές 778G-865 είναι 13% στο single και 6% στο multi που είναι πάρα πολύ μικρές για να τις παρατηρήσεις.

Ο SD 860 που έχω δοκιμάσει σε Χ3 pro (είναι ίδιος με 855 plus με άλλο όνομα) έχει περίπου 727 single και 2594, δηλαδή ο 778G είναι καλύτερο κατά 8% σε single και 13% στο multi.

Θα έλεγα ότι, o 778G, πλησιάζει πιο πολύ σε sd 865. Προφανώς και είναι κατώτερος του 865 δεν έγραψα ποτέ ότι είναι ανώτερος ή έστω ίσος. Αλλά όταν πχ ζορίζεις πολύ το κινητό και για ώρα, ο 778 καταναλώνει λιγότερη μπαταρία, ζεσταίνεται λιγότερο και κάνει λιγότερο throttling. Άρα σε κάποια σενάρια συμφέρει. Αν είσαι gamer, τότε οι 855 και 865 είναι καλύτερες επιλογές αν και η adreno 642L του 778G παίζει τα πάντα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sexotik είπε

Το essential ηταν του rubin, συνιδρυτή του android και δεν εκλεισε χρόνο.

Όπως είπα, δεν λέει κάτι αυτό απαραίτητα.

Το αναφέρω, επειδή μερικοί το παρουσιάζουν λες και ξύπνησε ο Τσουν Τσουν από το υπόγειο του στο Πεκίνο και είπε να βγάλει ένα κινητό.

Εδώ μιλάμε για άνθρωπο που έχει την εμπειρία, ένα Χ όραμα και ένα αρκετά μεγάλο Budget. Ναι μπορεί σε 2 χρόνια να έχει αποτύχει αλλά μέχρι τότε ας δούμε τι έχει να δείξει.

Στην τελική δεν πάει να χτυπήσει iPhones και τις ναυαρχίδες της Samsung ή της OnePlus (προφανώς). Στο MidRange θέλει να μπει και αν δώσει έμφαση στο UI άνετα μπορεί να τα καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nchatz είπε

και ορισμένους γνωστούς και μη εξαιρετέους επενδυτές (ο συνιδρυτής της ONEPLUS, Carl Pei, ο συνιδρυτής του Twitch, Kevin Lin, ο CEO του Reddit, Steve Huffman, o YouTuber Casey Neistat κ.α.).

 

όλοι αυτοί επένδυσαν στο συγκεκριμένο? πολύ ενδιαφέρον.

ακόμα και ο Νeistat.....τον παρακολουθούσα όταν ανέβαζε βίντεο.....τώρα το ψιλοπαράτησε το σπορ.

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, barman_ είπε

Δεν έχω τόσο χρόνο για χαζομάρες. Κάθε κινητό έχει τα δικά του θέματα, όλα θέλουν υποχωρήσεις 

Τότε μην απαντάς. Αν δεν έχεις το χρόνο να διαβάζεις τί γράφει ο άλλος, τότε σε τί απαντάς; Προφανώς σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Τουλάχιστον μην κάνει quote αυτό που γράφει ο άλλος αν δεν θέλεις πραγματικά να διαβάσεις.

Εδώ άλλο γράφω και σε άλλο απαντάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...