Προς το περιεχόμενο

P4 Workstation


CyanBlue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ όλους τους φίλους με το ίδιο "κόλλημα". Σε αυτό το post, το πρώτο μου Workstation, το οπoίο λίγο αναβαθμίστηκε  από τον Απρίλιο του 2003 που αγοράστηκε. Δούλεψε με Windows XP, και προγράμματα για γραφικά και επεξεργασία εικόνας. Σύνθεση: CPU: Pentium 4 2.6GHz, RAM: 2GB Kingston DDR, Mobo: Intel D845PEBT2, VGA: Matrox G450 AGP,  Optical: Teac DVD-RW και DVD-ROM, 2 X Western Digital SATA I, 1 X Western Digital IDE και 1 X Kingston SATA to IDE Boot drive. Φυσικά και το απαραίτητο Teac floppy drive 3.5. Έχει επίσης μια Pinnacle Fireware κάρτα. To κουτί είναι Herolci (HEC) Full Tower, όπως Herolci και το τροφοδοτικό. Σε τέλεια λειτουργική και αισθητική κατάσταση, μου θυμίζει τις εκείνες μέρες (και νύχτες) του τότε, γεμάτες έμπνευση, εργασία και... όνειρα!

P4-1.jpg

Επεξ/σία από CyanBlue
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο και τακτοποιημένο το εργαλείο, ευρύχωρο κουτί με σωστή ροή αέρα ! Δεν κατάφερα όμως να βρώ φωτογραφίες, ώστε να δω την μπροστινή όψη του case. O Pentium 2.6 φαντάζομαι είναι ο Hyper Threading. Ακριβώς εκείνη την εποχή πήρα και εγώ έναν 2.6 HT με μητρική Gigabyte, όχι για δουλειά φυσικά ! Πήγαινα 2α Λυκείου τότε. Πάντως θυμάμαι με έβγαλε παλικάρι αρκετά χρόνια, τουλάχιστον μέχρι το 06-07. Εκεί που λες ''1 X Western Digital SATA IDE'' δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, βλέπω ότι συνδέεται με ένα ribbon καλώδιο με τη μητρική. Το  Kingston SATA to IDE Boot drive σε τι χρειαζόταν ?

Επεξ/σία από Rendar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και μια ακόμη φωτογραφία του συγκεριμένου συστήματος. Πολύ πίσω στο χρόνο, από τις αρχές του 90, όταν η μνήμες ήταν πανάκριβες είχα πάντα στερητικό σύνδρομο με τη RAM. Έτσι και σε αυτό το σύστημα, η μνήμη είναι τόση όση μπορεί να δεχτεί η μητρική. Φυσικά ακόμα και οι παλιές εκδόσεις του Photoshop ήταν αχόρταγες σε RAM, πόσο μάλλον αν δουλεύεις με 2-3 προγράμματα ανοιχτά μαζί.

P4-2.jpg

2 ώρες πριν, Rendar είπε

Πολύ ωραίο και τακτοποιημένο το εργαλείο, ευρύχωρο κουτί με σωστή ροή αέρα ! Δεν κατάφερα όμως να βρώ φωτογραφίες, ώστε να δω την μπροστινή όψη του case. O Pentium 2.6 φαντάζομαι είναι ο Hyper Threading. Ακριβώς εκείνη την εποχή πήρα και εγώ έναν 2.6 HT με μητρική Gigabyte, όχι για δουλειά φυσικά ! Πήγαινα 2α Λυκείου τότε. Πάντως θυμάμαι με έβγαλε παλικάρι αρκετά χρόνια, τουλάχιστον μέχρι το 06-07. Εκεί που λες ''1 X Western Digital SATA IDE'' δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, βλέπω ότι συνδέεται με ένα ribbon καλώδιο με τη μητρική. Το  Kingston SATA to IDE Boot drive σε τι χρειαζόταν ?

Ευχαριστώ για τα καλά σχόλια 😀. Το "1 X Western Digital SATA IDE" ήταν λάθος στην πληκτρολόγηση. Έχει 2 SATA δίσκους στον SATA controller, ενώ στον IDE controller στο primary channel είναι 2 δίσκοι - ο ένας Western Digital IDE και ο άλλος (boot) Kingston SATA SSD με αντάπτορα σε IDE. Στο secondary channel τα Teac DVD drives.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...