Προς το περιεχόμενο

Έρευνα υποδηλώνει ότι η πειρατεία λογισμικού μειώνει τη φτώχεια


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα μπορούσες απλά να απαντήσεις με μια πρόταση εδώ και 12 σελίδες και να μας πείς ποιό είναι το θύμα. 

Χτές κατέβασα μια ταινία την οποία έκανα delete αμέσως μόλις τελείωσε το download χωρίς να την δώ. Άρα έπραξα το αδίκημα της πειρατείας. Ποιό είναι το θύμα και τι έχασε;

Οι χαμένες πωλήσεις, είναι χαμένα έσοδα.

Εσύ, επιμένεις να διακινείς τη φαιδρή θεωρία πως, δεν ζημιώνεις κανέναν όταν απλώνεις χέρι στον κόπο του άλλου, χωρίς να του αποδώσεις εύλογη αμοιβή.

Θέλεις να υποστηρίξεις πως, αν δεν το έβρισκες λουφέ, δεν θα το αγοράζες; Ας μην το αγόραζες. Εσύ, όμως, θες και να έχεις πρόσβαση στον κόπο του άλλου, και να μην πληρώνεις γι' αυτό, και να μας λες πως δεν βγαίνει κανένας χαμένος που είσαι εσύ αλαφρός με τον κόπο του άλλου.

Τι να πω.

Το δεδομένο, πάντως, μιας και τόση σπουδή έχεις δείξει για την ακριβολογία περί "κλοπής", είναι πως, εφόσον υπάρχει νόμος προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων, από κάποιους τα προστατεύει.

Κι αυτοί που προστατεύονται από το νόμο, δεδομένα κάποια ζημιά υφίστανται, αλλιώς εξήγησέ μας γιατί υπάρχει νόμος προστασίας.

Απλό είναι, αλλά επιμένεις στους ισορροπισμούς για να αρνηθείς τα αυταπόδεικτα.

Δεν πειράζει, κάτι λέει κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 minute ago, Herald said:

Θα μπορούσες απλά να απαντήσεις με μια πρόταση εδώ και 12 σελίδες και να μας πείς ποιό είναι το θύμα. 

Χτές κατέβασα μια ταινία την οποία έκανα delete αμέσως μόλις τελείωσε το download χωρίς να την δώ. Άρα έπραξα το αδίκημα της πειρατείας. Ποιό είναι το θύμα και τι έχασε;

Γιατί δεν πας στο αστυνομικό τμήμα με ένα δικηγόρο να τους τα εξηγήσεις, αλλά πριν καταστρέψεις τα αποδεικτικά στοιχεία της ενοχής σου. Και αν γίνεται με βίντεο και ανέβασε το στο tiktok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Snoob είπε

Οι χαμένες πωλήσεις, είναι χαμένα έσοδα.

Εσύ, επιμένεις να διακινείς τη φαιδρή θεωρία πως, δεν ζημιώνεις κανέναν όταν απλώνεις χέρι στον κόπο του άλλου, χωρίς να του αποδώσεις εύλογη αμοιβή.

Θέλεις να υποστηρίξεις πως, αν δεν το έβρισκες λουφέ, δεν θα το αγοράζες; Ας μην το αγόραζες. Εσύ, όμως, θες και να έχεις πρόσβαση στον κόπο του άλλου, και να μην πληρώνεις γι' αυτό, και να μας λες πως δεν βγαίνει κανένας χαμένος που είσαι εσύ αλαφρός με τον κόπο του άλλου.

 

Mα ο κόπος του άλλου ίδιος θα ήταν, είτε κατέβαζα κάτι πειρατικό είτε όχι. Προσπαθείς να κάνεις επικλήσεις στο συναίσθημα παρά να απαντήσεις στο ερώτημα. Σου έφερα και παράδειγμα, κατέβασα μια ταινία χτές που την έχει και το netflix (στο οποίο έχω συνδρομή). Ποιός ζημιώθηκε, είτε την είδα την πειρατική ταινία είτε αν την έσβησα χωρίς να την δώ;;; Άμα μου απαντήσει κάποιος μπορεί να βγεί μια άκρη

 

6 λεπτά πριν, Snoob είπε

Το δεδομένο, πάντως, μιας και τόση σπουδή έχεις δείξει για την ακριβολογία περί "κλοπής", είναι πως, εφόσον υπάρχει νόμος προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων, από κάποιους τα προστατεύει.

Κι αυτοί που προστατεύονται από το νόμο, δεδομένα κάποια ζημιά υφίστανται, αλλιώς εξήγησέ μας γιατί υπάρχει νόμος προστασίας.

Ο νόμος προστατεύει αυτούς που πιστεύουν ότι το εισόδημα τους μειώνεται λόγο της πειρατείας. Το ερώτημα μου είναι αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί τα δεδομένα δεν λένε αυτό

7 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Γιατί δεν πας στο αστυνομικό τμήμα με ένα δικηγόρο να τους τα εξηγήσεις, αλλά πριν καταστρέψεις τα αποδεικτικά στοιχεία της ενοχής σου. Και αν γίνεται με βίντεο και ανέβασε το στο tiktok.

Πήγαινε εσύ πρωτα και εξήγησε τους ότι η πειρατεία είναι κλοπή. Ανέβασε και βιντεο στο tiktok

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Ο νόμος προστατεύει αυτούς που πιστεύουν ότι το εισόδημα τους μειώνεται λόγο της πειρατείας. Το ερώτημα μου είναι αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί τα δεδομένα δεν λένε αυτό

Στην απόφαση του αρείου πάγου δεν γράφει πουθενά για εισόδημα. Γιατί όταν στριμώχνεσαι γεννάς καινούρια θέματα

π.χ. 

-δεν είναι κλοπή είναι μήτσος ή είναι καρπούζι
-ποιος χάνει λεφτά 
-αν η απόφαση του αρείου πάγου εξισώνει κάτι

 

3 minutes ago, Herald said:

Πήγαινε εσύ πρωτα και εξήγησε τους ότι η πειρατεία είναι κλοπή. Ανέβασε και βιντεο στο tiktok

Εσύ παρανομείς όχι εγώ. Δεν έχει καθρεφτάκι.

Στην απόφαση του αρείου πάγου, γράφει για ΚΛΟΠΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.

Πρόσεξε την λέξη. ΚΛΟΠΗ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oKoBoko είπε

Στην απόφαση του αρείου πάγου δεν γράφει πουθενά για εισόδημα. Γιατί όταν στριμώχνεσαι γεννάς καινούρια θέματα

π.χ. 

-δεν είναι κλοπή είναι μήτσος ή είναι καρπούζι
-ποιος χάνει λεφτά 
-αν η απόφαση του αρείου πάγου εξισώνει κάτι

 

Aν η απόφαση του αρείου πάγου δεν αναφέρει εισόδημα τότε τέλεια, συμφωνούμε. Δεν προστατεύει κανενός το εισόδημα ο άρειος πάγος από την πειρατεία λοιπόν γιατί η πειρατεία δεν σου μειώνει το εισόδημα. ΑΨΟΓΑ, συμφωνώ ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι, ο νόμος δεν προστατεύει αυτούς που "πιστεύουν" πως το εισόδημά τους μειώνεται λόγω πειρατείας.

Προστατεύει αυτούς που δεδομένα το εισόδημά τους μειώνεται λόγο πειρατείας.

Γιατί, πέρα από τα ιλαρά -και εντελώς θεωρητικά- παραδείγματα του "κατέβασα πειρατικά μια ταινία, δεν την είδα, ποιος ζημιώθηκε", η πραγματικότητα που επιχειρείς να προσπεράσεις με τέτοιες σοφιστίες είναι πως, η συντριπτική πλειοψηφία όσων κατεβάζουν πειρατικό υλικό, δεν περιορίζονται σε φαιδρά πειράματα, αλλά αποκτούν πρόσβαση σε υλικό που προέκυψε με κόπο και έξοδα, χωρίς να καταβάλουν κανένα αντίτιμο στο νόμιμο δημιουργό.

Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν, ζημιώνονται.

Κι όσο κι αν κάποιοι διακινούν σοφιστίες περί ανθρώπων που ούτως ή άλλως δεν θα αγόραζαν, η πραγματικότητα είναι πως, αν δεν ήταν τόσο εύκολη η υφαρπαγή αυτού του υλικού, πολλοί θα πλήρωναν για να αποκτήσουν πρόσβαση σε κάτι που θέλουν και τους ενδιαφέρει.

Όχι όλοι; Όχι.

Όμως, νομίζω πως είναι καιρός να λήξουν οι λαϊκίστικες δικαιολογίες για ανθρώπους που απλώνουν χέρι στον κόπο του άλλου "γιατί δεν έχουν" και να αντικρίσουμε κατάματα την πραγματικότητα:

Απλώνουν χέρι, γιατί μπορούν. Γιατί είναι εύκολο.

Ούτε γιατί "δεν έχουν", ούτε γιατί "δεν βλάπτουν κανέναν".

Ε, ναι, ο Άρειος πάγος δεν προστατεύει το εισόδημα, αλλά την πηγή παραγωγής εισοδήματος.

Άμα λέω εγώ μετά για σοφιστίες.

Χαραμίζεσαι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Herald

https://en.wikipedia.org/wiki/Public_good_(economics)

Αξίζει να διαβάσει κάποιος το παραπάνω λήμμα για τα δημόσια αγαθά.

Όταν είσαι τζαμπατζής(free-rider) υπάρχει ένα όφελος για την κοινωνία. Το όφελος από το να απολαμβάνεις τζάμπα πράγματα που σου αρέσουν.

Παράλληλα όμως υπάρχει ένα κόστος. Ο κίνδυνος, αν ξεπεράσει η ομάδα των free-riders ένα κρίσιμο μέγεθος, να πάψουν πλέον οι δημιουργοί να έχουν οικονομικό κίνητρο να προσφέρουν αυτό το αγαθό ή να το προσφέρουν σε πολύ μικρότερη ποσότητα και χειρότερη ποιότητα από αυτή που θα το πρόσφεραν χωρίς απώλειες εσόδων. Υπάρχουν όμως όπως προείπα(π.χ. Denuvo) τρόποι να ρεφάρουν οι δημιουργοί διατηρώντας ποσότητα και ποιότητα σε ικανοποιητικά επίπεδα. Ώστε να μένουν ευχαριστημένοι όλοι. Τζαμπατζήδες, μη τζαμπατζήδες και δημιουργοί.

Εγώ πιστεύω ότι σαν κοινωνία έχουμε πετύχει μια καλή ισορροπία.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Εσύ παρανομείς όχι εγώ. Δεν έχει καθρεφτάκι.

Στην απόφαση του αρείου πάγου, γράφει για ΚΛΟΠΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.

Πρόσεξε την λέξη. ΚΛΟΠΗ. :)

Γιατί πιστευείς ότι συνεχίζει και μετά το κλοπή και δεν σταματάει εκεί; Για να το διαφοροποιείσει από την κλοπή, γιατί δεν είναι κλοπή. Δεν ξέρω γιατί περιστρέφεσαι συνεχώς από κάτι αυτονόητο που και 5 χρόνο μπορεί να κατανοήσει. Το ότι ο άρειος πάγος χρησιμοποίησε misnomer για κάτι είναι όλο σου το επιχειρήμα. Σε άλλες χώρες χρησιμοποιούν copyright infringement για να χαρακτηρίσουν το ίδιο έγκλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Herald said:

Aν η απόφαση του αρείου πάγου δεν αναφέρει εισόδημα τότε τέλεια, συμφωνούμε. Δεν προστατεύει κανενός το εισόδημα ο άρειος πάγος από την πειρατεία λοιπόν γιατί η πειρατεία δεν σου μειώνει το εισόδημα. ΑΨΟΓΑ, συμφωνώ ;) 

Μην ανησυχείς είναι γενικό το πρόβλημα στο ιδεολογικό σπέκτρουμ του "τσαμπατζή". Δεν μπορούν να αντιληθφούν ότι από την ανθρώπινη δημιουργική διαδικασία γενιέται το εισόδημα και το κέρδος και ουχί από την εκμετάλευση. :)

2 minutes ago, Herald said:

Γιατί πιστευείς ότι συνεχίζει και μετά το κλοπή και δεν σταματάει εκεί; Για να το διαφοροποιείσει από την κλοπή, γιατί δεν είναι κλοπή. Δεν ξέρω γιατί περιστρέφεσαι συνεχώς από κάτι αυτονόητο που και 5 χρόνο μπορεί να κατανοήσει. Το ότι ο άρειος πάγος χρησιμοποίησε misnomer για κάτι είναι όλο σου το επιχειρήμα. Σε άλλες χώρες χρησιμοποιούν copyright infringement για να χαρακτηρίσουν το ίδιο έγκλημα

εννοείς να την ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΕΙ. Άλλες πιρουέτες; Εμείς εδώ στο ελλάντα έχουμε:

ΚΛΟΠΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ. Από την αρχή σου γράφουμε για κλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Προστατεύει αυτούς που δεδομένα το εισόδημά τους μειώνεται λόγο πειρατείας.

Μα αυτά ψάχνω. Τα δεδομένα που επικαλείσαι. Υπάρχουν τέτοια; Γιατί τα δεδομένα που έχω δεί εγώ, και οι βασικές αρχές οικονομικής θεωρίας μα λένε το ακριβώς αντίθετο. 

3 λεπτά πριν, Snoob είπε

Γιατί, πέρα από τα ιλαρά -και εντελώς θεωρητικά- παραδείγματα του "κατέβασα πειρατικά μια ταινία, δεν την είδα, ποιος ζημιώθηκε", η πραγματικότητα που επιχειρείς να προσπεράσεις με τέτοιες σοφιστίες είναι πως, η συντριπτική πλειοψηφία όσων κατεβάζουν πειρατικό υλικό, δεν περιορίζονται σε φαιδρά πειράματα, αλλά αποκτούν πρόσβαση σε υλικό που προέκυψε με κόπο και έξοδα, χωρίς να καταβάλουν κανένα αντίτιμο στο νόμιμο δημιουργό.

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ. Απέκτησα πρόσβαση σε υλικό που προέκυψε με κόπο αίμα δάκρυα και ιδρώτα και μετά το έσβησα χωρίς να το χρησιμοποιήσω, ποιός ζημιώθηκε; Επειδή έξυπνος φαίνεσαι, καταλαβαίνουμε και οι 2 μας γιατί δεν απαντάς στην ερώτηση ;) 

 

6 λεπτά πριν, Snoob είπε

Απλώνουν χέρι, γιατί μπορούν. Γιατί είναι εύκολο.

Ούτε γιατί "δεν έχουν", ούτε γιατί "δεν βλάπτουν κανέναν".

Συμφωνώ απόλυτα. Και γιατί είναι εύκολο, και γιατί μπορούν, και γιατί δεν βλάπτουν κανέναν. Αλλιώς θα κλέβανε και συντάξεις απο τις γιαγιάδες στα ATM. 

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

@Herald

https://en.wikipedia.org/wiki/Public_good_(economics)

Αξίζει να διαβάσει κάποιος το παραπάνω λήμμα για τα δημόσια αγαθά.

Όταν είσαι τζαμπατζής(free-rider) υπάρχει ένα όφελος για την κοινωνία. Το όφελος από το να απολαμβάνεις τζάμπα πράγματα που σου αρέσουν.

Παράλληλα όμως υπάρχει ένα κόστος. Ο κίνδυνος, αν ξεπεράσει η ομάδα των free-riders ένα κρίσιμο μέγεθος, να πάψουν πλέον οι δημιουργοί να έχουν οικονομικό κίνητρο να προσφέρουν αυτό το αγαθό ή να το προσφέρουν σε πολύ μικρότερη ποσότητα και χειρότερη ποιότητα από αυτή που θα το πρόσφεραν χωρίς απώλειες εσόδων. Υπάρχουν όμως όπως προείπα(π.χ. Denuvo) τρόποι να ρεφάρουν οι δημιουργοί διατηρώντας ποσότητα και ποιότητα σε ικανοποιητικά επίπεδα. Ώστε να μένουν ευχαριστημένοι όλοι. Τζαμπατζήδες, μη τζαμπατζήδες και δημιουργοί.

Εγώ πιστεύω ότι σαν κοινωνία έχουμε πετύχει μια καλή ισορροπία.

Εμένα η στάση μου πρός την πειρατεία άλλαξε άρδην όταν είδα τα παραδείγματα του cyberpunk (drm free game σπασμένο day 1 σε τορεντάδικα) να σπάει ρεκόρ πωλήσεων τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του, και το gta V (παιχνίδι 10 ετίας σχεδόν που έφτασε να κάνει και 5€) που έριξε το internet όταν μπήκε δωρεάν στο Epic store. Αυτά τα δύο παραδείγματα δεν συνάδουν καθόλου με τον ισχυρισμό ότι η πειρατεία μειώνει τις πωλήσεις.

Φυσικά μιλάμε συγκεκριμένα για τον τομέα του gaming που έχω κάποια εμπειρία, τώρα αν σε άλλους τομείς (πχ. μεταφράσεις που κάνει ο snoob) η πειρατεία έχει μόνο αρνητικό πρόσημο, δεκτόν - δεν γνωρίζω. Απλά το bottom line είναι ότι το blanket statement η πειρατεία κακή μαμου είναι απλά πέρα για πέρα λάθος. Το ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι βλαπτικό είναι δεδομένο. Το θέμα είναι πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις, γιατί από τα δεδομένα που εγώ γνωρίζω μιλάμε για καταστάσεις 1 στους 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Εμένα η στάση μου πρός την πειρατεία άλλαξε άρδην όταν είδα τα παραδείγματα του cyberpunk (drm free game σπασμένο day 1 σε τορεντάδικα) να σπάει ρεκόρ πωλήσεων τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του, και το gta V (παιχνίδι 10 ετίας σχεδόν που έφτασε να κάνει και 5€) που έριξε το internet όταν μπήκε δωρεάν στο Epic store. Αυτά τα δύο παραδείγματα δεν συνάδουν καθόλου με τον ισχυρισμό ότι η πειρατεία μειώνει τις πωλήσεις.

Φυσικά μιλάμε συγκεκριμένα για τον τομέα του gaming που έχω κάποια εμπειρία, τώρα αν σε άλλους τομείς (πχ. μεταφράσεις που κάνει ο snoob) η πειρατεία έχει μόνο αρνητικό πρόσημο, δεκτόν - δεν γνωρίζω. Απλά το bottom line είναι ότι το blanket statement η πειρατεία κακή μαμου είναι απλά πέρα για πέρα λάθος. Το ότι σε κάποιες περιπτώσεις είναι βλαπτικό είναι δεδομένο. Το θέμα είναι πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις, γιατί από τα δεδομένα που εγώ γνωρίζω μιλάμε για καταστάσεις 1 στους 100.

Υπάρχουν δύο ειδών πειρατές άσχετα με το αν έχουν ή δεν έχουν πολλά λεφτά.

Αυτοί που "σπάνε" γρήγορα. Σε αυτούς στοχεύει το Denuvo και απ'ότι φαίνεται αυξάνει μέχρι 20-30% τις πωλήσεις. Ούτε άσχημο, ούτε τίποτα θεαματικό.

Αυτοί που πεισμώνουν και αν ξέρουν ότι θα έχουν κάτι εντελώς free μέχρι και >6 μήνες από σήμερα , δεν υπάρχει περίπτωση να το πληρώσουν. Εδώ δεν γίνεται τίποτα.

υ.γ.: Ο τομέας του Snoob δεν ξέρω πόσο προσελκύει πειρατές. Γενικός κανόνας. Αν δεν υπάρχει δημοφιλία σε αυτό που κάνεις δεν υπάρχει και πειρατεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για την διανομή ανοιχτού λογισμικού και ελεύθερο. Σημασία έχει ότι όντως κάποια δεν μπορεί να πληρώσουν περιεχόμενο και λόγω της δοχείο θα μπορούσαν οι τιμές να ήταν περισσότερο προσθέσει και να μην κοιτάνε μόνο την κερδοφορία οι εταιρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Δεν ξέρω αν πιάνομαι σε αυτούς, ίσως για κάποιους ναι μιας και δεν κατεβάζω πειρατικά γενικά, αλλά δέχομαι να κάνω σύγκριση με έναν τυπικό Έλληνα πειρατή να δούμε ποιος έδωσε μεγαλύτερο ποσοστό του εισοδήματος του τα τελευταία χρόνια για software. :P

 

Για τι software όμως μιλάμε; Οι έρευνες είναι πάνω στο κομμάτι entertainment (δλδ ταινίες/μουσική)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, jmirko15 said:

Για τι software όμως μιλάμε; Οι έρευνες είναι πάνω στο κομμάτι entertainment (δλδ ταινίες/μουσική)

Παιχνίδια. 

Μουσική και ταινίες έχω συνδρομές οπότε δεν αγοράζω κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...