Προς το περιεχόμενο

Η τελευταία δοκιμή του Netflix κατά του διαμοιρασμού ενός λογαριασμού επιτρέπει στους χρήστες να "αγοράζουν" πρόσθετα σπίτια


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δεν πουλάνε απλά άδειες θέασης με διακύμανση τιμής, με τα ίδια όμως χαρακτηριστικά (4K και να έχουν τουλάχιστον 6 προφίλ); 

Ας πούμε 1 άδεια στα 4€, 2 στα 8€, 3 στα 11€ και 4 στα 14€. Να μπορεί ο άλλος να διαλέξει τι θέλει σύμφωνα με τις ανάγκες του και τα μέλη της οικογένειας του. Και να μην χρειάζεται να μοιράζεται κανένας τίποτα!

Αλλά έτσι τα περισσότερα σπίτια θα πήγαιναν στις 2 άδειες το πολύ, Γιατί δεν νομίζω η πλειοψηφία να χρειάζεται περισσότερες από δύο ταυτόχρονες θεάσεις μέσα σε ένα σπίτι. Αλλά για να έχεις 4Κ σου χρεώνουν 4 άδειες που οι περισσότεροι δεν τις χρησιμοποιούν και έτσι προφανώς κονομάνε περισσότερο! Αλλά σου λέει όχι, να μην δώσεις αλλού τις άδειες που δεν τις χρειάζεσαι μεν, αλλά εγώ στις χρεώνω με το ζόρι!

Μάλλον πρέπει να καταλάβουν ότι μου χρεώνουν ήδη 3€ επιπλέον για κάθε σπίτι!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα πω αν έχετε δίκιο ή άδικο στο σκεπτικό σας

Προσωπικά είμαι 50% νόμιμος 50% παράνομος στις επιλογές μου και χρησιμοποιώ τα πάντα ώστε να έχω το 100% περιεχόμενο που εγώ επιθυμώ.

Αλλά θα πρέπει να καταλάβετε ότι και εσείς αν ήσασταν το αφεντικό του (κάθε) NETFLIX θα κοιτάγατε ότι είναι καλύτερο για την εταιρεία σας η οποία θυμίζω ότι είναι επιχείρηση που έχει σκοπό το κέρδος δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα ούτε μη κερδοσκοπικός οργανισμός.

Άρα όταν υπάρχουν χρήστες/μέλη που πληρώνουν συνδρομή μαζί με άλλους (3) τρεις άσχετους που δεν έχουν σχέση με την οικογένεια/σπίτι τους να με συγχωρείτε αλλά καλά κάνει το (κάθε) NETFLIX να βάζει περιορισμούς το να το μοιράζεστε με την οικογένεια σας/σπίτι σας δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα.

Επίσης θυμίζω ότι κανένας δεν έβαλε το πιστόλι στον κρόταφο κανενός να επιλέξει να είναι συνδρομητής του (κάθε) NETFLIX.

Μην ξεχνάτε ότι η πίτα που λέγεται ταινίες/σειρές είναι μικρή και τα κέρδη μεγάλα άρα όλες οι πλατφόρμες (εταιρείες) που συμμετέχουν σε αυτή ο σκοπός τους είναι το κέρδος και θα κάνουν ότι είναι δυνατόν να το έχουν.

Μπορεί τώρα να φαίνεται κακό το NETFLIX αλλά δεν είναι αθώες και οι άλλες πλατφόρμες (εταιρείες) όπως η Disney+ ή Apple TV+ ή HBOmax κτλ...

Η επιλογή είναι καθαρά του χρήστη να επιλέξει τον νόμιμο τρόπο μέσω συνδρομής σε όποια πλατφόρμα επιθυμεί ή τον παράνομο τρόπο μέσω Downloading από ιστοσελίδες/τόρρεντ και λοιπές παράνομες υπηρεσίες.

Επίσης επειδή παρατήρησα ότι κάποιοι συνομιλητές μας (επειδή το ανάφεραν οι ίδιοι) ότι αγόρασαν συνδρομή μέσω της τουρκίας ή αργεντινής ή αλλού λόγω φτηνότερης τιμής μην νομίζετε επειδή χρησιμοποιήσατε VPN ότι η επιχείρηση/εταιρεία δεν γνωρίζει ότι είστε από την Ελλάδα ούτε φυσικά ότι δεν μπορεί εφόσον θέλει να σας μπλοκάρει τον λογαριασμό αν θέλει γιατί σύντομα θα διαπιστώσετε μια δυσάρεστη έκπληξη όπως την έχουν διαπιστώσει άλλοι...

Το κυριότερο κακό όμως που κάνετε είναι να μειώνεται την αγοραστική δύναμη της ελλάδας αγοράζοντας από άλλη χώρα συνδρομή και αυτό αργά ή γρήγορα θα έχει αντίθετα και αρνητικά αποτελέσματα που θα επιβαρύνουν όλους μας.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάλλον ανήκω στους ηλίθιους (για να μην πω τίποτα βαρύτερο) που έχω επιλέξει συνειδητά και για δικούς μου λόγους να μη μπω στο τριπ του διαμοιρασμού συνδρομής, ώστε να έχω 4 προφίλ, ένα για κάθε μέλος της οικογένειας. Χωρίς, βέβαια, να κατηγορώ όσους το κάνουν, αφού το Netflix μέχρι τώρα το επιτρέπει.

Ωστόσο, ακριβώς επειδή θεωρώ πανάκριβα τα 14 ευρώ για αυτό που παίρνω, επέλεγα μέχρι τώρα να κάνω περιστασιακές συνδρομές στο Netflix, που συνήθως ταυτίζονταν με τις διακοπές των σχολείων των παιδιών, δηλαδή αθροιστικά 3 μήνες το χρόνο. Όμως, μπορούσα αυτές τις συνδρομές να τις χρησιμοποιώ χωρίς περιορισμούς σε άλλες 2 γεωγραφικές περιοχές που επισκεπτόμαστε τακτικά. Τώρα, αν καταλαβαίνω καλά, θα καλούμαι να πληρώνω +3 ευρώ για κάθε έξτρα σπίτι. Σοβαρά;

Οπότε, καθώς με την έλευση του Disney+ θεωρώ ότι έχω καλύτερο περιεχόμενο για τα παιδιά μου (και όχι μόνο), και με μια συνδρομή Apple TV+ καλύπτονται πλήρως και τα ενδιαφέροντα τα δικά μου και της γυναίκας μου, ποιος ο λόγος πια να ξανακάνω συνδρομή στο Netflix με αυτούς τους όρους;

Από εδώ και πέρα λοιπόν, Netflix μια φορά στους 10 μήνες μόνο, ίσα για να μη χάνονται οι λίστες παρακολούθησης, και με το γνωστό τρόπο με τον οποίο μπορείς να έχεις 4Κ για μικρότερο χρονικό διάστημα (αντί για ένα μήνα) με 8 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πει κανείς ότι τα πάντα είναι σχετικά και θέμα γούστου. Όσες φορές είχα Νέτφλιξ από κωδικούς φίλων εννοείται ποτέ δεν τους αξιοποίησα, έβλεπα για κάνα δυο βδομάδες και μετά έκανα μήνες να ξανασχοληθώ. Το περιεχόμενο του απλά δεν... ίσως να φταίει και το ότι προτιμώ περισσότερο τις ταινίες βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Το κυριότερο κακό όμως που κάνετε είναι να μειώνεται την αγοραστική δύναμη της ελλάδας αγοράζοντας από άλλη χώρα συνδρομή και αυτό αργά ή γρήγορα θα έχει αντίθετα και αρνητικά αποτελέσματα που θα επιβαρύνουν όλους μας.

Μειώνετε η αγοραστική δύναμη της Ελλάδας αν πληρώνεις συνδρομή netflix σε άλλη χώρα για να σου στοιχίζει λιγότερο? Ε πως προκύπτει αυτό όταν η netflix όπως και όλες οι άλλες συνδρομητικές δεν έχουν καν γραφεία στην χώρα, άρα δεν αποδίδουν το ελάχιστο σε φόρο στην χώρα ...! Για να καταλάβω δλδ.
Γιατί εγώ αλλιώ το καταλαβαίνω ... αυξάνεται η αγοραστική δύναμη της χωρας όταν κάποια χρήματα ανακυκλώνονται στην ελληνική αγόρα και όχι σε προιόντα εκτός της χώρας.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, gthe είπε

Μειώνετε η αγοραστική δύναμη της Ελλάδας αν πληρώνεις συνδρομή netflix σε άλλη χώρα για να σου στοιχίζει λιγότερο? Ε πως προκύπτει αυτό όταν η netflix όπως και όλες οι άλλες συνδρομητικές δεν έχουν καν γραφεία στην χώρα, άρα δεν αποδίδουν το ελάχιστο σε φόρο στην χώρα ...! Για να καταλάβω δλδ.
Γιατί εγώ αλλιώ το καταλαβαίνω ... αυξάνεται η αγοραστική δύναμη της χωρας όταν κάποια χρήματα ανακυκλώνονται στην ελληνική αγόρα και όχι σε προιόντα εκτός της χώρας.

Ναι μειώνεται αν σου φαίνεται περίεργο αυτό

Μην ανησυχείς σε λίγο θα καταλάβεις το πως και το γιατί

Δεν μπορώ να σε κάνω να καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι ίδιοι δεν διαφήμιζαν με έξυπνα λογοπαίγνια πριν από χρόνια το sharing is caring στα σοσιαλ τους ; Τότε υπήρχε άνοδος συνδρομητών και Πχι ανταγωνισμός , τώρα εσφιξαν  τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2022 στις 6:12 ΜΜ, johnfree είπε

και αμα συνδέεσαι με δεδομενα πως θα το καταλαβει?!?!?

εχουν να γινουν πολλα παρατραγουδα στην ιστορια...

Νομίζω δεν το καταλαβαίνει εκτός και αν κάνει κάνα κουλό και σου λέει πχ για Ελλάδα μόνο wifi..λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 21/7/2022 στις 11:07 ΠΜ, teo1966 είπε

Αυτοί που τα σκέφτονται αυτά πληρώνονται κιόλας?? Μιλάμε για μεγάλα μυαλά έτοιμα να εκραγούν από την πολλή σοφία 

Μάλλον πληρώνονται αυτοί που τα σκέφτονται

Αν τώρα κανείς άλλος έχει καλύτερες ιδέες για τις πλατφόρμες ελεύθερα μπορεί να στείλει βιογραφικό που ξέρετε μπορεί να γίνει ο επόμενος manager.

Εγώ πάντως πληρώνω συνδρομή κανονικά στις πλατφόρμες και για να ολοκληρώσω το πακέτο ταινίες/σειρές χρησιμοποιώ και τον "θείο" από το εξωτερικό έτσι έχω το περιεχόμενο που εγώ θέλω/γουστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...