Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ FTTH


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, NickTG said:

Εγώ πάντως δέχομαι να έρθει και έτσι στην περιοχή μας και ας πέσουν όλα αν πέσει μια κολώνα. 

Ούτε λόγος.

Ακούγεται ότι θα τις χρησιμοποιήσει η Nova-Wind και μάλλον η Inalan. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή βλέπω σκαψίματα για υπόγεια οπτική ίνα, μου φαίνεται λίγο "τρεις λαλούν και δυο χορεύουν" η χάραξη.

Καταλαβαίνω ότι προφανώς έχει γίνει η σχετική μελέτη. Ή ότι ίσως να μην προβλέπεται ξανά σκάψιμο (είναι όλα τεσταρισμένα και τέλεια :P). Αλλά θα περίμενα τα αυλάκια που φτιάχνουν για το καλώδιο να έχουν μία πιο "αυστηρή" χάραξη. Πιο καθαρές ευθείες και παραλληλισμό με το πεζοδρόμιο και τις γωνίες.

Αυτό που έβλεπα πριν κάνα μήνα σε περιοχές του Π.Φαλήρου μου τσάκιζε τον...ψυχαναγκασμό μου. Πότε 30cm από το πεζοδρόμιο, πότε 60, πότε κλειστή στροφή στη γωνία, πότε ανοιχτή και διάφορα άλλα. Σε κάποιες δε περιπτώσεις μη μόνιμα εμπόδια (πχ παρατημένο αυτοκίνητο) επηρέαζε την πορεία. Έτσι, για να σπάσει η ρουτίνα της ευθείας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Πάντως, επειδή βλέπω σκαψίματα για υπόγεια οπτική ίνα, μου φαίνεται λίγο "τρεις λαλούν και δυο χορεύουν" η χάραξη.

Καταλαβαίνω ότι προφανώς έχει γίνει η σχετική μελέτη. Ή ότι ίσως να μην προβλέπεται ξανά σκάψιμο (είναι όλα τεσταρισμένα και τέλεια :P). Αλλά θα περίμενα τα αυλάκια που φτιάχνουν για το καλώδιο να έχουν μία πιο "αυστηρή" χάραξη. Πιο καθαρές ευθείες και παραλληλισμό με το πεζοδρόμιο και τις γωνίες.

Αυτό που έβλεπα πριν κάνα μήνα σε περιοχές του Π.Φαλήρου μου τσάκιζε τον...ψυχαναγκασμό μου. Πότε 30cm από το πεζοδρόμιο, πότε 60, πότε κλειστή στροφή στη γωνία, πότε ανοιχτή και διάφορα άλλα. Σε κάποιες δε περιπτώσεις μη μόνιμα εμπόδια (πχ παρατημένο αυτοκίνητο) επηρέαζε την πορεία. Έτσι, για να σπάσει η ρουτίνα της ευθείας :)

Αυτο θα γινόταν αν όλα τα άλλα,νερό καλώδια αποχετευση κλπ ,ήταν βαλμένα σωστά και με σχέδιο.Αφου τα έχουν βαλει όπως να είναι .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαθετε ποτε θα γινει οποιαδηποτε υπογειοποιηση, καλο ειναι να παρακολουθειτε ποτε θα γινει νεα ασφαλτοστρωση στον Χ δρομο. Αφου ασφαλτοστρωθει και γινει ολοισιος και ολοκαινουριος, μετα απο λιγο καιρο θα τον ξανασκαψουν για να υπογειοποιησουν, ετσι παει συνηθως. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
21 hours ago, tasvar said:

Στο Δρόμο μου έβαλαν και φρεάτια και "καμπίνες" 'η 'οπως λ΄ργονται.

Πιο χρήσιμο θα ήταν να έλεγες ότι σε κάποιες οδούς είδες καμπίνες πχ στην Χ, παρά να γράψεις "στην δικιά μου" που λογικά μετά δεν θα θες να την αναφέρεις. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2022 στις 6:37 ΜΜ, haris_216 είπε

Σε κάποιες δε περιπτώσεις μη μόνιμα εμπόδια (πχ παρατημένο αυτοκίνητο) επηρέαζε την πορεία.

Καλά μωρέ, γερανοί δεν υπάρχουν; :P 

Πάντε το 5 μέτρα πιο 'κει και ξαναφέρτε το μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Πιο χρήσιμο θα ήταν να έλεγες ότι σε κάποιες οδούς είδες καμπίνες πχ στην Χ, παρά να γράψεις "στην δικιά μου" που λογικά μετά δεν θα θες να την αναφέρεις. 😛

Στο Περιστέρι στη Χρυσούπολη στην οδό Δραγούμη. 

 

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Εν τω μεταξύ άλλο πράγμα το φρεάτιο άλλο η καμπίνα .

Ναι. Εχουν σκάψει και το δρόμο και έβαλαν φρεάτιο και στο πεζοδρόμιο ακριβώς δίπλα έβαλαν καμπίνα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/07/2022 at 11:44, kazakosc said:

Ξέρει κάποιος να μας πει τι ακριβός είναι αυτό που βάλανε στην κολόνα της ΔΕΗ?

295355115_1062935941068377_2186634177450940576_n.jpg

295471061_599748921592019_5864043219608785685_n.jpg

δεν ειναι μηχανημα.στεγανο κουτι οπτικων ινων.παθητικος εξοπλισμος

απεξω

newImage00005.jpg

απομεσα χωρις τα  tray των οπτικων ινων

poulinos2013000012.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα πέτυχα τεχνικό στην καμπίνα ο οποίος τερμάτιζε τις οπτικές ίνες. 

Ρώτησα και μου είπε πως περίπου σε 3-4 μήνες θα αρχίσει να δίνει η ΔΕΗ ίντερνετ στην περιοχή μου. (Περιστέρι).

ΔΕΗ.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, tasvar said:

Σήμερα πέτυχα τεχνικό στην καμπίνα ο οποίος τερμάτιζε τις οπτικές ίνες. 

Ρώτησα και μου είπε πως περίπου σε 3-4 μήνες θα αρχίσει να δίνει η ΔΕΗ ίντερνετ στην περιοχή μου. (Περιστέρι).

ΔΕΗ.jpg

αν περαστουν απο κολωνα σε κολωνα δηλαδη μαζι με τα ρευματα ειναι πολυ ευκολο να καλυψεις μια περιοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

αν περαστουν απο κολωνα σε κολωνα δηλαδη μαζι με τα ρευματα ειναι πολυ ευκολο να καλυψεις μια περιοχη.

Ναι. Τα περνάνε σε ένα συρματόσχοινο σε απόσταση 60 εκατοστά περίπου από του ρεύματος. Καταληγουν στην άκρη του τετραγώνου σε φρεάτιο στο δρόμο και μετά μάλλον στην καμπίνα παραπάνω. Σε κάθε κολώνα έχει το μαύρο κουτί, τον διακλαδωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, tasvar said:

Ναι. Τα περνάνε σε ένα συρματόσχοινο σε απόσταση 60 εκατοστά περίπου από του ρεύματος. Καταληγουν στην άκρη του τετραγώνου σε φρεάτιο στο δρόμο και μετά μάλλον στην καμπίνα παραπάνω. Σε κάθε κολώνα έχει το μαύρο κουτί, τον διακλαδωτή.

Λογικα στην καμπινα θα πηγαινουν πολλα καλωδια. τα μαυρα κουτια πιο πανω ειναι που μπορεις να ενωσεις εκει μεσα πολλαπλα καλωδια.δηλαδη απο ενα να στειλεις σε πολλα σπιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...