Προς το περιεχόμενο

[ΕΡΩΤΗΣΗ]Πρωτεϊνη


BaggelhsKeras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους σας.

Έχω μία γρήγορη ερώτηση, που έχει μεγάλη σημασία για εμένα.

Έχω 4 μέρες που ξεκίνησα την πρωτεϊνη Hyper Mass της Biotech. Δεν γυμνάζομαι, πέρα του λίγου μονόζυγου στο σπίτι. Το θέμα είναι πως φεύγω το πρωί για δουλειά, και δεν μπορώ να φάω πρωϊνό, οπότε κατευθείαν τρώω το μεσημέρι που σχολάω. Την πήρα καθαρά και μόνο λόγου του πρωϊνού, για συμπλήρωση θερμίδων αντί να πίνω καφέ. 
Η ερώτηση είναι, τι θα μου προσφέρει και τι όχι.. Είναι κακό που προτίμησα ένα ρόφημα από το να πίνω απλά έναν καφέ το πρωί μέχρι το μεσημέρι που θα φάω? 
Για πρωϊνό δεν γίνετε να φάω, διότι δουλεύω 5 το πρωί, και στα ενδιάμεσα της ημέρας, δεν μπορώ να βάλω μπουκιά μέχρι το μεσημέρι.

Είμαι 1,78, 67 κιλά. 30 χρονών. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρωτεινες "ογκου" = πεταμενα λεφτα. Συνηθως βαζουν ενα σκασμο ζαχαρη μεσα για να αυξησουν υδατανθρακες και θερμιδες. Αυτο ισχυει και με την hyper mass που ειναι τιγκα στα ζαχαρα.  Επιπλεον εχει κρεατινη που δε τη χρειαζεσαι εαν κανεις απλα μονοζυγο. Φροντισε να πινεις αρκετο νερο μεσα στην μερα για να υποστηριξεις την προσληψη κρεατινης.

Κατα τ'αλλα μπορεις μονος σου να κανεις πολυ καλυτερο, καθαροτερο, υγιεινοτερο και φθηνοτερο αντιστοιχο ροφημα πχ με γαλα, καθαρη πρωτεινη και βρωμη.

Βεβαια τωρα που την αγορασες δε μπορεις να την πεταξεις αρα τα παραπανω ειναι για την επομενη φορα που θα ψαχτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος ο λόγος να παίρνεις τέτοιου είδους πρωτείνες εφόσον δεν κάνεις κάποια γυμναστική  αύξησης όγκου;

Καλύτερα πάρε ένα γιαουρτάκι extra protein για πρωινό ή κανονικό γάλα.

Πρέπει να τρως κανονικό πρωινό έστω και στις 5 παρά που ξυπνάς.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρωτεϊνες όγκου είναι τίγκα στους υδατάνθρακες και ζάχαρη. Καλύτερα προτίμησε μια καθαρή, από την στιγμή κιόλας που κάνεις απλά χαλαρή γυμναστική.

Μπορείς άνετα πάντως το πρωί να πιεις μια καθαρή whey πρωτεϊνη σε ένα ποτήρι γάλα και μπανάνα αφού έχεις θέμα με το πρωινό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φάε ή πάρε στην δουλειά ένα αβγό βραστό. Ένα γιαούρτι με πρωτεΐνη (υπάρχουν τα γνωστά που διαφημίζουν). Πάρε στην δουλειά δύο τρία αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια, σταφίδες μαύρες, ένα ξερό σύκο (σε μία χαρτοπετσέτα χωράνε όλα). Πίνε νερό άφθονο. 

Το πρωί πριν φύγεις 5 λεπτά θέλει για ένα μπολ με άπαχο γάλα και λίγη βρώμη. 

Φαγητό όταν μπορείς και όσο σπιτικό γίνεται. 

Πάρε κάποιες μέρες μία μπανάνα, ένα πράσινο ξινό μύλο, ή κάποιο φρούτο εποχής πχ τώρα ένα ροδάκινο, βερίκοκο κτλ. 

Με αυτά θα είσαι γερός και δυνατός. 

Μακριά από σκόνες, πρωτεΐνες και λοιπά. 

Αλάτι και ζάχαρη = κίνδυνος - θάνατος. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Πρωτεϊνες όγκου" είναι χαζός ορισμός, απόρω ποιος το μετέφρασε πρώτος. 

Αυτό που παίρνεις είναι μια μίξη ζαχάρων, πρωτεινης και κρεατίνης. Για σένα που δε γυμνάζεσαι κιόλας, απλά σου προσφέρει κάποιες χαμηλής ποιότητας θερμίδες και σου εξοικονομεί χρόνο. Το σκεπτικό σου καλο είναι, οι υγρές θερμίδες είναι εύκολη λύση όταν δε μπορείς να φας κανονικό πρωινό Η υλοποίηση ήταν κακή όμως, καθώς οι "πρωτείνες όγκου" αποτελούνται από ένα μάτσο σκατά. Η ενναλακτική σου είναι να φτιάξεις δικά σου ροφήματα που να περιέχουν τις ίδιες θερμίδες, πχ πέτα στο μπλέντερ γάλα, φυστικοβούτυρο και μια μπανάνα. Θα βρεις άπειρες εναλλακτικές συνταγές ονλάιν, μπορείς να πειραματιστείς μέχρι να βρεις ποια σου ταιριάζει. Αν το ζήτημα του χρόνου είναι σημαντικό, μπορείς να το ετοιμάζεις και απο το πρηγούμενο βράδυ.

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν μπορείς να φας πρωινό, άρχισε να τρως καλό βραδινό και να γυμνάζεσαι και άσε τις πρωτεΐνες για την ώρα (κράτα τη σφραγισμένη και την ανοίγεις αργότερα). Αν δεν έχεις σκοπό να γυμναστείς, δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλεις κιλά (είσαι μια χαρά), καθώς το 70-80% θα είναι λίπος. Τα συμπληρώματα έχουν νόημα για αυτούς που κάνουν bodybuilding και δεν μπορούν να ετοιμάσουν 4-5 γεύματα τη μέρα (από άποψη χρόνου/κόστους) καθώς και για αρχάριους που ξεκινάνε να γυμνάζονται ως υπέρβαροι/παχύσαρκοι και αντικαθιστούν ένα γεύμα με συμπλήρωμα πρωτεΐνης που έχει πολύ λιγότερες θερμίδες. Για τους αδύνατους δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2022 στις 10:38 ΠΜ, BaggelhsKeras είπε

Καλημέρα σε όλους σας.

Έχω μία γρήγορη ερώτηση, που έχει μεγάλη σημασία για εμένα.

Έχω 4 μέρες που ξεκίνησα την πρωτεϊνη Hyper Mass της Biotech. Δεν γυμνάζομαι, πέρα του λίγου μονόζυγου στο σπίτι. Το θέμα είναι πως φεύγω το πρωί για δουλειά, και δεν μπορώ να φάω πρωϊνό, οπότε κατευθείαν τρώω το μεσημέρι που σχολάω. Την πήρα καθαρά και μόνο λόγου του πρωϊνού, για συμπλήρωση θερμίδων αντί να πίνω καφέ. 
Η ερώτηση είναι, τι θα μου προσφέρει και τι όχι.. Είναι κακό που προτίμησα ένα ρόφημα από το να πίνω απλά έναν καφέ το πρωί μέχρι το μεσημέρι που θα φάω? 
Για πρωϊνό δεν γίνετε να φάω, διότι δουλεύω 5 το πρωί, και στα ενδιάμεσα της ημέρας, δεν μπορώ να βάλω μπουκιά μέχρι το μεσημέρι.

Είμαι 1,78, 67 κιλά. 30 χρονών. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

εχεις μπλεχτει καπου.

ακομη κ χειρουργος η διασωστης αν ησουν, αν εσωζες ζωες, δεν θα επρεπε ποτε να μην εχεις χρονο να φας πρωινο, εστω 15!λεπτα στη δουλεια 2,3 φορες, ακομη κ στη φυλακη αν ησουν κ στο στρατο.

πρεπει να οργανωσεις καλυτερα το χρονο σου 

αν κανεις κατι πολυ σημαντικο, αυτο ειναι παραπανισιος λογος για να τρως καλα, στη διαρκεια της δουλειας.

αν σε κηνυγανε να μην κανεις διαλειμμα κλπ, βρες τροπο να τους ριξεις ακυρο στη μαπα κ να σου λενε ευχαριστουμε πολυ εχεις δικιο 

το φαγητο ειναι πολυ σημαντικο, δεν μπορεις να καψεις την υγεια σου για ενα μεροκαματο

δεν μπορει να τρωμε γαριδακια κ μια μπανανα με 2 αβγα για να μην κανουμε διαλειμμα 15 κ 15 λεπτα..

αμα σου απαγορευουν να φας κατα τη διαρκεια της δουλειας ειναι απλα μαλακές

φτιαξε υγιεινα σαντουιτς κ να τα τρως οποτε θες μπροστα στη μαπα τους να πανε να μαθουν να τρωνε κ αυτοι σωστα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

δεν θα επρεπε ποτε να μην εχεις χρονο να φας πρωινο

Ποιός το λέει? Το πρωινό είναι ένα παπατζιλίκι που το εφηύραν οι βρετανοί για να έχουν δικαιολογία να πιουν τσάι.

Εγώ έχω να φάω πρωινό 4 χρόνια. Πρώτο γεύμα στις 2 το μεσημέρι. Σε σχέση με πριν 4 χρόνια είμαι +10 με 13 κιλά κυρίως μυικά και πολύ λιγότερο λίπος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nabuko είπε

Ποιός το λέει? Το πρωινό είναι ένα παπατζιλίκι που το εφηύραν οι βρετανοί για να έχουν δικαιολογία να πιουν τσάι.

Εγώ έχω να φάω πρωινό 4 χρόνια. Πρώτο γεύμα στις 2 το μεσημέρι. Σε σχέση με πριν 4 χρόνια είμαι +10 με 13 κιλά κυρίως μυικά και πολύ λιγότερο λίπος. 

το να βγαλει καποιος 8,10ωρες δουλεια χωρις να χρειαστει να φαει ειναι μεγαλη εξαιρεση κ υποθετει πχ οτι θα δουλευει γραφειο η καθιστος παρα πολυ, γιατι αν κανει πχ ορθοστασια , 4,5 ωρες, βαδιση 1ωρα στο 8ωρο νηστικος ελα να μου πεις αν γινεται ευκολα η αμα θα φαει 1, 2 διπλα μακ κ 2 καπουτσινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stefanos683 είπε

το να βγαλει καποιος 8,10ωρες δουλεια χωρις να χρειαστει να φαει ειναι μεγαλη εξαιρεση κ υποθετει πχ οτι θα δουλευει γραφειο η καθιστος παρα πολυ, γιατι αν κανει πχ ορθοστασια , 4,5 ωρες, βαδιση 1ωρα στο 8ωρο νηστικος ελα να μου πεις αν γινεται ευκολα 

Γίνεται. Το εύκολα ή δύσκολα εξαρτάται από τη θέληση του καθενός.

Όταν ξεκίνησα τη διαλειμματική δυσκολεύτηκα λίγο στην αρχή αλλά συνήθισα σχετικά εύκολα και τώρα δεν την αλλάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...