Προς το περιεχόμενο

Google: Η Gen Z προτιμά να πραγματοποιεί μέρος των αναζητήσεων της στο TikTok και το Instagram


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 PC setup με διαφορετικη IP και λογαριασμο email και ενα κινητο δικο μου και εμεις εκπαιδευσαμε τον αλγοριθμο να δειχνει αυτα που δειχνει .. Ναι αυτο θα ειναι και οχι το TikTok δεν ειναι η αποθεωση της αποχαυνωσης.. Θα κατσω να βλεπω καθημερινα content με αστειο υλικο και μικρα ευπεπτα βιντεακια γιατι ολοκληρη εκπομπη π.χ δεν μπορω να δω βαριεμαι και χανομαι ή να πιασω ενα βιβλιο στην τελικη για να εκπαιδευσω τον αλγοριθμο να μου δειχνει αστρονιο και πραγματα που θελω. Που και παλι τα δικα του θα δειχνει μετα απο ενα δυο βιντεακια αλλα οκ..Ναι αυτο θα κανω

Το ΤικΤοκ μεσο ενημερωσης και εκμαθησης, οταν υπαρχει twitter,ψηφιακες εγκλυκλοπαιδειες,reddit εστω, youtube  ναι οκ ενταξει το πιασαμε το νοημα.. Trending φαση οποτε ολα καλα θα αλλαξουν τα κοζια παλι οποτε εδω θα ειμαστε να δουμε.. Για το ιντερνετ μιλαμε οι creators οπου φυσαει ο ανεμος πανε ουτως ή αλλως.. Αντε καλη συνεχεια γιατι πολυ ασχοληθηκαμε με αυτη τη γελοιοτητα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω ιδέα τί ακριβώς μπορεί να αναζητήσει κάποιος στο tikitaka αλλά ξέρω ότι το τσουβάλιασμα και ο δογματισμός είναι άσχημα πράγμα. Σε κάθε γενιά θα βρεις άτομα σωστά και... κοπρίτες. 

Ούτε οι 40άρηδες φταίνε που φτάσαμε εδώ (lol, οι σημερινοί 40άρηδες άρχισαν να ψηφίζουν μετά το 2000, πότε πρόλαβαν να καταστρέψουν τον πλανήτη), ούτε οι 18άρηδες είναι περίεργοι. Υπάρχουν ένα σωρό παιδιά μορφωμένα, με αξίες, αρπάζουν ευκαιρίες να αθληθούν. Ίσως να μην μεγάλωσαν παίζοντας στις γειτονιές όπως οι παλιότεροι αλλά νομίζω ότι το φαινόμενο της αποβλάκωσης είναι γενικό, δεν αφορά μόνο τα μικρά παιδιά.

Κάντε μια βόλτα έξω από καφετέριες και θα δείτε ένα σωρό άτομα κάθε ηλικίας να κάθονται σα ζωντανά πάνω από τα κινητά, ούτε μεταξύ τους δεν μιλάνε... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Δεν έχω ιδέα τί ακριβώς μπορεί να αναζητήσει κάποιος στο tikitaka αλλά ξέρω ότι το τσουβάλιασμα και ο δογματισμός είναι άσχημα πράγμα. Σε κάθε γενιά θα βρεις άτομα σωστά και... κοπρίτες. 

Ούτε οι 40άρηδες φταίνε που φτάσαμε εδώ (lol, οι σημερινοί 40άρηδες άρχισαν να ψηφίζουν μετά το 2000, πότε πρόλαβαν να καταστρέψουν τον πλανήτη), ούτε οι 18άρηδες είναι περίεργοι. Υπάρχουν ένα σωρό παιδιά μορφωμένα, με αξίες, αρπάζουν ευκαιρίες να αθληθούν. Ίσως να μην μεγάλωσαν παίζοντας στις γειτονιές όπως οι παλιότεροι αλλά νομίζω ότι το φαινόμενο της αποβλάκωσης είναι γενικό, δεν αφορά μόνο τα μικρά παιδιά.

Κάντε μια βόλτα έξω από καφετέριες και θα δείτε ένα σωρό άτομα κάθε ηλικίας να κάθονται σα ζωντανά πάνω από τα κινητά, ούτε μεταξύ τους δεν μιλάνε... 

Γενικός ο κόσμος πρέπει να βγάλει το αγγούρι από τον πισινό του και να σταματήσει να παθιάζεται με ανούσια πράγματα. Καμια γενιά δεν είναι αποξενωμένη από την άλλη, ούτε γίνεται να δείχνουμε με το δάχτυλο και να κατηγορούμαι μια τεραστια μερίδα του πληθυσμού με πάθος φανατικού ομάδας ποδοσφαίρου για όλα τα δεινα του κόσμου. Η μαλακίες της τωρινής γενιάς είναι οι αποτυχίες τον προηγουμενων. 

Αλλα βλέπεις ότι όταν ο άλλος έχει αντίθετη άποψη, εδω πέρα βρίζουν μάνες, ο άλλος μονο το λιώσιμο τον πάγων δεν χρέωσε τους millenials(GenY) και περιμένουν κιόλας να τους πάρεις στα σοβαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«με τη Google να επιθυμεί να παρουσιάσει κάτι αντίστοιχο» 

Η google δεν εχει βαρεθει να τρωει τα μουτρα της οταν επιχειρει να χτυπησει σοσιαλ πλατφορμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχω όρεξη να διαβάσω όλα τα μυνηματα, είναι και Κυριακή, καταλαβαίνετε…

το μόνο που θα ήθελα να σας θυμίσω ότι

α) συμπεράσματα για μια γενιά δεν βγάζεις στην αρχή της, όταν είναι στην εφηβεία δηλαδή, αλλά όταν αντικατασταθεί από την επόμενη…

&


β) αν κάποιος έχει ευθύνη είναι αυτός που την μεγάλωσε, κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν φυτρώνουν οι γενιές…

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα καταλήξει αυτή η γενιά "εξυπνότερη ή όχι".
Αυτό που παρατηρώ ως "και" καθηγητής τα τελευταία χρόνια είναι ότι οι επιδόσεις των μαθητών κατά μέσο όρο χειροτερεύουν.

Όταν λέων επιδόσεις εννοώ τη νοοτροπία, το ενδιαφέρον για ενασχόληση και εκμάθηση, την ευστροφία κτλ.

Δυστυχώς ή ευτυχώς από προσωπική εμπειρία τα παιδιά που ασχολούνται λιγότερο (όχι καθόλου) με τικ τοκ κτλ είναι συνήθως πιο εύστροφα και έχουν μεγαλύτερες δεξιότητες.

Αυτό είναι απόλυτα λογικό αν σκεφτεί κάποιος τι άλλες δραστηριότητες θα μπορούσε να κάνει ένα παιδί από το να σκρολλάρει και να βλέπει video χαζομάρας (υπάρχουν και εξαιρέσεις) 5 δευτερολέπτων.

Επίσης επειδή διάβασα και μερικά τέτοια σχόλια παραπάνω.. Δεν λέω ότι θα βγάλουν λίγα λεφτά κτλ. Μας έχει μάθει η κοινωνία να λέμε θέλω λεφτά.

Ακούω παιδιά να λένε πωπω να γίνω τραπερ να βγάλω απειρα λεφτά και σου λένε ως παράδειγμα έναν τράπερ που έχει μυαλό 5χρονου.

Ας είμαι "χαζός" και ας έχω λεφτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα αστειο μιλατε για γενιες και τσακωνεστε, φανταζομαι το ξερετε οτι η ηλικια δεν ειναι κατι σταθερο ετσι ? Σημερα εισαι 20 αυριο εισαι 50 μεθαυριο εισαι κάσα. Καποιος που γραφει οτι τοτε ηταν καλυτερα γιατι δεν ηταν χαζοι και μπλα μπλα μπλα το ιδιο χαζο σε ελεγαν τοτε οι μεγαλυτεροι , καποιος που γραφει φταινε οι μεγαλυτεροι,κατσε αραξε φιλε γιατι και εσυ δεν θα εισαι 20 για παντα θα φτασεις στην ηλικια του και τοτε θα δεις αν θα κανεις τι ιδιες παπαριες. Οσο για το τικ-τοκ οτι ειναι ο ορισμος της βλακειας ειναι δεδομενο οπως το ιδιο ειναι ολα τα social media (insta,fb,snapchat). Εμενα προσωπικα μου αρεσει και βλεπω αρκετα αστεια κλιπακια αλλα ετσι παει και ο αλγοριθμος αμα βλεπεις κωλους ,κωλους θα σου πεταει. Χαλαρωστε λιγο οι πιτσιρικαδες και χαλαρωστε λιγο και οι μεγαλυτεροι το θεμα δεν ειναι ποσο χρονον εισαι και ποια εφαρμογη χρησιμοποιεις αλλα το ποσο μαλ@κας εισαι και αυτο δεν εχει ηλικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, AtiX είπε

β) αν κάποιος έχει ευθύνη είναι αυτός που την μεγάλωσε, κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν φυτρώνουν οι γενιές…

Σε μεγαλωσαν οι γονεις σου? Μεγαλωσες στο σχολειο σου? σε μεγαλωσε η τηλεοραση σου? σε μεγαλωσε το περιβαλλον σου? μηπως σε μεγαλωσαν πολιτικες επιλογες? Μηπως μεγαλωσες εσυ ο ιδιος με τις επιλογες που τελικα εκανες μονος σου? Για πες να μαθουμε κι εμεις.. 
Αμα δεν χρησιμοποιουν τα παιδια τετοιες πλατφορμες νιωθουν κοινωνικα αποκλεισμενα με αντιστοιχο τροπο πριν απο 50 χρονια αν δεν επαιζες μπαλα ή πριν 15 χρονια αν δεν ειχες υπολογιστη κλπ

Επεξ/σία από gemistass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

24 λεπτά πριν, gemistass είπε

Σε μεγαλωσαν οι γονεις σου? Μεγαλωσες στο σχολειο σου? σε μεγαλωσε η τηλεοραση σου? σε μεγαλωσε το περιβαλλον σου? μηπως σε μεγαλωσαν πολιτικες επιλογες? Μηπως μεγαλωσες εσυ ο ιδιος με τις επιλογες που τελικα εκανες μονος σου? Για πες να μαθουμε κι εμεις.. 
Αμα δεν χρησιμοποιουν τα παιδια τετοιες πλατφορμες νιωθουν κοινωνικα αποκλεισμενα με αντιστοιχο τροπο πριν απο 50 χρονια αν δεν επαιζες μπαλα ή πριν 15 χρονια αν δεν ειχες υπολογιστη κλπ

Βαζω στοίχημα αυτά που έγραψα εγώ θα γράψεις για την επόμενη γενιά, σε αντίστοιχο θέμα του insomnia…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, C1oud είπε

Αυτό που παρατηρώ ως "και" καθηγητής τα τελευταία χρόνια είναι ότι οι επιδόσεις των μαθητών κατά μέσο όρο χειροτερεύουν.

 

Μηπως εχεις παρατηρησει αν οι καθηγητες, οι γνωσεις τους και οι τροποι διδασκαλιας που χρησιμοποιουν βελτιωθηκαν; Αν εκαναν το μαθημα πιο ενδιαφερον εκτος του να διαβαζουν μεσα απο ενα βιβλιο;

Γιατι εγω ως ανθρωπος που η δουλεια μου ειναι γυρω απο την θετικη επιστημη βρισκω παρα πολυ κοσμο να βλεπει βιντεακια στο utube απο Ελληνες καθηγητες - δασκαλους - επιστημονες πανω σε διαφορα θεματα θετικων επιστημων με πολλα δεκαδες χιλιαδες views και τα μισα σχολια απο κατω ειναι "αν σε ειχα καθηγητη θα ειχα καταλαβει το ταδε και το ταδε..." , "αν ησουν στην ταξη..." κτλπ κτλπ.

Και αναρωτιεμαι γιατι οι νεοτεροι καθηγητες διατηρουν τους τροπους των παλιων; Γιατι δεν κανουν κατι να δημιουργησουν ενα ενδιαφερον στους νεους ανθρωπους και απλα ασχολουνται με τα 2-3 παιδια που συμμετεχουν και τους υπολοιπους τους παρατανε στην ησυχια τους; 

ΥΓ: Το σχολιο ειναι γενικο και οχι προσωπικο, ουτε ξερω την δουλεια σου ουτε τιποτα για σενα. Απλα εφοσον εισαι καθηγητης ίσως εχεις δει και εσυ κατι αντιστοιχο ή μπορεις να μας διαφωτισεις καπως στο συγκεκριμενο θεμα. Ή ακομα καλυτερα σου δινω και μια διαφορετικη πτυχη του προβληματος που δεν ειχες σκεφτει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/07/2022 at 09:05, toylis said:

εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι το iq των ανθρωπων πεφτει συνεχεια. Οπως το περιγραφαν στο idiocracy την ταινια.. αυτες οι εφαρμογες που βλεπεις 800.000 βιντεο που προβαλουν γελοιους να κλανουν σε αλλους διπλα, χαζομαρες αλλες, σιγουρα βοηθανε προς αυτη την κατευθυνση.. ο πατερας μου το 1960 ειχε παρει μια μερσεντες και ειχε μεσα στο βιβλιο πως να κανει ρυθμιση τις βαλβιδες του αυτοκινητου, τωρα εχει οδηγιες μην βαλετε στον ποπο σας την αντλια βενζινης!!!

Τις έχει γιατί πήγαινε η γενιά του πατέρα σου και τα έκανε και στη συνέχεια ζητούσαν αποζημιώσεις. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

 

Βαζω στοίχημα αυτά που έγραψα εγώ θα γράψεις για την επόμενη γενιά, σε αντίστοιχο θέμα του insomnia…

Δε σου κανω καποια επιθεση, απλα δεν καταλαβα το "εχει την ευθυνη αυτος που σε μεγαλωσε" καθως ως κοινωνικο ον εισαι γεννημα θρεμα της κοινωνιας σου, ειτε την απορριπτεις ειτε την αποδεχεσαι.

ΠΣ. Βαζω στοιχημα οτι στην ιδια γενια ανηκουμε, αρα και οι 2 εχουμε εχουμε κοινη επομενη γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...