Προς το περιεχόμενο

Δανεικά και αγύριστα


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

φυσικα, αστικο δικαστηριο

εσυ θα πεις του δανεισα, αυτος θα πει μου χρωσταγε, και θα στε μια ευτυχισμενη οικογενεια

Ισχύει αυτό που λες αλλά πώς θα αποδείξει ότι εγώ του χρωστούσα? Επίσης υπάρχουν γραπτά sms που αναφέρει ότι έχει μπλέξει και θα προσπαθήσει και τα γνωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως έχει ειπωθεί καλύτερα από κάποιον άλλο παλιά :

" Δεν δανείζουμε όχι λόγω τσιγκουνιάς, αλλά νοοτροπίας"

Εγώ τουλάχιστον το τηρώ και ας γίνομαι κακός...

Ελπίζω να μην κόστισε ακριβά το μάθημα...

Επεξ/σία από ChrisOnceMore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

φυσικα, αστικο δικαστηριο

εσυ θα πεις του δανεισα, αυτος θα πει μου χρωσταγε, και θα στε μια ευτυχισμενη οικογενεια

Ίσως αν είναι μεγάλο ποσό, ο άλλος θα πρέπει αν αποδείξει ότι τα χρώσταγε (είτε από απόδειξη λογψ δουλειάς, ή από παλαιότερο δανεισμό οπότε να δείξει ότι έστειλε και αυτός χρήματα). 

@eidikos33 για τι ποσό μιλάμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Ισχύει αυτό που λες αλλά πώς θα αποδείξει ότι εγώ του χρωστούσα? Επίσης υπάρχουν γραπτά sms που αναφέρει ότι έχει μπλέξει και θα προσπαθήσει και τα γνωστά 

Μην μπερδευεσαι. Οταν εγκαλεις καποιον για κατι , το βαρος της αποδειξης οτι ισχυουν οσα λες, ειναι σε εσενα κι οχι στην αλλη πλευρα. Ο αλλος ειναι αθωος μεχρι να αποδειξεις εσυ το αντιθετο.

Αρα πως θα αποδειξεις εσυ οτι τα λεφτα που μετεφερες στην αλλη πλευρα ηταν δανειο κι οχι πχ πληρωμη για μια δουλεια που σου εκανε ή για να σου αγορασει κατι κλπ; Aντε κι απεδειξες οτι ηταν δανειο. Πώς θα αποδειξεις οτι δε στα εχει αποπληρωσει πχ με μετρητα στο χερι και μαλιστα πολυ νωριτερα απο την προφορικη σας συμφωνια; Αμα πεις για sms στους δικαστες σε βλεπω να πληρωνεις και τα δικαστικα εξοδα του φιλου σου παντως.

Αφηνω στην ακρη το γεγονος οτι η ολη δοσοληψια μεταξυ σας ειναι παρανομη και αν την πας νομικα θα μπλεξεις εσυ πρωτα που θα κληθεις να δωσεις εξηγησεις για το εμβασμα.

Τα λεφτα τα ξεχνας, εκτος αν βρεις αλλον unofficial τροπο να αρχισει να σου αποπληρωνει σιγα σιγα οτι σου χρωσταει. Η εκτος αν αποφασισει αυτος να στα δωσει απο μονος του, πραγμα απιθανο.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sms  σε δικαστηριο ... σα να λεμε θα πας ενυπογραφη χαρτοπετσετα 

αν εχεις ορεξη να χαρισεις κανα χιλιαρικο στο δικηγορο σου εμπαινε. Ρεαλιστικα τιποτα δε παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Καλησπέρα σας δάνεισα ένα μεγάλο ποσό σε "φίλο" και από τότε μην τον είδατε...Έγιναν όλα μέσω τραπέζης,μπορώ να καταφύγω νομικά; 

Βγαλμένο μέσα από την ζωή (βάλε δυνατά τον ήχο γιατί ο φίλος που το τράβηξε μάλλον βρίσκονταν μέσα σε πηγάδι)…

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Καλησπέρα σας δάνεισα ένα μεγάλο ποσό σε "φίλο" και από τότε μην τον είδατε...

O φίλος κάνει διακοπές στη Μύκονο με τα κομενάκια με τα δικά σου τα λεφτά. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

μπορώ να καταφύγω νομικά; 

Φυσικά. Αλλά το θέμα είναι αν αξίζει και αν σου πει ο δικηγόρος σου ότι έχεις ελπίδες να δικαιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύκολο είναι να τα πάρεις. Στείλε του μήνυμα ότι θα περάσεις να πάρεις την Δευτέρα τα 5000 που σου χρωστάει. Θα σου απαντήσει δεν σου χρωστάω 5000 αλλά 1000. Και έτσι απλά έχεις αποδεικτικό για το δικαστήριο. 👌

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...