Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι στο καλό θα κάνεις με μια εφαρμογή περιορισμένης λειτουργικότητας που θα σε υποχρεώνει (πρακτικά) να κρατάς το χαρί επάνω σου μόνιμα; Σε αεροδρόμια για εξω δεν κανει, σε τραπεζες ουτε, σε κινητη γιοκ , ε τι θα κάνεις; Θα σκεφτεσαι καθε φορα που εχεις να πας για να φυλάξεις το χαρτι σπιτι μη τυχον το χασεις ή θα το κρατας οπως τωρα πανω σου; Εγω οπως τωρα θα εχω την ταυτοτητα (χαρτι)μονιμα πανω μου. Μπορείς να μου απαντήσεις προς τι οι υπερμετροι πανηγυρισμοι για μια μια εφαρμογη που ΔΕΝ αποχαρτοποιει ακομα, αλλα υποσχεται να το κανει στο μελλον και οι ειδικοι του χωρου οπως εσυ θεωρουν το timιng του Οκτωβρη υπερβολικα αισιοδοξο;  Σε απλα λογια σημερα εκανε εγκαινια μιας ημιτελους εφαρμογης που θα δουλεψει στο μελλον, τσιμπησαν οι πολλοι νομιζωντας οτι θα πεταξουν το χαρτι και τελικα τομ αποτελεσμα ειναι παλι χαρτι στο χερι (με μια ψευτικη υποσχεση υποσχεση για περισσοτερη,οχι πληρη) αποχαρτοποιηση τον Οκτωβρη . Καλο σου βραδυ φιλε... 

μια χαρα λετουργικοτητα εχει, οπως ειπε και ο sabotaznic πρεπει να εχεις της ταυτοτητα σου μαζι σου οπου και να βρισκεσαι, τωρα θα εχεις το κινητο

στην τελικη δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις την εφαρμογη,  παιρνε απλα το χαρτι

 

αν ολες οι εταιριες πληροφορικης εβγαζαν μονο τα 100% ολοκληρωμενα προιοντα θα μεναμε χωρις νεο software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχουμε απλικεισον με χαρτι παρεα ,δεν ειναι το επιθυμητο θα ελεγα.

2 λεπτά πριν, demian83 είπε

μια χαρα λετουργικοτητα εχει, οπως ειπε και ο sabotaznic πρεπει να εχεις της ταυτοτητα σου μαζι σου οπου και να βρισκεσαι, τωρα θα εχεις το κινητο

στην τελικη δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις την εφαρμογη,  παιρνε απλα το χαρτι

 

αν ολες οι εταιριες πληροφορικης εβγαζαν μονο τα 100% ολοκληρωμενα προιοντα θα μεναμε χωρις νεο software

Διαβαζετε βρε παιδια τι γραφετε και σε τι απαντατε...

και ο @sabotaznic μαλλον βιαστικα εγραψε οτι εγραψε.

Εγραψα οσα ειχα δεν απαντω πλεον σε αλλα σχολια για το θεμα, οποιος καταλαβε καταλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, theoilia είπε

Συγνώμη αλλά έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου υπεύθυνη δήλωση που έχει εκδοθεί μέσα από το gov ή γράφεις για να γράψεις; Αν δεν ξέρεις κάτι μην το σχολιάζεις,εκτιθεσαι.

Βρήκες άνθρωπο να πεις ότι δεν ξέρω. Εγώ μια χαρά έχω χρησιμοποιήσει. Εσύ; Κάνε μια δοκιμή αν θες. Μπες εδώ βάλε τους κωδικούς σου και δες αν μπορείς να κανείς υπεύθυνη δήλωση χωρις όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Αφού ανακαλύψεις ότι τα μόνα στοιχεία που αντλούνται αυτόματα είναι ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ και ΑΦΜ έλα πίσω να μου πεις ναι συγνώμη έχεις δίκαιο θυμόμουν λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

και ο @sabotaznic μαλλον βιαστικα εγραψε οτι εγραψε.

Αρχικα, πατα τον χρηστη για να γινει σωστο το ταγκ. Και οχι, δεν εγραψα βιαστικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, buffos είπε

Αν στην εφαρμογή του gov.gr δεν είναι υποχρεωτική η εισαγωγή Αρ.Ταυτότητας (δεν το έχω δοκιμάσει) και εκδίδει κανονικά την δήλωση τότε φυσικά και είναι ισχυρή. Εξάλλου το ΑΦΜ είναι αυτό που χαρακτηρίζει το άτομο και όχι ο αριθμός ταυτότητας που μπορεί να αλλάξει 500 φορές. Αν μάλιστα μιλάμε για εφορία, ο αριθμός ταυτότητας είναι αδιάφορος.

Σε κάθε περίπτωση, αφού το κράτος εκδίδει και επικυρώνει την υπεύθυνη δήλωση δεν μπορεί ο υπάλληλος να σου πει δεν ισχύει. Αν ήθελε το κράτος ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ το πεδίο συμπληρωμένο, θα σε υποχρέωναι να το συμπληρώσεις πριν την έκδοση.

 

22 λεπτά πριν, theoilia είπε

Συγνώμη αλλά έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου υπεύθυνη δήλωση που έχει εκδοθεί μέσα από το gov ή γράφεις για να γράψεις; Αν δεν ξέρεις κάτι μην το σχολιάζεις,εκτιθεσαι.

δεν ειναι υποχρεωτικη η εισαγωγη ΑΔΤ και μητρωνυμου (τουλαχιστον) στις υπευθυνες δηλωσεις, αλλα αφου βαζεις τα αλλα 19 πεδια, κανε τον κοπο να βαζεις και αυτα τα 2 να εχεις το εκφλαι σου ησηχο. δεν ειναι τοι γλυτωνεις και πολυ γραψιμο, 3 λεξεις ειναι στην πραξη

Επεξ/σία από demian83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Choulio είπε

Βρήκες άνθρωπο να πεις ότι δεν ξέρω. Εγώ μια χαρά έχω χρησιμοποιήσει. Εσύ; Κάνε μια δοκιμή αν θες. Μπες εδώ βάλε τους κωδικούς σου και δες αν μπορείς να κανείς υπεύθυνη δήλωση χωρις όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Αφού ανακαλύψεις ότι τα μόνα στοιχεία που αντλούνται αυτόματα είναι ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ και ΑΦΜ έλα πίσω να μου πεις ναι συγνώμη έχεις δίκαιο θυμόμουν λάθος.

Ακριβώς όπως τα λες,τα μόνα στοιχεία που αντλούνται αυτόματα είναι και τα μόνα που απαιτούνται για να εκδόσεις υπεύθυνη δήλωση μέσα από το gov, τίποτα άλλα. Ούτε μητρώνυμο ούτε αριθμός ταυτότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, buffos είπε

Αν στην εφαρμογή του gov.gr δεν είναι υποχρεωτική η εισαγωγή Αρ.Ταυτότητας (δεν το έχω δοκιμάσει) και εκδίδει κανονικά την δήλωση τότε φυσικά και είναι ισχυρή. Εξάλλου το ΑΦΜ είναι αυτό που χαρακτηρίζει το άτομο και όχι ο αριθμός ταυτότητας που μπορεί να αλλάξει 500 φορές. Αν μάλιστα μιλάμε για εφορία, ο αριθμός ταυτότητας είναι αδιάφορος.

Σε κάθε περίπτωση, αφού το κράτος εκδίδει και επικυρώνει την υπεύθυνη δήλωση δεν μπορεί ο υπάλληλος να σου πει δεν ισχύει. Αν ήθελε το κράτος ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ το πεδίο συμπληρωμένο, θα σε υποχρέωναι να το συμπληρώσεις πριν την έκδοση.

Κάνεις λάθος. Το κράτος επικυρώνει ότι αυτός που έγραψε αυτά τα στοιχεία είσαι όντως εσύ. Αυτό και μόνο επικυρώνει το κράτος. Δεν επικυρώνει ότι τα στοιχεία που καταχώρησες εσύ είναι σωστά ούτε τίποτα τέτοιο. Το ότι επικυρώνεται η υπογραφή σου δεν σημαίνει ότι η υπεύθυνη δήλωση σου είναι έγκυρη. Αν εγώ μπω αυτή τη στιγμή στο σύστημα μπορώ να βγάλω υπεύθυνη δήλωση με όνομα μητέρας Hilary Clinton και όνομα πατέρα Joe Biden. Η υπεύθυνη δήλωση θα εκδοθεί κανονικά και θα είναι επικυρωμένη. Σε ποιο σύμπαν είναι έγκυρη όμως;

1 λεπτό πριν, theoilia είπε

Ακριβώς όπως τα λες,τα μόνα στοιχεία που αντλούνται αυτόματα είναι και τα μόνα που απαιτούνται για να εκδόσεις υπεύθυνη δήλωση μέσα από το gov, τίποτα άλλα. Ούτε μητρώνυμο ούτε αριθμός ταυτότητας 

Όχι λάθος κάνεις. Απαιτούνται όλα τα στοιχεία όπως ακριβώς και σε μια απλή έντυπη υπεύθυνη δήλωση σε χαρτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Choulio είπε

Βρήκες άνθρωπο να πεις ότι δεν ξέρω. Εγώ μια χαρά έχω χρησιμοποιήσει. Εσύ; Κάνε μια δοκιμή αν θες. Μπες εδώ βάλε τους κωδικούς σου και δες αν μπορείς να κανείς υπεύθυνη δήλωση χωρις όλα τα απαραίτητα στοιχεία. Αφού ανακαλύψεις ότι τα μόνα στοιχεία που αντλούνται αυτόματα είναι ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ, ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ και ΑΦΜ έλα πίσω να μου πεις ναι συγνώμη έχεις δίκαιο θυμόμουν λάθος.

εχει δικιο δεν χρειαζεται ΑΦΜ και μητρωνυμο τουλαχιστον για να βγαλεις υπευθυνη δηλωση (κακως κατα την αποψη μου)

16 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Αν εχουμε απλικεισον με χαρτι παρεα ,δεν ειναι το επιθυμητο θα ελεγα.

Διαβαζετε βρε παιδια τι γραφετε και σε τι απαντατε...

και ο @sabotaznic μαλλον βιαστικα εγραψε οτι εγραψε.

Εγραψα οσα ειχα δεν απαντω πλεον σε αλλα σχολια για το θεμα, οποιος καταλαβε καταλαβε.

θα εχεις χαρτι και app μεχρι τον οκτωβρη, ειναι επιθυμητο σε σχεση με το να ειχες μονο χαρτι μεχρι τον οκτωβρη.

οι 3 μηνες που θα εχεις χαρτι και app δεν αλλαζουν κατι. οπως σου προειπαν το χαρτι το θες μονο για τραπεζες και τηλεφωνια, πας καθε μερα και κανεις συνδεσεις ή ανοιγεις λογαριασμους?

Επεξ/σία από demian83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, ισχυει οτι περναει χωρις αριθμο ταυτοτητας η ΥΔ, αλλα θεωρω οτι εισαι υποχρεωμενος να την βαλεις.

@Hal9000 Δεν ειδα κατι για αυτο, αλλα απο οτι φαινεται η εφαρμογη χρησιμευει και για να εγκρινεις τις ενεργειες σου στο gov, οπως πχ για τις τραπεζικες συναλλαγες. Τωρα ειτε ειναι γκρι επειδη δεν εχει ερθει η σειρα μου, ή δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα

image.png.96f7c3f58f8eef7420debf76e1793a43.png

2 λεπτά πριν, demian83 είπε

εχει δικιο δεν χρειαζεται ΑΦΜ

ΑΤ*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, demian83 είπε

εχει δικιο δεν χρειαζεται ΑΦΜ και μητρωνυμο τουλαχιστον για να βγαλεις υπευθυνη δηλωση (κακως κατα την αποψη μου)

θα εχεις χαρτι και app μεχρι τον οκτωβρη, ειναι επιθυμτο σε σχεση με το να ειχες χαρτι μεχρι το 2030

οι 3 μηνες που θα εχεις χαρτι και app δεν αλλαζουν κατι

Το ότι δεν τα απαιτεί το σύστημα υποχρεωτικα (όντως κακώς) δεν σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητα. Στην τελική αν έκανες υπεύθυνη δήλωση στο χέρι και δεν είχε αριθμό ταυτότητας θα σου φαινόταν έγκυρη;

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους μπορούν εύκολα να χρησιμοποιούν τα οφέλη της τεχνολογίας θεωρώ το να έχουμε τα έγγραφα μας σε ηλεκτρονική μορφή είναι πάρα πολύ βολικό. 

Το ίδιο και η εξυπηρέτηση από δημόσιες υπηρεσίες. Μια φορά χρειάστηκα έγγραφο από κεπ εγινε η επικοινωνία με κάμερα για ταυτοποίηση και τελείωσα σε χρόνο dt. 

Είμαι εκπαιδευτικος και προσπαθούσα να έχω ψηφιοποιημενη την δουλειά μου εδώ και 15 περίπου χρόνια έχοντας ένα ταμπλέτα Archos. 

 

Όσο για το φακέλωμα μέσα από την τεχνολογια να θυμίσω όσους είναι μεγάλοι και να ενημερώσω τους νεότερους ότι το μεγαλύτερο φάκελωμα των πολιτών και το περισσότερο ξύλο έπεσε σε εποχές που υπήρχαν ακόμα κονδυλοφοροι, μάσκες, χωροφυλακη και αστυνομία πόλεων.  Αποντεχνογια υπήρχε μια τηλεόραση κουτί ανά 100.000 κατοίκους και ένα τηλέφωνο σταθερό με δακτύλιο και νούμερα σε κυκλικο σχηματισμό ανά 5 τετράγωνα. 

Και αρκετά τρανζίστορ με 2 υπερσύγχρονα κουμπιά volume & tuning με μια φοβερή καιρεα που την τράβαγε να βγει. 

Επεξ/σία από miltostammy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αρχικα, ισχυει οτι περναει χωρις αριθμο ταυτοτητας η ΥΔ, αλλα θεωρω οτι εισαι υποχρεωμενος να την βαλεις.

@Hal9000 Δεν ειδα κατι για αυτο, αλλα απο οτι φαινεται η εφαρμογη χρησιμευει και για να εγκρινεις τις ενεργειες σου στο gov, οπως πχ για τις τραπεζικες συναλλαγες. Τωρα ειτε ειναι γκρι επειδη δεν εχει ερθει η σειρα μου, ή δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα

image.png.96f7c3f58f8eef7420debf76e1793a43.png

ΑΤ*

Ανακοινώθηκε στην παρουσίαση ως "μελλοντική δυνατότητα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Choulio είπε

Το ότι δεν τα απαιτεί το σύστημα υπωχρεωτικα (όντως κακώς) δεν σημαίνει ότι δεν είναι απαραίτητα. Στην τελική αν έκανες υπεύθυνη δήλωση στο χέρι και δεν είχε αριθμό ταυτότητας θα σου φαινόταν έγκυρη;

σε αυτο συμφωνω. και εγω οταν εβγαλα υπεθυνη δηλωση και εξουσιοδοτηση τα συμπληρωσα ολα να εχω το κεφαλι μου ησυχο. καλο θα ειναι να τα κανουν ολα υποχρεωτικα να ξεμπερδευουμε και ακομη καλυτερα να τα τραβανε ολα απο καπου (οπως πχ το fuelpass ηξερε τις διευθυνσεις μας)

Επεξ/σία από demian83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Choulio είπε

Κάνεις λάθος. Το κράτος επικυρώνει ότι αυτός που έγραψε αυτά τα στοιχεία είσαι όντως εσύ. Αυτό και μόνο επικυρώνει το κράτος. Δεν επικυρώνει ότι τα στοιχεία που καταχώρησες εσύ είναι σωστά ούτε τίποτα τέτοιο. Το ότι επικυρώνεται η υπογραφή σου δεν σημαίνει ότι η υπεύθυνη δήλωση σου είναι έγκυρη. Αν εγώ μπω αυτή τη στιγμή στο σύστημα μπορώ να βγάλω υπεύθυνη δήλωση με όνομα μητέρας Hilary Clinton και όνομα πατέρα Joe Biden. Η υπεύθυνη δήλωση θα εκδοθεί κανονικά και θα είναι επικυρωμένη. Σε ποιο σύμπαν είναι έγκυρη όμως;

Όχι λάθος κάνεις. Απαιτούνται όλα τα στοιχεία όπως ακριβώς και σε μια απλή έντυπη υπεύθυνη δήλωση σε χαρτί

Για να τελειώνουμε, να σου στείλω την υπεύθυνη δήλωση που στέλνω σε μία υπηρεσία κάθε μήνα για να πάρω χρήματα ; Σήμερα την έστειλα όπως κάνω εδώ και 2 χρόνια. Και την κάνω μέσα από το gov γιατί αλλιώς θα έπρεπε να πάω σε ένα ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής. Λες αυτός ο υπάλληλος που την παίρνει και εκδίδει το ένταλμα πληρωμής να είναι τόσο μπούφος και να δέχεται παράτυπα έγγραφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...