Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, Ukforthemoment said:

Το οποίο δεν ήταν απο την αρχή 0 ,προστέθηκε όταν πήγαν τα ΑΦΜ σε 9ψήφια απο 8ψήφια.

Του πατέρα μου άρχιζε με δύο 0. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Στα σχόλια στο store, έχει γεμίσει άσσους. Δεν λειτουργεί λένε. Μπας και μπαίνουν με αφμ που τελειώνει σε 3 και πάνω;

Είναι βιαστικοί ,εδώ έγραφαν ότι δεν λειτουργεί όταν δεν είχε ανοίξει για κανένα ΑΦΜ.

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Του πατέρα μου άρχιζε με δύο 0. 

Σε 8ψήφιο; Ή ήταν με ένα μηδενικό και προστέθηκε άλλο ένα για να γίνει 9ψήφιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Ukforthemoment said:

 

Σε 8ψήφιο; Ή ήταν με ένα μηδενικό και προστέθηκε άλλο ένα για να γίνει 9ψήφιο;

 

To 2o λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Εξακολουθώ να μην κατααλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ των δύο QR κωδικών, σε πρακτικό επίπεδο. Σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες, ο κωδικός Quick Scan δίνει πρόσβαση στην εξακρίβωση στοιχείων "για είσοδο σε συναυλίες" για παράδειγμα. Και αναρωτιέμαι ξανά: τι λόγο έχουμε να δώσουμε πρόσβαση, μέσω QR, σε οποιονδήποτε τρίτο που δεν δικαιοδοτείται (δηλαδή δεν είναι δημόσιος λειτουργός, τραπεζικός υπάλληλος κ.λπ) για να λάβει τα στοιχεία μας στη συσκευή του για "εξακρίβωση"; Δεν αρκεί που απλά θα του έχουμε δείξει οπτικά το ονοματεπώνυμό μας και τη φωτογραφία; Τι παραπάνω στοιχεία δείχνει ο "quick scan QR" από τον "απλό QR";

Λογικά αυτό θα δίνει λίγα στοιχεία που δεν χρειάζεται να ξέρει. 
Με το σκαν ξέρεις ότι είναι γνήσια τα στοιχεία που δείχνεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Δεν αρκεί που απλά θα του έχουμε δείξει οπτικά το ονοματεπώνυμό μας και τη φωτογραφία; 

Φανταζομαι οτι μεσω του QR θα σιγουρευεται πως αυτο που του δειχνεις δεν ειναι εναν photoshoped  .jpg πχ. 

Οπως δλδ μεχρι τωρα δεν αρκούσε να εκτυπωσεις μια σελιδα με το ονομα σου και να βαλεις τη φωτο σου, αλλα επρεπε να πιστοποιησει αυτος που το κοιταγε οτι ειναι επισημο εγγραφο. Σε συγκεκριμένη πλαστικοποιηση και συγκεκριμένα standards, δλδ η εκδοθεισα απο το κράτος ταυτοτητα. Πριν χρησιμοποιουσε τα ματια του, τωρα θα χρησιμοποιεί το scanner ή ο,τι τελος πάντων, για να το εξακριβωσει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Λογικά αυτό θα δίνει λίγα στοιχεία που δεν χρειάζεται να ξέρει. 
Με το σκαν ξέρεις ότι είναι γνήσια τα στοιχεία που δείχνεις. 

 

3 λεπτά πριν, stormrain είπε

Φανταζομαι οτι μεσω του QR θα σιγουρευεται πως αυτο που του δειχνεις δεν ειναι εναν photoshoped  .jpg πχ. 

Οπως δλδ μεχρι τωρα δεν αρκούσε να εκτυπωσεις μια σελιδα με το ονομα σου και να βαλεις τη φωτο σου, αλλα επρεπε να πιστοποιησει αυτος που το κοιταγε οτι ειναι επισημο εγγραφο. Σε συγκεκριμένη πλαστικοποιηση και συγκεκριμένα standards, δλδ η εκδοθεισα απο το κράτος ταυτοτητα. Πριν χρησιμοποιουσε τα ματια του, τωρα θα χρησιμοποιεί το scanner ή ο,τι τελος πάντων, για να το εξακριβωσει.

Ευχαριστώ. Τώρα το κατάλαβα καλύτερα. Μένει βέβαια να αποδειχθεί και στην πράξη, δηλαδή να το δοκιμάσουμε εμείς για να δούμε τι στοιχεία δίνει στη μία περίπτωση, και τι στην άλλη. Αν και πιστεύω πως, αν αυτός είναι ο λόγος, θα έπρεπε το "πλήκτρο" για το Quick Scan να είναι το μεγαλύτερο και όχι το μικρότερο, για αποφυγή λανθασμένης επιλογής.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Thresh είπε

Όχι όλα, ξεκινάνε κι από 0, απλά πρέπει να είσαι 80+ έτων. 😛

Το δικό μου ξεκινάει από 0 και είμαι 35. Εξαρχής εννιαψήφιο.

Επεξ/σία από Bomber-21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

 

Αναφορά σε κείμενο

Η λειτουργία Quick Scan είναι ένας τρόπος γρηγορότερης και απλούστερης επαλήθευσης των εγγράφων σας κρατώντας πάντα το ίδιο επίπεδο ασφάλειας και ιδιωτικότητας. Σε περιπτώσεις που η ταχύτητα είναι απαραίτητη ή υπάρχει συνοστισμός, για παράδειγμα κατά τη διάρκεια επιβίβασης σε αεροσκάφος ή εισόδου σε συναυλιακό χώρο, ενεργοποιώντας το Quick Scan δίνετε «προέγκριση» μόνο για τον αμέσως επόμενο έλεγχο εντός των επόμενων πέντε λεπτών από τη στιγμή ενεργοποίησης της λειτουργίας. Έτσι, κατά τον έλεγχο του QR code δεν απαιτείται η έγκριση της σχετικής ειδοποίησης ξανά και ο ελεγκτής βλέπει απευθείας τα στοιχεία του ψηφιακού σας εγγράφου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Το δικό μου ξεκινάει από 0 και είμαι 35. Εξαρχής εννιαψήφιο.

Ίσως έχεις ένα 0, ο παππούς μου πχ έχει δύο 0 στην αρχή του ΑΦΜ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Stoliver είπε

 

Το είδα το κείμενο, στις επίσημες οδηγίες. Πιστεύω θα συμφωνείς κι εσύ, ότι η διατύπωση είναι εντελώς ασαφής και περίπλοκη, και κάθε άλλο παρά διαφωτίζει. Η απάντηση που μου έδωσες εσύ παραπάνω, είναι πιο ξεκάθαρη. Επαναλαμβάνω όμως, μένει να αποδειχθεί και στην πράξη τι στοιχεία αποκαλύπτει (πέρα από την επαλήθευση της εγκυρότητας) ο ένας κωδικός, και τι ο άλλος.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Ίσως έχεις ένα 0, ο παππούς μου πχ έχει δύο 0 στην αρχή του ΑΦΜ του.

λάθος quote

Επεξ/σία από Droulas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vagstef είπε

Αυτός που το είπε προφανώς δεν διάβασε τι έγραψα. Δεν είπα ποτέ γιατί δεν ξεκινάει για όλους. Μίλησα για την σειρά.

Φαντάζομαι η απάντηση στο ερώτημα σου είναι...γιατί έτσι. Δεν το ξέρω αλλά υποπτέυομαι ότι δεν έκατσε κάποιος να πάρει σοβαρή αιτιολογήμενη απόφαση γιατι να πάμε από το 1 στο 9 (και το 0) και όχι ανάποδα. Για το ίδιο λόγω που όταν παίρναμε απουσίες στο σχολείο και στο στρατό ξεκινάγαμε τα επώνυμα από το Α έως το Ω και όχι ανάποδα ... γιατι έτσι θέλαμε ... χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Το δικό μου ξεκινάει από 0 και είμαι 35. Εξαρχής εννιαψήφιο.

Το ΑΦΜ είναι περίπου 30-35 ετών.

Για να έχεις ΑΦΜ που ξεκινάει από 0, υποθέτω ότι όταν ήσουν ανήλικος σε μικρή ηλικία χρειάστηκε για κάποιο λόγο να υποβάλεις (την υπέβαλαν για σένα οι γονείς σου) φορολογική δήλωση, ίσως γιατί κληρονόμησες κάποιο ακίνητο και έπρεπε να υποβάλεις Ε9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Το δικό μου ξεκινάει από 0 και είμαι 35. Εξαρχής εννιαψήφιο.

Πότε το έβγαλες;Εγω είναι 49 ετών  και ξεκινάει απο 1300κλπ.Αλλά το έβγαλα μετά τα 25 μου.Δεν μου χρειαζόταν νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, buffos είπε

Τι λές? Θελεις και τα λες?

Το όνομα το επώνυμο και το ΑΦΜ είναι προσυμπληρωμένα. Συνεπώς είναι έγκυρη γιατί την έβγαλες μέσα από το ΔΙΚΟ ΣΟΥ taxis. Καταλαβαίνεις οτι αυτό που είπες δεν ισχύει.

Δεν μπορείς να εκδώσεις υπεύθυνη δήλωση στο όνομα του άλλου.

Θα δούμε αν βάζοντας απλά το QR code γίνετε κάτι. Αλλά το σίγουρο είναι οτι σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει μέσα από την εφαρμογή να κάνεις την εξουσιοδότηση για τον έλεγχο. Και αυτό είναι απόλυτα λογικό.

Μπες στο gov.gr και δοκίμασε να κάνει υπεύθυνη δήλωση με τους δικούς σου κωδικους (άρα σωστό ΑΦΜ και ονοματεπώνυμο) αλλά βάλε στον αριθμό ταυτότητας και στα ονοματεπώνυμα γονέων ότι να ‘ναι. Θα δεις ότι γίνεται κανονικά και εκδίδεται το έγγραφο. Κακως βέβαια αλλά γίνεται. Λογικά μόλις ενοποιηθούν τα μητρώα και μπορεί να αντλεί όλα τα στοιχεία σου αυτόματα δε θα γίνεται αλλά ακόμα δεν είμαστε εκεί 

2 ώρες πριν, vagstef είπε

Απλά έχει φορεθεί πολύ τελευταία αυτό το ..από το σημερα το 1 αυριο το 2...  και πιστεύω θα κουράσει τον κόσμο. Και κανείς τους δεν σκέφτηκε ότι είναι άδικο.

Άρα ότι βγαζει το κράτος, αυτός που έχει τελευταίο ψηφίο το 9 θα το βλέπει πάντα τελευταίος. Μαλλον είναι το ριζικό του Έλληνα πολίτη με το τελευταίο ψηφίο 9.

Πολύ έξυπνο και πολύ δίκαιο.

Ναι φίλε δέκα μέρας μετά μιλάμε απίστευτη αδικία. Εγώ λέω να μαζευτούμε να κάνουμε μια ομαδική αγωγή να δικαιωθούμε. Χαλαρώστε με τη γκρίνια 10 μέρες είναι κάντε λίγη υπομονή. 

14 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Εξακολουθώ να μην κατααλαβαίνω τη διαφορά μεταξύ των δύο QR κωδικών, σε πρακτικό επίπεδο. Σύμφωνα με τις επίσημες οδηγίες, ο κωδικός Quick Scan δίνει πρόσβαση στην εξακρίβωση στοιχείων "για είσοδο σε συναυλίες" για παράδειγμα. Και αναρωτιέμαι ξανά: τι λόγο έχουμε να δώσουμε πρόσβαση, μέσω QR, σε οποιονδήποτε τρίτο που δεν δικαιοδοτείται (δηλαδή δεν είναι δημόσιος λειτουργός, τραπεζικός υπάλληλος κ.λπ) για να λάβει τα στοιχεία μας στη συσκευή του για "εξακρίβωση"; Δεν αρκεί που απλά θα του έχουμε δείξει οπτικά το ονοματεπώνυμό μας και τη φωτογραφία; Τι παραπάνω στοιχεία δείχνει ο "quick scan QR" από τον "απλό QR";

Λογικά το ένα από τα δυο δεν απαιτεί τον κωδικό που σου έρχεται σαν 2 step authentication  και κανονικά  πρέπει να τον πεις στον ελεγκτή. Λογικά εννοεί ότι σε περιπτώσεις με ουρά και αναμονή όπως συναυλίες θα μπορεί να γίνει σκανάρισμα αν εχεις ενεργοποίηση το quick scan χωρίς τον επιπλέον κωδικό για να μειωθεί ο χρόνος διεκπεραίωσης. Ως προς τα στοιχεία λογικά θα δίνει τα απαραίτητα για μια συναυλία πχ. Ονοματεπώνυμο 

38 λεπτά πριν, Pure είπε

Σς ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός Screenshot_2022-07-28-10-15-15-932_gr_gov.wallet.jpg.6a7d6c805c7d57fe6460318e0d9ae721.jpgΣτο φορολογικό μητρώο τα στοιχεία είναι τα σωστά μήπως παίζει ρόλο που η ταυτότητα είναι για ένστολους έχει κανείς ανάλογα θέμα?

Νομίζω δεν θα υποστηρίζει ένστολους η εφαρμογή. Το γράψανε κι άλλοι σε προηγούμενες σελίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...