Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, korakios είπε

πέρασε στον Ήρων και του κάνανε αντιπροσφορά

σε μένα ποτέ δεν έχουν κάνει 😛

Α οκ τώρα είδα τη διευκρίνηση,ότι απλά έλαβε την αντιπροσφορα χωρίς να συναινέσει. 

Εγώ ενέδωσα μια φορά στα 50+35 συν 20αρα Σκλαβενίτη...απλά δεν είμαι προκλητικός και άφησα κάβα στον Ήρωνα για το επόμενο πέρασμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5495

  • ekrepali

    2071

  • doomnx

    1012

  • takoulou

    636

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, messinia3 είπε

Εγώ ενέδωσα μια φορά στα 50+35 συν 20αρα Σκλαβενίτη...απλά δεν είμαι προκλητικός και άφησα κάβα στον Ήρωνα για το επόμενο πέρασμα. 

Καλό κουμάσ... εεεε πελάτης είσαι κι εσύ! 🤣

Επεξ/σία από panosena
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Woohoooo! Επεσα σε καλο πωλητη της befon και μου εδωσε 30+40 σκλαβενιτη για το smart, κι ας μην εχει αναρτηθει ακομα ο τελικος της ελπε!

Αρκεί πλέον να φαίνεται ότι έχεις κάνει αίτημα αποχώρησης.(παλιότερα αν δε φαινόταν ανενεργή η παροχή δεν προχωρούσε).Αυτή τη στιγμή αυτή η προσφορά παίζει από  befon.Teleraise δίνει λιγότερα τη δεδομένη στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, messinia3 said:

Αρκεί πλέον να φαίνεται ότι έχεις κάνει αίτημα αποχώρησης.(παλιότερα αν δε φαινόταν ανενεργή η παροχή δεν προχωρούσε).Αυτή τη στιγμή αυτή η προσφορά παίζει από  befon.Teleraise δίνει λιγότερα τη δεδομένη στιγμή. 

Απ'ότι καταλαβαίνω, πλέον κάνουν ότι και η volton. Δηλαδή περίμένουν να ολοκληρωθεί η αλλαγή στον άλλο πάροχο, λαμβάνουν τις ενδείξεις του ΔΕΔΔΗΕ, τερματίζεται η παροχή και στα καπάκια υποβάλλουν αίτημα εκπροσώπησης με τις ίδιες ενδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Απ'ότι καταλαβαίνω, πλέον κάνουν ότι και η volton. Δηλαδή περίμένουν να ολοκληρωθεί η αλλαγή στον άλλο πάροχο, λαμβάνουν τις ενδείξεις του ΔΕΔΔΗΕ, τερματίζεται η παροχή και στα καπάκια υποβάλλουν αίτημα εκπροσώπησης με τις ίδιες ενδείξεις.

Ζητάνε νέες ενδείξεις από όσο ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρτώ εκ νέου τον λογαριασμό ρεύματος.Εκανα χρηση του exel του doomnx ,δηλαδή έβαλα 94 κιλοβατωρες ημερας και 32 νυχτας,και το συνολικό ποσό 40,89 ,επειδη ηταν 13 ημερες το εκανα αναγωγή επι 13/30 και βγαινει 17,71 ,δηλαδή δέν συμβαδιζει με τον λογαριασμο ρευματος που μου ηρθε ,βγαινει περιπου 5 ευρω λιγότερα.πειτε μου λιγάκι τί δεν κάνω σωστά.υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που δέν πρόσεξα; Ευχαριστώ εκ το προτέρων.

Spoiler

ELS000010474_LIE000204661_page-0001.jpg.5a32798de905ba45736adb57a6c79f09.jpgELS000010474_LIE000204661_page-0002.jpg.9d5ceba11e018567a11ef48bc1e45b04.jpg

 

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, panosena said:

Δεν έχω κάνει αποδοχή συμβολαίου (του καινούριου που μου στείλανε σήμερα) στην Ελπέντισον.

Βάλε εδώ μια τζίφρα, γράψε 'Αποδέχομαι και συναινώ" και στείλτο. 😅

Spoiler

4.jpg.3c5c83975b5e2d7e47be54abe6291fc3.jpg

 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BigBlack είπε

Γύρισα τρεις παροχές σήμερα από δεη 4all σε elpedison bright up. Πήγα σε κατάστημα, δε ζήτησαν τίποτα παράξενο, μου έδωσαν εγγράφως τον ειδικό όρο της δωροεπιταγής Σκλαβενίτη 80 ευρώ. Ζήτησα επιπλέον 20άρες αλλά τζίφος, μου έδωσαν κάτι πετσέτες cocomat κι ένα μπουρνούζι με στάμπα elpedison. Ελπίζω να μη μου τα έδωσαν για καμιά ψυχρολουσία που μου ετοιμάζουν.🤣

Που υπογράφω, θέλω και εγώ :P 

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2024 στις 9:57 ΠΜ, perlepes είπε

Καλημέρα παιδιά, για 2 επαγγελματικές παροχές που έχω, κάπου 600-700kw το μήνα Γ21 που να τις πάω? Για σταθερό θέλω πιο πολύ. Έχουν ξεμείνει στο volton ειδικό που της είχα πάει τέλος Ιανουαρίου.

1. EUNICE weblue 2. NRG cost+ (με ebill και πάγια) 3. ΖΕΝΙΘ Power business basic

Αυτά είναι κυμαινόμενα. Σκέψου και τη λύση σταθερού 6μηνου της Protergia στα 0,115 με πάγιο 9,90€

Στις 16/4/2024 στις 12:24 ΜΜ, DarkoneGr είπε

Καλησπέρα στους φίλους και φίλες. Μια ερώτηση γενικού περιεχόμενου. Σε σπίτι που  μένουν 1 με 2  άτομα το πολύ, έχω εδώ και καιρό φ.α ,το πράσινο, και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτηση. Ο τουρισμός δεν με ενδιαφέρει, θέλω να μείνω σε μια εταιρία εκτός καταστροφικών αλλαγών.

Την elpe και τον ηρων δεν τους κοιτάω καν, βλέπω εδώ μέσα πως κλέβουν τον κόσμο. Άρα από τις υπόλοιπες , δηλαδή protergia,nrg,deh, ποια είναι η πιο ηθική; Δεν με ενδιαφέρει να γλιτώνω 10 ευρώ, και να φοβάμαι να με εξαπατούν. Παρακολουθώντας το thread μήνες τώρα, ποια είναι η εταιρία που σε κλέβει λιγότερο; Να αλλάξω, ή να μείνω εκεί που είμαι;

Ευχαριστώ

Όλες έχουν τα ελαττώματά τους. Από την δική μου πείρα το λιγότερα θέματα τα είχα με NRG και Protergia

Στις 17/4/2024 στις 2:19 ΜΜ, Advosan είπε

Καλησπέρα! Για καταναλώσεις κοινοχρήστων Γ21 πάνω από 1.000 Kw στο τετράμηνο (εκκαθαριστικός 1.200 Kw) ποια προτείνετε???

1. EUNICE weblue 2. NRG cost+ (με ebill και πάγια) 3. ΖΕΝΙΘ Power business basic

Αυτά είναι κυμαινόμενα. Σκέψου και τη λύση σταθερού 6μηνου της Protergia στα 0,115 με πάγιο 9,90€

Στις 18/4/2024 στις 8:20 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Ο ΔΕΔΔΗΕ πλέον δε περνάει για επιτόπιες καταμετρήσεις στις αλλαγές παρόχων.

Περνάει για αλλαγή ΑΦΜ και σε Γ22

22 ώρες πριν, skylouros είπε

Συγνώμη Κόρακα αλλά ίσως η πρώτη μου ερώτηση ήταν τόσο γενική..

Ας πούμε πχ στο choice που λέει ότι η φόρμουλα είναι η εξής: 

Η τελική τιμή προμήθειας ορίζεται με βάση το τύπο=X* MTAHE+Ζ, όπου: 


 Συντελεστής Χ: Ορίζεται από την Εταιρεία ως 1.1357
 ΜΤΑΗΕ: η μηνιαία Μεσοσταθμική Τιμή Aγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας και για τον μήνα Μάρτιο ορίζεται ως 0.082708(€/kWh).

Ο συντελεστής Ζ είναι 0.

 

Εδώ παίζει να υπάρξει μηχανισμός διακύμανσης? Η ΤΕΑ απουσιάζει εντελώς από την εξίσωση. Αν όχι, τότε πως είναι κυμαινόμενο (κίτρινο).

Εντωμεταξυ ποια η διαφορά μεταξύ μεσοσταθμικης και χονδρεμπορικης τιμής?

Απουσιάζει η ΤΕΑ γιατί υπάρχει η μεσοσταθμική ΜΤΑ

Η χονδρική σχεδόν ταυτίζεται με την ΜΤΑ εφόσον περιλαμβάνει και τις αποκλίσεις και τις προσαυξήσεις

 

Σε άλλα νέα μας ανακοινώθηκε ότι η ΗΡΩΝ συνεχίζει με το FIX GENIUS HOME PROMO μέχρι και τις 31 Μαΐου 2024 με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά. Τελική τιμή με συνέπεια 0,093 και πάγιο 9,50. 

Μας επισημαίνεται ότι λόγω των νέων γεωπολιτικών εξελίξεων στη Μέση Ανατολή και λόγω των επιθέσεων της Ρωσίας σε ενεργειακούς στόχους της Ουκρανίας, συμπεριλαμβανομένων των αποθηκών αερίου της χώρας, τις τελευταίες ημέρες έχει παρατηρηθεί αύξηση στην τιμή του TTF.  Λόγω και του ότι το καλοκαίρι και ιδιαίτερα τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο υπάρχει αυξημένη ζήτηση οι τιμές αυτές στα σταθερά δύσκολα ενδέχεται να ξαναπροκύψουν το επόμενο χρονικό διάστημα. Οπότε η λύση σταθερού σε αυτή την τιμή δεν είναι κακή ιδέα...

Επεξ/σία από bilham
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sotispapaki είπε

Στην Ζενίθ δίνουν ταξιδάκι λέει για νέους πελάτες..

Facebook.png

Να ρωτήσω αυτό στο έβγαλε FB??

Έτυχε να κάνω την προηγούμενη εβδομάδα μεταφορά στην ζενίθ και στο συγκεκριμένο κίτρινο και επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ακόμα (είναι και εντός των 14ημερων υπαναχώρησης) ζήτησα να μου το δώσουν το 3ημερο. Η απάντηση τους...

Δεν δίνει η εταιρία της Ζενίθ κάποιο τέτοιο δώρο.

 

Επεξ/σία από stavrakas112
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά με τις εξελίξεις στην μέση ανατολή,λέτε να έχουμε εκ.νεου έκρηξη τιμών;Η αν γίνει κάτι τέτοιο δεν θα είναι όπως πριν λίγο καιρό,που είχαμε και επιδοτήσεις;Πάμε λέτε για σταθερα μπλε τώρα;Υ.Γ  για την ανάρτηση μου στο παρόν νήμα λίγο παραπάνω κάποια βοήθεια;

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stavrakas112 είπε

Να ρωτήσω αυτό στο έβγαλε FB??

Έτυχε να κάνω την προηγούμενη εβδομάδα μεταφορά στην ζενίθ και στο συγκεκριμένο κίτρινο και επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ακόμα (είναι και εντός των 14ημερων υπαναχώρησης) ζήτησα να μου το δώσουν το 3ημερο. Η απάντηση τους...

Δεν δίνει η εταιρία της Ζενίθ κάποιο τέτοιο δώρο.

 

Ναι facebook... Διαφήμιση από revma.gr όμως, όχι απευθείας από την ζενίθ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...