Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 12/3 έκανα αίτηση με τη Volton κι έδωσα ένδειξη 9.730 (ΗΜ) και 2.806 (Ν).

Η ένδειξη της φωτογραφίας γράφτηκε στην αίτηση;  OXI

Στις 16/3 ξεκινάει η εκπροσώπηση με volton με ένδειξη 9.759 (ΗΜ) και 2.819 (Ν)

Στις 10/4 έγινε επιτόπια καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ με ένδειξη 9.783 (ΗΜ) και 2.830(Ν)

Σήμερα ο μετρητής έχει ένδειξη 10.098 (ΗΜ) και 2.919(Ν)

 

Spoiler

image.jpeg.762990ce36caba121a8be1f44b6fa6b7.jpeg

Spoiler

image.jpeg.f1c57a5ba12b3dcf69da5e081ca70c3f.jpeg

 

Επεξ/σία από Tsigalkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Tsigalkos είπε

Στις 10/4 έγινε επιτόπια καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ με ένδειξη 9.783 (ΗΜ) και 2.830(Ν)

Σήμερα ο μετρητής έχει ένδειξη 10.098 (ΗΜ) και 2.919(Ν)

άρα απο ΔΕΔΔΗΕ έγινε η στραβή , άνοιξε ticket στο ΔΕΔΔΗΕ και myrae και τηλέφωνα στο τοπικό υποκατάστημα αναφέροντας τη λάθος καταμέτρηση

συνέχεια εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

19 minutes ago, Tsigalkos said:

Στις 12/3 έκανα αίτηση με τη Volton κι έδωσα ένδειξη 9.730 (ΗΜ) και 2.806 (Ν).

Στις 16/3 ξεκινάει η εκπροσώπηση με volton με ένδειξη 9.759 (ΗΜ) και 2.819 (Ν)

 

  Φαντάζομαι έχεις τηλεμέτρηση; Αν ναι, φυσιολογική αυτή η απόκλιση... πήρε ο ΔΕΔΔΗΕ τη πραγματική ένδειξη για την αλλαγή.

19 minutes ago, Tsigalkos said:

Στις 16/3 ξεκινάει η εκπροσώπηση με volton με ένδειξη 9.759 (ΗΜ) και 2.819 (Ν)

Στις 10/4 έγινε επιτόπια καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ με ένδειξη 9.783 (ΗΜ) και 2.830(Ν)

Σήμερα ο μετρητής έχει ένδειξη 10.098 (ΗΜ) και 2.919(Ν)

Μήπως μετά τις 16/3  (πχ 18/3) καταχώρησες εσύ ένδειξη στο mydeddie app. Aν και οι ενδείξεις μας στο mydeddie δεν τιμολογούνται με ετεροχρονισμένη ημερομηνία (το έχω τσεκάρει) ίσως να υπάρχει κανένα bug που να στέλνει τη δική μας ένδειξη την ημερομηνία της επόμενης τηλεμέτρησης.

Αν δεν έδωσες ένδειξη στο mydeddie, τότε είναι σφάλμα του μετρητή. Δηλαδή ενώ έχει γραψει κανονικά 350+100 το 40 ήμερο, για κάποιο λόγο στις 10/4 έστειλε λάθος ένδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σε περιπτώσεις όπου υπάρχει μεγάλες αποκλίσεις σε εκκαθαριστικές καταναλώσεις, μπορεί ο πάροχος να ζητήσει επιτόπια καταμέτρηση και έλεγχο μετρητή για ενδεχόμενο ρευματοκλοπής.

Αλλά να ζητάει ο πάροχος επιτόπια για απλή αλλαγή παρόχου, το θεωρώ εφόσον α) ο ΚΠΗΕ λέει ότι για ευκολία και γρήγορη μετάβαση, ολοκληρώνεται η αλλαγή με ένδειξη πελάτη και β) εφόσον έχουν βάλει τον πελάτη να υπογράψει ότι δέχεται να σταλεί το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ εντός της περιόδου υπαναχώρησης, αλλιώς το αίτημα θα καθυστερούσε +14 μέρες.

Δηλαδή απ'τη μια βιάζονται να αρπάξουν πελάτες, κι απ'την άλλη θέλουν και επιτόπια; Και τα 2 μαζί δε γίνεται.

Κι εδώ λοιπόν δημιουργούνται τα προβλήματα, γιατί ο πάροχος μπορεί μεν να ζητάει επιτόπια... είναι όμως και υποχρεωμένος να γράψει στον Θαλή την ένδειξη που έδωσε ο πελάτης. Αν ο πελάτης δεν έδωσε ένδειξη ή αν ο πάροχος αγνόησε τη φωτογραφία... πάνε και γράφουμε (οι ηλίθιοι) την ένδειξη του εκκαθαριστικού του προηγουμενου παρόχου. Ή σε περίπτωση που για κάποιο λόγο προχωράει το αίτημα στον Θαλή με κενή ένδειξη, πάλι έχω την εντύπωση ότι το σύστημα τραβάει αυτόματα την τελευταία καταμέτρηση.

Φτάνει λοιπόν το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ με τη λάθος ένδειξη (και πιθανή υποσημείωση του παρόχου να γίνει επιτόπια)... το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ πλέον δουλεύει στον "αυτόματο" κι εφόσον υπάρχει καταχωρημενη ένδειξη ίδια (μηδενική κατανάλωση) ή μεγαλύτερη της προηγούμενης καταμέτρησης... τότε το αίτημα προχωρά.

Και γίνεται μετά αυτό το μπάχαλο...

 

Μαζί σου, αλλά από εκεί μέχρι να λέμε ότι μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ είναι παράνομη. υπάρχει μεγάλη απόσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

  Φαντάζομαι έχεις τηλεμέτρηση; Αν ναι, φυσιολογική αυτή η απόκλιση... πήρε ο ΔΕΔΔΗΕ τη πραγματική ένδειξη για την αλλαγή.

Μήπως μετά τις 16/3  (πχ 18/3) καταχώρησες εσύ ένδειξη στο mydeddie app. Aν και οι ενδείξεις μας στο mydeddie δεν τιμολογούνται με ετεροχρονισμένη ημερομηνία (το έχω τσεκάρει) ίσως να υπάρχει κανένα bug που να στέλνει τη δική μας ένδειξη την ημερομηνία της επόμενης τηλεμέτρησης.

Αν δεν έδωσες ένδειξη στο mydeddie, τότε είναι σφάλμα του μετρητή. Δηλαδή ενώ έχει γραψει κανονικά 350+100 το 40 ήμερο, για κάποιο λόγο στις 10/4 έστειλε λάθος ένδειξη.

Έχω ψηφιακό μετρητή,  αλλά δεν ξέρω αν στέλνει δεδομένα ή έρχεται κάποιος. Είχε γίνει και παλιότερα τέτοιο χοντρό λάθος σε αλλαγή παρόχου, αλλά κατέφερα με τηλέφωνα στο τοπικό πρακτορείο να βγάλω άκρη.

Δεν είχα περάσει κάποια ένδειδη στο app. Τώρα να δω πως θα υπολογίσουν την ένδειξη για τις 10/4, έχω μετρητή κατανάλωσης εσωτερικά οπότε μπορώ να ακρίβεια να υπολογίσω, θα την δεχτούν άραγε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsigalkos είπε

Έχω ψηφιακό μετρητή,  αλλά δεν ξέρω αν στέλνει δεδομένα ή έρχεται κάποιος. Είχε γίνει και παλιότερα τέτοιο χοντρό λάθος σε αλλαγή παρόχου, αλλά κατέφερα με τηλέφωνα στο τοπικό πρακτορείο να βγάλω άκρη.

Δεν είχα περάσει κάποια ένδειδη στο app. Τώρα να δω πως θα υπολογίσουν την ένδειξη για τις 10/4, έχω μετρητή κατανάλωσης εσωτερικά οπότε μπορώ να ακρίβεια να υπολογίσω, θα την δεχτούν άραγε;

 

και @ekrepali , συνέχεια εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

15 minutes ago, korakios said:

και @ekrepali , συνέχεια εκεί

Άμα σου πως ότι δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοιο topic... πού το ξέθαψες. 😅

Κάτσε να μεταφέρω εκεί και το άλλο σεντόνι.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει. Ερμηνεύεις όμως μονόπλευρα πολλά πράγματα. Απλώς λέω ότι να λέμε παράνομο να κάνει μετρήσεις ο ΔΕΔΔΗΕ, είναι σαν να λέμε ότι είναι παράνομο να μετρά η αντλία του βενζινάδικου τη βενζίνη που βάζουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άμα σου πως ότι δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοιο topic... πού το ξέθαψες. 😅

πιες κανα καφέ , πριν μέρες είχες ποστάρει  😛

Μόλις τώρα, motoboots είπε

Εντάξει. Ερμηνεύεις όμως μονόπλευρα πολλά πράγματα. Απλώς λέω ότι να λέμε παράνομο να κάνει μετρήσεις ο ΔΕΔΔΗΕ, είναι σαν να λέμε ότι είναι παράνομο να μετρά η αντλία του βενζινάδικου τη βενζίνη που βάζουμε. 

συνέχεια εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, favou2000 είπε

Εφόσον βιάζεσαι αύριο πρωί πάρε τηλέφωνο εδώ befon.2112117355.Ζητα την προσφορά αν σου την δώσουν εννοείται ότι θα ζητήσεις γραπτώς στο mail να το αναγράφει.

Δεν θα υπαρχει θεμα ομως που ακομα δεν εχω λαβει τον τελικο απο την ελπεντισον σαν προηγουμενος παροχος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, paranoid_android είπε

Δεν θα υπαρχει θεμα ομως που ακομα δεν εχω λαβει τον τελικο απο την ελπεντισον σαν προηγουμενος παροχος? 

υπάρχει θέμα μιας και πρέπει να δει το σύστημα οτι έφυγες (όχι απαραίτητα το myelpedson που θα αργήσει να συγχρονίσει)

στην καλύτερη των περιπτώσεων θα κάνει 2 εργάσιμες να βγάλουν νωρίτερα τελικό , μέχρι στιγμής κολλούσαν οι αιτήσεις αν δεν έβγαινε

edit παρακάτω ο ekrepali αναφέρει οτι δεν είχε πρόβλημα , ίσως έτυχε (είναι και λίγο βύσμα 😛) , ή πλέον μπορεί να μην παίζει θέμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε
3 ώρες πριν, skylouros είπε

Και στο τέλος τέλος, αν κάποιος φύγει πχ σε ένα μήνα..τι θα γίνει. Θα του πουν μετά από 2 μήνες έχεις επιστροφή η πλήρωσε και άλλα? Περίεργο..

το έχουν προβλέψει , ο τελικός θα είναι με ότι τελευταίες τιμές έχει ο ΑΔΜΗΕ και δε θα γίνει διόρθωση

Συγνώμη Κόρακα αλλά ίσως η πρώτη μου ερώτηση ήταν τόσο γενική..

Ας πούμε πχ στο choice που λέει ότι η φόρμουλα είναι η εξής: 

Η τελική τιμή προμήθειας ορίζεται με βάση το τύπο=X* MTAHE+Ζ, όπου: 


 Συντελεστής Χ: Ορίζεται από την Εταιρεία ως 1.1357
 ΜΤΑΗΕ: η μηνιαία Μεσοσταθμική Τιμή Aγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας και για τον μήνα Μάρτιο ορίζεται ως 0.082708(€/kWh).

Ο συντελεστής Ζ είναι 0.

 

Εδώ παίζει να υπάρξει μηχανισμός διακύμανσης? Η ΤΕΑ απουσιάζει εντελώς από την εξίσωση. Αν όχι, τότε πως είναι κυμαινόμενο (κίτρινο).

Εντωμεταξυ ποια η διαφορά μεταξύ μεσοσταθμικης και χονδρεμπορικης τιμής?

Επεξ/σία από skylouros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, atom7 said:

Καλημέρα! Δεν υπάρχει νέο post εδώ και 9 ώρες και ανησύχησα...

Να κάνω εγώ σεφτε τοτε, να σας πω την ωραία μου εμπειρία από τον Ήρων σήμερα.

Έκανα προχτές αίτημα να πάω elpedison, πήγε σήμερα το αίτημα ΔΕΔΔΗΕ... το είδε ο ΗΡΩΝ κι άρχισαν τα τηλέφωνα λογικά από τη διακράτηση πελατών.... θα θέλουν να με ρωτήσουν γιατί φεύγω.

Παίρνουν μια φορά, με το που ακούω ΗΡΩΝ στη κασέτα, κατάλαβα περί τίνος πρόκειται και το κλείνω.

Παίρνουν 2η φορά,.το σηκώνω... νεκρό.

3η φορά, λέει η κασέτα να περιμένω να συνδεθώ άμεσα με εκπρόσωπο... περιμένω στην αναμονή 7 λεπτά και πέφτει η γραμμή.

4η φορά, το σηκώνω... νεκρό.

Μέχρι να μιλήσω με εκπρόσωπο η μέχρι να ολοκληρωθεί συστεμικά η αλλαγή παρόχου θα συνεχίσουν να παίρνουν. Ειδικά αν πάρουν το μεσημέρι, θα ακούσουν καντήλια.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...