Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Καλημέρα παιδιά! Επειδή λείπω απο τη Ελλάδα εδω και εναν μηνα και εχω χάσει λιγο τα δρώμενα λόγω περιορισμένης χρήσης ιντερνετ (ναυτικός), με την αφορμή οτι μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός της WeEnergy που έβαλα μεσα Ιουνίου το We Blue, ήθελα να ρωτήσω αν εχει βγει το φεκ για την ΡΑ και αν εχει βγει και η επιδότηση του Ιουνίου! Οταν έβαλα το πρόγραμμα, μου είχε πει ο υπάλληλος της we energy (επειδή αρχικά πήγαινα για στο σταθερό της, we yellow), οτι με συμφέρει λόγω της επιδότησης να βαλω αυτό με την ρητρα και απο Ιούλιο το ξανασκεφτομουν... Οποτε ηρθε η ωρα να το ξανασκεφτώ και γι αυτό ρωτάω! 😛

Θα τσεκάρω το excel απλα ήθελα τα φωτα σας σχετικά με τα φεκ που έχουν βγει αν έχουν βγει και τι λένε πάνω κάτω! 

Ιούνιο και Ιούλιο με τις επιδοτήσεις, το WeBlue / WeGreen ήταν όντως το φτηνότερο κυμαινόμενο. Επίσης για τον Αύγουστο με το νέο μηχανισμό, έχουν τη χαμηλότερη τιμή μαζί με τη ΔΕΗ (λίγο κάτω από 0.50 και η επιδότηση είναι νομίζω 0.34)

To παράθυρο για να δώσεις ένδειξη μετρητή (ώστε να λάβεις έναντι) νομίζω έχει λήξει... εγώ είχα στείλει ένδειξη στις 22/7 και έλαβα λογαριασμό 29/7.

Πάρε τηλέφωνο τη Δευτέρα και ρώτα αν γίνεται να στείλεις ένδειξη ή θα περιμένεις τον επόμενο μήνα. Επίσης όσοι έχετε νυχτερινό μετρητή, ρωτήστε αν γίνεται στη πλατφόρμα να γράφετε στο κουτάκι και τις 2 ενδείξεις https://weenergy.gr/dose-ti-metrisi-sou/ ή αν θα πρέπει να στέλνετε τις ενδείξεις τηλεφωνικά ή με mail. Ή ζητήστε πιο απλά να μπει στη πλατφόρμα έξτρα κουτάκι για τη νυχτερινή μέτρηση. Και μετά γράψτε εδώ τι σας είπαν... για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Καλημέρα παιδιά! Επειδή λείπω απο τη Ελλάδα εδω και εναν μηνα και εχω χάσει λιγο τα δρώμενα λόγω περιορισμένης χρήσης ιντερνετ (ναυτικός), με την αφορμή οτι μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός της WeEnergy που έβαλα μεσα Ιουνίου το We Blue, ήθελα να ρωτήσω αν εχει βγει το φεκ για την ΡΑ και αν εχει βγει και η επιδότηση του Ιουνίου! Οταν έβαλα το πρόγραμμα, μου είχε πει ο υπάλληλος της we energy (επειδή αρχικά πήγαινα για στο σταθερό της, we yellow), οτι με συμφέρει λόγω της επιδότησης να βαλω αυτό με την ρητρα και απο Ιούλιο το ξανασκεφτομουν... Οποτε ηρθε η ωρα να το ξανασκεφτώ και γι αυτό ρωτάω! 😛

Θα τσεκάρω το excel απλα ήθελα τα φωτα σας σχετικά με τα φεκ που έχουν βγει αν έχουν βγει και τι λένε πάνω κάτω! 

για Ιούνιο βγήκε ΦΕΚ 1/7/22

Αναφορά σε κείμενο

«Για τον μήνα Ιούνιο του έτους 2022 και για αριθμούς
παροχής καταναλωτών, που αφορούν την κύρια κατοι-
κία τους, όπως έχουν δηλωθεί στο πεδίο 204 της δή-
λωσης εισοδήματος φορολογικού έτους 2020 κατά την
31.12.2021, η μοναδιαία επιδότηση για το πρώτο διά-
στημα κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας του πρώτου
εδαφίου ορίζεται στο ποσό των εκατόν ογδόντα πέντε
(185) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της κατανά-
λωσης ηλεκτρικής ενέργειας, για το δεύτερο διάστημα
κατανάλωσης του πρώτου εδαφίου ορίζεται στο ποσό
των εκατόν σαράντα (140) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα
(MWh) επί της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας και

για την υπερβάλλουσα κατανάλωση η μοναδιαία επιδό-
τηση ορίζεται στο ποσό των εκατό (100) ευρώ (€) ανά
Μεγαβατώρα (MWh). Για τον μήνα Ιούνιο του έτους 2022
και για αριθμούς παροχής ηλεκτρικής ενέργειας, που δεν
αφορούν κύρια κατοικία καταναλωτών, η μοναδιαία επι-
δότηση ορίζεται στο ποσό των εκατό (100) ευρώ (€) ανά
Μεγαβατώρα (MWh) ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης».

για Ιούλιο/Αύγουστο μόνο απο ανακοινώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agentsmith84 είπε

Καλησπέρα,

Ξέρουμε πόσο είναι η kwh για we energy blue Ιούλιο με ρήτρα αναπροσαρμογής;

ναι , στο excel έχει την αρχική τιμή και στα τετράμηνα πατώντας το κελί θα δεις την τιμή με συνέπεια ,πιο κάτω θα δεις την κρατική επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

τιμή με συνέπεια

...η οποία γνωρίζεις έαν πάει "όπως συνήθως" σε όσους έχουν ΚΟΤ, δηλαδή "ή έκπτωση συνέπειας ή έκπτωση ΚΟΤ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...η οποία γνωρίζεις έαν πάει "όπως συνήθως" σε όσους έχουν ΚΟΤ, δηλαδή "ή έκπτωση συνέπειας ή έκπτωση ΚΟΤ";

το έχω στην αρχική τιμή μείον ΚΟΤ , μόνο αν ποστάρει κάποιος λογαριασμό θα το αλλάξω

 

10 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

Αν θεωρώ πως το ρητροπρογραμμα θα είναι χαμηλότερο απολογιστικα από τις χρεώσεις που ανακοινώνονται σε μηνιαία βάση, μπορώ να το κρατήσω;

τι εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

το έχω στην αρχική τιμή μείον ΚΟΤ , μόνο αν ποστάρει κάποιος λογαριασμό θα το αλλάξω

 

τι εννοείς ?

Είναι κάποιος π.χ στο MVP της Protergia, στο Up του Ηρων, στο ευελιξία της Volterra, στο Max της Elpedison και πιστεύει πως η τελική χρέωση, όπως διαμορφώνονταν με τον τρόπο υπολογισμού μέχρι 31η Ιουλίου, θα είναι χαμηλότερη από την τιμή που ανακοίνωσε ο οποιοσδήποτε προμηθευτής για τον Αύγουστο. 

Ας πούμε ότι εγώ έχω πληροφορία ότι η ΤΕΑ για τον Αύγουστο θα βγει 0,1 ( Χρησιμοποιώ ακραίο παράδειγμα για να γίνει κατανοητό). Μπορώ να επιλέξω να τιμολογηθω με αυτό που είχα και όχι με αυτό που ανακοίνωσαν;

Επεξ/σία από Dropsreef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

Μπορώ να επιλέξω να τιμολογηθω με αυτό που είχα και όχι με αυτό που ανακοίνωσαν;

όχι , αλλάζει η τιμολόγηση βάσει νομοθεσίας με τιμοκατάλογο που έχει ανακοινώσει ο κάθε πάροχος (τα σταθερά φυσικά δεν αλλάζουν)

πχ

nrg τιμοκατάλογος
Προτέργια τιμοκατάλογος
Ελίν τιμοκατάλογος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

το έχω στην αρχική τιμή μείον ΚΟΤ , μόνο αν ποστάρει κάποιος λογαριασμό θα το αλλάξω

...σπόιλερ γιατί;  Αφορά την τελική τιμή εναλλακτικού ρε συ 

Τεσπα, νομίζω δεν με καταλάβες, δεν ρώταγα κάτι για το εξέλ : ρώταγα αν ξέρεις αν η We θα το πάει "ή συνέπεια ή ΚΟΤ" ή αν υπάρχει περίπτωση (αν το γνωρίζεις) να τα εφαρμόζει και τα δυο. Η αλήθεια είναι ότι το ρώτησα γιατί είχα την εντύπωση ότι είδα χθες (;) πως η ΚΑΝΟΝΙΚΗ τιμή του Blue ήταν πολύ παραπάνω (γύρω στο 0,60; Κάτι τέτοιο τεσπα) και έπεφτε στο 0,48 ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ (...άρα τους έχοντες ΚΟΤ δεν τους συμφέρει). Τώρα που κόιταξα βλέπω "0,49 χωρίς συνέπεια και 0,48 οι συνεπείς", άρα ή κάτι λάθος είδε χθες-προχθές ή το αλλάξανε...(αν το χωρίς σύνεπεια είναι 0,49, "τρώγεται" για τους ΚΟΤαιούχους...ΒΕΒΑΙΑ, δεν έχει πιο κάτω τιμή νυχτερινού, άρα για τους,,,νυχτερινούς συμφέρει ασυζητητί ΔΕΗ. Και μιας και τα λέω όλα, είδα και το εξέλ και με μπέρδεψε με τις τιμές που βγάζει ρε συ για Μπλου και Γ1. Σίγουρα είναι εντάξει; Σα να βγάζει πιο φθηνή την We ενώ δεν είναι, με βάση τις τιμές που έχουν ανακοινώσει+πάγια+"συνέπεια" κτλ...)

1 ώρα πριν, Dropsreef είπε

Είναι κάποιος π.χ στο MVP της Protergia, στο Up του Ηρων, στο ευελιξία της Volterra, στο Max της Elpedison και πιστεύει πως η τελική χρέωση, όπως διαμορφώνονταν με τον τρόπο υπολογισμού μέχρι 31η Ιουλίου, θα είναι χαμηλότερη από την τιμή που ανακοίνωσε ο οποιοσδήποτε προμηθευτής για τον Αύγουστο. 

Ας πούμε ότι εγώ έχω πληροφορία ότι η ΤΕΑ για τον Αύγουστο θα βγει 0,1 ( Χρησιμοποιώ ακραίο παράδειγμα για να γίνει κατανοητό). Μπορώ να επιλέξω να τιμολογηθω με αυτό που είχα και όχι με αυτό που ανακοίνωσαν;

...για να καταλάβεις πού έχεις λάθος στο συγκεκριμένο σκεπτικό, πρέπει να δεις τα "κυμαινόμενα" ως "σταθερά μηνός" πλέον, διότι η τιμή που δίνουν για τον επόμενο μήνα είναι μια fixed τιμή που ΔΕΝ επηρρεάζεται από τις διακυμάνσεις χονδρικής. Αν πχ για τον Αύγουστο η μέση ΤΕΑ πέσει (θα δώσω πιο ρεαλιστικό παράδειγμα από του "0,1") στα 0,25/kWh, τότε οι πάροχοι θα την έχουν κάνει λαχείο κι εμάς περαστικά μας. Αν από την αντίθετη ξεπεράσει τα 0,50, περαστικά στους παρόχους (...εκτός από κάτι αστέρια όπως η Ελπέντισον που η αρχική τιμή που δίνει είναι κοντά στο Ευρώ και μετά,,,,,θα κάνει "κατά το δοκούν εκπτώσεις"....Δουλευόμαστε με άλλα λόγια, και καταργεί την,,,,"κατάργηση" της ρήτρας αναπροσαρμογής με αυτό το τρυκ....).

Άρα στην ουσία αυτό που "ζητάς" εσύ με το ερώτημά του, είναι η,,,,επαναφορά της ρήτρας αναπροσαρμογής, όπως την γνωρίσαμε (πράγμα που ήταν εδώ που τα λέμε το πιο νορμάλ, με την έννοια ότι πληρώναμε κατόπιν εορτής, τις όποιες διακυμάνσεις. Άλλο που μας κλέβανε "εκ των προτέρων", μέσω της διαμόρφωσης της χρηματιστηριακής τιμής κτλκτλ.....). Το νέο σύστημα μας συμφέρει μόνο στην περίπτωση που,,,θα εκτοξευτούν οι τιμές χονδρικής και κάποιοι πάροχοι θα έχουν τζογάρει με τις τιμές λιανικής που θα έχουν δώσει πιο συντηρητικά...Γενικά μεσ' στον τζόγο όλα. Και 'μεις απλά ακολουθούμε (αναγκαστικά) ό,τι παιχνίδι μας  στήσουν να παίξουμε......

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, washcloud είπε

...σπόιλερ γιατί;  Αφορά την τελική τιμή εναλλακτικού ρε συ 

γιατί είναι ΚΟΤ 😛

5 λεπτά πριν, washcloud είπε

ρώταγα αν ξέρεις αν η We θα το πάει "ή συνέπεια ή ΚΟΤ" ή αν υπάρχει περίπτωση (αν το γνωρίζεις) να τα εφαρμόζει και τα δυο.

δε γνωρίζω , το έχω χωρίς για ΚΟΤ , μέχρι να τύχει να  ποστάρει κάποιος

 

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

Η αλήθεια είναι ότι το ρώτησα γιατί είχα την εντύπωση ότι είδα χθες (;) πως η ΚΑΝΟΝΙΚΗ τιμή του Blue ήταν πολύ παραπάνω (γύρω στο 0,60; Κάτι τέτοιο τεσπα) και έπεφτε στο 0,48 ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ...

...Τώρα που κόιταξα βλέπω "0,49 χωρίς συνέπεια και 0,48 οι συνεπείς", άρα ή κάτι λάθος είδε χθες-προχθές ή το αλλάξανε...

όχι , εξαρχής τόσο ήτανε για οικιακά ,απλά αλλάξανε τα επαγγελματικά (έχουν βγάλει 3 pdf μέχρι στιγμής) με αυτό το τελευταίο

12 λεπτά πριν, washcloud είπε

Σίγουρα είναι εντάξει; Σα να βγάζει πιο φθηνή την We ενώ δεν είναι, με βάση τις τιμές που έχουν ανακοινώσει+πάγια+"συνέπεια" κτλ...)

ναι , σίγουρα , οι εκπτώσεις (0,48) μπαίνουν στα τετράμηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , σίγουρα , οι εκπτώσεις (0,48) μπαίνουν στα τετράμηνα

...κάνε αν θες καμμιά επαλήθευση, γιατί στα γρήγορα/μπακάλικα έστω (το δηλώνω), βλέπω διαφορές (μην με βάλεις τώρα να δώσω παράδειγμα :ρ) / δε μου βγαίνουν τα νούμερα (τελικές, με την default κατανάλωση που έχεις/4μηνο) με βάση τί τιμές δίνουν ΔΕΗ και We (όχι τρελές διαφορές, αλλά πάντως διαφορές). Αν έχω λάθος εγώ όλα καλά - εσύ να μην έχεις (περισσότερο για λόγους,,,πρεστίζ του εξέλ).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...κάνε αν θες καμμιά επαλήθευση, γιατί στα γρήγορα/μπακάλικα έστω (το δηλώνω), βλέπω διαφορές (μην με βάλεις τώρα να δώσω παράδειγμα :ρ) / δε μου βγαίνουν τα νούμερα (τελικές, με την default κατανάλωση που έχεις/4μηνο) με βάση τί τιμές δίνουν ΔΕΗ και We (όχι τρελές διαφορές, αλλά πάντως διαφορές). Αν έχω λάθος εγώ όλα καλά - εσύ να μην έχεις (περισσότερο για λόγους,,,πρεστίζ).

ΔΕΗ έχει 0,486 και 3,5€ πάγιο

we έχει 0,48 και 2,75 πάγιο

το ΦΠΑ είναι το αποτέλεσμα επί 1,06

εσύ με τι νούμερα κάνεις επαλήθευση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

εσύ με τι νούμερα κάνεις επαλήθευση ?

...και στο 'πα, μη με βάλεις να δώσω παράδειγμα

...σιγουρέψου εσύ ότι είσαι 101% τζετ (αυτό είναι που έχει σημασία), και άσε τί "βλέπω" εγώ. Πιθανότατα εγώ κάνω πατάτα, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω περιθώρια να το "μελετήσω"/να το καταλάβω...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

...και στο 'πα, μη με βάλεις να δώσω παράδειγμα

...σιγουρέψου εσύ ότι είσαι 101%, και άσε τί "βλέπω" εγώ. Πιθανότατα εγώ κάνω πατάτα, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω περιθώρια να το "μελετήσω"...

δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω επαληθεύσεις , όποιος δει κάτι λάθος μου λέει συγκεκριμένα πράγματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...