Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, korakios είπε

αν ήθελε θα έβαζε 1€/kw και 50% έκπτωση ..... πάλι το ίδιο θα σου έβγαινε (και αν έχανες την έκπτωση μάματα)

 

όσο περίπου η χοντρική του ΧΕ συν προμήθεια

συνεχίζω να λέω οτι δεν ισχύει αυτο. Μεχρι και τον μήνα ιούλιο η τιμη τους ηταν 0,1 και σου έδιναν συνεπεια - 50%. Το ποσο θα ανεβαινε η ρητρα και η επιδότηση αντίστοιχα ηταν ξεχωριστά και αυτο ειχε να κανει οπως λες με το χρηματιστηριο. Τωρα λοιπόν αυτοί υπολόγισαν στο περίπου ποσο θα ηταν η ρήτρα και την εβαλαν μεσα στην τιμή άρα αν πούμε οτι υπολόγισαν τν ρήτρα 0,45 την εβαλαν + 0,1 την κιλοβατόρα τους πηγε 0,55. Ερχετε λοιπον το κρατος και λεει σου δινει το 0,337 (ειναι αυτο 90% ου 0,45?)  όχι άρα το κράτος λέει οτι η ρήτρα ειναι λιγότερη. Επομένως η προτεργια τι εκανε ανεβασε την κιλοβατόρα της. Και εκτος αυτου αφαιρεσε και το 50% που υποτίθετε οτι εχεις υπογραψει και για αυτο πηγες και εκει.

αρα ποιος κοροιδευει ποιον? Και ειλικρινά ειναι νομιμο? Η μποροει ο κοσμος να προσφύγει για αυτο κάπου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, korakios είπε

ε, αφού σου το είπανε , όλα καλα τότες 😂

στο excel δεν μπαίνει φυσικά "φανταστική" έκπτωση

στο τηλ μου ειπαν 0.08 μετα 0.6 μετα... καλα οτι ναναι. για φουντο πανε αυτοι

εδιτ: 8 σεντς και μετα 60 σεντς (δεν ηξερε τι ελεγε)

Επεξ/σία από παπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xariskk24 είπε

Μεχρι και τον μήνα ιούλιο η τιμη τους ηταν 0,1 και σου έδιναν συνεπεια - 50%

συν ρήτρα

Μόλις τώρα, xariskk24 είπε

Επομένως η προτεργια τι εκανε ανεβασε την κιλοβατόρα της.

ε, ναι , θα την άφηνε ? για αύριο οι πάροχοι αγοράζουν 0,50 περίπου

5 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Και εκτος αυτου αφαιρεσε και το 50% που υποτίθετε οτι εχεις υπογραψει και για αυτο πηγες και εκει.

αυτό έγινε με την παρέμβαση , όλα καταργούνται  (και οι τιμές) χωρίς ειδοποίηση , έτσι βγήκε το νομοσχέδιο....

βέβαια πληρώνουμε παραπάνω απο πριν , μιας και οι τιμές περιλαμβάνουν αρνητικές προβλέψεις , πχ όπως τα σταθερά είναι πιο ακριβά μιας και πρέπει να προβλέψουν για 6μηνο τουλάχιστον

Spoiler
6 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

αρα ποιος κοροιδευει ποιον? Και ειλικρινά ειναι νομιμο? Η μποροει ο κοσμος να προσφύγει για αυτο κάπου? 

κινήσου κατά του υπουργείου , τι να πω, είναι εκτός τόπικ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

αρα ποιος κοροιδευει ποιον? Και ειλικρινά ειναι νομιμο? Η μποροει ο κοσμος να προσφύγει για αυτο κάπου? 

Να προσφύγεις κάπου; Εδώ γελάμε. 😄

Αναφορά σε κείμενο

Νομοθετική Ρύθμιση, Άρθρο 138, παράγραφος 5

Η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (Ρ.Α.Ε.) παρακολουθεί την εφαρμογή του παρόντος, ιδίως ως προς τη διαμόρφωση των τιμών, τις συνθήκες ανταγωνισμού και εύρυθμης λειτουργίας των αγορών , καθώς και την τυχόν εμφάνιση καταχρηστικών πρακτικών. Αν διαπιστώσει σχετικές παραβάσεις, εφαρμόζει τις διαδικασίες και επιβάλλει τις κυρώσεις του άρθρου 36 του ν. 4001/2011 (Α΄ 179).

Επιλέξτε κάποιον πάροχο που ανακοίνωσε 'normal' τιμολόγιο... και φύγετε απ'τους απατεώνες. Aπλά τα πράγματα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα ο εξωτερικός συνεργάτης που μου έκανε τα συμβόλαια στη ζενίθ σπου ανήκω μου είχε κάνει ανανέωση στις 22/7 με ένα χαμηλό τότε πρόγραμμά της ζενίθ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΉ ΤΙΜΉ. Σήμερα μου είπαν ότι αυτόματα λόγω νόμου αλλάζει το συμβόλαιο που έχω προ υπογράψει σε κυμαινόμενο. Ισχύει κάτι τέτοιο γενικώς η μόνο εκεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οκ κάνουμε αίτηση σήμερα και πάμε σε μια εταιρία... πόσες μέρες μετά γίνεται η αλλαγή; Κ αν έχει αυτή η εταιρεία έκπτωση συνέπειας; Θα τα καταφέρεις να της πιστωθείς αν ζητήσεις αλλαγή σε δεύτερη όταν βγουν τα καινούργια πάλι και αλλάξεις πριν αλλάξει μήνας;

Είμαστε πάντως μια ωραία ατμόσφαιρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

είναι εκτός κανονισμών φόρουμ η απάντηση , απλά θα πω άγνωστο

 

Πλάκα μου κάνεις φαντάζομαι. Έχουν γραφτεί τέρατα που είναι εκτός κανόνων του φορουμ και μια διευκρινιστική ερώτηση σχετικά με το τι ισχύει στο θέμα της κρατικής επιδότησης προς τους παρόχους (δηλαδή απόλυτα μέσα στο θέμα) είναι εκτός κανόνων;; Γιατί δεν έγραφες καλύτερα "βαριέμαι/δεν γουστάρω να απαντήσω"; Φοβάσαι μην παρεξηγηθείς; Άσε τους κανόνες για τους διαχειριστές που τους γνωρίζουν καλύτερα γιατί δεν σου πάει καθόλου ο ρόλος!

8 λεπτά πριν, wall είπε

Και οκ κάνουμε αίτηση σήμερα και πάμε σε μια εταιρία... πόσες μέρες μετά γίνεται η αλλαγή; Κ αν έχει αυτή η εταιρεία έκπτωση συνέπειας; Θα τα καταφέρεις να της πιστωθείς αν ζητήσεις αλλαγή σε δεύτερη όταν βγουν τα καινούργια πάλι και αλλάξεις πριν αλλάξει μήνας;

Είμαστε πάντως μια ωραία ατμόσφαιρα...

Είναι....εκτός κανονισμών η απάντηση! Θα μείνεις με την απορία....!🤣🤣

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολύ μεγάλη απορία σχετικά με τις χρεώσεις και την εκκαθάριση του λογαριασμού ανά μήνα.

Αφού η τιμή αλλάζει κάθε μήνα και κάθε πάροχος δίνει πακέτα εκπτώσεων ανά μήνα, πως ακριβώς θα υπολογίζονται; Θα πρέπει να μετράνε την κατανάλωση κάθε μήνα. Κάτι τέτοιο είναι όμως ανέφικτο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, 1comment είπε

Πλάκα μου κάνεις φαντάζομαι.

καθόλου

51 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έχουν γραφτεί τέρατα που είναι εκτός κανόνων του φορουμ

δε με απασχολούν , με απασχολεί που πάλευα να ξεκλειδώσει το προηγούμενο νήμα, το οποίο εγώ το έκανα , όχι εσύ

52 λεπτά πριν, 1comment είπε

και μια διευκρινιστική ερώτηση σχετικά με το τι ισχύει στο θέμα της κρατικής επιδότησης προς τους παρόχους (δηλαδή απόλυτα μέσα στο θέμα) είναι εκτός κανόνων;;

γιατί είναι καθαρά πολιτικό , πιο καθαρά δε γίνεται , είναι σούπερ πολιτικό το θέμα με κυβέρνηση και Ε.Ε.

άνοιξε νέο κάνε την ίδια ερώτηση , να δεις για πόσο θα κρατήσει ανοιχτό ....

53 λεπτά πριν, 1comment είπε

Γιατί δεν έγραφες καλύτερα "βαριέμαι/δεν γουστάρω να απαντήσω"; Φοβάσαι μην παρεξηγηθείς; Άσε τους κανόνες για τους διαχειριστές που τους γνωρίζουν καλύτερα γιατί δεν σου πάει καθόλου ο ρόλος!

όχι βαριέμαι να παρακολουθώ το θέμα και να κάνω αναφορές να σβήνονται σχόλια και να μην κλειδώνει

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

Παιδιά καλησπέρα ο εξωτερικός συνεργάτης που μου έκανε τα συμβόλαια στη ζενίθ σπου ανήκω μου είχε κάνει ανανέωση στις 22/7 με ένα χαμηλό τότε πρόγραμμά της ζενίθ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΉ ΤΙΜΉ. Σήμερα μου είπαν ότι αυτόματα λόγω νόμου αλλάζει το συμβόλαιο που έχω προ υπογράψει σε κυμαινόμενο. Ισχύει κάτι τέτοιο γενικώς η μόνο εκεί? 

άλλο σταθερή προμήθεια συν ρήτρα και άλλο σταθερό πρόγραμμα , σε ποιο ακριβώς μπήκες 22/7 ?

έχεις 14 μέρες δικαίωμα υπαναχώρησης πάντως και φυσικά τα σταθερά προγράμματα δεν επηρεάζονται

4 λεπτά πριν, pallisi είπε

Έχω πολύ μεγάλη απορία σχετικά με τις χρεώσεις και την εκκαθάριση του λογαριασμού ανά μήνα.

Αφού η τιμή αλλάζει κάθε μήνα και κάθε πάροχος δίνει πακέτα εκπτώσεων ανά μήνα, πως ακριβώς θα υπολογίζονται; Θα πρέπει να μετράνε την κατανάλωση κάθε μήνα. Κάτι τέτοιο είναι όμως ανέφικτο.  

μόνο η elpedison έχει τέτοιο πράγμα (αναφέρει και στα ψιλά η watt&volt) , πλασματικά υπολογίζεται απο τη διαφορά εκτίμησης του κόστους ενέργειας που μαντεύουν ένα μήνα πριν με το πραγματικό που βγαίνει μετά απο ένα μήνα

ρεαλιστικά θα παίρνεις όσα δεν τους λείπουν , ανάλογα τα κέφια , μακρυά απο αυτά

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MorcyGr είπε

Καλησπέρα παιδιά προλαβαίνω να πηδηξω από το πλοίο elpedison στην we energy ή την φάγαμε? Και εάν ναι ποιο green or blue? (αλήθεια τώρα 1€ klw?) 

ότι σου βγάζει το excel (για Αύγουστο)

το νου σου  για καταγγελία αν σε χρεώσουν επιστροφή εκπτώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η elpedison αξιζει ομαδικη καταγγελια
τη προηγουμενη βδομαδα επηρεασμενος απο το 150αρι που δινουν
που τελικα ειναι 150/24 = 6,25 το μηνα ...
σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους
μου στειλαν συμβολαιο με τις παλιες τιμες
και με διαβεβαιωναν οτι οι νεες ειναι 0,5 κατι - την επιδοτηση = 0,17κατι
στειλαν το συμβολαιο ειχαν τις παλιες τιμες
αρνηθηκα να αποδεχτω μη βλεποντας τις τελικες τιμες
πλεον βλεπω 1 ευρω που με καποιο μαγικο τροπο γινονται 0,17... που απο το πινακακι δε προκυπτει με τιποτα
Α ΠΑ ΡΑ ΔΕ ΚΤΟΙ
ακομα και στο econtract εμφανιζει τις παλιες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...