Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Και ο Ηρών στις καθυστερήσεις (ξανα)βγάζει ικανοποιητικό πρόγραμμα (δεν το περίμενα 😁)

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/

πολυ τιμιο προγραμμα, το τυρακι ειναι οτι ισως το κανει για να μαζεψει κοσμο και μετα τους επομενους μηνες να παιζει σε τιμες ιδιες η μεγαλυτερες απο εναλλακτικους παροχους.. Θα μου πεις παρε το 0.14 για αυτο το μηνα και βλεπεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Manolo7 είπε

πολυ τιμιο προγραμμα, το τυρακι ειναι οτι ισως το κανει για να μαζεψει κοσμο και μετα τους επομενους μηνες να παιζει σε τιμες ιδιες η μεγαλυτερες απο εναλλακτικους παροχους.. Θα μου πεις παρε το 0.14 για αυτο το μηνα και βλεπεις..

και εγώ αυτό πιστεύω και μετά ίσως βαρά στο κεφάλι , θα δείξει , έχει σωστές τιμές και σε επαγγελματικά (προς το παρών)

 

@SabotazNic

__________________________________

Η Ζενίθ έβγαλε τη συνδρομή και διόρθωσε το κυμαινόμενο πάγιο βάσει κατανάλωσης

και η Φυσικό Αέριο έβγαλε τα προγράμματά της (είχαν συνδρομή)

Ίσως θετικό σημάδι αν καταργηθεί και αυτό το παραθυράκι της ρήτρας αποχώρησης

Μένει να δούμε αν τα αλλάξει και η NRG

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

και εγώ αυτό πιστεύω και μετά ίσως βαρά στο κεφάλι , θα δείξει , έχει σωστές τιμές και σε επαγγελματικά (προς το παρών)

 

@SabotazNic

Σταθερα προγραμμα ειναι? Γιατι βλεπω λεει χωρις δεσμευση

image.png.a43cdff83aa7ad274bb587b019caffde.png

image.png.653adac39cdf1372c457963c5e502da9.png

Για την ωρα βγαινει 0.01-0.02 πιο ακριβο απο ΔΕΗ (αναλογως σε πιο θα πρεπει να παμε small ή large. Πως καταλαβαινω? Δεν βρηκα διαφορες 😛 ), αλλα αν ειναι σταθερο, προφανως θα αξιζει μιας και θα ανεβουν χειμωνα παλι τα πραγματα οποτε μετα θα βγει πιο φθηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Σταθερα προγραμμα ειναι? Γιατι βλεπω λεει χωρις δεσμευση

όχι , κατέβασε το excel , μόλις τα έβαλα στα επαγγελματικά

απλά να ξέρεις οτι η μηχανογράφηση του Ηρών είναι μακράν η χειρότερη (έκδοση λογαριασμού, τυχών διόρθωση κτλ)

τώρα αν αξίζει η διαφορά € (βάλε κιλοβατώρες στο excel) , εσύ αποφασίζεις

απλά σε ενημέρωσα

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

ναλογως σε πιο θα πρεπει να παμε small ή large

το small είναι Γ21 , το large Γ22

για Γ22 δεν ξέρω αν έχει χρέωση ισχύος , δε βρήκα κάτι

επίσης δες και τον τιμοκατάλογο της NRG να δεις στο επαγγελματικό που είσαι τι χρέωση θα έχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , κατέβασε το excel , μόλις τα έβαλα στα επαγγελματικά

απλά να ξέρεις οτι η μηχανογράφηση του Ηρών είναι μακράν η χειρότερη (έκδοση λογαριασμού, τυχών διόρθωση κτλ)

τώρα αν αξίζει η διαφορά € (βάλε κιλοβατώρες στο excel) , εσύ αποφασίζεις

απλά σε ενημέρωσα

το small είναι Γ21 , το large Γ22

για Γ22 δεν ξέρω αν έχει χρέωση ισχύος , δε βρήκα κάτι

επίσης δες και τον τιμοκατάλογο της NRG να δεις στο επαγγελματικό που είσαι τι χρέωση θα έχεις

Ναι αυριο θα δω τον λογαριασμο στο μαγαζι γτ δεν θυμαμαι ποιο εχουμε. Γενικα σεκφτομασταν επιστροφη ΔΕΗ γιατι, it just works. Λαθος το σκεφτομαι? 

Η χρεωση ισχυος τι ειναι? Γτ βλεπω small και Large εχει ιδιο ετησιο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Η χρεωση ισχυος τι ειναι?

είναι σε Γ22 , όταν τραβάς στιγμιαία παραπάνω ρεύμα απο τη συμφωνημένη ισχύς (εκκίνηση σε βαριά μηχανήματα κτλ)

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Γενικα σεκφτομασταν επιστροφη ΔΕΗ γιατι, it just works. Λαθος το σκεφτομαι? 

πάσο , ο καθένας κινείται όπως καταλαβαίνει , δικό σου μαγαζί, απλά να είσαι ενημερωμένος :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

είναι σε Γ22 , όταν τραβάς στιγμιαία παραπάνω ρεύμα απο τη συμφωνημένη ισχύς (εκκίνηση σε βαριά μηχανήματα κτλ)

πάσο , ο καθένας κινείται όπως καταλαβαίνει , δικό σου μαγαζί, απλά να είσαι ενημερωμένος :)

Η χρεωση ισχυεος που φαινεται στα προγραμμα της ΔΕΗ? Αυτο ειναι?

image.png.3138aeda32b824ba2ca7e6792df66248.png

Απλα λεω οτι αν δεν μπορεις εσυ να βρει αυτην την χρεωση, τοτε υπαρχει θεμα στις εμφανεις χρεωσεις, και τουλαχιστον η ΔΕΗ σε αυτα τα θεματα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Η χρεωση ισχυεος που φαινεται στα προγραμμα της ΔΕΗ? Αυτο ειναι?

όχι , αυτό είναι στις ρυθμιζόμενες

η χρέωση ισχύος της ΔΕΗ είναι 2,2€/kw

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απλα λεω οτι αν δεν μπορεις εσυ να βρει αυτην την χρεωση, τοτε υπαρχει θεμα στις εμφανεις χρεωσεις, και τουλαχιστον η ΔΕΗ σε αυτα τα θεματα ειναι οκ.

απλά μπορεί να μην τη χρεώνουν

για να μη γνωρίζεις τι είναι 99,99% δεν έχεις Γ22 . Μην ασχολείσαι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, korakios είπε

για να μη γνωρίζεις τι είναι 99,99% δεν έχεις Γ22 . Μην ασχολείσαι 😁

Η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν ξέρω (ο πατέρας μου είχε ασχοληθεί). Εστιατόριο, έχουμε αντιστάσεις. Προ ρήτρας κάναμε κάνα 2500/4μηνο (μετα κλάμα). Πως το βρίσκουμε? :P

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios  η nrg άλλαξε τιμές(μετά τον χαμό που έγινε για τα κυμαινόμενα πάγια) και φυσικά προς τα πάνω...: στο adapt 0,569 ευρώ/kw και πάγιο 4,8 ευρώ /μηνά αρχικό( το ίδιο), και στο prime 0.499 ευρώ/kw με 5 ευρώ πάγιο (από 5,5). Δέστο λίγο στο excel, νομίζω έχεις ακόμα αυτές από την Δευτέρα..τι να πρωτοδείς να μου πεις..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα Τιμολόγια. Από τις τιμές κάθε προμηθευτή αφαιρείται ποσό ύψους 0,37700 Euro/kWh που είναι η κρατική επιδότηση στα τιμολόγια του ρεύματος για τον Αύγουστο.

-ΔΕΗ: Για κατανάλωση έως 2000 κιλοβατώρες, 0,486 Euro/kwh. Από 2000 κιλοβατώρες και πάνω, 0,498 Euro/kwh. Πάγιο 3,5 ευρώ το μήνα. Νυχτερινό τιμολόγιο 0,445 Euro/kwh.

-Protergia: Χρέωση Ενέργειας Ημέρας 0,54913 Euro/kwh. Χρέωση Ενέργειας Νύχτας 0,54555 Euro/kwh. Μηνιαίο πάγιο 5 ευρώ.

-Ήρων: για ημερήσια και νυχτερινή κατανάλωση, ανεξαρτήτως του ύψους της, 0,575 Euro/kWh, πάγιο 3 ευρώ το μήνα.

-Elpedison: τιμολόγια από 0,9395 ένω 1,0024 ευρώ ανά κιλοβατώρα, με επιστροφή τον επόμενο μήνα του Elpedison Loyalty Pass. Το πάγιο κυμαίνεται από 1,5 ευρώ το τετράμηνο έως 5 ευρώ το μήνα.

-Nrg: τιμή ενέργειας 0,499-0,569 Euro/kWh ανάλογα με το πρόγραμμα και πάγιο 1,8-5 ευρώ το μήνα ανάλογα με την ενεργοποίηση ή μη e-bill και πάγιας εντολής.

-Φυσικό Αέριο Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας: τιμή με έκπτωση συνέπειας 0,563-0,576 Euro/kWh, χωρίς έκπτωση συνέπειας 0,583 -0,591Euro/kWh. Πάγιο 5 ευρώ.

-Volterra: Χρέωση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας: 0,6700 Euro/kWh, Πάγια Χρέωση: 4,5Euro/30 ημερολογιακές ημέρες.

- WATT+VOLT : 0,62Euro/kWh για το πρόγραμμα zerO+ για όλες τις κατηγορίες πελατών.

-Zeniθ: Χρέωση ενέργειας 0,55500 Euro/kWh, πάγιο 4,5 ευρώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Manolo7 είπε

πολυ τιμιο προγραμμα, το τυρακι ειναι οτι ισως το κανει για να μαζεψει κοσμο και μετα τους επομενους μηνες να παιζει σε τιμες ιδιες η μεγαλυτερες απο εναλλακτικους παροχους.. Θα μου πεις παρε το 0.14 για αυτο το μηνα και βλεπεις..

Θα υπάρξει συστεμικο πρόβλημα στην έκδοση λογαριασμών... κι αν ο πελάτης αποφασίσει να φύγει μετά από 3-4 μήνες θα βγει τελικός με 0.60 χρέωση και θα πούνε τη κλασική μαλακία ότι εφόσον δεν υπάρχει επόμενος λογαριασμός δε μπαίνει το 20% της συνέπειας. Ποιος ξέρει πέρα από εμάς να προσφύγει μέσω ραε... Κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...