Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, grab είπε

ξέρει κανείς αν οι b660 μητρικές που κυκλοφορούν έρχονται με περασμένα τα νέα bios για 13th τώρα που έχει περάσει αρκετός καιρός και φαντάζομαι έχουν εξαντληθεί τα προ 13th κομμάτια;

Λογικά - καλοκαίρι '23 - έτοιμες για 13th είναι - εκτός αν κάπου βρέθηκαν ξεχασμένες b660. Kαλό είναι όμως να το επιβεβαιώσεις ρωτώντας τον πωλητή.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, CODEC είπε

1000 $  για  passive καλοριφέρ .....  οκ είναι ομολογουμένως  εντυπωσιακή  καινοτομία αλλά ταυτόχρονα ογκώδες και καθόλου πρακτικό.

Σίγουρα για home users δεν είναι, σε επαγγελματικά studio 3D rendering εκεί που φτάνουν τα 500-600W θα ήταν προτιμητέο από το να έχει κάποιος στο κουτί του 6-9 ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2023 στις 6:34 ΜΜ, Herald είπε

270w / 43600 CBR23 score 😮 

Ε ρε να σκάσουν έτσι τα refresh να μας σηκωθεί (η τρίχα)

 

 

Ενδιαφέρον τσιπάκι ο KS του, αλλά αναλογιζόμενοι ότι τρέχει chilled water με direct die (max load 52), εάν κατεβάσεις τόσο τις θερμοκρασίες είναι αναμενόμενο.

Σε ίδια clocks στον delidded 13900Κ sp108 (p116e94) είμαι περίπου στα 280w με 1.217v under load στους 61 max:

r23_temps.jpg.4ff47656d1fee0720bcb658cec5b6e70.jpg

εδώ το σχετικό vid: https://www.dropbox.com/s/dnf6ipv78sbrz2h/13900k_temps.mp4

Τα raptor refresh λένε θα είναι αρκετά ενεργοβόρα αλλά θα προσφέρουν και υψηλότερες συχνότητες

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

image.png.0f000c82645cad7376b7064177a76809.png

Πριν πειράξω οτιδήποτε, stock+xmp small FFTS(avx enabled). Απ'ότι κατάλαβα stock δεν ρίχνει συχνότητα. 300w στο hwinfo 😁. Μπορεί να θέλει και remount ή ψύχτρα, γι'αυτό κυρίως τέσταρα, πάντως δεν throttlare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη νέα γενιά raptor lake θα έλεγα να ρίξετε μια ματιά σε αυτό το video:

Λένε αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα με βάση τις νέες μητρικές που εμφανιστηκαν στην Computex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nvidiafan είπε

Ενδιαφέρον τσιπάκι ο KS του, αλλά αναλογιζόμενοι ότι τρέχει chilled water με direct die (max load 52), εάν κατεβάσεις τόσο τις θερμοκρασίες είναι αναμενόμενο.

Σε ίδια clocks στον delidded 13900Κ sp108 (p116e94) είμαι περίπου στα 280w με 1.217v under load στους 61 max:

r23_temps.jpg.4ff47656d1fee0720bcb658cec5b6e70.jpg

εδώ το σχετικό vid: https://www.dropbox.com/s/dnf6ipv78sbrz2h/13900k_temps.mp4

Τα raptor refresh λένε θα είναι αρκετά ενεργοβόρα αλλά θα προσφέρουν και υψηλότερες συχνότητες

Καλα τα δικά σου τα καμώματα τα ξέρω. 13900k με 13900mhz ram daily. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Καλα τα δικά σου τα καμώματα τα ξέρω. 13900k με 13900mhz ram daily. 

Στο r23 δεν παιζει ρολο η ram. Το ιδιο βγαζει με 6000 και με 8000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nvidiafan είπε

Στο r23 δεν παιζει ρολο η ram. Το ιδιο βγαζει με 6000 και με 8000

Ναι μωρέ το ξέρω, απλά εσύ δεν είσαι μέτρο σύγκρισης, προκαλείς κατάθλιψη με τα νουμερα σου 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι μωρέ το ξέρω, απλά εσύ δεν είσαι μέτρο σύγκρισης, προκαλείς κατάθλιψη με τα νουμερα σου 😁

Χαχα, δεν ηταν σκοπος μου 🤣 οι τωρινοι cpu δειχνουν το potential χωρις συμβιβασμους με ελεγχο των θερμοκρασιων, απλως δεν εχει πολυς κοσμος ορεξη να βαλει custom wc (ακομα) και ακομη λιγοτερος να κανει delid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

https://videocardz.com/newz/intel-14th-gen-core-raptor-lake-refresh-allegedly-launching-october-sapphire-rapids-refresh-in-early-2024

από Οκτώβρη σκάνε μύτη οι 14ριδες......άντε να κουμπώσουμε έναν στην θέση του παππού να κατέβει ακόμα το latency .....για πάμε daily δροσερές καταστάσεις σε ραμ και ρολόγια .....

1.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...