Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ΣΚ στήθηκε επιτελους η καινούργια custom υδροψυξη, μετά από υπομονή ενός χρόνου με την LF2 280. 

MO-RA3 420 με D5 και ένα παλιό Raystorm που είχα. Σε μια γρήγορη δοκιμή στον 13900KF P58/E46/R50 HT off, 1.225v load, VST 5 loop max core 76c με 25.5c ambient. 

Με την aio ήθελα 1.225v για P57/E45/R48 και max core 90+c και 20c ambient.

Επεξ/σία από ChaosAD
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Το ΣΚ στήθηκε επιτελους η καινούργια custom υδροψυξη, μετά από υπομονή ενός χρόνου με την LF2 280. 

MO-RA3 420 με D5 και ένα παλιό Raystorm που είχα. Σε μια γρήγορη δοκιμή στον 13900KF P58/E46/R50 HT off, 1.225v load, VST 5 loop max core 76c με 25.5c ambient. 

Με την aio ήθελα 1.225v για P57/E45/R48 και max core 90+c και 20c ambient.

Καλορίζικη, η διαφορά είναι χαώδης! Τα raystorm αθάνατα blocks, είχα το 2012 στον 3770Κ για αρκετά χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, nvidiafan said:

Καλορίζικη, η διαφορά είναι χαώδης! Τα raystorm αθάνατα blocks, είχα το 2012 στον 3770Κ για αρκετά χρόνια

Σε ευχαριστώ πολύ. Πράγματι, δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά. Τα 260w τα καταπίνει για πλάκα. Αν θυμάμαι καλά και εγώ για τον 3770K το είχα αγοράσει το Raystorm. Περιμένω τo καινούργιo Heatkiller V για την επόμενη αναβάθμιση. Αν και πλέον σκέφτομαι κ την ιδέα το direct die, αλλά προσπαθώ να μην υποκύψω 🤔😁
 

ΥΓ. Το μόνο που μου απομένει για να το ολοκληρώσω, είναι να κάνω sleeve το sata που δίνει ρεύμα στην D5. Αν κάποιος μπορεί να το κάνει, με το ανάλογο κόστος φυσικά, ας μου στείλει ένα pm σας παρακαλώ.

Επεξ/σία από ChaosAD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Πράγματι, δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά. Τα 260w τα καταπίνει για πλάκα. Αν θυμάμαι καλά και εγώ για τον 3770K το είχα αγοράσει το Raystorm. Περιμένω τo καινούργιo Heatkiller V για την επόμενη αναβάθμιση. Αν και πλέον σκέφτομαι κ την ιδέα το direct die, αλλά προσπαθώ να μην υποκύψω 🤔😁

αν μπεις στην διαδικασία για delid, γιατί οχι 😁 βεβαια και τώρα με τα 70αρια στα 5.8 είσαι κομπλέ, στα παιχνίδια δεν έχει σημασία, αν όμως εχεις κόλλημα με τις θερμοκρασίες οκ

*Με το mo-ra3 είσαι σχεδόν τελείως αθόρυβος και με εξαιρετικά temps (βάλε και τη gpu με qdc)

Επεξ/σία από nvidiafan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2023 στις 7:58 ΜΜ, kkatzos είπε

Ouch τα 1% που αρεσουν στον pirmen56

Screenshot_20230619_195654.jpg.bd7879fbef747b4e0f84f54da4b15e85.jpg

🤣

Και στο FC6 μπροστά βγαίνουν τα Ryzen3D σε min και 1% lows με φτηνιάρικες RAM και xmp στα τεστ του internet. Με καλοστημένα σύστηματα AMD/Intel όμως παθαίνουν πανωλεθρία στο Μιλάνο σε lows. Οπως δείχνουν τα δικά μας benchmarks, εδώ στο insomnia.

Ο λόγος είναι πολύ απλός. Η μεγάλη cache υπάρχει για να αντισταθμίσει τις επιδόσεις της κακής RAM γενικώς αλλά και το άσχημο ram latency ειδικά των ryzen. Αν δεν υπάρχει κακή RAM δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τι με νοιάζει αν με προσπερνάει μέχρι και 5600X με 2933Mhz(και για τους δυο μας), όταν με 4Ghz+ RAM του ρίχνω 16% σε min fps και βγαίνω οριακά πάνω μέχρι και από 5950X στα διπλάσια λεφτά σχεδόν;

Στις 19/6/2023 στις 7:59 ΜΜ, Herald είπε

Τι λες ρε παιδί μου, πέφτει στα 170 fps? 50% πάνω από το refresh rate του monitor μου? Στην πυρά :P 

13900K killer πλέον ο 5800X3D. Όσο πάμε και ανεβαίνουμε.

Ρε τσάμπα επιδόσεις και να πάνε τα κορόιδα σε CPU του 600ευρου! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούμπωσα μια noctua d15s σε έναν 13700κ  και με το ζόρι τον κρατάει κρύο.....έχω thermal throttling....πιστεύετε με μια υδροψυξη θα έβλεπα διαφορά? Σε idle ήδη έχω 40 βαθμούς περιπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, αποστόλης said:

Κούμπωσα μια noctua d15s σε έναν 13700κ  και με το ζόρι τον κρατάει κρύο.....έχω thermal throttling....πιστεύετε με μια υδροψυξη θα έβλεπα διαφορά? Σε idle ήδη έχω 40 βαθμούς περιπου. 

Power limit. Αμά τραβάει 300w σε stock τίποτα δεν τον κρατάει κρύο

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, αποστόλης είπε

Κούμπωσα μια noctua d15s σε έναν 13700κ  και με το ζόρι τον κρατάει κρύο.....έχω thermal throttling....πιστεύετε με μια υδροψυξη θα έβλεπα διαφορά? Σε idle ήδη έχω 40 βαθμούς περιπου. 

Θέλει undervolt για ανθρώπινες θερμοκρασίες. Γενικά το power limit μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά (βελτίωση θερμοκρασιών) αλλά είναι αρκετά περισσότερο inefficient. Με σκέτο power limit θα έχεις χειρότερες επιδόσεις σε σχέση με undervolt σε 100% loads και σε μικρότερα φορτία θα τραβάς πάλι περισσότερο ρεύμα και θα έχεις πιο τσιμπημένες θερμοκρασίες.

Εγώ με negative vcore offset -0,145 τραβάω ~200w σε 100% load με cinebench score ~30500... Θερμοκρασίες ανέβηκαν τώρα βέβαια που καλοκαίριασε, πριν ήμουν 80 βαθμούς και τώρα φτάνει 86-87 (αυτά με αερόψυξη)....  Σε μικρότερο load ~50% με undervolt ο επεξεργαστής τραβούσε 115-120w και χωρίς 150-155w. 

Το μόνο αρνητικό είναι οτί θέλει λίγο ψάξιμο/δοκιμες προκειμένου να καταλήξεις κάπου που να είσαι σταθερός με undervolt. Αλλά είναι κάτι που ασχολείσαι μια φορά και μετά το ξεχνάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aplos73 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Σκοπεύω να παραγγείλω τον Ι5 13400 f. Με την ψήκτρα coolermaster hyper 212 θα είμαι εντάξει από ψύξη; 

 Έχω τον ίδιο επεξεργαστή. Αν εννοείς αυτή λογικά θα είσαι εντάξει. Προσωπικά έχω αυτήν εδώ και είμαι υπερ-ευχαριστημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, konik είπε

Ο 13400f γιατί παίζει στα 204€ κι όχι στα 160€ ? Έχει καταλάβει κανείς ?

Γιατι ειναι λιγο καλυτερος σε gaming απο 5700x οποτε μια διαφορα 20 ευρω πρεπει να την εχουν. Πιο φθηνα δεν μπορει να παιξει απο 5700x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γιατι ειναι λιγο καλυτερος σε gaming απο 5700x οποτε μια διαφορα 20 ευρω πρεπει να την εχουν. Πιο φθηνα δεν μπορει να παιξει απο 5700x.

σε productivity ομως? σε γενικες γραμμες παντα. και εκει δεν υπερτερει λιγο ο 13400φ ή κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...