Προς το περιεχόμενο

Intel 13th +14th Gen Core, Raptor-Lake & Z790 (2022) [LGA1700]


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, Aten-Ra said:

Μιλάμε για τον 7800Χ3D με 8 Πυρήνες και 16 Threads και τον 13600Κ με 6+8 Πυρήνες και 20 Threads, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε ο ένας ούτε ο άλλος να έχει πρόβλημα με τα background processes , εδώ με 4C 8T και δεν έχεις πρόβλημα πόσο μάλλον με 16-20 Threads.

Ε να βγάλει και 4πυρηνο 3d τότε 😁

4 hours ago, Aten-Ra said:

Ωραία τα λέει αλλά το 99% των gamers όταν παίζουν δεν κάνουν τίποτα άλλο στον υπολογιστή τους.

Το 99% των gamers που δεν κάνουν τίποτα άλλο ούτε ακριβές κάρτες έχουν, ούτε ενδιαφέροντα για cpu των 300 και των 500 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε να βγάλει και 4πυρηνο 3d τότε 😁

Στο battlefield παραπονιόταν ότι του μπούκωνε ο 12100 του. Τώρα όλα πένα δεν υπάρχει θέμα.

Να δούμε σε μελλοντικά παιχνίδια τύπου last of us που καταπίνουν πυρήνες για πλάκα, θα φτουράει το 8core-άκι ή θα τα κλάνει και θα βγαίνουν από πάνω τα psofio-e cores; Αλλά ναι κλάιν και να μην φτουράει, έχουμε upgradability. Σκάμε άλλο ένα 500άρι και είμαστε εντάξει.💪 Στην vram βέβαια ζαλίζουμε μπάλες για το future-proofing.

Spoiler

Επίσης, προς γνώση, τα e-cores είναι ανώτερα από smt και hyper-threading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, AlexandrosKle said:

Στο battlefield παραπονιόταν ότι του μπούκωνε ο 12100 του. Τώρα όλα πένα δεν υπάρχει θέμα.

Να δούμε σε μελλοντικά παιχνίδια τύπου last of us που καταπίνουν πυρήνες για πλάκα, θα φτουράει το 8core-άκι ή θα τα κλάνει και θα βγαίνουν από πάνω τα psofio-e cores; Αλλά ναι κλάιν και να μην φτουράει, έχουμε upgradability. Σκάμε άλλο ένα 500άρι και είμαστε εντάξει.💪 Στην vram βέβαια ζαλίζουμε μπάλες για το future-proofing.

  Reveal hidden contents

Επίσης, προς γνώση, τα e-cores είναι ανώτερα από smt και hyper-threading.

Άμα κάτσεις και πάρεις στα σοβαρά όσα γράφονται θα γίνεις παρανοϊκός. Άλλοι σοφότεροι από εμάς αντιμέτωποι με τέτοιες τακτικές τις ονόμασαν "οπου φυσάει ο άνεμος // πως αλλάζει ο καιρός" και τράπηκαν σε φυγή, το έβαλαν στα πόδια, δεν έκατσαν να βγάλουν άκρη. Mην προσπαθήσεις λοιπόν να το παίξεις ήρωας, θα φας τα μούτρα σου. Ναι θα λες 😁

4 hours ago, kirileman said:

Ναι, αλλά δε τρέχουν διάφορα από πίσω; Antivirus, onedrive, Afterburner κ.α.;

Τίποτα, παίζεις ένα παιχνίδι και μόλις τελειώνεις κάνεις format τo pc και εγκαθιστάς το επόμενο. Φυσικά μόλις πας να ανοίξεις παιχνίδι βγάζεις το καλώδιο ethernet μην γίνει καμία στραβη και παει να κατέβει κάνα update. Record το gameplay σου απογορευεται δια ροπάλου γιατί όπως μας ενημέρωσε και ο kkatzos θέλει cpu power. 

 

Μόλις σήμερα κιόλας έχει θέμα λίγο παρακάτω που ένας τυπάκος βλέπει 7% cpu usage μόνο και μόνο απτό service (ούτε καν software δεν είναι) που ρυθμίζει τα rgb του. Σε 7700x αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Herald said:

 

Το 99% των gamers που δεν κάνουν τίποτα άλλο ούτε ακριβές κάρτες έχουν, ούτε ενδιαφέροντα για cpu των 300 και των 500 ευρώ. 

 

Εσύ δηλαδή που έχεις ακριβό CPU και GPU όταν παίζεις βάζεις να κάνει και κάνα Scan το Antivirus και ταυτόχρονα λες να κάνεις και κάνα Rendering και βέβαια βάζεις την κάρτα να κάνει και Recording το παιχνίδι και επειδή έχεις άπειρα Threads στο CPU ανεβάζεις  και κάνα VM να τρέχει Monte Carlo Simulation έτσι για να γεμίζουμε τα Threads εε ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Aten-Ra said:

 

Εσύ δηλαδή που έχεις ακριβό CPU και GPU όταν παίζεις βάζεις να κάνει και κάνα Scan το Antivirus και ταυτόχρονα λες να κάνεις και κάνα Rendering και βέβαια βάζεις την κάρτα να κάνει και Recording το παιχνίδι και επειδή έχεις άπειρα Threads στο CPU ανεβάζεις  και κάνα VM να τρέχει Monte Carlo Simulation έτσι για να γεμίζουμε τα Threads εε ?? 

Οχι, όταν παίζω δεν βάζω να κάνει τίποτα από όλα αυτά γιατί δεν φτάνουν οι πυρήνες. Ήδη βαράω 80%+ σε 16 πυρήνες όταν παίζω, πχ tlou, που να βάλω πράματα να τρέχουν από πίσω. Restart το PC θα κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Herald said:

Οχι, όταν παίζω δεν βάζω να κάνει τίποτα από όλα αυτά γιατί δεν φτάνουν οι πυρήνες. Ήδη βαράω 80%+ σε 16 πυρήνες όταν παίζω, πχ tlou, που να βάλω πράματα να τρέχουν από πίσω. Restart το PC θα κανει

Δηλαδή με μικρότερο CPU δεν τρέχει καν το παιχνίδι ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Herald said:

Ρώτα αυτούς που έχουν μικρότερο CPU, εγώ το έχω μεγάλο, που να ξέρω

Επειδή βλέπω και παίζουν και με 12100/12400 και δεν φτάνουν το 80% με τα μισά και λιγότερα Cores από το δικό σου.

Άρα  αν ο δικό σου φτάνει τα 80% τότε και ο 13600Κ δεν θα μπορεί να τρέχει κάτι άλλο παράλληλα, άρα γιατί συζητάμε τόση ώρα ??

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

εγώ το έχω μεγάλο

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή με μικρότερο CPU δεν τρέχει καν το παιχνίδι ??

δε χρειάζεται να το έχεις μεγάλο για να απαντήσω στο ερώτημα σου aten... αλλα να ξέρεις να το χειρίζεσαι μαεστρικά :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Aten-Ra said:

Επειδή βλέπω και παίζουν και με 12100/12400 και δεν φτάνουν το 80% με τα μισά και λιγότερα Cores από το δικό σου.

Άρα  αν ο δικό σου φτάνει τα 80% τότε και ο 13600Κ δεν θα μπορεί να τρέχει κάτι άλλο παράλληλα, άρα γιατί συζητάμε τόση ώρα ??

Ρε συ τρολλάρις ή σοβαρά γράφεις?  Να ξέρω να σου απαντήσω ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tambas91 said:

δε χρειάζεται να το έχεις μεγάλο για να απαντήσω στο ερώτημα σου aten... αλλα να ξέρεις να το χειρίζεσαι μαεστρικά :P 

Τότε εγώ που τον έχω μικρό (τον επεξεργαστή εεε) ξέρω και τον χειρίζομαι με μαεστρία 🤪

Just now, Herald said:

Ρε συ τρολλάρις ή σοβαρά γράφεις?  Να ξέρω να σου απαντήσω ή όχι

Όπως γράφεις γράφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Τότε εγώ που τον έχω μικρό (τον επεξεργαστή εεε) ξέρω και τον χειρίζομαι με μαεστρία 🤪

έτσι ειδικά άμα τον "δουλεύεις" χρονια είσαι άχαστος 😂 (πανάθεμα σας γελάσαμε πάλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

έτσι ειδικά άμα τον "δουλεύεις" χρονια είσαι άχαστος 😂 (πανάθεμα σας γελάσαμε πάλι)

Χρόνια στο κουρμπέτι, έχω δουλέψει εγωωωω (επεξεργαστές εεε )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο όταν η amd έχει CPU με τους μισούς πυρήνες καταλήγουμε να συζητάμε για το πόσο άχρηστοι είναι οι παραπάνω πυρήνες. Τόσα χρόννια που ήταν μπροστά σε core count, σημαία, τώρα τι να τους κάνεις. Αλλοίμονο που δεν θα  το διαβάζαμε
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...