Προς το περιεχόμενο

Αθήνα και δωρεάν παραλίες


TsoliasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα για άλλη μια φορά.

Επειδή κάτι λίγο η οικονομία,κάτι οι αυξήσεις στα βασικά αγαθά,κάτι οι αυξήσεις στην ενέργεια και τα καύσιμα... το πορτοφόλι όλων νομίζω είναι πιο περιορισμένο για αποδράσεις συγκριτικά με προηγούμενες χρονιές....

Τόσα χρόνια κάθε χρόνο συνήθιζα να παίρνω την γυναίκα και την μηχανή κάθε εβδομάδα στο ρεπό και να τραβιόμαστε πότε εδώ και πότε εκεί για μπάνιο αλλά πάντα εκτός Αττικής.

Όμως πλέον επειδή έχει έρθει και ένα μωρό δεν μπορώ να πάρω προφανώς την μηχανή αλλά μόνο το αμάξι.Και φυσικά η απόσταση απο τον τόπο κατοικίας δεν μπορεί να είναι μεγάλη (πχ Αθήνα-Μεσσηνία,Αθήνα-Λακωνία,Αθήνα-Αργολίδα κτλπ) αλλά πρέπει να περιορίσω στην μία ώρα την απόσταση το μέγιστο.

Το ζητούμενο μου είναι με βάση την εμπειρία σας να βρώ κάποια παραλία λοιπόν που να είναι:

Με δωρεάν είσοδο,αν είναι οργανωμένη να έχει λογικές τιμές στις ομπρέλες και τις ξαπλώστρες Η χώρο να βάλεις τα δικά σου κοντά στο κύμα και όχι 10 χλμ μακρυά,να είναι σχετικά κοντά σε κάποιο κέντρο υγείας Η νοσοκομείο μιας και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...Και να έχει ψιλή άμμο να παίζει το παιδί.

Στα συν θα είναι το όσο το δυνατόν πιο οικογενειακή παραλία και όχι τόσο φασαριόζικη...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Επεξ/σία από TsoliasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Η Αττική είναι γεμάτη ελεύθερες παραλίες και νότια, μετα την Βάρκιζα, και ανατολικά, κακιά θάλασσα κλπ και δυτικα ψαθα κλπ

Βέβαια με αυτοκίνητο ειναι λιγο τράβηγμα αλλα οκ αυτα εχει το αυτοκίνητο 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

 

Η Αττική είναι γεμάτη ελεύθερες παραλίες και νότια, μετα την Βάρκιζα, και ανατολικά, κακιά θάλασσα κλπ και δυτικα ψαθα κλπ

Βέβαια με αυτοκίνητο ειναι λιγο τράβηγμα αλλα οκ αυτα εχει το αυτοκίνητο 

Ναι αλλά το ζητούμενο είναι να έχει ψιλή άμμο,τιμές λογικές η χώρο για δικά σου συμπράγκαλα κτλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχοινια με 4 ευρο το ατομο σαν ελαχιστη σε αφηνουν να μπεις σε beachομπαρο και να βαλεις τις καρεκλες/ομπρελα σου κανονικα καθως το μαγαζι εχει ενα οριο που εχει ξαπλωστρες (10-12 ευρο το σετ) και μετα εκτεινεται η ελευθερη παραλια που εχει καμια 15αρια μετρα πλατος οποτε εισαι ανετος! Παιρνεις και απο το μαγαζι 2 καφεδακια για να καλυψεις την ελαχιστη. Εχει αμμουδια φυσικα και η θαλασσα ειναι αρκετα καλη εκτος αν φυσαει πολυ. Εγω εχω παει φετος 5-6 φορες δεν εχει τυχει να φυσαει ποτε ιδιαιτερα ουτε να εχει κυμα ή τσουχτρες. Μιλαω για συγκεκριμενο μαγαζι προς το κοπηλατοδρομιο, δεν ξερω αν ειναι και τα υπολοιπα εκει τριγυρω το ιδιο αν και απο τι φανταζομαι καπως ετσι θα ειναι. Αν θες στειλε μηνυμα να σου πω ονομα να τσεκαρεις.

Για την ιστορια περυσι το ιδιο μαγαζι ειχε ιδια τιμη ελαχιστη και δεν χρεωνε καθολου το σετ. 

Για πιο φθηνα πρεπει να πας καπου τζαμπα σε ελευθερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πας Καβουρι εχει αμμο αλλα πρεπει να οργανωθεις, ψυγειακι με παγοκυστες καρεκλες ξαπλωστρες οτι προτιμας θα τα αγορασεις μια φορα και μετα εισαι οκ.

Τωρα αν σου περισσευουν για οργανωμενες ξαπλωστρες φραπεδακια μπυριτσες παραλια μαλλον εισαι ανετος οικονομικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Ναι αλλά το ζητούμενο είναι να έχει ψιλή άμμο,τιμές λογικές η χώρο για δικά σου συμπράγκαλα κτλπ.

 

Εγώ τα τελευταία 3 χρόνια πάω Ανάβυσσο

Τεράστιο parking , χώρος για δική σου ομπρέλα , άμμος , τιμές στα μπιτσόμπαρα δεν γνωρίζω , τουαλέτες και σχετικά κοντά σε νοσοκομείο (Βούλα)

Πιάνει τα περισσότερα κουτάκια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Μπορεις να πας Καβουρι εχει αμμο αλλα πρεπει να οργανωθεις, ψυγειακι με παγοκυστες καρεκλες ξαπλωστρες οτι προτιμας θα τα αγορασεις μια φορα και μετα εισαι οκ.

Τωρα αν σου περισσευουν για οργανωμενες ξαπλωστρες φραπεδακια μπυριτσες παραλια μαλλον εισαι ανετος οικονομικα.

Ε οκ τα 10-15 ευρώ κατανάλωση δεν είναι πολλά για μια δυο φορές την εβδομάδα αν είναι να έχω το κεφάλι μου ήρεμο.

Καβούρι θέλω να το αποφύγω γιατί συχνά πυκνά βρίσκουν συριγγες απο ναρκομανείς εκεί απο ότι έχω διαβάσει οπότε είναι μεγάλος κίνδυνος για το παιδί...μικρό γαρ εναμισι χρονών δεν καταλαβαίνει πολλά ακόμα.Σε ευχαριστώ πολύ όμως

6 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σχοινια με 4 ευρο το ατομο σαν ελαχιστη σε αφηνουν να μπεις σε beachομπαρο και να βαλεις τις καρεκλες/ομπρελα σου κανονικα καθως το μαγαζι εχει ενα οριο που εχει ξαπλωστρες (10-12 ευρο το σετ) και μετα εκτεινεται η ελευθερη παραλια που εχει καμια 15αρια μετρα πλατος οποτε εισαι ανετος! Παιρνεις και απο το μαγαζι 2 καφεδακια για να καλυψεις την ελαχιστη. Εχει αμμουδια φυσικα και η θαλασσα ειναι αρκετα καλη εκτος αν φυσαει πολυ. Εγω εχω παει φετος 5-6 φορες δεν εχει τυχει να φυσαει ποτε ιδιαιτερα ουτε να εχει κυμα ή τσουχτρες. Μιλαω για συγκεκριμενο μαγαζι προς το κοπηλατοδρομιο, δεν ξερω αν ειναι και τα υπολοιπα εκει τριγυρω το ιδιο αν και απο τι φανταζομαι καπως ετσι θα ειναι. Αν θες στειλε μηνυμα να σου πω ονομα να τσεκαρεις.

Για την ιστορια περυσι το ιδιο μαγαζι ειχε ιδια τιμη ελαχιστη και δεν χρεωνε καθολου το σετ. 

Για πιο φθηνα πρεπει να πας καπου τζαμπα σε ελευθερο...

Σε ευχαριστώ πολύ.Αν έστελνες το όνομα του μαγαζιού θα βοηθούσες πολύ.

Επίσης τα 10-15 ευρώ είναι ελάχιστη κατανάλωση σωστά;Αν δεν κάνω τόση κατανάλωση θα πρέπει να πληρώσω την διαφορά. (Λογικό βεβαια)

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ τα τελευταία 3 χρόνια πάω Ανάβυσσο

Τεράστιο parking , χώρος για δική σου ομπρέλα , άμμος , τιμές στα μπιτσόμπαρα δεν γνωρίζω , τουαλέτες και σχετικά κοντά σε νοσοκομείο (Βούλα)

Πιάνει τα περισσότερα κουτάκια

Σε ευχαριστώ πολύ.Θα το κοιτάξω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις καθημερινές αρκετά έχουν δωρεάν τις ξαπλώστρες(οχι ξύλινες καναπέδες κτλπ) πάντως χωρίς να πάρεις κάτι

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εδω που τα λεμε τι να πας εδω Αθηνα (εγω παω η Καβουρι η στο δημαρχειο της Βουλας διπλα) τι να πας παραδειγμα στο Παλιο Καλαμακι που παω γιατι εχω εξοχικο στους Αγιους θεοδωρους την ιδια ωρα θα κανεις.

Και εγω με τρια παιδια μια χαρα εχω το κεφαλι μου και την τσεπη μου ηρεμη εχω παρει την 2.20 Maui ομπρελα με το κρουστικο κονταρι τις καρεκλιτσες μου το ψυγειακι μου. Να σκεφτεις οταν η γυναικα ειναι πρωι και εχει πολυ ζεστηση με το που σχολασει φευγουμε στις 4 και γυρναμε 11 το βραδυ. Επειδη δουλευει 6 μερες αν το Σαββατο ειναι πρωι φευγουμε για Αγιους και γυρναμε κυριακη βραδυ.

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ τα τελευταία 3 χρόνια πάω Ανάβυσσο

Τεράστιο parking , χώρος για δική σου ομπρέλα , άμμος , τιμές στα μπιτσόμπαρα δεν γνωρίζω , τουαλέτες και σχετικά κοντά σε νοσοκομείο (Βούλα)

Πιάνει τα περισσότερα κουτάκια

Ανεβασε μια πινεζα (Google Maps) να την δοκιμασουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τωρα εδω που τα λεμε τι να πας εδω Αθηνα (εγω παω η Καβουρι η στο δημαρχειο της Βουλας διπλα) τι να πας παραδειγμα στο Παλιο Καλαμακι που παω γιατι εχω εξοχικο στους Αγιους θεοδωρους την ιδια ωρα θα κανεις.

Και εγω με τρια παιδια μια χαρα εχω το κεφαλι μου και την τσεπη μου ηρεμη εχω παρει την 2.20 Maui ομπρελα με το κρουστικο κονταρι τις καρεκλιτσες μου το ψυγειακι μου. Να σκεφτεις οταν η γυναικα ειναι πρωι και εχει πολυ ζεστηση με το που σχολασει φευγουμε στις 4 και γυρναμε 11 το βραδυ. Επειδη δουλευει 6 μερες αν το Σαββατο ειναι πρωι φευγουμε για Αγιους και γυρναμε κυριακη βραδυ.

Μία απο τα ίδια , όπου θέλεις βάζεις την ομπρέλα σου και είσαι κύριος, αν γουστάρεις και μέσα στη θάλασσα :)

Με 4-5 ξαπλώστρες έχεις βγάλει το κόστος για ένα κάρο καλοκαίρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τωρα εδω που τα λεμε τι να πας εδω Αθηνα (εγω παω η Καβουρι η στο δημαρχειο της Βουλας διπλα) τι να πας παραδειγμα στο Παλιο Καλαμακι που παω γιατι εχω εξοχικο στους Αγιους θεοδωρους την ιδια ωρα θα κανεις.

Ναι εδώ έχεις δίκιο.Και ίσως γλιτώνεις και την πολυκοσμία.Για αυτό το λόγο δεν έβαλα αποκλειστικά αθήνα.

Έλα να σε ρωτήσω.Αυτο το κρουστικό κοντάρι πως λειτουργεί;Εγώ ξέρω μόνο το κλασσικό που το βαράς με μια πέτρα απο πάνω μέρχι να μπεί καλά μέσα! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TsoliasGR είπε

Ναι εδώ έχεις δίκιο.Και ίσως γλιτώνεις και την πολυκοσμία.Για αυτό το λόγο δεν έβαλα αποκλειστικά αθήνα.

Έλα να σε ρωτήσω.Αυτο το κρουστικό κοντάρι πως λειτουργεί;Εγώ ξέρω μόνο το κλασσικό που το βαράς με μια πέτρα απο πάνω μέρχι να μπεί καλά μέσα! 😂

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TsoliasGR είπε

Ναι εδώ έχεις δίκιο.Και ίσως γλιτώνεις και την πολυκοσμία.Για αυτό το λόγο δεν έβαλα αποκλειστικά αθήνα.

Έλα να σε ρωτήσω.Αυτο το κρουστικό κοντάρι πως λειτουργεί;Εγώ ξέρω μόνο το κλασσικό που το βαράς με μια πέτρα απο πάνω μέρχι να μπεί καλά μέσα! 😂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Επίσης τα 10-15 ευρώ είναι ελάχιστη κατανάλωση σωστά;Αν δεν κάνω τόση κατανάλωση θα πρέπει να πληρώσω την διαφορά. (Λογικό βεβαια)

13 λεπτά πριν, tsofras είπε

ελαχιστη καταναλωση ειναι 4 ευρο το ατομο. Αν κατσεις ξαπλωστρες τους μαγαζιου ειναι συν 12 ευρο το σετ. Αν κατσεις στις καρεκλες του μαγαζιου με τραπεζακια δεν πληρωνεις τιποτα περα απο τα 4ευρο το ατομο, 1 καφε δηλαδη. Επισης αν κατσεις μπροστα στην παραλια με δικα σου πραγματα και δεν παρεις τιποτα απο το μαγαζι παλι πληρωνεις την ελαχιστη 4/ατομο. Αλλα ξαναλεω 4 ευρο εχει ο καφες και σου δινουν τσαμπα νερακι. Οποτε ευκολα φευγει η ελαχιστη. Σου στελνω Pm το μαγαζι να το δεις κιολας αν σου αρεσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως οτι καλυτερο μαζι με την ομπρελα που εχω παρει για παραλια αλλα με βλεπω να παιρνω ενα σετακι ακομα γιατι ειμαστε 5 και εγω ειμαι 1.80 110 κιλα θελω μια για παρτη μου μονο.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...