Προς το περιεχόμενο

Αθήνα και δωρεάν παραλίες


TsoliasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μόνα μπάνια που αξίζουν για μένα είναι να έχεις καποιο εξοχικό στην επαρχία πλησίον θάλασσας και να φύγεις μισό με ένα μήνα διακοπές να έχεις την ησυχία σου και την ηρεμία σου. Όλα τα άλλα για μένα είναι περισσότερο ταλαιπωρία, εύρεση παρσλιας μάζεμα παιδιά σκυλιά γατιά ομπρέλες ξαπλώστρες καρέκλες φαγητά τιμές κόστη δρομολόγια χρόνοι διαδρομές, εξεύρεση ελεύθερου χρόνου από την δουλειά κτλ. Πόσοι έχουν βέβαια τέτοια δυνατότητα, πολυ λίγοι. Η Αττική δεν λέει για μπάνια και παραλίες εκτός αν βρεις καμιά οργανωμένη με είσοδο επί πληρωμή και λίγο κόσμο. Μόνο επαρχία σε μέρος χωρίς πολυκοσμία. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάβυσσο, παραλία μαύρο λιθάρι μπροστά από το μαγαζί Baila beach bar, έχει ελεύθερο χώρο να βάλεις δίκη σου ομπρέλα και  καρεκλάκια/ξαπλώστρες, αλλιώς παίρνεις από το μαγαζί με 3 ευρώ τη μια (εν έχουν διαθέσιμη ομπρέλα σου βάζουν αυτοί χωρίς χρέωση όπου γουστάρεις).

Έχει άμμο στη παραλία, έχει τουαλέτες από πίσω ακριβώς και χώρο για το αυτοκίνητο σου.

Προσωπικά πάντα μέσα στο αμάξι μια ομπρέλα Maui and sons (να την διαφημίσουμε και λίγο, μιας και τρέχαμε στις προσφορές να την προλάβουμε), ψάθα και δυο καρεκλάκια έστω για τα πράγματα, αν και συνήθως τσιμπάω και ξαπλώστρα.

Καθημερινές θα είσαι χαλαρα και τα Σαββατοκύριακα αν πας 09:00-09:30 και φύγεις γύρω στη 13:00 ώστε να γλυτώσεις την φασαρία που αρχίζει να δημιουργείται από το κόσμο…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κι εγώ τις επιλογές μου, για κοντά και οικονομικά.

1. Έξοδος Πανόραμα Κινέττας.

2. Βαρέα Μεγάρων, κοντά στην Πάχη.

Δεν είναι παραλίες με άμμο, αλλά σε σχέση με απόσταση/χρόνο από εκεί που είμαι, αξιοπρεπής λύση. Μακάρι να μπορούσα να πηγαίνω στο Σχοινιά κάθε μέρα, αλλά δεν γίνονται αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Doubt είπε

Ας πω κι εγώ τις επιλογές μου, για κοντά και οικονομικά.

1. Έξοδος Πανόραμα Κινέττας.

2. Βαρέα Μεγάρων, κοντά στην Πάχη.

Δεν είναι παραλίες με άμμο, αλλά σε σχέση με απόσταση/χρόνο από εκεί που είμαι, αξιοπρεπής λύση. Μακάρι να μπορούσα να πηγαίνω στο Σχοινιά κάθε μέρα, αλλά δεν γίνονται αυτά.

Η αληθεια ειναι για εμας που μενουμε δυτικη Αττικη μας βολευουν τα μερη προς τα εκει απο το να μπλεκουμε Αττικη οδο παραλιακη κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Η αληθεια ειναι για εμας που μενουμε δυτικη Αττικη μας βολευουν τα μερη προς τα εκει απο το να μπλεκουμε Αττικη οδο παραλιακη κλπ.

Να μην είχαμε και τα έργα στο Σκαραμαγκά, τι καλά που θα ήταν. Μακάρι να είναι καλύτερα μετά που θα ολοκληρωθούν.

Τώρα που μπήκε Αύγουστος, αλλάζει λίγο το παιχνίδι βέβαια. Όλα παίζουν πλέον, ως τέλος του μήνα και καλά μπάνια σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ΔΠ, μέχρι την παραλία Νησί Ντούνι έχω πάει στα 35 χμ, μικρή παραλία.

Το Μαύρο Λιθάρι είναι στα 47 χμ και η Παραλία Χάρακας 64 χμ.

Το πρόβλημα σε αυτή την διαδρομή, είναι πως έχει πολύ κίνηση και στην επιστροφή πολύ παραπάνω.Μόνο μετά τις 12 Αυγούστου αξίζει που έχει φύγει ο περισσότερος κόσμος για διακοπές.

Πάω παραλία Σχοινιά που είναι κάπου στα 50 χμ, εκεί έχει άπλετο χώρο και σκιά απο τα πεύκα, καθαρή θάλασσα και άμμο.Αλλά είναι πάρα πολύ ρηχή, πας μέσα τουλάχιστον 150 μέτρα.Πρέπει πάντα να υπάρχει κάποιος έξω να προσέχει τα πράγματα.Εκεί ΣΚ 1 φορά πήγα και το μετάνιωσα, βρήκα να παρκάρω μετά απο μισή ώρα.Γενικά τα ΣΚ γίνεται παντού χαμός στις παραλίες που έχει λίγο χώρο για parking.Καλύτερα καθημερινές.

Πήγα στο μικρό και μεγάλο Σέσι που είναι στο Γραμματικό πρίν τον Σχοινιά.Κουραστική διαδρομή, πολλές στροφές και επικίνδυνα σημεία χωρίς ορατότητα.Στο μικρό δεν βούτηξα, ενώ ήταν ήρεμη η θάλασσα και στα 2, μετά είχε κύμα.Πάντως το μεγάλο είναι πιο ωραίο, αλλά έχει πέτρες η θάλασσα, δυσκολεύτηκα να μπω και έχει και κοφτερές πέτρες μέσα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάβυσσος και Χάρακας οι κορυφαίες επιλογές κατά τη γνώμη μου. Εύκολη πρόσβαση, σχετικά κοντά (η Ανάβυσσος), τρομερή αμμουδιά και καθαρά νερά.

Καβούρι που είδα κάποια πρόταση, ούτε για πλάκα με τόση βρωμιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα. Η αττικη δεν εχει παραλιες της προκοπης. Οι περισσοτερες ειναι μετριες, που τις βλεπουν οι παραλιαρες της υπολοιπης Ελλαδας και γελανε

Απο εκει και περα, συνυπολογιζωντας την κινηση των ΣΚ, μια ωρα ειναι το μινιμουμ που θα ξοδεψεις, απο εκει και πανω χτιζεις. Αρκετες φορες πηγαινω Δροσια στην Χαλκιδα. Μια ωρα, καλος δρομος που δεν πιανει κινηση, αν αποφυγεις τα μπιτσομπαρα που βαρανε, τιμια παραλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βολευει εγω θα προτεινα και μια Σαλαμινα. Κολωνες, ψιλη αμμο,.. Και οπως και να το κανουμε ειναι νησι οποτε εχεις και εναν αερα καλοκαιρινων διακοπων. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vste είπε

Αν βολευει εγω θα προτεινα και μια Σαλαμινα. Κολωνες, ψιλη αμμο,.. Και οπως και να το κανουμε ειναι νησι οποτε εχεις και εναν αερα καλοκαιρινων διακοπων. :P

Σαλαμίνα μετά το συμβάν με τα πετρέλαια την φοβάμαι , άσε που είναι ένας μεγάλος σκουπιδότοπος .

Υ.Γ. Έχω καταγωγή απο εκεί , έχω και σπίτι και δεν πατάω σχεδόν καθόλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2022 στις 7:31 ΠΜ, DTInfinity είπε

Maui and sons (να την διαφημίσουμε και λίγο, μιας και τρέχαμε στις προσφορές να την προλάβουμε)

Λυθηκε το μυστήριο! Τις είχαν κάπου προσφορά το χειμώνα; Φέτος έχω πάει Μάνη, Αττική, Σύβοτα για μπάνιο και είναι παντού! Μόνο τώρα που γράφω από Κυλλήνη δεν έχω παρατηρήσει κάποια.

Στο ερώτημα του TS, εξαρτάται που βρίσκεσαι στην Αττική. Αν είσαι προς κέντρο ναι μεν έχεις τη δυνατότητα να κινηθείς σε όλο το νομό και τους όμορους αλλά όπως είπαν και οι υπόλοιποι η ποιότητα των παραλιών είναι μέτρια στην καλύτερη. Ακόμα και Χάρακας, Λεγρενά που θεωρούνται τοπ (βασικά λόγω της μαλακής άμμου αφού η πλειοψηφία των παραλιών είναι κακοτράχαλες πέτρες ή μίζερο βότσαλο) θέλεις πήγαινε έλα ένα τρίωρο τουλάχιστον. Σχοινιάς/Μαραθώνας/Ωρωπός χαμός  από μπιτσόμπαρα ενώ ο κορινθιακός από τη μεριά του Αλεποχωρίου, Ψάθας, Πορτο Γερμενό έχει χαλάσει πάρα πολύ τα τελευταία 10-15 χρόνια. Κινέτα, Πάχη, Μ. Πεύκο δεν με εμπνέουν δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω μπάνιο δίπλα σε διυλιστήρια και τάνκερ :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...