Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες από iphone 11 απλά σε έναν σκληρό.


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2022 στις 2:28 ΜΜ, petran91 είπε

Έχει να κάνει με μια ρύθμιση κάπου σε σχέση με το φορμάτ που αποθηκεύει τις φωτογραφίες.
Αν είναι επιλεγμένο να αποθηκεύεται η full ανάλυση στο cloud και στο κινητό να έχεις ένα τύπου preview της φωτο έτσι ώστε να εξοικονομείται χώρος στη συσκευή, τότε το να τις πάρεις από τη συσκευή δεν ξέρω αν γίνεται.
Αν κλείσεις αυτήν την επιλογή τότε τις αποθηκεύει σαν JPG και μπορείς απλά με ένα copy paste να τις πάρεις.

Αυτό που αναφέρεις με τα τωρινά δεδομένα δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος να "μειώνεις" την ποιότητα λήψης με τις κάμερες που "φοράνε" τώρα τα iPhone's.

Τα "κάναμε" κάποτε που ο αποθηκευτικός χώρος των συσκευών (iPhone's) ήταν 16GB / 32GB :)

 

Οι φωτογραφίες που έχουν την κατάληξη .HEIC μπορείς να τις δεις και με τον παρακάτω τρόπο, αν δεν έχεις MAC

https://www.copytrans.net/copytransheic/

 

Μφχ

Επεξ/σία από kormos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, d4mage said:

Το άλλαξα και μέχρι στιγμής με το 3utools φαίνεται να δουλεύουν όλα, ευχαριστώ για τη βοήθεια, μένει να δω το αποτέλεσμα.

Έχεις τις φωτογραφίες στο icloud και δεν το λες τόσες μέρες; Μπαίνεις στο icloud.com και τις κατεβάζεις, χωρίς να χρειάζεται να γεμίσεις το τηλέφωνο με τις full res φώτο. 

16 hours ago, kormos said:

Αυτό που αναφέρεις με τα τωρινά δεδομένα δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος να "μειώνεις" την ποιότητα λήψης με τις κάμερες που "φοράνε" τώρα τα iPhone's.

Τα "κάναμε" κάποτε που ο αποθηκευτικός χώρος των συσκευών (iPhone's) ήταν 16GB / 32GB :)

 

Οι φωτογραφίες που έχουν την κατάληξη .HEIC μπορείς να τις δεις και με τον παρακάτω τρόπο, αν δεν έχεις MAC

https://www.copytrans.net/copytransheic/

 

Μφχ

Δεν μειώνεις την ποιότητα λήψης, την ποιότητα αποθήκευσης στη συσκευή μειώνεις. Αν χρειαστεί να κάνεις edit ή print ή zoom, θα κατέβει αυτόματα η full res για να κάνεις τη δουλειά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι σε windows και δεν εχεις macintos εγω εχω εγκατεστημενο το icloud και μου εχει δημιουργησει απο μονο του ενα φακελο στον υπολογιστη μου απο εκει μπορω ολες τις φωτο που τραβηξα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*UPDATE*

Με το 3utools κατάφερα να περάσω τα δεδομένα άλλα στα βίντεο υπάρχει πρόβλημα, όλα έχουν διάρκεια 2 δευτερόλεπτα και ανοίγουν μόνο με vlc.

Δοκίμασα να αυξήσω χώρο στο icloud κρασάρει και σταματάει το αντίγραφο, το το upload είναι τέρμα τραγικό δεν γίνεται με καμιά παναγία να περάσω 100GB υλικό.

Ειλικρινά είναι ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να το αφήσω και να γυρίσω android, δεν το φανταζόμουν ποτέ πως θα καίω το μυαλό μου απλά για να αδειάσω το κινητό και πόσο μάλλον όταν πληρώνεις επέκταση χώρου και γ@@τ@ το σύμπαν.

 

Ή θα τα σβήσω όλα με hard reset και μετά θα ηρεμήσω και θα το μετανιώσω ή θα το σουτάρω στον τοίχο και πάλι όταν ηρεμήσω θα το μετανιώσω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, d4mage said:

*UPDATE*

Με το 3utools κατάφερα να περάσω τα δεδομένα άλλα στα βίντεο υπάρχει πρόβλημα, όλα έχουν διάρκεια 2 δευτερόλεπτα και ανοίγουν μόνο με vlc.

Δοκίμασα να αυξήσω χώρο στο icloud κρασάρει και σταματάει το αντίγραφο, το το upload είναι τέρμα τραγικό δεν γίνεται με καμιά παναγία να περάσω 100GB υλικό.

Ειλικρινά είναι ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να το αφήσω και να γυρίσω android, δεν το φανταζόμουν ποτέ πως θα καίω το μυαλό μου απλά για να αδειάσω το κινητό και πόσο μάλλον όταν πληρώνεις επέκταση χώρου και γ@@τ@ το σύμπαν.

 

Ή θα τα σβήσω όλα με hard reset και μετά θα ηρεμήσω και θα το μετανιώσω ή θα το σουτάρω στον τοίχο και πάλι όταν ηρεμήσω θα το μετανιώσω!

 

 

Αν έχεις αρκετό χώρο στο icloud για να ανέβουν οι φωτό και τα video, άστο ήσυχο λίγες μέρες, ιδανικά στο ρεύμα το βράδυ και θα ανέβουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η εφαρμογή resilio sync. Την κατεβάζεις σε κινητό και υπολογιστή και συγχρονίζεις , κανείς backup εύκολα και γρήγορα μέσω internet ότι αρχεία θες από iPhone , android κτλ.

https://www.resilio.com/individuals/

Μπορείς επίσης να  στείλεις στην συσκευή που θες μέσο link, barcode κτλ. Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές παρόμοιες συγχρονισμού αρχείων και μεταφοράς μέσο WiFi κτλ. Αλλά αυτή υποστηρίζεται ακόμη και από διαφορά NAS. Το μόνο κακό ότι θα πρέπει να την έχεις ανοιχτή την εφαρμογή σε δίκτυο με καλό upload και να την κρατάς ανοικτή στο προσκήνιο σε iOS γιατί την κάνει συνήθως kill στο background.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 

Δεν δουλεύει τίποτα εκτός από αυτό με το 3utools που κατάφερα να περάσω μόνο τις φωτογραφίες και όχι τα βίντεο, μάλλον τα πέρασα τα βίντεο άλλα όλα είναι 2 δευτερολέπτων. Όποια λύση έχει σχέση με καλώδιο κινητό + pc απλά πετάει σφάλματα. Αναβάθμισα σε icloud για να τα ανεβάσω εκεί και είτε θα ανεβάζω σε ρυθμούς x1000 φορές πιο αργά από χελώνας είτε δεν θα ανεβαίνει τίποτα μέσα σε ένα ολόκληρο βράδυ. Δοκίμασα με φορτιστές στην πρίζα και always on screen, με δεδομένα κινητής, με 8άρι upload wifi, τίποτα. Δεν φταίει λοιπόν ούτε το ρούτερ, ούτε το pc μου, ούτε το μυαλό μου.

Με το χειρότερο upload, πόσες μέρες μπορεί να χρειάζεται κάποιος για να ανεβάσει 100GB φωτογραφίες; 3 μέρες; 5; μια βδομάδα; 1 μήνα; Μην τρελαθούμε τελείως.

Θα συμφωνούσα μαζί σου εάν έλεγες πως η apple δυσκολεύει την οποιαδήποτε συνδεσιμότητα δεν αφορά το δικό της οικοσύστημα και όλα τα άλλα περί ασφάλειας, κλειστού λογισμικού είναι να' 'χαμε να λέγαμε. Να χρησιμοποιούμε ebanking με face id, να επιλέγεις τραπεζικές υπηρεσίες με ένα mail από κωδικούς, pin μέχρι συμβάσεις και να σε μπλοκάρει η apple στις φωτογραφίες, στο δικό μου pc που μια χαρά βάζω και τους κωδικούς icloud, συσκευής πριν συνδεθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γω σχετικά, έχω ένα PC με windows 11 pro και ένα απλό iphone 11 64gb.
Μόλις το συνδέω με το USB καλώδιο που είχε μέσα στο κουτί του, μια χαρά το βλέπει το PC και μια χαρά μου τραβάει όλες τις φωτογραφίες και όλα τα video.
Αυτά που λες για video 2 δευτερολέπτων πιο πολύ μου κάνουν για τις "live photos" παρά για τα κανονικά σου videos.
Είναι εύκολο να βάλεις pics από τις ρυθμίσεις του κινητού σου;
Γιατί αυτό που περιγράφεις εγώ δεν μπορώ να το αναπαράγω, ακόμα και με το icloud με το που τραβάω μια φωτογραφία ή video ανεβαίνει εκεί και μάλιστα σε πολύ καλές ταχύτητες. Και μέσω wifi με 11mbps upload και το κάνει χρήση όλο αλλά και με 4G ανάλογα του που είμαι το έχω δει να κάνει upload και με 50mbps.

Πιο πολύ μου ακούγεται σαν κάτι λάθος ρυθμισμένο από την πλευρά σου, έχεις περάσει κάποιο VPN; Σε windows pc με την εφαρμογή itunes τι σου βγάζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ότι έχεις αργή απόκριση σε μεταφορά και ανέβασμα αρχείων αντιλαμβάνεται κανείς πως ή υπάρχει κάποιο εσωτερικό θέμα στο δίκτυο σου ή έχεις παρελκόμενα με πιθανό σφάλμα ή έχει κάποιο θέμα η συσκευή σου.

Θα σου πρότεινα να ενημερώσεις τις συσκευές σου σε τελευταίες εκδόσεις.

iTunes & iOS

Δεν θα αναλύσω εδώ τις διαφορές σε iOS & Android...

Αν θεωρείς ότι δεν τα καταφέρνεις τότε μπορείς να κάνεις επίσκεψη ένα επίσημο Service  :)

 

9 ώρες πριν, comfuzio είπε

Να ρωτήσω και γω σχετικά, έχω ένα PC με windows 11 pro και ένα απλό iphone 11 64gb.
Μόλις το συνδέω με το USB καλώδιο που είχε μέσα στο κουτί του, μια χαρά το βλέπει το PC και μια χαρά μου τραβάει όλες τις φωτογραφίες και όλα τα video.
Αυτά που λες για video 2 δευτερολέπτων πιο πολύ μου κάνουν για τις "live photos" παρά για τα κανονικά σου videos.
Είναι εύκολο να βάλεις pics από τις ρυθμίσεις του κινητού σου;
Γιατί αυτό που περιγράφεις εγώ δεν μπορώ να το αναπαράγω, ακόμα και με το icloud με το που τραβάω μια φωτογραφία ή video ανεβαίνει εκεί και μάλιστα σε πολύ καλές ταχύτητες. Και μέσω wifi με 11mbps upload και το κάνει χρήση όλο αλλά και με 4G ανάλογα του που είμαι το έχω δει να κάνει upload και με 50mbps.

Πιο πολύ μου ακούγεται σαν κάτι λάθος ρυθμισμένο από την πλευρά σου, έχεις περάσει κάποιο VPN; Σε windows pc με την εφαρμογή itunes τι σου βγάζει;

Σίγουρα κάτι κάνει λάθος, έτσι δείχνει :)

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα θέμα με το δίκτυο μου και η γραμμή δουλεύει και με το παραπάνω σωστά. Το ίδιο συμβαίνει και στο σπίτι φίλου με 100άρα γραμμή που όπως καταλαβαίνεις μιλάμε για καλύτερο upload. Αν εννοείς θέμα software ίσως που όμως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω κάνοντας κάποιο update (φοράω την 15.5) διότι το κινητό είναι τίγκα και δεν μπορώ να σβήσω κάτι άλλο από μέσα. Το iTunes και να μην ήθελα να το αναβαθμίσω είναι υποχρεωτικό κάθε φορά που πάω να συνδέσω το κινητό.

Δεν υπάρχει τίποτα για να αναλύσεις σχετικά με το android & iOS διότι είναι εντελώς υποκειμενική η γνώμη σου και άτοπη σε σχέση με το παράδειγμα που έφερες σχετικά με το "μπάτε σκύλοι αλέστε", δηλαδή το να μου λες πως είναι ζήτημα ασφάλειας η μεταφορά των φωτογραφιών και πως το λογισμικό είναι κλειστό δεν στέκει πουθενά.

Κλείνοντας απ`ότι καταλαβαίνω ούτε εσύ γνωρίζεις κάτι σχετικά με το θέμα οπότε το να πάω σε επίσημο service θα μπορούσες να το πεις χωρίς όλα τα υπόλοιπα.

 

ΜΦΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2022 στις 7:19 ΜΜ, d4mage είπε

Δεν έχω κανένα θέμα με το δίκτυο μου και η γραμμή δουλεύει και με το παραπάνω σωστά. Το ίδιο συμβαίνει και στο σπίτι φίλου με 100άρα γραμμή που όπως καταλαβαίνεις μιλάμε για καλύτερο upload. Αν εννοείς θέμα software ίσως που όμως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω κάνοντας κάποιο update (φοράω την 15.5) διότι το κινητό είναι τίγκα και δεν μπορώ να σβήσω κάτι άλλο από μέσα. Το iTunes και να μην ήθελα να το αναβαθμίσω είναι υποχρεωτικό κάθε φορά που πάω να συνδέσω το κινητό.

Δεν υπάρχει τίποτα για να αναλύσεις σχετικά με το android & iOS διότι είναι εντελώς υποκειμενική η γνώμη σου και άτοπη σε σχέση με το παράδειγμα που έφερες σχετικά με το "μπάτε σκύλοι αλέστε", δηλαδή το να μου λες πως είναι ζήτημα ασφάλειας η μεταφορά των φωτογραφιών και πως το λογισμικό είναι κλειστό δεν στέκει πουθενά.

Κλείνοντας απ`ότι καταλαβαίνω ούτε εσύ γνωρίζεις κάτι σχετικά με το θέμα οπότε το να πάω σε επίσημο service θα μπορούσες να το πεις χωρίς όλα τα υπόλοιπα.

 

ΜΦΧ

 

 

Σου ανέφερα προηγούμενος μια λύση που κάνει αυτόματο backup και συγχρονισμό αρχείων για ολες σχεδόν τις συσκευές ( μέχρι και NAS) . Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές για iPhone που κάνουν παρόμοια δουλειά όπως το FileBrowser. https://apps.apple.com/gr/app/filebrowser-document-manager/id364738545?l=el

Ελπίζω να είναι μόνο το iPhone το πρόβλημα που δεν έχει backup και οχι οι υπόλοιπες συσκευές σου με αρχεία που χρειάζεσαι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και αν δεν έχεις backup των αρχείων σου γενικότερα , μετά από αυτή σου την περιπέτεια , να αποκτήσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...