Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες από iphone 11 απλά σε έναν σκληρό.


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορείς απλά και εύκολα να περάσεις το αρχείο του iphone σε έναν σκληρό δίσκο και να μην χρειάζεται της πο@τ@ν@ς το ψάξιμο εκτός από την εύκολη λύση του να αγοράσεις icloud?

Με windows photos δεν δουλεύει με καμία παναγία βγάζει σφάλματα συνέχεια, με itunes αν είναι δυνατόν το χάλι αυτό ένας λόγος που σιχαίνομαι τα iphone είναι αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, d4mage said:

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορείς απλά και εύκολα να περάσεις το αρχείο του iphone σε έναν σκληρό δίσκο και να μην χρειάζεται της πο@τ@ν@ς το ψάξιμο εκτός από την εύκολη λύση του να αγοράσεις icloud?

Με windows photos δεν δουλεύει με καμία παναγία βγάζει σφάλματα συνέχεια, με itunes αν είναι δυνατόν το χάλι αυτό ένας λόγος που σιχαίνομαι τα iphone είναι αυτός.

Βάλε το desktop client του Dropbox ή του OneDrive να κάνουν το Import. Άσχετα αν χωράνε οι φωτό στο cloud χώρο της εφαρμογής (Dropbox ή Onedrive) θα σου περάσουν τις φώτο σε ένα folder και θα τις πάρεις από 'κει μόλις τελειώσει το import. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2022 στις 6:43 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Βάλε το desktop client του Dropbox ή του OneDrive να κάνουν το Import. Άσχετα αν χωράνε οι φωτό στο cloud χώρο της εφαρμογής (Dropbox ή Onedrive) θα σου περάσουν τις φώτο σε ένα folder και θα τις πάρεις από 'κει μόλις τελειώσει το import. 

Αυτό δεν το σκέφτηκα, ελπίζω να δουλέψει θα ενημερώσω. Ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, d4mage said:

Αυτό δεν το σκέφτηκα, ελπίζω να δουλέψει θα ενημερώσω. Ευχαριστώ για την απάντηση

Ελπίζω ότι θα δουλέψει. Στα settings του Dropbox client υπάρχουν επιλογές για το τι θες να κάνει το app κάθε φορά που βάζεις δίσκο/stick/κάρτα (ή κινητό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω δουλέψει και με έχει σώσει όταν το iphone  μου είχε χαλασει από αναβάθμιση firmware και είχε κόλληση στην εκκίνηση    διαβάζει τα πάντα από το κινητό και τα κάνει backup

https://www.3u.com/news/articles/1233/how-to-transfer-photos-from-iphone-to-windows-pc-using-3utools

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@btcminer22 @CheOnWeb Δυστυχώς δεν κατάφερα με τίποτα απ τα δύο. Στην περίπτωση του 3utools δεν μου επέτρεπε να κάνω export και μου πετούσε πως τα αρχεία προστατεύονται από το τη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2022 στις 5:59 ΜΜ, d4mage είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος που να μπορείς απλά και εύκολα να περάσεις το αρχείο του iphone σε έναν σκληρό δίσκο και να μην χρειάζεται της πο@τ@ν@ς το ψάξιμο εκτός από την εύκολη λύση του να αγοράσεις icloud?

Με windows photos δεν δουλεύει με καμία παναγία βγάζει σφάλματα συνέχεια, με itunes αν είναι δυνατόν το χάλι αυτό ένας λόγος που σιχαίνομαι τα iphone είναι αυτός.

 

Στις 25/8/2022 στις 8:14 ΠΜ, d4mage είπε

@btcminer22 @CheOnWeb Δυστυχώς δεν κατάφερα με τίποτα απ τα δύο. Στην περίπτωση του 3utools δεν μου επέτρεπε να κάνω export και μου πετούσε πως τα αρχεία προστατεύονται από το τη συσκευή.

Το να συνδέσεις απλά το iPhone στον υπολογιστή και στο μήνυμα που θα εμφανίσει (στο iPhone) για να εγκρίνεις ότι είναι αξιόπιστη η συσκευή και στη συνέχεια να πας με την εξερεύνηση στα Windows και να "τραβήξεις" τους φακέλους μέσα από το DCIM που θα δεις δεν σε καλύπτει?

 

Μφχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο απλός τρόπος για ό,τι ζητάς είναι αυτός που σου είπε, χωρίς ανάγκη για windows photos, itunes κτλ.
Αν το δοκίμασες και δεν σου δουλεύει, μήπως να δοκίμαζες με άλλο καλώδιο ή σε άλλη θύρα usb ή ακόμα και σε άλλο υπολογιστή; Προσωπικά, και στο πολύ απλό για τέτοιες δουλειές android έχω συναντήσει προβλήματα στη μαζική μεταφορά αρχείων και η αιτία ήταν ένα από τα παραπάνω. Επίσης, είναι ξεκλείδωτη η συσκευή όταν επιχειρείς να διαβάσεις τον αποθηκευτικό χώρο του κινητού και καθ' όλη τη διάρκεια της μεταφοράς; Ιδανικά, τα αρχεία θα πρέπει να αντιγράφονται λίγα λίγα, αν μιλάμε για πολλά GB φωτογραφιών και βίντεο.
Δες και το βίντεο παρακάτω για το iPhone 12. Σε όσα iPhone/iPod touch έχω δοκιμάσει η διαδικασία ήταν ίδια.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκίμασα όλα τα παραπάνω όπως και αυτό το kormos και αυτό με το βιντεάκι το δικό σου όπως και με άλλα βίντεο, έχω αλλάξει καλώδια και φίλος που τον ρώτησα δεν είχε βρει κάποια λύση.

Αυτό που εγώ βλέπω είναι μια συνδρομή με 3,00€ στα 200GB iCloud και μετά κατέβασμα στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει να κάνει με μια ρύθμιση κάπου σε σχέση με το φορμάτ που αποθηκεύει τις φωτογραφίες.
Αν είναι επιλεγμένο να αποθηκεύεται η full ανάλυση στο cloud και στο κινητό να έχεις ένα τύπου preview της φωτο έτσι ώστε να εξοικονομείται χώρος στη συσκευή, τότε το να τις πάρεις από τη συσκευή δεν ξέρω αν γίνεται.
Αν κλείσεις αυτήν την επιλογή τότε τις αποθηκεύει σαν JPG και μπορείς απλά με ένα copy paste να τις πάρεις.

Επεξ/σία από petran91
ορθογραφικά
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2022 στις 2:28 ΜΜ, petran91 είπε

Έχει να κάνει με μια ρύθμιση κάπου σε σχέση με το φορμάτ που αποθηκεύει τις φωτογραφίες.
Αν είναι επιλεγμένο να αποθηκεύεται η full ανάλυση στο cloud και στο κινητό να έχεις ένα τύπου preview της φωτο έτσι ώστε να εξοικονομείται χώρος στη συσκευή, τότε το να τις πάρεις από τη συσκευή δεν ξέρω αν γίνεται.
Αν κλείσεις αυτήν την επιλογή τότε τις αποθηκεύει σαν JPG και μπορείς απλά με ένα copy paste να τις πάρεις.

Δηλαδή; Τι ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4mage είπε

Δηλαδή; Τι ρύθμιση;

Ρυθμίσεις > Apple ID, iCloud, Πολυμέσα-αγορές > iCloud > Φωτογραφίες 
Αν το έχεις στο "Βελτιστοποίηση αποθήκευσης" είναι αυτό που περιέγραψα, δεν μπορείς να τραβήξεις με copy paste τις φωτογραφίες σου από την συσκευή.
Για να το κάνεις αυτό επιλέγεις "Λήψη και διατήρηση αρχικών".
Απλά από ότι θυμάμαι δεν γίνονται άμεσα διαθέσιμες οι φώτο σου, πρέπει πρώτα να κατέβουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, petran91 είπε

Ρυθμίσεις > Apple ID, iCloud, Πολυμέσα-αγορές > iCloud > Φωτογραφίες 
Αν το έχεις στο "Βελτιστοποίηση αποθήκευσης" είναι αυτό που περιέγραψα, δεν μπορείς να τραβήξεις με copy paste τις φωτογραφίες σου από την συσκευή.
Για να το κάνεις αυτό επιλέγεις "Λήψη και διατήρηση αρχικών".
Απλά από ότι θυμάμαι δεν γίνονται άμεσα διαθέσιμες οι φώτο σου, πρέπει πρώτα να κατέβουν.

Το άλλαξα και μέχρι στιγμής με το 3utools φαίνεται να δουλεύουν όλα, ευχαριστώ για τη βοήθεια, μένει να δω το αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...