Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή διαμέτρου ζάντας


vkokkalisA57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω ένα Corolla του 05 hatch με 15αρες ζάντες και λάστιχο 195/60/15. Αν βάλω 17αρα με 205/45/17 θα αλλάξει το αμάξι προς το καλό η το χειρότερο ; Από άποψη του πως θα στρίβει αν θα κοπανάει ; Επίσης μου είπαν ότι μπορεί να κόψει στην επιτάχυνση. Μιλάμε για κάτι αισθητό που μπορεί να δω διαφορά η ανεπαίσθητη μείωση επειδή θα είναι φαρδύ το βήμα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς και θα αλλάξει προς το χειρότερο, μιας και η Toyota δεν επιτρέπει την συγκεκριμένη διάσταση,σε corolla του 2005,ασχετα τι μοτέρ έχει. 

Επιτρέπει σε 17αρα, την διάσταση 215/40/17, σε 7,5αρα ζάντα με offset 40.Καμμια άλλη διάσταση. Γενικά η 17αρα στο συγκεκριμένο αμάξι μόνο αρνητικά έχει. Ειδικά αν είναι μικρό μοτέρ, 1.4,1.6.

Η χρυσή τομή σε εμφάνιση, άνεση και οικονομία ειναι 205/55/16, με 6αρα ζάντα και offset 45.Και αυτή η διάσταση επιτρέπεται. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, vkokkalisA57 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα Corolla του 05 hatch με 15αρες ζάντες και λάστιχο 195/60/15. Αν βάλω 17αρα με 205/45/17 θα αλλάξει το αμάξι προς το καλό η το χειρότερο ; Από άποψη του πως θα στρίβει αν θα κοπανάει ; Επίσης μου είπαν ότι μπορεί να κόψει στην επιτάχυνση. Μιλάμε για κάτι αισθητό που μπορεί να δω διαφορά η ανεπαίσθητη μείωση επειδή θα είναι φαρδύ το βήμα ;

Θα 

  • Κόψει στην επιτάχυνση
  • ανέβει η κατανάλωση 15% περίπου
  • μειωθεί η τελική ταχύτητα
  • κάνουν ένα κάρο περισσότερα λεφτά τα 17άρια λάστιχα

Τι θα βελτιωθεί? Η εμφάνιση κάτι που είναι υποκειμενικό γιατί μέσα θα έχει μια μικρή δισκόπλακα και θα είναι κενό το εσωτερικό της ζάντας. 

Η χρυσή τομή για την εποχή μας είναι 205/55/16. Αλλά και πάλι θα ισχύουν όλα σου έγραψα πιο πάνω. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vkokkalisA57 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα Corolla του 05 hatch με 15αρες ζάντες και λάστιχο 195/60/15. Αν βάλω 17αρα με 205/45/17 θα αλλάξει το αμάξι προς το καλό η το χειρότερο ; Από άποψη του πως θα στρίβει αν θα κοπανάει ; Επίσης μου είπαν ότι μπορεί να κόψει στην επιτάχυνση. Μιλάμε για κάτι αισθητό που μπορεί να δω διαφορά η ανεπαίσθητη μείωση επειδή θα είναι φαρδύ το βήμα ;

Στο πολυ χειρότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ελληνικοί δρόμοι που ανα 5 μέτρα τρως και λακκούβα, είναι απαγορευτικοί για τέτοιου μεγέθους ζάντες. Θα σπάσεις όλο το αμάξι από κάτω με τον καιρό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολείσαι με τέτοια αμάξια ειδικά για ζάντες κλπ και πιο ειδικά με toyota 😂. Στο προκείμενο τώρα θα σου κόψει αρκετά άλλα το αμάξι γίνεται πιο σταθερό. Δεν ξέρω τι επιτρέπει η toyota, η συνηθισμένη διάσταση είναι 205/45/17. Κάτι 16αρες με 55αρι προφίλ είναι για γέλια σιγά μη το κανεις και τζιπ. Εγώ έχω βάλει σε 1.4 ζάντες τέτοιες. Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Έχει και κινέζικα τετράδα με 200€ έχει και semislick με 700€. Τώρα γι' αυτούς που λένε αμάξι 15ετιας αυτά έχουμε οπότε τα κάνουμε να μας αρέσουν και στο μάτι. Οποίος έχει για καινούργιο παίρνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vkokkalisA57 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα Corolla του 05 hatch με 15αρες ζάντες και λάστιχο 195/60/15. Αν βάλω 17αρα με 205/45/17 θα αλλάξει το αμάξι προς το καλό η το χειρότερο ; Από άποψη του πως θα στρίβει αν θα κοπανάει ; Επίσης μου είπαν ότι μπορεί να κόψει στην επιτάχυνση. Μιλάμε για κάτι αισθητό που μπορεί να δω διαφορά η ανεπαίσθητη μείωση επειδή θα είναι φαρδύ το βήμα ;

Καλημέρα, δεν ξέρω τι είναι το "φαρδύ βήμα" που αναφέρεις αλλά το συγκεκριμένο λάστιχο που θέλεις να βάλεις:

Είναι λίγο πιο πλατύ δλδ 205 αντί για 195mm που είναι αυτό που φοράς τώρα, από αυτό θα έχεις ένα μικρό κόψιμο στην επιτάχυνση και μια ανεπαίσθητη αύξηση στην κατανάλωση.

Η διαφορά στο βήμα (ή στην διάμετρο ή στην περίμετρο του ελαστικού, όπως και να το πεις δεν κάνει διαφορά) είναι ~0,2%, με λίγα λόγια μηδαμινή, από αυτή δε πρόκειται να δεις διαφορά.

Κάπως καλύτερο κράτημα θα έχεις μόνο αν φοράς την κατάλληλη ανάρτηση, αλλιώς μην μεριμένεις να δεις διαφορά.

Τεράστια διαφορά όμως θα δεις στην άνεση, θα κοπανάει πάρα πολύ, και αυτό επειδή τα 17άρια έχουν 21% μικρότερο προφίλ.

Εγώ στη θέση σου δεν θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 15αετιας τι σχέση έχει δεν μπορώ να καταλάβω.

Ας κυκλοφορει τότε με λιωμένα φρένα και ελαστικα, διαλυμένα αμορτισέρ, τρύπια εξατμιση κλπ, αφού ειναι 15+ ετών, και αξίζει μόνο βενζίνη να βάζεις. 

Τέλος η ηλικία είναι ανάλογα το αμάξι. Άλλο 15-20 ετών, που καινούριο κόστιζε 50,60 και 70 χιλιάρικα και άλλο ενα ταπεινό corolla. 

Τωρα γιατί η Toyota δεν επιτρέπει το 205/40/17 αλλά το 215/40/17, κάποιο λόγο θα έχει. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vkokkalisA57 είπε

Καλησπέρα, έχω ένα Corolla του 05 hatch με 15αρες ζάντες και λάστιχο 195/60/15. Αν βάλω 17αρα με 205/45/17 θα αλλάξει το αμάξι προς το καλό η το χειρότερο ; Από άποψη του πως θα στρίβει αν θα κοπανάει ; Επίσης μου είπαν ότι μπορεί να κόψει στην επιτάχυνση. Μιλάμε για κάτι αισθητό που μπορεί να δω διαφορά η ανεπαίσθητη μείωση επειδή θα είναι φαρδύ το βήμα ;

βαλε τις διαστασεις στον υπολογιστη παρακατω 

https://www.wheel-size.com/calc/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

 Κάτι 16αρες με 55αρι προφίλ είναι για γέλια σιγά μη το κανεις και τζιπ. 

Δεν ξέρεις μάλλον ότι το 205 55 16 είναι απο τις πιο κοινές μαμα διαστάσεις αλουμινίου, για αυτοκίνητα μετά το 2010.

image.png.b352c61db8187ebd391d7cf1ae3ebea7.png

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jmmys είπε

Το 15αετιας τι σχέση έχει δεν μπορώ να καταλάβω.

Ας κυκλοφορει τότε με λιωμένα φρένα και ελαστικα, διαλυμένα αμορτισέρ, τρύπια εξατμιση κλπ, αφού ειναι 15+ ετών, και αξίζει μόνο βενζίνη να βάζεις. 

Τέλος η ηλικία είναι ανάλογα το αμάξι. Άλλο 15-20 ετών, που καινούριο κόστιζε 50,60 και 70 χιλιάρικα και άλλο ενα ταπεινό corolla. 

Τωρα γιατί η Toyota δεν επιτρέπει το 205/40/17 αλλά το 215/40/17, κάποιο λόγο θα έχει. 

Εσύ μπορεις να μας πεις τι σχέση εχει η αλλαγη ζάντας με τα "λιωμένα φρένα και ελαστικα, διαλυμένα αμορτισέρ, τρύπια εξατμιση κλπ"

Ή ετσι λες κατι ευφάνταστο για να πείσεις τους ψηφοφόρους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jmmys είπε

Το 15αετιας τι σχέση έχει δεν μπορώ να καταλάβω.

Ας κυκλοφορει τότε με λιωμένα φρένα και ελαστικα, διαλυμένα αμορτισέρ, τρύπια εξατμιση κλπ, αφού ειναι 15+ ετών, και αξίζει μόνο βενζίνη να βάζεις. 

Τέλος η ηλικία είναι ανάλογα το αμάξι. Άλλο 15-20 ετών, που καινούριο κόστιζε 50,60 και 70 χιλιάρικα και άλλο ενα ταπεινό corolla. 

Τωρα γιατί η Toyota δεν επιτρέπει το 205/40/17 αλλά το 215/40/17, κάποιο λόγο θα έχει. 

εαν ειναι υδραυλικο  το τιμόνι και όχι ηλεκτρικο οπως τα καινουργια, θα ειναι πολυ βαρυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Του 05' αρκεί απο μονο του για να βάζεις μονο βενζίνη και τίποτα αλλο.

Αυτό είπες. Πολύ ευφάνταστο ε; Τι σχέση αμάξι του 05 με αλλαγή ζάντας;;; 

8 λεπτά πριν, costas1973 είπε

εαν ειναι υδραυλικο  το τιμόνι και όχι ηλεκτρικο οπως τα καινουργια, θα ειναι πολυ βαρυ.

 

Corolla του 2005. Σίγουρα 17αρα είναι too much για το συγκεκριμένο. 15αρα είναι το πιο άνετο μ, 16αρα αν θέλει λίγο παραπάνω σταθερότητα χωρίς να χάνει σε άνεση. Για την 17αρα ειπώθηκαν τα αρνητικά. 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...