Προς το περιεχόμενο

Εξαιρετικά κερδοφόρο είναι πλέον το τμήμα «gaming» της AMD, χάρη στις κονσόλες PS5 και Xbox X|S


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
3 minutes ago, kotronas said:

Τρέμετε έρχεται η intel.

 

Αν θυμάμαι καλά είχε ζημιές φέτος για το Q2 του 22, πρώτη φορά εδώ και δεκαετίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, βεβαια πως να μην εχουν κερδοφορια αφου απο τη μια με το mining ξεπουλησαν ολες οι gpu, και οσοι δεν μπορουσαν να αγορασουν gpu αγορασαν κονσολα, η οποια φοραει δικα τους τσιπακια.

Win-win λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως, μου έκανε εντύπωση το υπογραμμισμένο bold... "Παλαιότερα τα έσοδα από τις κονσόλες ήταν «θαμμένα» στις κατηγορίες «Embedded» και «Data Center» και τα έσοδα από τις GPUs ήταν μαζί με εκείνα των CPUs." για ότι αυτό μπορεί να σημαίνει... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

Ναι γιατί είναι πολύ μέσος ο αγοραστής gpu συγκριτικά με τους κατόχους κονσολών 

 

επίσης για τον μέσο καταναλωτή είναι πολύ σημαντικό ότι βγαίνει ελάχιστο κέρδος από κάπου σε αντίθεση με τις φούσκες των gpu στα desktop

Γιατί δεν είναι; Είχα διαβάσει σε μία έρευνα (λίγο παλιά, νομίζω το 2018) ότι το 60% των χρηστών PCs είναι gamers. Οι gamers, είτε hardcore, είτε και πιο light, χρειάζονται gpus.

Η Nvidia για το οικονομικό 2019 είχε έσοδα 11,72 δις

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2019

Η Nvidia για το 2020 είχε έσοδα 10,92 δις

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2020

για το 2021 16,68 δις

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2021

και για το 2022 26,91 δις

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2022

Οκ, τα νούμερα ανέβηκαν, ξεκάθαρα λόγω mining, αλλά και τα προηγούμενα αποτελέσματα δεν είναι ευκαταφρόνητα (πχ 2019 πριν τη μανία του mining). Σκέψου ότι, σε αντίθεση με την AMD, έχει συμφωνία μόνο με Nintendo για το Switch, που σε πωλήσεις δεν πλησιάζει καν PS/Xbox και παρόλα αυτά βγάζει πολύ μεγάλα κέρδη. Άρα δεν είναι φούσκα οι gpus για PC gaming.

Οι κονσόλες, για έναν pc gamer, έχουν ένα μόνο αποτέλεσμα: κατάφεραν στο να βγαίνουν παιχνίδια που να εκμεταλλεύονται τις gpu της AMD. Αν και πάλι τα καταφέρνει να τα σκ@τώνει στους drivers και να εξισορροπεί την κατάσταση... Για να μην παρεξηγηθώ, δεν το πάω σε vs. Μια χαρά έφαγε και η Nvidia στις πλάτες των gamers/miners... Δεν τη συμπαθω, τόσο αυτή, όσο και την AMD ή οποιαδήποτε εταιρεία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Γιατί δεν είναι; Είχα διαβάσει σε μία έρευνα (λίγο παλιά, νομίζω το 2018) ότι το 60% των χρηστών PCs είναι gamers. Οι gamers, είτε hardcore, είτε και πιο light, χρειάζονται gpus.

Η Nvidia για το οικονομικό 2019 είχε έσοδα 11,72 δις

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2019

Η Nvidia για το 2020 είχε έσοδα 10,92 δις

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2020

για το 2021 16,68 δις

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2021

και για το 2022 26,91 δις

https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2022

Οκ, τα νούμερα ανέβηκαν, ξεκάθαρα λόγω mining, αλλά και τα προηγούμενα αποτελέσματα δεν είναι ευκαταφρόνητα (πχ 2019 πριν τη μανία του mining). Σκέψου ότι, σε αντίθεση με την AMD, έχει συμφωνία μόνο με Nintendo για το Switch, που σε πωλήσεις δεν πλησιάζει καν PS/Xbox και παρόλα αυτά βγάζει πολύ μεγάλα κέρδη. Άρα δεν είναι φούσκα οι gpus για PC gaming.

Οι κονσόλες, για έναν pc gamer, έχουν ένα μόνο αποτέλεσμα: κατάφεραν στο να βγαίνουν παιχνίδια που να εκμεταλλεύονται τις gpu της AMD. Αν και πάλι τα καταφέρνει να τα σκ@τώνει στους drivers και να εξισορροπεί την κατάσταση... Για να μην παρεξηγηθώ, δεν το πάω σε vs. Μια χαρά έφαγε και η Nvidia στις πλάτες των gamers/miners... Δεν τη συμπαθω, τόσο αυτή, όσο και την AMD ή οποιαδήποτε εταιρεία. 

 

σε πωλήσεις μια χαρά το switch περνάει τους άλλους δύο και επειδή είναι και σάπιος ο συγκεκριμένος tegra πιστεύω ότι το περιθώριο κέρδους θα είναι και αρκετά μεγάλο

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

σε πωλήσεις μια χαρά το switch περνάει τους άλλους δύο και επειδή είναι και σάπιος ο συγκεκριμένος tegra πιστεύω ότι το περιθώριο κέρδους θα είναι και αρκετά μεγάλο

Ακριβώς όπως τα είπες. Σάπιος ούτε τα ίδια της παιχνίδια εκτός από κανένα  smash Bros  δεν υποστηρίζει σε FPS  καλά. Revision  γρήγορα. Πάνε και μου βγάζουν με oled μόνο.

Γιαπωνέζοι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, techon1 said:

Α ρε Nvidia, πεθαμένη εταιρεία και πήγες και την ανέστησες

Πως το έκανε αυτό? 

Η nvidia της έκλεισε τις συμφωνίες? 

4 hours ago, Tlykog said:

Ευχάριστα νέα... για τους επενδυτές.

Για τον μέσο καταναλωτή είναι άλλη μία ανούσια είδηση. 

Μπράβο που βγάζει κέρδη πουλώντας με ελάχιστο κέρδος ένα τεράστιο αριθμό από chip σε μία αγορά που την φροντίζουν άλλοι (Sony, MS). 

Θα ήθελα να τη δω να βγάζει κέρδη στο "τμήμα gaming" από τις πωλήσεις gpu. Εκεί θα είχε ένα μεγαλύτερο ενδιαφέρον για το μέσο καταναλωτή, αφού θα σήμαινε ότι θα συνεχίσει να βγάζει ανταγωνιστικές gpus. 

Εμένα ως μέσο καταναλωτή μια χαρά με ενδιαφέρει. 

Σημαίνει πως θα συνεχίσει να βγάζει καλά τσιπάκια και για τις επόμενες κονσόλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VonDoulen είπε

Εγώ πάντως εξακολουθώ ν'αγοράζω κάρτες nVidia τα τελευταία 25 χρόνια...είναι πιο ακριβές, αλλά τις κρατάω τουλάχιστον 5-8 χρόνια με τα fps να πετάνε!

7900 GΧ2, GTX 285, GTX 470, GTX 1060....οι τελευταίες 4 κάρτες μου.

Και εγω Nvidia ειχα ολα αυτα τα χρονια με εξαιρεση 2 φορες που εκανα το λαθος και πηρα AMD, την 6850 και την 290x.
H 6850 καηκε σε 2 χρονια και η 290x σε 1.5 χρονο περιπου.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και εγω Nvidia ειχα ολα αυτα τα χρονια με εξαιρεση 2 φορες που εκανα το λαθος και πηρα AMD, την 6850 και την 290x.
H 6850 καηκε σε 2 χρονια και η 290x σε 1.5 χρονο περιπου.

Εγώ ετοιμάζω αυτές τις μέρες review για τα 10 χρόνια της HD7950, ακόμα δουλεύει και έχει και driver για Win 11 😁

Tomp-1080-custome-01.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NickTG είπε

Πως το έκανε αυτό? 

Η nvidia της έκλεισε τις συμφωνίες? 

Εμένα ως μέσο καταναλωτή μια χαρά με ενδιαφέρει. 

Σημαίνει πως θα συνεχίσει να βγάζει καλά τσιπάκια και για τις επόμενες κονσόλες. 

Όχι απαραίτητα. Τα τσιπάκια για τις κονσόλες δεν έχουν μεγάλα κέρδη και είναι θέμα domination της αγοράς. Οπότε έτσι κι αλλιώς θα συνεχίσει να βγάζει τσιπάκια για κονσόλες. Δεν το κάνει μόνο για το κέρδος.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ ετοιμάζω αυτές τις μέρες review για τα 10 χρόνια της HD7950, ακόμα δουλεύει και έχει και driver για Win 11 😁

Tomp-1080-custome-01.png

Να σου δωσω μια 8800gt να κανεις και για αυτη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Tlykog said:

Όχι απαραίτητα. Τα τσιπάκια για τις κονσόλες δεν έχουν μεγάλα κέρδη και είναι θέμα domination της αγοράς. Οπότε έτσι κι αλλιώς θα συνεχίσει να βγάζει τσιπάκια για κονσόλες. Δεν το κάνει για το κέρδος.

Πως ακριβώς θα συνέχιζε να βγάζει αν δεν έβγαζε κέρδος από αυτά? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ ετοιμάζω αυτές τις μέρες review για τα 10 χρόνια της HD7950, ακόμα δουλεύει και έχει και driver για Win 11 😁

Tomp-1080-custome-01.png

14 χρόνια η hd3870 αθάνατη, από τις πιο vfm κάρτες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...