Προς το περιεχόμενο

Η κυκλοφορία του iPadOS 16 θα καθυστερήσει κατά 1 μήνα εξαιτίας του Stage Manager


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Φορητότητα, καλύτερος ήχος, οθόνη αφής κ.α.

Πόσο χρησιμοποιείς την οθόνη αφής; Ο ήχος πόση σημασία έχει; Η φορητότητα πάει περίπατο αν πάρεις το 12.9 και βάλεις και magic keyboard

59 λεπτά πριν, hellghan είπε

ποιο ipad έχει ίδια λεφτά με το macbook?

Το 12.9

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, dikasths είπε

Πόσο χρησιμοποιείς την οθόνη αφής; Ο ήχος πόση σημασία έχει; Η φορητότητα πάει περίπατο αν πάρεις το 12.9 και βάλεις και magic keyboard

Το 12.9

συγκρίνεις το καλύτερο ipad Με το ποιό φτηνό Macbook.  άτοπο τελείως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hellghan είπε

συγκρίνεις το καλύτερο ipad Με το ποιό φτηνό Macbook.  άτοπο τελείως

Με το πιο φτηνό macbook κάνεις περισσότερα από ό,τι με το πιο ακριβό ipad

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dikasths είπε

Με το πιο φτηνό macbook κάνεις περισσότερα από ό,τι με το πιο ακριβό ipad

Πάντα εξαρτάται από τις ανάγκες του χρήστη. Προσωπικά χρειάζομαι και digital pen οπότε όχι δεν κάνεις περισσότερα με το MacBook air πάντα. Αν κάποτε η apple βάλει οθόνη αφής και πενάκι στο macbook τότε και εγώ μάλλον θα το προτιμήσω, προς το παρόν το pro11 m1 μου είναι πολύ καλύτερο από το MacBook air για τις ανάγκες μου. Όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες που εξυπηρετεί το κάθε μηχάνημα για τον κάθε χρήστη.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dikasths είπε

Πόσο χρησιμοποιείς την οθόνη αφής; Ο ήχος πόση σημασία έχει; Η φορητότητα πάει περίπατο αν πάρεις το 12.9 και βάλεις και magic keyboard

Το 12.9

Προφανώς και έχεις δίκιο. Κάθε ένα από αυτά έχει να κάνει καθαρά με το πόσο τα χρειάζεσαι. Απλά ρώτησες τους λόγους και στους έδωσα. Όποιος χρειάζεται αυτά που έγραψα εχει λόγους να αγοράσει ipad αντί του macbook.

Το 12,9 με το magic keyboard παραμένει λίγο μικρότερο και πολύ ελαφρύτερο από macbook, έχει καλύτερο ήχο, αλλά κοστίζει περισσότερο.

27 λεπτά πριν, dikasths είπε

Με το πιο φτηνό macbook κάνεις περισσότερα από ό,τι με το πιο ακριβό ipad

Όχι. Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει. Το πενάκι και η οθόνη αφής, σου ανοίγουν άλλους δρόμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύλληπτα γρήγορο και επαρκέστατο το iPad Pro M1, για τα πάντα. Είναι πιο γρήγορο κι από τη σκέψη μου:)

Οπως ήταν η διαφήμιση με τον Λουκι Λουκ, τον άνθρωπο που πυροβολεί "πιο γρήγορα από τον ίσκιο του" :)

Το μόνο του πρόβλημα είναι πως είναι τόσο γρήγορο και responsive, τόσο καλό σε multitasking που καταλήγει overkill !!
(Περιμένω AR/VR εφαρμογές για να δείξει το μεγαλείο του)... ίσως και σε συνδυασμό με το επερχόμενο (μη) κινητό της Apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Προφανώς και έχεις δίκιο. Κάθε ένα από αυτά έχει να κάνει καθαρά με το πόσο τα χρειάζεσαι. Απλά ρώτησες τους λόγους και στους έδωσα. Όποιος χρειάζεται αυτά που έγραψα εχει λόγους να αγοράσει ipad αντί του macbook.

Το 12,9 με το magic keyboard παραμένει λίγο μικρότερο και πολύ ελαφρύτερο από macbook, έχει καλύτερο ήχο, αλλά κοστίζει περισσότερο.

Όχι. Δυστυχώς αυτό δεν ισχύει. Το πενάκι και η οθόνη αφής, σου ανοίγουν άλλους δρόμους...

Εντάξει, θα κάνω μια εξαίρεση για τους γραφίστες, που όντως χρειάζονται το πενάκι. Κατά τα άλλα, πραγματικά δε βρίσκω κάποιο λόγο. Έχω και macbook και ipad, και έχω καλή άποψη. Το ipad μου είναι πολύ καλό εργαλείο για να κρατάω σημειώσεις (goodnotes) αλλά μέχρι εκεί. Το χρησιμοποιώ επίσης τις λίγες φορές που βρίσκομαι κάπου χωρίς laptop και πρέπει να κάνω ένα zoom meeting. Δεν έχω ipad pro, το απλό ipad έχω, με το πενάκι. Έχω χρόνια που χρησιμοποιώ αυτό το συνδιασμό και θεωρώ ότι έχω καλή άποψη πάνω στο θέμα. Όλες οι απόψεις σεβαστές βέβαια, ο καθένας έχει διαφορετική εμπειρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnnieGr88 είπε

δηλαδη αυτη που αγορασαν το PRO 2018-2020 να τα βαλουν εκει που ξερουν??? Συγχαρητηρια #apple !!!

Ε οχι δα! Εξαιρετικό εργαλείο multitasking, τρομερή οθόνη και ήχος - κρατά την αξία του σε ψηλά επίπεδα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dikasths είπε

Εντάξει, θα κάνω μια εξαίρεση για τους γραφίστες, που όντως χρειάζονται το πενάκι. Κατά τα άλλα, πραγματικά δε βρίσκω κάποιο λόγο. Έχω και macbook και ipad, και έχω καλή άποψη. Το ipad μου είναι πολύ καλό εργαλείο για να κρατάω σημειώσεις (goodnotes) αλλά μέχρι εκεί. Το χρησιμοποιώ επίσης τις λίγες φορές που βρίσκομαι κάπου χωρίς laptop και πρέπει να κάνω ένα zoom meeting. Δεν έχω ipad pro, το απλό ipad έχω, με το πενάκι. Έχω χρόνια που χρησιμοποιώ αυτό το συνδιασμό και θεωρώ ότι έχω καλή άποψη πάνω στο θέμα. Όλες οι απόψεις σεβαστές βέβαια, ο καθένας έχει διαφορετική εμπειρία

Βάλε μέσα και την επεξεργασία βίντεο, όπου το πρόγραμμα (lumafusion) δουλεύει πολύ καλύτερα με πενάκι... Βάλε και φοιτητές για σημειώσεις, βάλε και όσους θέλουν να βλέπουν πολυμέσα (λόγω ήχου), βάλε και όσους θέλουν να ανεβάζουν βίντεο εν κινήσει (κάμερες και επεξεργασία βίντεο εν κινήσει) και θα δεις ότι έχει αρκετές χρήσεις. Επιπλέον, η μπροστινή του κάμερα είναι πιο καλή από αυτή του macbook.

Η αλήθεια είναι ότι είχα το ipad 8 (2020), το οποίο και αντάλλαξα με άλλη συσκευή, εδώ στο insomnia. Ο λόγος που πήρα το pro είναι ακριβώς επειδή η διαφορά στην εμπειρία χρήσης είναι ΠΟΛΥ αισθητή σε σχέση με το απλό. Η 120Hz οθόνη με τον Μ1 και τα 8GB RAM, πάνε τα πράγματα σε άλλο επίπεδο.

Φυσικά και είναι σεβαστή κάθε άποψη. Στο έγραψα και στο προηγούμενο ποστ ότι ο καθένας κάνει τη δική του χρήση και τίποτα δεν είναι απόλυτο. Πχ το pro ΔΕΝ είναι η λύση για όλα τα γούστα. Αν κάποιος θέλει tablet για απλή χρήση δεν έχει κανένα λόγο να πάει σε pro. Είναι πολλά τα λεφτά για πράγματα που αρκετοί δεν χρειάζονται.

Το macbook είναι ένα laptop και κάνει για άλλες δουλειές. Πχ, κατά την ταπεινή μου γνώμη, για δουλειά γραφείου δεν μπορείς να είσαι πατραγωγικός με μηχάνημα που δεν έχει πληκτρολόγιο και ποντίκι. Οτιδήποτε άλλο μπορεί να κάνει τη δουλειά, αλλά χάνει σε απόδοση. Πχ τα tablets χάνουν εκεί σε σχέση με macbook.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μιας και εχω το ipad pro 12.9 μαζι με το πενακι , να πω οτι κραταω σημειωσεις κλπ και για χρηση lumafusion και σερφαρισμα ειναι μια χαρα 

Ομως οταν θελω να χειριστω αρχειο απο το nas μεγαλα ειδικα σε μεγεθος , εκει θα ηθελα ενα laptop το οποιο σκεφτομαι να παρω το air 2

Ακομα και το affinity photo σε macbook το θεωρω καλυτερο 

Ειμαι σε ενδοιασμο να πουλησω το ipad και να παρω το air 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tlykog είπε

Φορητότητα, καλυτερο ήχο, μικρότερη τιμή κ.α.

Καλά με το μικρότερη τιμή γελάω το iPad Pro 2020 που έχω είναι πιο ακριβό από το MacBook air

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, ares225 είπε

Καλά με το μικρότερη τιμή γελάω το iPad Pro 2020 που έχω είναι πιο ακριβό από το MacBook air

Το ipad pro 2021 το πήρα 875€ (705€ με τιμολόγιο). Είναι το φθηνότερο ipad. Το φθηνότερο macbook πάει λίγο πάνω από 1000ρικο. Όσο και να γελάς, έτσι είναι.:)

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το ipad pro 2021 το πήρα 875€ (705€ με τιμολόγιο). Είναι το φθηνότερο ipad. Το φθηνότερο macbook πάει λίγο πάνω από 1000ρικο. Όσο και να γελάς, έτσι είναι.:)

Να φανταστώ μιλάς για το 11αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ares225 είπε

Να φανταστώ μιλάς για το 11αρι

Αυτό το μέγεθος με βολεύει για τη δουλειά μου. Δυστυχώς δεν υπάρχει σε macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...