Προς το περιεχόμενο

Η κυκλοφορία του iPadOS 16 θα καθυστερήσει κατά 1 μήνα εξαιτίας του Stage Manager


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple τείνει να κυκλοφορεί τις μεγάλες εκδόσεις λογισμικού για τις πλατφόρμες της με τακτικό ρυθμό, με τις ενημερώσεις για το iPhone και το iPad να κάνουν την εμφάνισή τους συνήθως αμέσως μετά τη ετήσια παρουσίαση των νέων iPhone κάθε Σεπτέμβριο.

Τα πράγματα όπως φαίνεται θα είναι διαφορετικά φέτος, με το Bloomberg να αναφέρει ότι η Apple ενδέχεται να καθυστερήσει το iPadOS 16 κατά ένα μήνα περίπου.

Το κύριο πρόβλημα για την καθυστέρηση αφορά τη λειτουργία Stage Manager, η οποία όπως έχει ανακοινωθεί θα είναι διαθέσιμη μόνο σε iPad με M1 chipset της ίδιας της Apple. Η λειτουργία επιτρέπει στους χρήστες να αλλάζουν το μέγεθος των παραθύρων και να τα έχουν διαθέσιμα στην άκρη της οθόνης σε μορφή thubmnail προκειμένου να έχoυν άμεση πρόσβαση στην εφαρμογή που επιθυμούν ανά πάσα στιγμή. Ωστόσο, όσοι δοκίμασαν τη beta σε γενικές γραμμές βρήκαν τη λειτουργία προβληματική.
 
«Στην ημιτελή του μορφή, το Stage Manager είναι λίγο προβληματικό», έγραψε ο Nathan Ingraham του Engadget κατά την παρουσίαση της preview έκδοσης του iPadOS 16. «Όταν χρησιμοποιούσα το iPad μου με εξωτερική οθόνη, το σύστημα κατέρρεε και με οδηγούσε συχνά πίσω στην αρχική οθόνη, κάτι που προφανώς μηδενίζει οποιοδήποτε όφελος αποκομίζει ο χρήστης για την παραγωγικότητά του. Υπάρχουν επίσης ιδιορρυθμίες με εφαρμογές που συμπεριφέρονται απρόβλεπτα όταν αλλάζει το μέγεθος των παραθύρων τους».

Προηγούμενες αναφορές ανέφεραν ότι η Apple έχει προγραμματίσει την κυκλοφορία νέων iPad για αργότερα μέσα στη χρονιά, συμπεριλαμβανομένου ενός αναβαθμισμένου βασικού μοντέλου με θύρα USB-C και ενός iPad Pro με ενσωματωμένο το M2 chipset. Η καθυστέρηση του iPadOS 16 θα μπορούσε να σημαίνει ότι θα εμφανιστεί πιο κοντά στην άφιξη των νέων tablet. Όπως σημειώνει το Bloomberg, η αναβολή της κυκλοφορίας του iPadOS 16 θα επιτρέψει στην Apple να δώσει προτεραιότητα και να βελτιώσει το iOS 16, του οποίου η κυκλοφορία θα πραγματοποιηθεί κανονικά τον Σεπτέμβριο.

Υπενθυμίζουμε ότι και το macOS Ventura περιλαμβάνει τη λειτουργία Stage Manager, με την κατάσταση εκεί να είναι διαφορετική, κάτι που δεν θα έχει οποιαδήποτε διαφορά στην κυκλοφορία του επιτραπέζιου λειτουργικού συστήματος της Apple η οποία αναμένεται τον Οκτώβριο. Με δεδομένο ότι η Apple προσπαθεί εδώ και καιρό να «αλλάξει» την αντίληψη ότι ένα iPad είναι ένα μεγάλο iPhone, η ταυτόχρονη κυκλοφορία του iPadOS 16 και του macOS Ventura θα μπορούσε να στείλει ένα ακόμη μήνυμα σχετικά με το πλεονεκτήματα που φέρνει το κορυφαίο της tablet ως ένα μηχάνημα για την παραγωγικότητα και όχι απλά για κατανάλωση media.
 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Έχω το ipad pro με M1. ΤΟ εργαλείο. 

Η λειτουργία αυτή θα το φέρει ένα βήμα ακόμα πιο κοντα στο περιβάλλον ενός desktop.

Το βασικότερο πρόβλημα του ipad pro 2021 είναι ότι το ipad os δεν εκμεταλλεύεται τον M1 όσο θα έπρεπε. Είναι ένας επεξεργαστής που μπορεί να στηρίξει ένα desktop περιβάλλον. Αποδεδειγμένα... Είναι κρίμα που η Apple δεν προσπαθεί να προσαρμόσει το MacOS σε ipad pro M1... Θεωρούν, προφανώς, ότι κάτι τέτοιο θα μειώσει το ενδιαφέρον για αγορά Macbook.

Παρόλα αυτά έχει κάνει κάποιες κινησεις να μειώσει λίγο το κενό... Πχ πλέον μπορείς να γράψεις εφαρμογές για iOS σε ipad με το playgrounds (ok, δεν υποστηρίζουν widget, αλλά γίνεται) και τώρα βάζουν και το Stage manager... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιμέναμε πως και πως τον επόμενο μήνα και τώρα καθυστερεί ελπίζουμε πως θα είναι όμως προς το καλύτερο αφού ήδη προσπαθεί είχαμε και μια μικρή αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το κατανοώ να υπέροχους θέματα με ένα καινούριο feature αλλά ήδη έφαγα την κρυάδα με το iPad Pro 12.9 512 2020 που δεν θα πάρει το stage manager ενώ είναι δυνατο μηχάνημα και τώρα θα περιμένω και ένα μήνα το νέο λειτουργικό για ένα feature που στην τελική δεν θα παρω. Το iPad Pro παίζει να είναι το μόνο προϊόν της apple που μετάνιωσα που πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dikasths είπε

Δεν καταλαβαίνω τον κόσμο που ενώ θέλει desktop experience, δεν παίρνει macbook και παίρνει ipad με τα ίδια λεφτά. 

ποιο ipad έχει ίδια λεφτά με το macbook?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να πάει να το φτιάξει λίγο, αλλα ειδικα το file system εξακολουθει να ειναι για να μπαζα.  Οπως ειπαν και πανω, δεν θέλει η apple να κοψει πωλησεις απο το μακ ισως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ares225 είπε

Προσωπικά το κατανοώ να υπέροχους θέματα με ένα καινούριο feature αλλά ήδη έφαγα την κρυάδα με το iPad Pro 12.9 512 2020 που δεν θα πάρει το stage manager ενώ είναι δυνατο μηχάνημα και τώρα θα περιμένω και ένα μήνα το νέο λειτουργικό για ένα feature που στην τελική δεν θα παρω. Το iPad Pro παίζει να είναι το μόνο προϊόν της apple που μετάνιωσα που πήρα.

Τότε έκανες λάθος αγορά, το iPad ειναι άλλης φιλοσοφίας….εχω το iPad Air 4… να κάτσω να το συγκρίνω με το PC μου ή  με κάτι παρεμφερές είναι εντελώς άτοπο….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Τότε έκανες λάθος αγορά, το iPad ειναι άλλης φιλοσοφίας….εχω το iPad Air 4… να κάτσω να το συγκρίνω με το PC μου ή  με κάτι παρεμφερές είναι εντελώς άτοπο….

Μα δεν το συγκρίνω με pc καμία σχέση απλά βρίσκω απαράδεκτο μηχάνημα αγορασμένο Γενάρη του 21 να μην πάρει ένα τόσο σημαντικό update και να αργήσει και το λειτουργικό εξαιτίας αυτού. Το iPad για την χρήση που το θέλω κάνει δουλειά. Τα 1600 όμως όταν μετά από λίγους μήνες η apple έβγαλε το Μ1 ήταν πεταμένα λεφτά και μετανοιωσα που το πήρα να τα λέμε αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dikasths είπε

Δεν καταλαβαίνω τον κόσμο που ενώ θέλει desktop experience, δεν παίρνει macbook και παίρνει ipad με τα ίδια λεφτά. 

Φορητότητα, καλύτερος ήχος, οθόνη αφής κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Τότε έκανες λάθος αγορά, το iPad ειναι άλλης φιλοσοφίας….εχω το iPad Air 4… να κάτσω να το συγκρίνω με το PC μου ή  με κάτι παρεμφερές είναι εντελώς άτοπο….

Κατσε κατσε, τα πουλανε τα iPad ως Laptop replacements.
Βλεπω στα σχολια μαλιστα και πολλους που ειναι ποοοοοοοοολυ ευχαριστημενοι με το iPad ως laptop.

Εχω ενα iPad Air 4 και συνειδητοποιω (ακομα μια φορα) οτι τα tablet για το μεγαλυτερο μερος των χρηστων τους, ειναι αχρηστα.
Πιο ευκολα κανω την δουλεια μου με το κινητο αν ειμαι on the go ή δεν εχω καπου να ακουμπησω (πχ serfαρω στον καναπε) και πιο ευκολα κανω τη δουλεια μου με το λαπτοπ μου αν εχω να ακουμπησω καπου.

Οποτε θελω να σερφαρω για κατι σοβαρα, πχ να κλεισω εισητηρια και ξενοδοχεια, το να σερφαρω απο το iPad ειναι λογος να υποστω εγκεφαλικο. 
Για καταναλωση περιεχομενου μπορω να πω οτι τα tablet ειναι οκ... αλλα κανεις τη δουλεια σου με ενα φτηνο tablet ή πολυ απλα με το κινητο σου και δεν σε ποναει και το χερι σου.

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Φορητότητα, καλύτερος ήχος, οθόνη αφής κ.α.

Αν βγαλουμε την οθονη αφης, τι δεν προσφερει το MacBook Air M1 ;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dbrillis είπε

Κατσε κατσε, τα πουλανε τα iPad ως Laptop replacements.
Βλεπω στα σχολια μαλιστα και πολλους που ειναι ποοοοοοοοολυ ευχαριστημενοι με το iPad ως laptop.

Εχω ενα iPad Air 4 και συνειδητοποιω (ακομα μια φορα) οτι τα tablet για το μεγαλυτερο μερος των χρηστων τους, ειναι αχρηστα.
Πιο ευκολα κανω την δουλεια μου με το κινητο αν ειμαι on the go ή δεν εχω καπου να ακουμπησω (πχ serfαρω στον καναπε) και πιο ευκολα κανω τη δουλεια μου με το λαπτοπ μου αν εχω να ακουμπησω καπου.

Οποτε θελω να σερφαρω για κατι σοβαρα, πχ να κλεισω εισητηρια και ξενοδοχεια, το να σερφαρω απο το iPad ειναι λογος να υποστω εγκεφαλικο. 
Για καταναλωση περιεχομενου μπορω να πω οτι τα tablet ειναι οκ... αλλα κανεις τη δουλεια σου με ενα φτηνο tablet ή πολυ απλα με το κινητο σου και δεν σε ποναει και το χερι σου.

Αν βγαλουμε την οθονη αφης, τι δεν προσφερει το MacBook Air M1 ;;;

Φορητότητα, καλυτερο ήχο, μικρότερη τιμή κ.α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...