Προς το περιεχόμενο

Νέα εποχή για την ενότητα των αγγελιών με το Insomnia Marketplace


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, christospvl είπε

Δυστυχώς πάει και το insomnia.. Μετά από 30 επιτυχημένες πωλήσεις ήρθε η ώρα να αποχωρήσουμε.. Σόρρυ παιδιά καταλαβαίνω θέλετε να βγάλετε κάτι αλλά δεν είμαστε ebay εδώ .. 12% είναι εξωφρενικό, στο τέλος για να είμαστε πιο κάτω από τιμές Σκρουτζ θα το δίνουμε τζάμπα.. στο κάτω κάτω βάλτε ένα φόρο 3€ ανά πώληση είμαστε τοσσσς χιλιάδες θα βγάλετε κάτι.. αλλά το 12% είναι αισχροκέρδεια.. αν έχει κανείς να προτείνει καμία εναλλακτική σελίδα ας στείλει προσωπικό μήνυμα..

Ρε φίλε σύμφωνα με τις αξιολογήσεις σου έχεις κάνει 22 συναλλαγές μέσα σε 7 χρόνια,περίπου δηλαδή 3 τον χρόνο,για ποιον ακριβώς λόγο να γίνεις verified και να μπεις στο marketplace και να μην συνεχίσεις με το παλιό καθεστώς? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Θέλεις να σου λύσουμε και τα θέματα της ελληνικής δικαιοσύνης; Μπορούμε να σου φέρουμε και έναν μεγαλοδικηγόρο βέβαια αλλά μετά δεν θα πρέπει να δώσεις μόνο το 12% 

Το πρόβλημα εν προκειμένω είναι ότι την αποκλειστική σχεδον βλάβη υφίσταται ο πωλητής που θα έχει δώσει το προϊόν του χωρίς να έχει εισπράξει το αντίτιμο και θα περιμένει χρόνια ίσως όπως λες να δικαιωθεί, αν τελικά δικαιωθεί. 

Ο αγοραστής, ναι μεν δεν θα πάρει πίσω τα χρήματα του, αλλά όλα αυτά τα χρόνια θα απολαμβάνει τη χρήση του αγαθού. Δηλ και να μην δικαιωθεί τελικά, τι είχαμε τι χάσαμε. Και τέλος αν δικαιωθεί, οφελείται διπλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Για να το κάνω έπρεπε να με βάλει αγοραστή κάτι που δεν έκανε. 

Ενημέρωσες μήπως την κοινότητα για το συμβάν ; για να τον διαγράψουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τις νέες ρυθμίσεις γιατί 

1 έχεις δικαίωμα επιλογής verified or not 

2 σου παρέχεται μια εξασφάλιση η οποία αποτρέπει σε κάποιο ποσοστό την κακόβουλη ενέργεια ,πλήρης εξασφάλιση δεν υπάρχει ….

Σαν μέλος της κοινότητας για πάνω από 20 χρόνια , έχω να πω πολλές ιστορίες που εξαπατήθηκα , κάποιες από αυτές θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί 

Δεν θα ξεχάσω πριν από 10 ή 15 χρόνια αγόρασα κάποια cd , ούτε θυμάμαι τι, με αντικαταβολή . Φτάνω στο ταχυδρομείο παραλαμβάνω cd πληρώνω , πάω σπιτι και βλέπω κενά ή άσχετα cd . Στέλνω mail στον τύπο και μου λέει πως του χακάραν  το λογαριασμό και αυτός δε φταίει …..άντε βγάλε άκρη . 
πολλες φορές ειδα αγγελίες που μύριζαν Απατη από χιλιόμετρα

αλλες φορές εμπιστεύτηκα άτομο με λίγες κριτικές και έκανα απευθείας κατάθεση και την πάτησα

γενικα είναι καλό να υπάρχει επιλογή   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, bilythekid είπε

Ποια ασφάλεια; είμαι 12 χρόνια στο site και αγοραστής και πωλητής, ποτέ δεν με εξαπάτησαν η δεν εξαπατηθηκα, τι μου λέτε τώρα; αν ο άλλος είναι χαζός και κάνει κατάθεση χωρίς αξιολογήσεις τι φταίει το ινσομνια η το κάθε ινσομνια; αυτό το σύστημα μάλλον επαγγελματικό μου μοιάζει περισσότερο, σιγά μην βάλω εγώ 6 αγγελίες, τεσπα αν ισχύει και το παλιό, αυτό δεν με αγγίζει καν. 

Δεν λέω ότι μέχρι τώρα δεν υπάρχει ασφάλεια .. και εγώ επίσης όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα πρόβλημα κανένα. Απλά λέω αν θέλει το σάιτ να καρπωθεί κάποια έσοδα που είναι εντελώς θεμιτό ,ας βάλει ένα συμβολικό fee ανά αγγελία και ας προσφέρει κάποια έξτρα υπηρεσία πχ άμεση ταυτοποίηση και εγγύηση συναλλαγής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2022 στις 11:19 ΠΜ, kawavn800 είπε

Ενημέρωσες μήπως την κοινότητα για το συμβάν ; για να τον διαγράψουν ;

Εγώ ενημέρωσα σε δική μου περίπτωση , δεν διαγράφηκε τότε …. Μετά από κανένα 6μηνο βλέπω ότι δεν υπάρχει …προφανώς το ξανάκανε …..εγώ τι κέρδισα από τα χαμένα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Το πρόβλημα εν προκειμένω είναι ότι την αποκλειστική σχεδον βλάβη υφίσταται ο πωλητής που θα έχει δώσει το προϊόν του χωρίς να έχει εισπράξει το αντίτιμο και θα περιμένει χρόνια ίσως όπως λες να δικαιωθεί, αν τελικά δικαιωθεί. 

Ο αγοραστής, ναι μεν δεν θα πάρει πίσω τα χρήματα του, αλλά όλα αυτά τα χρόνια θα απολαμβάνει τη χρήση του αγαθού. Δηλ και να μην δικαιωθεί τελικά, τι είχαμε τι χάσαμε. Και τέλος αν δικαιωθεί, οφελείται διπλά. 

Το "χρόνια" προφανώς και είναι υπερβολή (ειδικά για τη δέσμευση των χρημάτων). Οι περιπτώσεις αυτές ήταν σχετικά λίγες και με το παλιό σύστημα και η λογική λέει πως θα είναι ακόμη πιο λίγες με το νέο μιας και μπαίνουν κάποια επιπλέον στοιχεία στη μέση που δεν υπήρχαν πριν (προσωπικά στοιχεία, λογαριασμοί, διευθύνσεις, πληρωμές μέσω κάρτας κλπ). Στις περιπτώσεις αυτές προφανώς και θα εμπλέκεται και το ίδιο το insomnia ώστε να επιλυθεί το συντομότερο δυνατό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Το "χρόνια" προφανώς και είναι υπερβολή (ειδικά για τη δέσμευση των χρημάτων). Οι περιπτώσεις αυτές ήταν σχετικά λίγες και με το παλιό σύστημα και η λογική λέει πως θα είναι ακόμη πιο λίγες με το νέο μιας και μπαίνουν κάποια επιπλέον στοιχεία στη μέση που δεν υπήρχαν πριν (προσωπικά στοιχεία, λογαριασμοί, διευθύνσεις, πληρωμές μέσω κάρτας κλπ). Στις περιπτώσεις αυτές προφανώς και θα εμπλέκεται και το ίδιο το insomnia ώστε να επιλυθεί το συντομότερο δυνατό το πρόβλημα.

Απάντηση βουλευτή. :P:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Απάντηση βουλευτή. :P:P

Αντί για "ναι βεβαίως, μόλις γίνεται η στραβή το insomnia θα καλύπτει μέσα σε μια ώρα το ποσό της συναλλαγής"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Ενημέρωσες μήπως την κοινότητα για το συμβάν ; για να τον διαγράψουν ;

Ναι. Δεν έγινε κάτι. Ότι άλλο θες πμ. Μην σπαμαρουμε εδώ με εκτός θέματος πράγματα. 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αντί για "ναι βεβαίως, μόλις γίνεται η στραβή το insomnia θα καλύπτει μέσα σε μια ώρα το ποσό της συναλλαγής"?

Αυτό θα ήταν απάντηση πρωθυπουργού πριν τις εκλογές :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου το σύστημα verified θα αποτύχει στην πράξη 
 

1 Λόγω του υψηλού κόστους 12% 

2 Λόγω περιορισμένης συμμετοχής 

3 Λόγω μη διασφάλισης της συναλλαγής 

Δεν είναι λογικό να πουλάς κάτι ξερνώντας ότι έχεις 12% καπέλο όταν γίνει η πώληση το αντικείμενο να πηγαίνει άμεσα στα χέρια του αγοραστή και η πληρωμή σου να εξαρτάται από την τιμιότητα ή μη του αγοραστή με τον φόβο να γίνει κάποια στραβή και μα χρειαστεί ίσως και χρόνια (όπως αναφέρθηκε εδώ παραπάνω) για να διεκδικήσεις νομικά τα χρήματα σου. 
 

Με ποια λογική πληρώνεις 12% προμήθεια για ασφάλεια και σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά να χάνεις και το αντικείμενο που πούλησες και να χρειαστεί ίσως και νομική διεκδικήση χρόνων για να πάρεις το αντίτιμο της πώλησης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Το "χρόνια" προφανώς και είναι υπερβολή (ειδικά για τη δέσμευση των χρημάτων). Οι περιπτώσεις αυτές ήταν σχετικά λίγες και με το παλιό σύστημα και η λογική λέει πως θα είναι ακόμη πιο λίγες με το νέο μιας και μπαίνουν κάποια επιπλέον στοιχεία στη μέση που δεν υπήρχαν πριν (προσωπικά στοιχεία, λογαριασμοί, διευθύνσεις, πληρωμές μέσω κάρτας κλπ). Στις περιπτώσεις αυτές προφανώς και θα εμπλέκεται και το ίδιο το insomnia ώστε να επιλυθεί το συντομότερο δυνατό το πρόβλημα.

Διαβαζω προσεκτικά τους όρους, τους οποίους πρέπει να αποδεχτώ σαν χρήστης για να κάνω χρήση της νέας υπηρεσίας. Θα σταθώ στο θέμα της ασφάλειας, επειδή μέσω των σχολίων εδώ βλέπω ότι προβάλλεται σαν σημαντικό πλεονέκτημα της νέας υπηρεσίας. Βλέπουμε λοιπόν:

1E6DCEF3-75D2-445D-B945-220596DC80E6.jpeg.fabf325464114a56ed3173fefec6095a.jpeg
 

Πηγαίνοντας στο άρθρο 7.4 διαβαζω το εξής:

CA71E904-82C1-469F-9127-5017AC11618C.jpeg.a3a54def9d6eb9d87ed3ae5c4c5089b2.jpeg
 

Προκύπτει δηλαδή από πλευράς insomnia ένα «ειμαστε δίπλα σας αλλά δεν έχουμε καμία ευθύνη». Προσωπικά δεν μου αρέσει.

Δεν θα ζητούσα να αναλάβει την ευθύνη το site. Αλλά αν η μόνη συνεισφορά στην «ασφάλεια» είναι τα στοιχεία (τραπεζικα κλπ), γιατί δεν το κάνετε έτσι κι αλλιώς μέσω “verified users” γενικά; Έτσι θα υπάρχουν “verified sellers” αλλά και “verified buyers” , επομένως σε οποιοδήποτε πρόβλημα τα δυο μέρη θα έχουν περισσότερα στοιχεία ο ένας του άλλου ώστε να καταφύγουν στη δικαιοσύνη (που έτσι κι αλλιώς εκεί θα καταφύγουν με βάσει τους όρους χρήσης).

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...