Προς το περιεχόμενο

Νέα εποχή για την ενότητα των αγγελιών με το Insomnia Marketplace


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο θα ηταν να υπαρχει και ενα φιλτρο κυριοι εκει στο φορουμ με τις αγγελιες...

Υπαρχουν ορια ηθικα γενικοτερα? Γεμισε ο τοπος με τυπους που χτυπησαν ολα τα evia samos pass και τα πηραν (Στερωντας τα απο οικογενειες που τα ειχαν αναγκη) και τα πουλανε τωρα . 

Ανεβαστε λιγο τον πηχη κυριοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, stiflerakos said:

Καλο θα ηταν να υπαρχει και ενα φιλτρο κυριοι εκει στο φορουμ με τις αγγελιες...

Υπαρχουν ορια ηθικα γενικοτερα? Γεμισε ο τοπος με τυπους που χτυπησαν ολα τα evia samos pass και τα πηραν (Στερωντας τα απο οικογενειες που τα ειχαν αναγκη) και τα πουλανε τωρα . 

Ανεβαστε λιγο τον πηχη κυριοι...

Κάνε report όποια voucher αγγελία βλέπεις. Αυτό είναι το νόημα του feature, είναι αδύνατον να τις προσέχουμε 24/7.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατί δεν βάζετε ένα φίλτρο στις αγγελίες ,

ώστε να μπορούμε να δούμε ξεχωριστά τις αγγελίες μόνο από τους Verified Sellers ?

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, makis269 said:

γιατί δεν βάζετε ένα φίλτρο στις αγγελίες ,

ώστε να μπορούμε να δούμε ξεχωριστά τις αγγελίες μόνο από τους Verified Sellers ?

Soon™ :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που το "Verified Sellers" δεν ειναι υποχρεωτικό,ακολουθεί όποιος θέλει το γνωστό "2 αγγελίες τη βδομάδα" και όλα καλά.Στην ουσία δλδ δεν άλλαξε κατι για την συντριπτική πλειοψηφία των πωλητών. Πολλή φασαρία για το τίποτα...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2022 στις 8:34 ΜΜ, makis269 είπε

γιατί δεν βάζετε ένα φίλτρο στις αγγελίες ,

ώστε να μπορούμε να δούμε ξεχωριστά τις αγγελίες μόνο από τους Verified Sellers ?

Toσο καιρος περασε για να φτιαξουν καπως τις αγγελιες με τα φιλτρα που ηταν χαωδες  η κατασταση, και ακομα δεν εχουν διαχωρισει τις αγγελιες ζητησης με τις αγγελιες πωλησεων. Να δω "αν" τα καταφερουν να τα διαχωρισουν ολα οπως πρεπει καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2022 στις 12:56 ΜΜ, Thresh είπε

Κάνε report όποια voucher αγγελία βλέπεις. Αυτό είναι το νόημα του feature, είναι αδύνατον να τις προσέχουμε 24/7.

Συγνωμη αλλα απο την στιγμη που απροκαλυπτα ειναι επαγγελμα με κερδη ειναι δουλεια, οποτε ναι εσυ πρεπει να τα προσεχεις. Ετσι δεν ειναι;
Και εγω στην δικια μου δουλεια δεν λεω στους πελατες μου "κανε και εσυ κατι μην τα περιμενεις ολα ετοιμα, να πιασε εδω μυστρι και σοβαντισε αυτ την γωνια να ειναι ετοιμη οταν θα ερθω αυριο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, safridia said:

Συγνωμη αλλα απο την στιγμη που απροκαλυπτα ειναι επαγγελμα με κερδη ειναι δουλεια, οποτε ναι εσυ πρεπει να τα προσεχεις. Ετσι δεν ειναι;
Και εγω στην δικια μου δουλεια δεν λεω στους πελατες μου "κανε και εσυ κατι μην τα περιμενεις ολα ετοιμα, να πιασε εδω μυστρι και σοβαντισε αυτ την γωνια να ειναι ετοιμη οταν θα ερθω αυριο"

Εθελοντές είμαστε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικές σκόρπιες παρατηρήσεις. Από παλιό μέλος που κάνω το χάμπι μου με τους υπολογιστές και την τεχνολογία, και μερικές φορές κιόλας εξυπηρετώ (άσχετους με τεχνολογία) φίλους γιατί θέλω να βοηθήσω να πάρουν κάτι φτηνό μια και οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι.

- Η κίνηση στις αγγελίες του insomnia είναι πολύ πεσμένη. Βάζεις προϊόν σε χαμηλή τιμή (μια μνημούλα που δε χρειάζεσαι π.χ.) και δεν παίρνεις ούτε μια όχληση εκεί που παλιά θα ειχες άμεση απόκριση.

- Μερικοί πουλάνε σχετικά καινούργια πράγματα πχ. ένα iPad διετίας ένα 20% παρακάτω από την τιμή τρέχοντος μοντέλου. Μα φίλε μου για να πάρω το ρίσκο και τη φθορά του μτχ. πρέπει να έχει λογική η τιμή. Δηλ. αυτοί (που είναι πολλοί με τέτοιες λογικές) με το +12% πόσο θα πουλάνε;

- Η μόνη επιλογή που εξασφαλίζει αγοραστή και πωλητή είναι η συνάντηση. Να δεις το προΪόν να δουλεύει, με άνεση χρόνου, να το τσεκάρεις διεξοδικά. Ακόμη και με τους πιο καλόπιστους αγοραστές και πωλητές υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να  γίνει κάτι στη μεταφορά (ποσες φορές δεν έχω δει σε μεταφορική να έχουν αφήσει έξω δέματα και να πιάνει βροχή, να μην αποκαλύψω την επωνυμία της εταιρίας...)

- Η λύση ανοίγματος δέματος ενώπιον του courier δε λέει απολύτως τίποτε. Το να δεις το αντικείμενο για ένα λεπτό δεν εξασφαλίζει ότι λειτουργεί σωστά. Η επαλήθευση ορθής λειτουργίας θέλει χρόνο, σε αρκετές συσκευές σύνδεση με ρεύμα κλπ.

- Αν θέλει το insomnia έσοδα, σεβαστό αυτό, το μόνο αντικειμενικά εφικτό και πιστέυω δίκαιο είναι η χρέωση για την ανάρτηση κάθε αγγελίας (εφ άπαξ) και όχι για την επανάληψη (εφόσον τα πράγματα πολύ δύσκολα φεύγουν τον τελευταίο καιρό μια και η οικονομική στενότητα φαίνεται να χειροτερεύει). Ας βγει ένα ταριφολόγιο ανάλογα με την αιτούμενη τιμή π.χ. 0,5 ευρώ για αξίες ως 20 ευρώ 1 ευρώ 21-100ευρώ και 2 ευρώ για παραπάνω (υποθετικά πάντα). Να πληρώνεται με paypal, πιστωτική κλπ. να διασφαλίζεται η ανωνυμία (σημαντική για πολλούς) κλπ. Θα πείτε πως να μην καταχρώνται το σύστημα οι  "μαύροι" πωλητές. Απλά από τον αριθμό των αγγελιών δηλ. να ισχύει αυτό που πρότεινα για μέγιστο 10-20 αγγελιών το χρόνο ή με μια συνάρτηση αγγελιών και τιμών. Δηλ. εγώ που βάζω να πουλάω μερικά παγνίδια από PS3 των 5 ευρώ το κομμάτι δεν μπαίνω στο ίδιο τσουβάλι με αυτόν που πουλάει 10 κινητά top of the range το χρόνο.

Ας το σκεφθούν καλύτερα οι διαχειριστές. Το προτεινόμενο μοντέλο marketplace με την προμήθεια 12%, τον υποχρεωτικό courier και τη μειωμένη διασφάλιση πωλητή δεν είναι αποδεκτό από την πλειοψηφία, ουτε βιώσιμο.

-

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα βρηκα αυτο το θεμα και καθησα και το διαβασα, οποτε να γραψω και εγω τις δικες μου σκεψεις γιατι παρατηρησα οτι καποια που σκεφτηκα εγω δεν τα εγραψε καποιος αλλος αλλα και να τονισω-αναλυσω περισσοτερο καποια που ηδη γραφτηκαν απο ελαχιστους φιλους.

1)Θεωρω τη προσπαθεια για τη δημιουργια marketplace ως μεγαλη και πολυ κοστοβορα. Δηλαδη απαιτειτε εξιδικευμενο  προσωπικο οπως αρκετοι developers, security experts, δικηγοροι, managers οσο και λιγοτερο εξειδικευμενο (customer service). Με αλλα λογια, θεωρω δεδομενο οτι υπαρχει επενδυτης απο πισω. Αλλωστε αν ηταν κατι απλο και φθηνο να γινει marketplace το insomnia, θα ειχε γινει εδω και χρονια. Στο κουτσομπολιστικο ερωτημα ποιος ειναι ο επενδυτης, ισως το μαθουμε καποια στιγμη στο μελλον αν και εφοσον πετυχει το εγχειρημα. Για να πω την αμαρτια μου εμενα στο skroutz πηγε το μυαλο μου γιατι εχω διαβασει εδω μεσα οτι υπαρχουν καλες σχεσεις και επειδη το skroutz εχει know how (ειδικα μετα την δημιουργια του καλαθιου skroutz) να αναπτυξει ενα τετοιο εγχειρημα.

2)Τα περισσοτερα posts γκρινιαζουν για το 12%, κολησε εκει η βελονα. Για να μην παρεξηγηθω να ξεκαθαρισω οτι (και εγω) το θεωρω υπερβολικο το 12% το οποιο θα οδηγησει και στην αποτυχια. Ομως θεωρω πιθανο αφενος Α) να μπηκε υψηλο ποσοστο επιτηδες ωστε το ενδιαφερον να ειναι περιοριασμενο(!) για να υπαρξει ο χρονος τεχνικα-διοικητικα να αναπτυχθει-βελτιωθει-τεσταρηθει η πλατφορμα...και στη συνεχεια μπορει να μειωθει το ποσοστο για να μπει περισσοτερος κοσμος. Αν η πλατφορμα δεν ειναι ετοιμη και μπει πολυς κοσμος τοτε θα ειχαμε ομορφιες οπως κολληματα-κρασαρισματα κτλ Αφετερου Β) σε μεγαλο βαθμο δεν αφορα τους περισσοτερους insomniacs η προμηθεια αυτη γιατι πολυ απλα θα συνεχισουν με το παλιο-γνωστο τροπο.

3)Για μενα το marketplace ειναι ξεκαθαρο ανοιγμα προς επαγγελματιες να δραστηροποιηθουν και οι οποιοι θα ειναι αυτοι που θα εχουν συνηθως τις χρεωσεις, ενω δεν περιμενω στο μελλον να αλλαξει το δωρεαν μοντελο για τους ιδιωτες. Ενα τετοιο μοντελο εχει πετυχει στο car αλλωστε.... Υπαρχουν ομως οφελη για ιδιωτες πωλητες χωρις πολλες αξιολογήσεις αλλα και για ιδιωτες πωλητες/αγοραστες απο επαρχια.

4) Οι αρχικες δυνατοτητες και η χρεωση που ανακοινωθηκαν ειναι η πρωτη εκδοση, αν τα πραγματα πανε καλα τοτε θα ρθει νεα εκδοση... Ομως μην ξεχναμε πως μια νεα δυνατοτητα μπορει να θελει μισο εκατομυριο ευρω και ενα εξαμηνο για να υλοποιηθει!

Απο μενα (ενα παλιο μελος ειμαι που δεν εχει σχεση με κανεναν) καλη επιτυχια στη φιλοδοξη αυτη προσπαθεια! Εκ του αποτελεσματος θα διαπιστωσουμε αν τα θετικα ειναι περισσοτερα απο τα αρνητικα....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Μετά από μια πώληση με το νέο σύστημα έχω τις εξής απορίες: 

Που βάζω τον αριθμό αποστολής για να φανεί ότι έγινε η αποστολή, ή μήπως αυτό το κάνει ο αγοραστής;

Ο αγοραστής μου ανέφερε ότι όταν έκανε την αγορά του έβγαλε επιλογή αποστολή με speedex και μόνο με χρέωση 4 ευρώ και πλήρωσε, εν τέλη με ελτα έγινε η αποστολή ( με το αντίστοιχο κόστος)

Τώρα να κάνω και ένα σχόλιο για το viral 12%

Η γνώμη μ είναι να αφήσουμε τον κόσμο να επιλέξει πως θέλει να κάνει την συναλλαγή του, θεωρώ πως βολεύει και τους 2 αγοραστη- πωλητή, για τον μεν αγοραστή η ασφάλεια τις συναλλαγής και για τον πωλητή πολλά όπως τελειώνουν οι κρατήσεις και οι αναμονες πληρωμής όχι σήμερα αύριο, τι τράπεζα έχεις, σε εμπιστεύομαι ή όχι και άλλα πολλά τα οποία έχουν κόστος 12%.

Όπως και να έχει εύχομαι όλα τα μέλη να είμαστε στο forum γιατί με τις συμφωνιες-διαφωνίες γινόμαστε καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αφού διάβασα αρκετές σελίδες είδα απόψεις και ως παλιο μέλος  θα πω τα εξής 

καταρχην συμφωνώ ότι 12 είναι τεράστια προμήθεια εξωπραγματική . Δεν έχω λόγω να πουλήσω κατι σαν verified με αυτούς τους όρους …καλύτερα η παραδοσιακή μορφή πώλησης αγοράς γιατι και αγοράζω αρκετά από εδώ και πουλάω . Το κακό είναι ότι με αυτή την λογική οι τιμές θα ανέβουν αναγκαστικά άρα όλοι που ψαχνουμε να κανουμε μια vfm αγορά η πώληση θα αναγκαστούμε να κοιτάξουμε και άλλες λύσεις ….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...