Προς το περιεχόμενο

Τρεις φορές την εβδομάδα στο γραφείο για τους υπαλλήλους της Apple από τον Σεπτέμβριο


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dbrillis είπε

Στην Ολλανδια δεν δουλευουν στο γραφειο, θα δουλευουν απο το σπιτι; Για αυτο τους ζητανε πισω ωπου μπορουν.

Εγώ που δουλεύω σε εταιρία πληροφορικής στην Ολλανδία από την άλλη έχουμε full flexible περιβάλλον και είναι στην κρίση την δική μας πότε θα πηγαίνουμε στο γραφείο. Επίσης εδώ υπάρχει γενικά τρομερή ζήτηση για προσωπικό σε όλους τους τομείς και οι εταιρίες προσπαθούν να γίνουν ανταγωνιστικές στην αγορά προσφέροντας όλες αυτές τις ανέσεις. Γενικά οι εταιρίες που δεν προσφέρουν εργασία από το σπίτι εδώ είναι συνήθως εταιρίες από Ασία και άλλες χώρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arisyo13 είπε

Εγώ που δουλεύω σε εταιρία πληροφορικής στην Ολλανδία από την άλλη έχουμε full flexible περιβάλλον και είναι στην κρίση την δική μας πότε θα πηγαίνουμε στο γραφείο. Επίσης εδώ υπάρχει γενικά τρομερή ζήτηση για προσωπικό σε όλους τους τομείς και οι εταιρίες προσπαθούν να γίνουν ανταγωνιστικές στην αγορά προσφέροντας όλες αυτές τις ανέσεις. Γενικά οι εταιρίες που δεν προσφέρουν εργασία από το σπίτι εδώ είναι συνήθως εταιρίες από Ασία και άλλες χώρες

Το σχολιο μου ηταν ειρωνικο και εχει να κανει με το ποσο "σκιζονται" στη δουλεια οι Ολλανδοι. 

Ας πω ομως και τις χαζομαρες μου.
Προ covid οι εταιριες εδιναν περιπου 300 το μηνα για commuting (NS bussiness card ή για leasing) τα παιρνετε αυτα τα λεφτα τσεπη τωρα ή μονο τα 2,5 ευρω  τη μερα για work from home; 
Σε πολλες εταιριες πληροφορικης το γευμα στις 12 ηταν δωρεαν(+ κατι αναψυκτικα και σνακς), σας το πληρωνουν το γευμα οταν τρωτε σπιτι με work from home;
Εχουν ολοι ενα ανετο για work from home σπιτι; 
Μηπως οι πιο πολλες εταιριες που προσφερουν hybrid, γιατι hybrid το λενε και δεν ξερεις ποτε θα αλλαξει η αναλογια, το κανουν επειδη ξενοικιασαν γραφειακους χωρους ή μεγαλωσαν μεσα στην πανδημια και δεν χωρανε πλεον οι ολοι υπαλληλοι στο γραφειο; 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλοι μισθοί όμως εκεί. Το θέμα είναι αν είμαι στην παραμείνουν ως έχουν ή θα υποστούν την μείωση γιατί έρχεται βαρύς οικονομικός χειμώνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, PadPoet said:

Όλο και περισσότερες εταιρείες το πάνε στο fully remote.  Από που βγάζεις τα συμπεράσματα σου;

Αυτό φαντάζομαι ίσχυε μέχρι πριν λίγο καιρό όπου ήταν και αναγκαστικό από τον νόμο.

Από τις εμπειρίες μου και γενικά από αυτά που βλέπω είναι ότι δημιουργείται ένα κλίμα "όχι fully remote". Αρκετοί έχουν ήδη φύγει από αυτό το μοντέλο και έχουν πάει στο Hybrid. Μερικοί (λίγοι ευτυχώς) μάλιστα εφαρμόζουν κάποιο μοντέλο hybrid 2/5 wfh ή και μάλιστα 1/5 (που αυτό δεν το θεωρώ καν hybrid). Ο καθένας προφανώς έχει διαφορετικές εμπειρίες.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dbrillis είπε

Το σχολιο μου ηταν ειρωνικο και εχει να κανει με το ποσο "σκιζονται" στη δουλεια οι Ολλανδοι. 

Ας πω ομως και τις χαζομαρες μου.
Προ covid οι εταιριες εδιναν περιπου 300 το μηνα για commuting (NS bussiness card ή για leasing) τα παιρνετε αυτα τα λεφτα τσεπη τωρα ή μονο τα 2,5 ευρω  τη μερα για work from home; 
Σε πολλες εταιριες πληροφορικης το γευμα στις 12 ηταν δωρεαν(+ κατι αναψυκτικα και σνακς), σας το πληρωνουν το γευμα οταν τρωτε σπιτι με work from home;
Εχουν ολοι ενα ανετο για work from home σπιτι; 
Μηπως οι πιο πολλες εταιριες που προσφερουν hybrid, γιατι hybrid το λενε και δεν ξερεις ποτε θα αλλαξει η αναλογια, το κανουν επειδη ξενοικιασαν γραφειακους χωρους ή μεγαλωσαν μεσα στην πανδημια και δεν χωρανε πλεον οι ολοι υπαλληλοι στο γραφειο; 


 

Όπως τα λες, ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Και πολλές είναι σε κάποιες περιπτώσεις. Ελπίζω να επεκταθεί το μέτρο, ειδικά τον χειμώνα που έρχεται με τα καύσιμα στο Θεό.

Το μέτρο μάλλον θα επεκταθεί, κυρίως γιατί στο θεο θα πάει κ το ρεύμα και η θέρμανση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ifrit21 είπε

πως θα νιώσεις ότι ανήκεις σε μια ομάδα κ σε μια εταιρία που έχει σκοπό κ συμμετέχεις με τον τρόπο σου

Όχι ευχαριστώ δε θέλω, δουλειά είναι όχι οικογένεια ή "σκοπός". Έχουμε σκοπό, και σίγουρα δεν περιλαμβάνονται οι εταιρείες.

Κάτι τέτοια εξακολουθούν να λένε και μετά απορούν γιατί δε βρίσκουν πια εργατικό προσωπικό.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ghost.Dog είπε

Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Το πενθήμερο έκλεισε αισίως έναν αιώνα, όπως και το ημερήσιο 8ωρο. Μαλακιουλες της Βιομηχανικής εποχής δηλαδή που έχουν ψοφήσει και θαφτεί 3 μέτρα κάτω.

Μακάρι να ξυπνήσει κι ο δουλοπρεπής, χεστης Έλληνας εργαζόμενος και να διεκδικήσει ο ΙΔΙΟΣ τα αυτονόητα κι ένα καλύτερο εργασιακό μέλλον.

(για γενικό μέλλον δεν το βλέπω...)

 

 

Πρέπει να μην είσαι πολύ μεγάλος (δεν το λέω απαξιωτικά).
Το πενθήμερο έχει πολύ λιγότερη ζωή από ότι νομίζεις και το 8ωρο είναι μία κατάκτηση με ανθρώπους που έχουν πεθάνει για αυτό. 
Η πενθήμερη εργάσιμη εβδομάδα στην Ελλάδα καθιερώθηκε πρωταρχικά για τους εργαζομένους στη βιομηχανία το 1975, ενώ το μέτρο της πενθήμερης εργασίας (και των 40 ωρών εργασίας) επεκτάθηκε συνολικά στους εργαζομένους το 1984.
Εχω προλάβει σχολειο εξαήμερο.
Στην Βιομηχανική επόχή η εργασία ήταν 7 ημέρες και από ανατολή σε δύση ηλίου.
Στο θέμα της απομακρυσμένης εργασίας υπάρχουν και υπέρ και κατά και τα περισσότερα έχουν σωστά αναφερθεί. Εγώ αυτή την στιγμή είμαι 3/5.
Στα κατά θα ήθελα να προσθέσω το χωροταξικό σε ένα σπίτι που ζεί οικογένεια και δεν βλέπω να έχει αναφερθεί.
Στην περίπτωση δε που και οι δύο σύζηγοι εργάζονται remote γίνεται ασφυκτικό.
Τώρα και 3 χρόνια το σαλόνι μου έχει γίνει χώρος εργασίας και πάλι δεν μας φτάνει. Σε ένα τραπέζι από την μιά μεριά ο ένας και από την άλλη ο άλλος.
Σε περιπτώσεις δε που έχουμε και οι δύο κάποιο teleconference γίνεται της κακομοίρας.
Δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να έχουν 2 η ΄1 μεγάλο δωμάτιο έξτρα για να το κάνουν γραφείο και αν χρειάζετι να νοικιάσω διπλανη γκαρσονιέρα εεεε τότε πάω γραφείο.
Επίσης στο full remote τα έξοδα θέρμανσης - ψύξης - ρεύματος του χώρου δεν αντισταθμιζονται από το κόστος μετάβασης.
Πάντως ακόμα και τώρα δεν εχω καταλήξει σε ποιό σύστημα είναι καλύτερο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αποφάσεις για WFH/RTO έχουν πάρα πολλές παραμέτρους και γενικά είναι πολύ δύσκολο να ικανοποίησουν τους πάντες μέσα σε μια εταιρεία. Για αυτό και οι πιο πολλές όντως θα πάνε hybrid 3/2 ή 2/3. Εμείς σαν τμήμα (πρώην Xilinx, νυν AMD) όντως μικρό και ευέλικτο καταφέραμε 2 χρόνια να έχουμε την ίδια ή ίσως και αυξημένη παραγογοκότητα σε WFH με παλίοτερα που είμασταν στο γραφείο. Αυτό ομως δεν λέει κάτι, η επιστροφή στο γραφείο έχει και αυτή κάποια θετικά (απομόνωση δουλειάς από προσωπική ζωή, καλύτερη συγκέντρωση κτλ) όπως και αρνητικά (κόστος μετάβασης, αδυναμία εξυπηρέτησης απλών μικρών οικογενειακών υποχρεώσεων κτλ). 

Προσωπικά είμαι οπαδός και των 2 λύσεων, πιστεύω ότι κάθε μια δουλεύει καλά, αλλά από άποψη παραγωγικότητας νομίζω ότι το hybrid είναι το χειρότερο. Σε τεχνολογικές εταιρίες όπου το 80% των υπαλλήλων είναι μηχανικοί και κάνουν development υπάρχει το μεγάλο πρόβλημα του setup. Όταν όλοι μας πρέπει να πηγαινοερχόμαστε ανάμεσα στο σπίτι και το γραφείο, είναι αρκετά δύσκολο να διπλασιάσεις το setup για κάθε υπάλληλο. Δλδ dock, οθόνες, πληκτρολόγια/ποντίκια ώστε ο καθένας να μπορει να δουλέψει το ίδιο παραγωγικά σπίτι και γραφείο. Αν πάλι μισοί είναι εντός και μισοί εκτός, όλα τα open space θα γίνουν μπουρδέλο απο τα πολλά calls ακόμα και εντός ομάδων αφού δεν θα υπάρχει πλέον αρκετός χώρος στα meeting rooms.

Επίσης αν το WFH είναι δύσκολο για τους juniors, το hybrid θα είνια βουνό ....

Αλλά κλασσικά οι εταιρίες θα πάνε όλες στη μεσοβέζικη λύση hybrid για να δείξουν ότι όλοι είναι "δυνητικά" ευχαριστημένοι.

 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2022 στις 11:26 ΠΜ, Grisos είπε

Πολιτική τηλεργασίας, πάντως, έχει ξεκινήσει σε πολυεθνικές στην Ελλάδα. Το βλέπεις πλέον και σε αγγελίες στον linkedin που το παρουσιάζουν ως bonus.

Το πρόβλημα είναι πως ο κάθε βλαμένος που νομίζει οτι έχει την Giant
σου ζητά να κάνεις 50χλμ ενώ σου δίνει 700€/μήνα για εργασία γραφίστα
που απλά ΔΕΝ χρειάζεται να είσαι στο υπόγειο που ονομάζει γραφείο.
Και όταν του ρίχνεις άκυρο στραβώνει κι'όλας...
Εννοείται πως θεωρεί οτι οι βενζίνες και χρόνος στο δρόμο είναι τσάμπα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικότερα τους καλοκαιρινούς μήνες το wfh μόνο οφέλη έχει . 
Έχω απο Ιούνιο να πατήσω Αθήνα , παλιά ελείπα τις 2 εβδομάδες που θα έπαιρνα άδεια . Το να μπορείς να δουλευεις απο εξοχικό/πατρικό είναι σωτήριο για τα παιδία που έχουν και έμενα ανα πασα στιγμή , και τους παππούδες που δεν τα έβλεπαν συχνα και λιώνουν στην θάλασσα και στις βόλτες αντι να γλείφουν τους τοίχους στο διαμέρισμα Αυγουστιάτικα . Επίσης η δουλειά μου είναι πιο άνετη/focused γιατι έχω εξτρα χέρια να απασχολούν τα παιδιά και μόλις σχολάω σε 10 λεπτά ειμαι στην παραλία . Παλιά αν πηγαινα διακοπές καπου , αυτό σημαινε λιγοτερο χρονο στα μέρη μου , τωρα συνδυάζονται όλα . Άσχετως εποχής πάντως , για οικογένειες με υποχρεώσεις οπως σχολειο , φροντιστήριο , και αθλητικες δραστηριότητες παιδιών , το να τρέχω να προλάβω να σχολάσω στην ώρα μου και να αγχωνομαι στην κίνηση ρουφάει όλη μου την ενεργεια ,συνεπώς +1 στο wfh και απο μένα . 
Οικονομια , δικια μου τουαλέτα , no commute  , περισσοτερος υπνος , χαλαρό ντυσιμο , βοήθεια στο σπίτι και έξω , φαγητο με οικογένεια σε πιάτο ,  οχι απο ταπερ,  δεν είναι καθόλου αμελητέα άλλα θετικά για όλη την οικογένεια. 
 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά το μοντέλο απομακρυσμένης εργασίας τρέχει πχ Λονδίνο χρόνια τώρα σε κάποιες εταιρείες. Από εκεί που είχες σταθερό γραφειο και χάσιμο χρόνου σε συναντήσεις, άλλαξαν σε απομακρυσμένη εργασία με laptop και στο γραφειο τοποθέτησαν χώρους κοινόχρηστους με dock stations. Senior manager που έτρεχε projects σε 20 χώρες ζούσε Σκωτία με αγελαδίτσες σπιτάκι της και 1 φορά την εβδομάδα κατέβαινε Λονδίνο για συναντήσεις στα γραφεία. Υπόλοιπες ημερες laptop. Προ Covid. Η παραγωγικότητα μετριέται αποκλειστικά με την αποτελεσματικότητα/ικανότητα παράδοσης έργου. Απλά εδώ μπαίνει η ζήλια αυτού που πρέπει να σκίζεται στο γραφειο vs αυτού που λύνει προβλήματα παίζοντας τένις. Από πίσω αυτό κρύβεται. Φυσικά η παρουσία δια ζώσης της ομάδας δεν μπορεί να ακολουθεί σταθερό πρόγραμμα. Πχ σε σημαντικά projects μπορεί να χρειάζεται να είναι όλοι γραφειο για κάποιες ημερες. Δεν μπορείς πχ εύκολα να φτιάξεις σκληρό κώδικα και να συνεννοηθείς σε 3 γλώσσες απομακρυσμένα. Θα πας γραφειο να γνωρίσεις τον κόσμο, να αποκτήσεις επαφή, να θέσεις κανόνες, να δώσεις αρχικά tasks, να λύσεις αρχικά θεματάκια και στη συνέχεια όλοι πίσω σπίτι για δουλειά. Κάθε επάγγελμα έχει διαφορετικές αναλογίες αλλά εν γενεί συναντιέσαι για τα σημαντικά και πας πίσω με όσα χρειάζεσαι και βγάζεις έργο. 
Ο λόγος που θα κρατηθεί αυτή η λογική και μετά Covid, και θυμηθείτε το, είναι το γεγονός ότι επιτρέπει να εργάζεσαι σε πολλαπλά projects/εργοδότες κτλ (ανάλογα το επάγγελμα) με αποτέλεσμα έτσι να καλύπτονται θέσεις εργασίες που μένουν κενές. Δηλαδή η ίδια η τάση που οδηγούσε τόσα χρόνια σε αύξηση ωραρίων, Κυριακές, κτλ , αυτή η τάση θα οδηγήσει σε απομακρυσμένη εργασία. Και αυτό είναι κέρδος για όλους. 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εδώ είναι η νοοτροπία του έλληνα head/manager/ce-whatever που θεωρεί τον εαυτό του κινητήριο δύναμη ολόκληρης πολυεθνικής και πως ο μόνο τρόπος να πάει μπροστά η εταιρία "του", ακόμα και αν ανήκει σε άλλον βλέπε αμερικάνο άγγλο ελβετό whoever, είναι η άμεση άσκηση πίεσης και ελέγχου στον κάθε έναν. Και τώρα σκάνε πολιτικούλες teleworking από τα HR και τσινάνε και έιναι όλη μέρα στα εταιρικά τσατ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...